Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak urządzić kuchnię dla mam?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 15.09.2018, Data aktualizacji: 19.08.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 20 głosów

Kuchnia dla mam
Jak urządzić kuchnię idealną dla mam i dzieci? Sprawdź nasze porady i wciel je w życie! Zapraszamy do lektury!

Kuchnia to miejsce, w którym często koncentruje się całe życie domu. Powinna być ona przede wszystkim funkcjonalna i wygodna, zwłaszcza jeśli w naszym mieszkaniu są dzieci. Każda mama wie, że opiekowanie się maluchem i przyrządzanie potraw to nie lada wyzwanie. Właśnie w tym miejscu jest wiele interesujących rzeczy - mnóstwo szuflad, nieznajomych przedmiotów, pokręteł i kolorowych guziczków.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak urządzić bezpieczną kuchnię
  • na jakiej wysokości umieścić piekarnik
  • jak zachować funkcjonalność kuchni, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo 

Schowaj niebezpieczne przedmioty

Na wstępie każda mama powinna pochować wszystkie przedmioty w bezpiecznym miejscu, ale łatwo dostępnym dla niej. Należy to zrobić tak, aby dziecko nie miało do nich jak sięgnąć. Jednak musimy uniknąć sytuacji kiedy problematyczne stanie się sięganie po potrzebny przyrząd. Chowamy wszystkie ostre przedmioty, środki czystości, torebki foliowe oraz przyprawy. Aby uniknąć zbędnego otwierania szuflad możemy na nie założyć blokady. Może to być dobre rozwiązanie również na lodówkę, zwłaszcza jeśli zamrażarka znajduje się na dole. Dodatkowo powinniśmy unikać wieszania magnesów na niej, aby dziecko nie brało ich do buzi.

Jednak najważniejsza jest rozmowa z dzieckiem od małego. Jeśli będziemy mu zawsze tłumaczyć, których rzeczy nie wolno robić, szybciej oduczymy je niepoprawnego zachowania i uchronimy przed kuchennymi niebezpieczeństwami.

Uwaga na piekarnik

Coraz częściej projektując wnętrze kuchni piekarnik i mikrofalówkę umieszcza się na wysokości oczu w zabudowie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ jest nie tylko wygodne dla matek, ponieważ nie ma konieczności schylania się, ale także dzieci mają do niego utrudniony dostęp. Jeśli natomiast nie mamy możliwości zamontowania piekarnika na wysokości można zakupić piekarnik z systemem zimnych drzwi.

Postaw na płytę indukcyjną

Najlepszym rozwiązaniem dla mam jest płyta indukcyjna, ponieważ jej blat nie nagrzewa się. Dzięki temu mamy pewność, że dziecko się nie poparzy. Kolejną zasadą pozwalającą uniknąć wypadków jest gotowanie na palnikach znajdujących się bliżej ściany, ponieważ trudniej sięgnąć tam dziecku, aby ściągnąć na ziemię garnek np. z zupą.

Wyłącz sprzęty

Aby mieć pewność, że nic się nie stanie naszemu dziecku najlepiej jest zawsze wyłączać z gniazdek wszystkie sprzęty jak miksery, krajalnice czy blendery. Nie tylko wpływamy na mniejsze zużycie energii elektrycznej, ale przede wszystkim unikamy sytuacji kiedy maluch może te przedmioty potraktować jako świetną zabawkę.

Pamiętaj o funkcjonalności

Dla mam ważna jest każda zaoszczędzona minuta, ponieważ mogą wtedy ze spokojem pilnować dziecka. Dlatego też projektując nową kuchnię powinny pamiętać o odpowiednim miejscu zaplanowania blatu roboczego. Należy go umieścić pomiędzy zlewozmywakiem a strefą gotowania. Jest to najkrótsza droga do płyty kuchennej, zlewozmywaka i kosza na śmieci. W zasięgu ręki, ale jak najbliżej ściany powinny się znaleźć deski do krojenia czy przyprawy. Jednak należy pamiętać, aby były w odległości niedostępnej dla maluchów.

Aby zachować porządek w kuchni i ułatwić sobie korzystanie z niej, najlepiej jest wyznaczyć sobie strefy jak zapasy, przechowywanie, gotowanie, zmywanie, przygotowywanie, gotowanie i pieczenie. Pozwoli nam to przede wszystkim uporządkować kuchenną przestrzeń.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023