Jakie oświetlenie wybrać do salonu i sypialni?

Artykuł gościnny

Data publikacji: 02.09.2021, Data aktualizacji: 20.02.2023

5 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Jakie oświetlenie wybrać do salonu i sypialni?
Jak zaprojektować oświetlenie do salonu i sypialni, aby wydobyć z nich to, co najlepsze i stworzyć funkcjonalne i bezpieczne warunki oświetleniowe dla każdej z czynności? Sprawdź na RynekPierwotny.pl

Idealne oświetlenie może stworzyć lub zepsuć Twój salon oraz sypialnię. Od czego zacząć podczas wyboru oświetlenia do salonu i sypialni? To pytanie może być problematyczne i być może nie potrafisz na nie odpowiedzieć we własnym zakresie. Na szczęście wystarczy nasz krótki poradnik, jak oświetlić salon i sypialnię, a wszystko stanie się łatwiejsze.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • na co zwrócić uwagę oświetlając salon
 • do czego służy oświetlenie zadaniowe
 • czy lampka biurowa wystarczy do oświetlenia miejsca pracy 

Jak oświetlić salon?

Podczas gdy większość naszych pokoi jest przystosowana do pewnych obowiązków, takich jak gotowanie, spożywanie posiłków, kąpanie się i spanie, salon oferuje szeroki zakres zajęć, które są unikalne dla każdego człowieka. Może to być miejsce, w którym zabawiamy przyjaciół i rodzinę, odpoczywamy, czytamy książkę, oglądamy nasze ulubione programy, a nawet jemy okazjonalnie posiłek. Codzienne życie w tym wielofunkcyjnym pomieszczeniu wymaga starannie wyregulowanego oświetlenia. Przyjrzyjmy się różnym warstwom oświetlenia, które sprawiają, że Twój salon ożywa, od podświetlania zdjęć rodzinnych i dzieł sztuki na ścianach po zapewnianie odpowiedniego światła, gdy dzieci odrabiają lekcje.

Oświetlenie główne

Pierwszym i najważniejszym krokiem w oświetleniu salonu jest określenie, w jaki sposób zamierzasz wykorzystać to pomieszczenie. Ustaw oświetlenie, aby pomagało Ci w czynnościach, niezależnie od tego, czy czytasz, czy odpoczywasz — nazywa się to oświetleniem zadaniowym. Zastanów się przez chwilę, co dzieje się w Twoim salonie. Dla wielu z nas oznacza to siedzenie przed telewizorem. Ponieważ telewizory emitują własne światło, ważne jest, aby oświetlenie nie zakłócało seansu, generując odblaski, które zakłócają ulubiony program i uszkadzają oczy.

Olśnienie może być kreowane różnymi źródłami światła, w tym lampami stołowymi bez kloszy, oprawami skierowanymi na ekran, a nawet otwartymi oknami. Upewnij się, że oświetlenie i telewizor są ustawione tak, aby żadne światło nie świeciło bezpośrednio na ekran. Doskonałym rozwiązaniem na oświetlenie główne w salonie jest panel LED sufitowy, który równomiernie rozproszy światło i gwarantuje dobre oświetlenie główne. Jest on często wystarczającym oświetleniem dla każdej czynności odbywającej się w salonie.

Oświetlenie zadaniowe

Nastrojowe lampy stołowe i podłogowe nie dają skupionego światła, którego potrzebujesz do czytania. Najlepiej jest użyć lampy biurkowej lub podłogowej do czytania, ponieważ ich intensywne, skupione światło zmniejsza mrużenie i zmęczenie oczu, oświetlając tekst na stronie, a nie przestrzeń wokół ciebie. Rozważ regulowaną lampę podłogową. Niezależnie od tego, czy siedzisz, czy leżysz, prosty ruch ramienia dopasuje światło do Twojej sesji czytania.

oświetlenie salonu

Oświetlenie akcentujące

Po wybraniu oświetlenia do głównych czynności w salonie kolejnym krokiem jest wybór oświetlenia akcentującego. Oświetlenie akcentujące zwraca uwagę na dzieła sztuki i detale architektoniczne w pomieszczeniu. Regulowane oświetlenie wpuszczane oferuje szereg zintegrowanych rozwiązań akcentujących, niezależnie od tego, czy projektujesz salon od podstaw, czy planujesz duży remont. Cienie i wzory nabierają własnego życia i stają się dziełami sztuki. Specjaliści od oświetlenia przypominają nam, że cienie nie zawsze są złe.

Oświetlenie szynowe, zwłaszcza w pomieszczeniach z wysokimi sufitami lub tam, gdzie nie przewiduje się przeprojektowania, może stanowić elegancką i funkcjonalną alternatywę dla oświetlenia wpuszczanego. Szyny są uniwersalne i funkcjonalne i z regulowanymi reflektorami uzupełniają wystrój nowoczesnego domu.

Taśma LED w profilu aluminiowym

Liniowe oświetlenie architektoniczne do wbudowania, takie jak profil do taśmy LED z odpowiednią dla nas taśmą LED to jedna z najnowszych i najbardziej intrygujących alternatyw dla oświetlenia wbudowanego. Eleganckie, liniowe kształty, zagłębiają się w płytę gipsowo-kartonową. Możesz dostosować oświetlenie do swoich potrzeb dzięki różnym opcjom instalacji. Nieoślepiające, ostre linie światła można łatwo zamontować na różnych płaszczyznach ściany lub sufitu, tworząc idealny efekt dla współczesnego salonu.

Lampa wisząca lub żyrandol to z kolei centralny punkt wielu salonów, a do wyboru jest wiele rodzajów lamp wiszących. Należy pamiętać, że głównym celem żyrandola jest dodanie stylu oraz nastroju i nie zawsze są one dobrą alternatywą oświetleniową dla wpuszczanego oświetlenia sufitowego, oświetlenia szynowego lub taśm LED w profilu.

Jak oświetlić sypialnię?

Twoja sypialnia jest na ogół jedynym pomieszczeniem w domu, w którym spędzasz czas, gdy jest całkowicie ciemno, całkowicie jasno lub gdzieś pośrodku. Aby Twoja sypialnia była wygodnym miejscem na odpoczynek w dzień i w nocy, wstawanie i przygotowywanie się do wyjścia każdego ranka oraz spędzanie w niej czasu na co dzień, dobierz odpowiedni projekt oświetlenia.

Kluczem do uzyskania optymalnego oświetlenia w sypialni jest zrozumienie, jak ustawić światła. Niezbędne jest znalezienie idealnego połączenia oświetlenia otoczenia, pracy i oświetlenia akcentującego. Po osiągnięciu tej równowagi będziesz w stanie wytworzyć iluminację dla każdego nastroju i aktywności za jednym naciśnięciem przełącznika.

oświetlenie sypialni

Oświetlenie otoczenia

Zacznij od położenia fundamentu pod oświetlenie otoczenia, często nazywanym oświetleniem ogólnym. Naturalne światło z szerokich okien lub świetlików, a także oświetlenie sztuczne zapewniają odpowiednie oświetlenie do ogólnych prac, takich jak sprzątanie, składanie ubrań i ścielenie łóżka. Oświetlenie otoczenia najlepiej osiągnąć za pomocą opraw sufitowych (takich jak lampy sufitowe do montażu podtynkowego, żyrandole, lampy wiszące itp.) lub oświetlenia przenośnego, takiego jak lampy podłogowe. Oba rodzaje oświetlenia zapewniają odpowiednie oświetlenie do czynności, które nie wymagają mocnego, skupionego światła.

Oświetlenie do pracy

Zastanów się nad umieszczeniem lampek zadaniowych w swoim oświetleniu sypialni, jeśli planujesz wykonywać czynności wymagające nieco większej koncentracji, takie jak czytanie, praca lub nakładanie makijażu. Standardowa lampka biurkowa nie musi być jedynym źródłem skoncentrowanego oświetlenia zadaniowego. Zastanów się nad użyciem lampek nocnych, niskich wiszących zawieszek po obu stronach łóżka, kinkietów, montowanych na ścianie lampek zadaniowych po obu stronach wezgłowia lub innego kierunkowego oświetlenia nad nim. Pod tym względem lampa robocza w sypialni może przybierać niemal dowolny kształt, o ile zapewnia wystarczającą ilość światła do ciągłego skupienia.

oświetlenie do pracy

Oświetlenie akcentujące

Oświetlenie akcentujące służy do zwrócenia uwagi i podkreślenia określonych elementów w pomieszczeniu, takich jak dzieła sztuki. Oświetlenie akcentujące może działać jako zredukowana forma oświetlenia otoczenia w sypialni, emitując piękny blask i tworząc przytulną atmosferę. Oświetlenie wpuszczane, kinkiety ścienne, taśmy LED i kreatywne przerabianie innych opraw to tylko kilka możliwości włączenia tej funkcji do projektu oświetlenia sypialni.

Połączenie wszystkich rodzajów lamp i opraw umożliwi nam stworzenie jedynej w swoim rodzaju, charakterystycznej przytulnej i romantycznej sypialni, w której każda czynność będzie przebiegać w komfortowych i bezpiecznych warunkach.

Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: