Wiadomości mieszkaniowe

Aneta Filipczak

Aneta Filipczak

Porady - Wyposażenie wnętrz - Nieruchomości

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 20 głosów

Kuchnia dla mam

Jak urządzić kuchnię idealną dla mam i dzieci? Sprawdź nasze porady!

Kuchnia dla mam

Kuchnia to miejsce, w którym często koncentruje się całe życie domu. Powinna być ona przede wszystkim funkcjonalna i wygodna, zwłaszcza jeśli w naszym mieszkaniu są dzieci. Każda mama wie, że opiekowanie się maluchem i przyrządzanie potraw to nie lada wyzwanie. Właśnie w tym miejscu jest wiele interesujących rzeczy - mnóstwo szuflad, nieznajomych przedmiotów, pokręteł i kolorowych guziczków.

Schowaj niebezpieczne przedmioty

Na wstępie każda mama powinna pochować wszystkie przedmioty w bezpiecznym miejscu, ale łatwo dostępnym dla niej. Należy to zrobić tak, aby dziecko nie miało do nich jak sięgnąć. Jednak musimy uniknąć sytuacji kiedy problematyczne stanie się sięganie po potrzebny przyrząd. Chowamy wszystkie ostre przedmioty, środki czystości, torebki foliowe oraz przyprawy. Aby uniknąć zbędnego otwierania szuflad możemy na nie założyć blokady. Może to być dobre rozwiązanie również na lodówkę, zwłaszcza jeśli zamrażarka znajduje się na dole. Dodatkowo powinniśmy unikać wieszania magnesów na niej, aby dziecko nie brało ich do buzi.

Jednak najważniejsza jest rozmowa z dzieckiem od małego. Jeśli będziemy mu zawsze tłumaczyć, których rzeczy nie wolno robić, szybciej oduczymy je niepoprawnego zachowania i uchronimy przed kuchennymi niebezpieczeństwami.

Uwaga na piekarnik

Coraz częściej projektując wnętrze kuchni piekarnik i mikrofalówkę umieszcza się na wysokości oczu w zabudowie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ jest nie tylko wygodne dla matek, ponieważ nie ma konieczności schylania się, ale także dzieci mają do niego utrudniony dostęp. Jeśli natomiast nie mamy możliwości zamontowania piekarnika na wysokości można zakupić piekarnik z systemem zimnych drzwi.

Postaw na płytę indukcyjną

Najlepszym rozwiązaniem dla mam jest płyta indukcyjna, ponieważ jej blat nie nagrzewa się. Dzięki temu mamy pewność, że dziecko się nie poparzy. Kolejną zasadą pozwalającą uniknąć wypadków jest gotowanie na palnikach znajdujących się bliżej ściany, ponieważ trudniej sięgnąć tam dziecku, aby ściągnąć na ziemię garnek np. z zupą.

Wyłącz sprzęty

Aby mieć pewność, że nic się nie stanie naszemu dziecku najlepiej jest zawsze wyłączać z gniazdek wszystkie sprzęty jak miksery, krajalnice czy blendery. Nie tylko wpływamy na mniejsze zużycie energii elektrycznej, ale przede wszystkim unikamy sytuacji kiedy maluch może te przedmioty potraktować jako świetną zabawkę.

Pamiętaj o funkcjonalności

Dla mam ważna jest każda zaoszczędzona minuta, ponieważ mogą wtedy ze spokojem pilnować dziecka. Dlatego też projektując nową kuchnię powinny pamiętać o odpowiednim miejscu zaplanowania blatu roboczego. Należy go umieścić pomiędzy zlewozmywakiem a strefą gotowania. Jest to najkrótsza droga do płyty kuchennej, zlewozmywaka i kosza na śmieci. W zasięgu ręki, ale jak najbliżej ściany powinny się znaleźć deski do krojenia czy przyprawy. Jednak należy pamiętać, aby były w odległości niedostępnej dla maluchów.

Aby zachować porządek w kuchni i ułatwić sobie korzystanie z niej, najlepiej jest wyznaczyć sobie strefy jak zapasy, przechowywanie, gotowanie, zmywanie, przygotowywanie, gotowanie i pieczenie. Pozwoli nam to przede wszystkim uporządkować kuchenną przestrzeń.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy