Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Które miasta budują najwięcej mieszkań?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 12.05.2021, Data aktualizacji: 19.08.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 32 głosów

Które miasta budują najwięcej mieszkań?
Deficyt gminnych lokali to problem, który jest widoczny już od dawna. Które miasta na prawach powiatu próbują z nim najskuteczniej walczyć? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Wyniki dotyczące budowy gminnych mieszkań już od dłuższego czasu nie dają nadziei na szybką likwidację deficytu wynoszącego około 160 000 takich lokali. W tym kontekście trzeba wspomnieć, że od stycznia do grudnia 2020 r. polskie samorządy ukończyły jedynie 1009 mieszkań komunalnych.

Analogiczny wynik dotyczący wszystkich deweloperów (zarówno przedsiębiorców jak i spółek), wyniósł 142 691 mieszkań w 2020 r. Mimo tej dysproporcji, warto dokładniej przyjrzeć się aktywności inwestycyjnej poszczególnych miast. Analiza pokazuje, że w poszczególnych miastach na prawach powiatu liczba nowych mieszkań komunalnych jest bardzo zróżnicowana.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • które miasta budują najwięcej mieszkań komunalnych
  • które miasta charakteryzują się najmniejszą aktywnością inwestycjną
  • czy liczba mieszkań komunalnych będzie rosła?

Toruń wyprzedził między innymi Kraków, Wrocław oraz Gdańsk

W kontekście ukończonych mieszkań komunalnych, najczęściej podawane są informacje dotyczące liczby takich „M” na terenie całego kraju. Po zgłębieniu tematu można dowiedzieć się, ile wspomnianych lokali powstało w poszczególnych miastach na prawach powiatu. Takie największe miasta przodują pod względem liczby budowanych mieszkań komunalnych. W latach 2009-2019 na ich terenie ukończono około połowę wszystkich oddawanych do użytku lokali gminnych.

Dokładne informacje o aktywności mieszkaniowej samorządów (pochodzące z Banku Danych Lokalnych GUS) wskazują, że pomiędzy 2009 rokiem oraz 2019 rokiem Warszawa była bezkonkurencyjna pod względem liczby ukończonych lokali komunalnych. W polskiej stolicy powstało bowiem 2288 analizowanych mieszkań (patrz poniższy wykres). Zdecydowana przewaga Warszawy nad pozostałymi miastami na prawach powiatu, wydaje się zrozumiała z uwagi na wielkość stołecznej metropolii.

Większe zaskoczenie wzbudza fakt, że na podium pod względem liczby nowych lokali komunalnych nie uplasowały się dwie inne krajowe metropolie. Wynik Poznania (894) pozwolił mu na zajęcie drugiego miejsca i wyprzedzenie Torunia. Według danych GUS-u, od 2009 r. do 2019 r. na terenie Torunia powstało 709 mieszkań komunalnych, co zapewniło wspomnianemu miastu pozycję wyższą np. od Krakowa, Wrocławia oraz Gdańska.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
mieszkania komunalne

Lokale komunalne często powstają też w Siedlcach i Sopocie 

Miasto Kopernika lokuje się wysoko, jeżeli weźmiemy pod uwagę również średnioroczną liczbę oddawanych mieszkań komunalnych w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców (wynik z lat 2009 - 2019). W takim rankingu Toruń został wyprzedzony tylko przez Siedlce, Sopot i Żory. Warto podkreślić, że wśród miast najprężniej działających na polu budownictwa komunalnego, wyraźnie brakuje dużych metropolii (patrz poniższa tabela). Najwyższą relację pomiędzy liczbą nowych lokali gminnych i wielkością populacji odnotowano bowiem na terenie następujących ośrodków miejskich: Sopot, Siedlce, Żory, Toruń, Wałbrzych, Koszalin, Ostrołęka, Grudziądz, Tarnobrzeg oraz Płock.

Wspomniane miasta w latach 2009 - 2019 na ogół nie wzbudzały większego zainteresowania deweloperów albo obfitowały w „drogie” projekty deweloperskie (patrz ciekawy przykład Sopotu). Opisywana sytuacja mogła bardziej motywować niektóre samorządy do zaspokajania potrzeb mieszkańców poprzez budownictwo komunalne.

