Kiedy akt notarialny sprzedaży nieruchomości staje się nieważny?
Data publikacji: 18.06.2016, Data aktualizacji: 21.02.2023
Średnia ocen 4/5 na podstawie 748 głosów
Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, która może wpłynąć na następnych kilkanaście lub kilkadziesiąt lat naszego życia, dlatego kluczowe jest dopełnienie wszelkich formalności i dokładne wypełnienie wszystkich dokumentów. Co jednak w sytuacji, gdy do naszej umowy zakradnie się błąd? Czy można dokonać unieważnienia aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości, jeśli znajdują się w nim błędy?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- kiedy akt notarialny jest prawomocny
- czy omyłka pisarska unieważnia akt notarialny
- jakie wady oświadczenia woli sprawiają, że akt notarialny staje się nieważny
Unieważnienie aktu notarialnego przez błędy zapisu
Prawo dość szczegółowo reguluje możliwość unieważniania umów. Ma to na celu wyeliminowanie ewentualnych nadużyć, co jest istotne zwłaszcza w przypadku rynku mieszkaniowego. Prawodawcy przewidują, że unieważnienia aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości można dokonać wskutek dokładnie wskazanych wad oświadczenia woli lub błędów formalnych tegoż aktu. Podważenie ważności obowiązującego aktu prawnego nie może zaś wynikać ze zmiany zdania (kiedy np. już po podpisaniu umowy sprzedaży mieszkania otrzymaliśmy od innego kupca lepszą ofertę).
Czy umowa, która zawiera błędnie wpisaną datę, przekręcone nazwisko, literówkę w dowolnym miejscu, może zostać na tej podstawie unieważniona?
Nie, gdyż dla sądu istotny jest zamysł samej umowy, to, czy jest on zgodny z czynnością, jakiej zamierzaliśmy się podjąć. Regułę postępowania wskazuje art. 65 K.c., który przewiduje, że:
- 1. Oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje.
- 2. W umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu”.
Zapisy te jasno wskazują sposób interpretacji umowy. Jeżeli wynika z niej, ze wskazanego tam oświadczenia woli, że zamierzaliśmy dokonać zakupu mieszkania, literówka czy błąd w zapisie dowolnego wyrazu nie może wpływać na nasz zamiar. Będzie traktowana jako omyłka pisarska.
Co ważne, literówka w pisowni nazwiska, jednakże taka, której natura nie pozwala mieć wątpliwości, co do tożsamości wskazanej osoby, również kwalifikuje się, jako „lekki grzech”. Wymagający sprostowania, jednakże niepozwalający na unieważnienie aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości.
Czeski błąd, literówka i omyłka pisarska
Jak należy rozumieć błąd pisarski? Jest to nieprawidłowe użycie wyrazu, nieprzestrzeganie zasad gramatycznych. Błąd rachunkowy stoi zaś w oczywistej sprzeczności z matematycznymi regułami zasad dodawania, mnożenia itd. Jak wskazuje art. 80 § 4 Prawa o notariacie „notariusz może sprostować protokołem niedokładności błędy pisarskie, rachunkowe lub inne oczywiste omyłki”. Za stworzenie protokołu prostującego nie pobierane jest wynagrodzenie, a dokonać tego może dowolny notariusz (oczywiście najprostszym rozwiązaniem będzie udanie się do urzędnika, który tworzył oryginalny dokument.)
Unieważnienie aktu notarialnego na podstawie wad oświadczenia woli
Podpisaniu umowy zakupu mieszkania nieodłącznie towarzyszy akt notarialny. Jest on niejako „przyklepaniem” czynności prawnej. I jako taki może zostać unieważniony na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących wad oświadczenia woli. Prawo dokładnie wyszczególnia, jakie nieprawidłowości towarzyszące dokonywaniu czynności prawnej mogą być podstawą do podważania samego aktu. Są to:
- Brak świadomości lub swobody - dotyczy choroby umysłowej, zaburzenia czynności psychicznych.
- Pozorność oświadczenia woli - dotyczy złożenia takiego oświadczenia woli, które ma na celu ukrycie innej czynności prawnej.
- Błąd istotny, mylne przekonanie co do stanu rzeczy, np. zakup fałszywego obrazu, podczas gdy jesteśmy przeświadczeni o jego oryginalności.
- Podstęp – popełnienie błędu, mylne przeświadczenie na dany temat powstałe w skutek działań osoby trzeciej.
- Groźba - wymuszenie konkretnego oświadczenie woli.
Jeżeli podpisana przez nas umowa nosi znamiona wskazanej wyżej wady oświadczenia woli, zostaliśmy wprowadzeni w błąd, zmuszeni groźbą bądź podstępem, mamy pełne prawo do zakwestionowania jej ważności. Aby unieważnić akt notarialny sprzedaży nieruchomości, trzeba wnieść do sądu pozew o ustalenie nieważności dokonanej czynności prawnej.
Kiedy akt notarialny jest ważny?
Jako dokument poświadczający dokonanie czynności prawnej akt notarialny, jego konstrukcja musi spełniać pewne wymagania formalne. Zgodnie z art. 92 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie prawidłowo sporządzony akt notarialny powinien zawierać:
- dzień, miesiąc i rok sporządzenia aktu, a w razie potrzeby lub na żądanie strony - godzinę i minutę rozpoczęcia i podpisania aktu,
- miejsce sporządzenia aktu,
- imię, nazwisko i siedzibę kancelarii notariusza, a jeżeli akt sporządził zastępca notariusza - imię i nazwisko zastępcy,
- imiona, nazwiska, imiona rodziców i miejsce zamieszkania osób fizycznych, nazwę i siedzibę osób prawnych lub innych podmiotów biorących udział w akcie, imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania osób działających w imieniu osób prawnych, ich przedstawicieli lub pełnomocników, a także innych osób obecnych przy sporządzaniu aktu,
- oświadczenia stron, z powołaniem się w razie potrzeby na okazane przy akcie dokumenty,
- stwierdzenie, na żądanie stron, faktów i istotnych okoliczności, które zaszły przy spisywaniu aktu,
- stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany,
- podpisy biorących udział w akcie oraz osób obecnych przy sporządzaniu aktu,
- podpis notariusza.
Dodatkowo prawo stanowi, że jeżeli akt notarialny odnosić się ma do danej czynności prawnej (np. zakupu mieszkania), winien zawierać opis i treści ważne dla tej czynności. Warto nadmienić, że w treści aktu mogą się znaleźć dowolne zapisy istotne dla porozumienia obu stron. Jeżeli jednak w akcie notarialnym zabraknie jednego ze wskazanych elementów, nie ma on zachowanej formy aktu notarialnego i jest nieważny.
Dziennikarz - freelancer, piszący z domowego zacisza lub lokalnego coworkingowego centrum. Przypadkiem zainteresowałam się tematyką budowlaną, ekologiczną, aby następnie całkiem w nią wsiąknąć; wielkie uczucie organicznie przeszło na dziedzinę nieruchomości. Kiedy nie piszę, gotuję, kiedy nie gotuję, wykonuję fotografie tego, co ugotowałam. Abo czytam. Ten typ tak ma.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: