Lasy Państwowe będą budować drewniane domy pod wynajem
Data publikacji: 07.10.2017, Data aktualizacji: 14.03.2019
Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów
W planach jest również inwestycja w rozwój turystyki. W tym celu mają powstać małe drewniane hotele oraz zostaną przeznaczone odpowiednie środki na remont starych ośrodków wczasowych.Budowa drewnianych domów pod wynajem będzie także przeprowadzana na niektórych gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe, które nie są np. zalesione.
Czym są Lasy Państwowe?
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Podstawowym dokumentem dla PGL LP jest ustawa o lasach z 28 września 1991 r. Strukturę organizacji precyzuje jej statut, wydany zarządzeniem ministra środowiska z 1994 r. Organizacja Lasów Państwowych opiera się na zasadzie samofinansowania, dzięki czemu nie korzysta z pieniędzy podatników. Leśne jednostki działają na szczeblu ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.
Efekt współpracy
Skutkiem nowych planów Lasów Państwowych ma być stworzenie ogólnokrajowych instrumentów wsparcia rozwoju budownictwa drewnianego z udziałem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Banku Ochrony Środowiska. Dodatkowo powstanie zespół roboczy, w skład którego wchodzić będą przedstawiciele administracji rządowej, branży drzewnej czy instytutów badawczych.
W ramach programu planowane jest stworzenie systemu kredytowania budownictwa z drewna dla prywatnych właścicieli gruntów. Odbiorcami byliby właściciele działek oraz Ci którzy mogą je kupić i chcą skorzystać z linii kredytowej zmiękczanej przez fundusz świadczeń socjalnych. Dodatkowo byłyby zmiękczane dotacjami z NFOŚiGW na fotowoltaikę.
Minister podkreślał, że nowy projekt leśników wpisuje się w misję resortu, która zakłada udostępnianie zasobów przyrodniczych Polski dla zrównoważonego rozwoju kraju, ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich. Dyrektor Lasów Państwowych uważa, że drewno powinno być coraz szerzej wykorzystywane w budownictwie kubaturowym, mieszkalnym. Rozwiązanie idealnie wpisuje się w nowy rządowy program Mieszkanie Plus.
Skutkiem planowanych inwestycji będą również nowe miejsca pracy na terenach niezurbanizowanych. Warto również dodać, że część drewna, która została pozyskana w ramach uprzątania Borów Tucholskich po sierpniowych nawałnicach, została już przeznaczona na prefabrykaty pod przyszłe budownictwo drewniane.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: