Jakie krzesło do biurka?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 11.02.2020, Data aktualizacji: 21.07.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 3 głosów

Jakie krzesło do biurka?
Jakie krzesło do biurka będzie odpowiednie do pracy, a jakie do gier? Podpowiadamy! Sprawdź nasz artykuł!

Krzesło do biurka to bardzo ważny element domowego biura. Musi być nie tylko wygodne, ale przede wszystkim zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Czy się uczymy, czy pracujemy przeważnie robimy to w pozycji siedzącej. Niewłaściwa postawa może powodować wady kręgosłupa, a także bóle. Dlatego też warto zainwestować w odpowiedni fotel do biurka.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak dobrać odpowiednie krzesło do biurka
 • jaki fotel wybrać dla gracza
 • jakie obicie fotela jest najbardziej optymalne 

Choć wydaje się, że siedząc przy biurku nie nadwyrężamy naszego kręgosłupa, to w rzeczywistości jest inaczej. Cały czas pracuje, ponieważ napinają się nasze mięśnie. Kiedy spędzamy wiele godzin przed komputerem powinniśmy zadbać nie tylko o nasz komfort, ale i zdrowie.

Krzesło do biurka – na co zwrócić uwagę?

Najczęściej wybierane krzesła to te obrotowe na charakterystycznym krzyżaku z pięcioma kołami.  Dominują dwa rodzaje: do twardej podłogi oraz wykładziny dywanowej. Warto na to spojrzeć przy zakupie, ponieważ te dostosowane do wykładziny mogą szybko porysować panele.

Decydując się na zakup należy sprawdzić również siedzisko i oparcie. Pierwsze z nich powinno być płaskie, z zaokrągloną przednią krawędzią. Podstawą jest to, aby oparcie podpierało wszystkie części kręgosłupa. Naturalna jego pozycja jest w kształcie litery S, dlatego też fotele i krzesła mają charakterystyczne uwypuklenia, które stanowią podparcie dla odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Należy je dostosować do wzrostu i kształtu pleców.

Oparcie powinno kończyć się tak, by sięgało powyżej łopatek. Aby krzesło służyło także innym domownikom, warto zwrócić uwagę, czy jest regulowane. Im bardziej rozbudowany system, tym lepiej. Można także rozważyć zakup tak zwanych foteli kubełkowych. Zapewniają one jeszcze większą stabilność, są jednak sporo droższe.

Przyglądając siedziska trzeba zwrócić uwagę na jego głębokość. Ważne są kwestie anatomiczne i odpowiednie podparcie nóg. Pierwszą zasadą jest to, aby nie było za głębokie, bo wtedy nogi w kolanach nie mają jak ułożyć się w naturalnej pozycji pod kątem 90 stopni. Zbyt płytkie, kończące się niewiele za połową uda powoduje odczuwanie dyskomfortu. Najważniejsza jest możliwość zmiany wysokości siedziska oraz kąta odchylenia oparcia. 

Kolejnym ważnym elementem jest solidna rama i baza. Stelaż powinien zawierać jak najwięcej elementów metalowych, czyli być po prostu solidny. Równie istotne są podłokietniki i zagłówek. Regulacja podłokietników powoduje, że oparte na nich ręce się mniej męczą, zwłaszcza nadgarstki, ponieważ są mniej obciążone. Jest to bardzo ważne, szczególnie podczas używania myszki komputerowej. Zagłówek natomiast umożliwia oparcie głowy, a przy tym trochę relaksu podczas pracy. Wiele nowoczesnych krzeseł może posiadać również podkolannik, czyli swego rodzaju regulowane wsparcie dla kolan.

Fotel do biurka – materiały

Wybór materiału nie ma dużego znaczenia jeśli chodzi o wygodę, ale zdecydowanie zwiększa trwałość i komfort. Najdroższe będą te ze skóry naturalnej, która jest nie tylko elegancka i wytrzymała, ale zapewnia odpowiednią wentylację. Dobrą alternatywą jest ekoskóra, która podczas pierwszego wrażenia, praktycznie nie różni się od naturalnej. Niestety dużo szybciej ulega zniszczeniu. Warto zwrócić uwagę także na trwałe włókna syntetyczne. Są tak projektowane, że pasują niemal do każdego wnętrza.

Kółka najlepiej jak będą twarde i dostosowane do podłogi. Na panelach sprawdzą się gumowane. Elementy konstrukcyjne powinny natomiast być wykonane z wytrzymałego, ale co ważne nie ciężkiego metalu.

Jakie krzesło do biurka dla dziecka?

Krzesło dla dziecka dobiera się na takich samych zasadach, jak dla dorosłych. Oczywiście musi być ono mniejsze i dostosowane do wzrostu pociechy. Podczas siedzenia stopy powinny opierać się na podłodze, a nogi być zgięte pod kątem prostym. Warto postawić na modele, które mają dobry system regulacji, pozwalający na „rośnięcie krzesła” razem z małym właścicielem.

Jeśli dziecko usiądzie, to szerokość powinna być na tyle duża, że po bokach zostanie po kilka centymetrów przerwy. Głębokość ma oscylować do mniej więcej 3/4 długości ud.

Fotel dla gracza

Fotel gamingowy to zupełnie inna kategoria. Może się wydawać, że różnica polega jedynie w designie. Jednak ich konstrukcja jest zupełnie inna, bardziej ergonomiczna i dostosowana do potrzeby graczy. Tutaj liczą się detale. Są one wykonane i zaprojektowane bardzo starannie. Często są wyposażone w dodatkowe funkcje, jak m.in. regulacja podłokietników. Samo siedzisko jest wzorowane na fotelach stosowanych w samochodach wyścigowych, a budowa zapewnia odpowiednie podparcie dla pleców i karku. W fotelach mamy szeroką możliwość regulacji położenia, a także wygodne poduszki.

Na co postawić?

Decydując się na zakup fotela do biurka powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad naszymi potrzebami. Jeśli dużo pracujemy wybierzmy rozwiązania typowe do biura, dla graczy sprawdzi się designerski model, a dla dziecka regulowane, wygodne krzesło dostosowane do jego indywidualnych wymiarów. Warto na to poświęcić chwilę i sprawdzić, który model jest dla nas odpowiedni.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: