Wiadomości mieszkaniowe

Kuchnia dla mam

Kuchnia to miejsce, w którym często koncentruje się całe życie domu. Powinna być ona przede wszystkim funkcjonalna i wygodna, zwłaszcza jeśli w naszym mieszkaniu są dzieci. Każda mama wie, że opiekowanie się maluchem i przyrządzanie potraw to nie lada wyzwanie. Właśnie w tym miejscu jest wiele interesujących rzeczy - mnóstwo szuflad, nieznajomych przedmiotów, pokręteł i kolorowych guziczków. Jak więc urządzić kuchnię idealną dla mam i dzieci?

Oddaj swój głos!

Średnia ocena 4/5 na
podstawie 19 głosów
Kuchnia dla mam

Na początek

Na wstępie każda mama powinna pochować wszystkie przedmioty w bezpiecznym miejscu, ale łatwo dostępnym dla niej. Należy to zrobić tak, aby dziecko nie miało do nich jak sięgnąć. Jednak musimy uniknąć sytuacji kiedy problematyczne stanie się sięganie po potrzebny przyrząd. Chowamy wszystkie ostre przedmioty, środki czystości, torebki foliowe oraz przyprawy. Aby uniknąć zbędnego otwierania szuflad możemy na nie założyć blokady. Może to być dobre rozwiązanie również na lodówkę, zwłaszcza jeśli zamrażarka znajduje się na dole. Dodatkowo powinniśmy unikać wieszania magnesów na niej, aby dziecko nie brało ich do buzi.

Jednak najważniejsza jest rozmowa z dzieckiem od małego. Jeśli będziemy mu zawsze tłumaczyć, których rzeczy nie wolno robić, szybciej oduczymy je niepoprawnego zachowania i uchronimy przed kuchennymi niebezpieczeństwami.

Piekarnik

Coraz częściej projektując wnętrze kuchni piekarnik i mikrofalówkę umieszcza się na wysokości oczu w zabudowie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ jest nie tylko wygodne dla matek, ponieważ nie ma konieczności schylania się, ale także dzieci mają do niego utrudniony dostęp. Jeśli natomiast nie mamy możliwości zamontowania piekarnika na wysokości można zakupić sprzęt z tzw. systemem zimnych drzwi.

Kuchenka indukcyjna

Najlepszym rozwiązaniem dla mam jest płyta indukcyjna, ponieważ jej blat nie nagrzewa się. Dzięki temu mamy pewność, że dziecko się nie poparzy. Kolejną zasadą pozwalającą uniknąć wypadków jest gotowanie na palnikach znajdujących się bliżej ściany, ponieważ trudniej sięgnąć tam dziecku, aby ściągnąć na ziemię garnek np. z zupą.

Pozostałe sprzęty

Aby mieć pewność, że nic się nie stanie naszemu dziecku najlepiej jest zawsze wyłączać z gniazdek wszystkie sprzęty jak miksery, krajalnice czy blendery. Nie tylko wpływamy na mniejsze zużycie energii elektrycznej, ale przede wszystkim unikamy sytuacji kiedy maluch może te przedmioty potraktować jako świetną zabawkę.

Blat roboczy

Dla mam ważna jest każda minuta zaoszczędzona, ponieważ mogą wtedy ze spokojem pilnować dziecka. Dlatego też projektując nową kuchnię powinny pamiętać o odpowiednim miejscu zaplanowania blatu roboczego. Należy go umieścić pomiędzy zlewozmywakiem a strefą gotowania. Jest to najkrótsza droga do płyty kuchennej, zlewozmywaka i kosza na śmieci. W zasięgu ręki, ale jak najbliżej ściany powinny się znaleźć deski do krojenia czy przyprawy. Jednak należy pamiętać, aby były w odległości niedostępnej dla maluchów.

Elastyczny kran

Jest to doskonałe rozwiązanie ponieważ umożliwia swobodne mycie dużych garnków, co się przydaje szczególnie w przypadku większej rodziny. Taki kran można śmiało wyginać we wszystkie strony świata.

Strefy

Aby zachować porządek w kuchni i ułatwić sobie korzystanie z niej, najlepiej jest wyznaczyć sobie strefy jak zapasy, przechowywanie, gotowanie, zmywanie, przygotowywanie, gotowanie i pieczenie. Pozwoli nam to przede wszystkim uporządkować kuchenną przestrzeń.

Artykuły powiązane

Zmiany w wyposażeniu kuchni na przestrzeni lat. Kilka ciekawostek, o których zapewne nie wiecie...

Zmiany w wyposażeniu kuchni na przestrzeni lat. Kilka ciekawostek, o których zapewne nie wiecie...

Funkcjonalna kuchnia – podpowiadamy jak ją urządzić

Funkcjonalna kuchnia – podpowiadamy jak ją urządzić

Słowa kluczowe

aranżacje kuchni, wystrój kuchni, aranżacje kuchenne, kuchnia inspiracje, meble kuchenne aranżacje, jak urządzić kuchnię, nowoczesne kuchnie aranżacje, bezpieczna kuchnia