Oczywiście wiele zależy również od kondycji gospodarczej danego miasta oraz tendencji demograficznych. Problemy demograficzne takich ośrodków miejskich jak na przykład Jastrzębie Zdrój, Zabrze oraz Rybnik, nie zachęcają do rozbudowy zasobu mieszkaniowego (patrz poniższa tabela). Ciekawy jest też wynik znacznie lepiej prosperującego Rzeszowa, w którym lokale komunalne są budowane rzadko. Wpływ na tę sytuację może mieć dobrze rozwinięta branża deweloperska i niezła dostępność cenowa mieszkań własnościowych. Podobne czynniki prawdopodobnie rzutują na niewielką skalę budownictwa komunalnego w Szczecinie (zobacz poniższa tabela).    

Średnioroczna liczba mieszkań komunalnych - tabela

Trzeba jeszcze poczekać na większą liczbę komunalnych „M" 

Warto przypomnieć, że powyższa analiza dotyczy mieszkań oddawanych do użytkowania przez samorządy. Ważna jest też liczba lokali komunalnych, których budowę dopiero rozpoczęto. Pod tym względem rok 2020 (w skali całego kraju) również przedstawia się mało imponująco. Dane GUS-u wskazują bowiem, że od stycznia do grudnia minionego roku rozpoczęto budowę tylko 365 mieszkań komunalnych. To oznacza spory spadek wyniku względem słabego 2019 r. (1346 lokali rozpoczętych przez gminy).

Ubiegłoroczne obniżenie aktywności inwestycyjnej samorządów wynikało przede wszystkim z kłopotów dotyczących pandemii koronawirusa, a nie priorytetów polityki mieszkaniowej. Właśnie dlatego 2020 r. nie uwzględnialiśmy w ramach długookresowej analizy. Niedawne uchwalenie przez Sejm i Senat tzw. społecznego pakietu mieszkaniowego daje nadzieję, że liczba rozpoczynanych mieszkań komunalnych niebawem wzrośnie (choćby do poziomu 2000 - 2500 lokali rocznie). Warto jednak pamiętać, że dla rządu obecnie priorytetem są tzw. społeczne inicjatywy mieszkaniowe („TBS-y 2.0”), nie lokale komunalne.

miasta na prawach powiatu, które wybudowały największa ilość mieszkań
Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Na co uważać, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

      Na co uważać, kupując mieszkanie z rynku pierwotnego?

      Zakup mieszkania z rynku pierwotnego to ważny etap w życiu człowieka. Najczęściej jest spełnieniem marzenia o posiadaniu własnego kąta. Nowoczesne budownictwo i możliwość dostosowania wnętrza do własnych potrzeb to niewątpliwe niepodważalne atuty takiej inwestycji. Spełnianie marzeń o własnym M wiąże się jednak z pewnymi wyzwaniami. To powód, dla którego warto być świadomym potencjalnych zagrożeń, które mogą pojawić się na etapie zakupu i po odbiorze nieruchomości.

      23 kwietnia 2025

      Artykuł sponsorowany

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w marcu 2025 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje spadek rok do roku i wzrost w porównaniu do lutego 2025 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      22 kwietnia 2025

      Redakcja

    • Raport cenowy marzec 2025

      Raport cenowy marzec 2025

      Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo ciekawa. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w marcu 2025 roku w wielu miastach odnotowano stabilizację cen mieszkań, są jednak wyjątki!

      15 kwietnia 2025

      Redakcja

    • Pomorskie Targi Mieszkaniowe Dom Mieszkanie Wnętrze

      Pomorskie Targi Mieszkaniowe Dom Mieszkanie Wnętrze

      Już 12 i 13 kwietnia w Polsat Plus Arena Gdynia odbędą się jedyne w tym sezonie POMORSKIE TARGI MIESZKANIOWE DOM MIESZKANIE WNĘTRZE .

      09 kwietnia 2025

      Redakcja

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023