Jak zweryfikować wiarygodność finansową najemcy?

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 18.03.2020, Data aktualizacji: 31.08.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 34 głosów

Jak zweryfikować wiarygodność finansową najemcy?
Rośnie skala zadłużenia czynszowego. Istnieją jednak sposoby na to, aby jeszcze przed podpisaniem umowy sprawdzić, czy przyszły lokator ma problemy ze spłatą innych zobowiązań i zabezpieczyć się na wypadek niewypłacalności. Sprawdź!

Średnia wysokość zaległości czynszowych to 17,2 tys. zł, a przeciętny okres nie płacenia za mieszkanie wynosi 3,5 roku. Dane Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor pokazują, że wciąż wielu Polaków ma kłopoty z regularnym opłacaniem czynszu za mieszkanie.

Co gorsza, wynajmujący nie mają wielu narzędzi, aby jednoznacznie zweryfikować wiarygodność przyszłego najemcy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • w jaki sposób sprawdzić wiarygodność finansową najemcy
 • czym jest rejestr dłużników
 • jakie zabezpieczenia zastosować na wypadek niewypłacalności najemcy 

Pod koniec 2019 roku BIG InfoMonitor przyjrzało się finansom Polaków i podało, że w ciągu minionego roku ujawnione przez wierzycieli długi czynszowe wzrosły w sumie z prawie 31 do ponad 166 mln zł. Według Głównego Urzędu Statystycznego, który analizuje wypłacalność w całym  segmencie nieruchomości, w ciągu dwóch lat zadłużenie to wzrosło z 4,6 do 6,5 mld zł.

Długi czynszowe dotyczą w największym stopniu mieszkań komunalnych. W ramach najmu mieszkań na wolnym rynku skala problemu jest mniejsza, ale zadłużenie również istnieje i nieznacznie rośnie. Jedynie w spółdzielniach mieszkaniowych całkowite zobowiązania czynszowe spadły w ostatnich latach z 1,2 mld zł do 1,1 mld zł. Rekordziści nie płacą czynszu nawet przez 15 lat. Na szczycie niechlubnej listy dłużników czynszowych są mieszkańcy Śląska oraz Mazowsza (poza Warszawą), a także województwa kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Po pierwsze – rejestr dłużników

Jak uchronić się przed niewypłacalnością najemcy? Rejestry dłużników, które funkcjonują na polskim rynku, prowadzone są w większości przez prywatne firmy. Służą głównie sprawdzaniu wiarygodności kontrahenta lub klienta banku. Osoby fizyczne nie mogą tam uzyskać informacji o zadłużeniu innych osób fizycznych. Jedynym rejestrem, który może być użytecznych dla osób, które posiadają mieszkanie do wynajęcia, jest Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych.

Jest to instytucja państwowa utworzona w ramach Krajowego Rejestru Sądowego, a jej celem jest zabezpieczenie firm, osób prowadzących działalność gospodarczą oraz innych obywateli przed nieuczciwymi praktykami i niewypłacalnością kontrahentów.

Do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, na mocy prawa sąd wpisuje m.in. osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą jeżeli ogłoszono ich upadłość, dłużników, którzy zostali zobowiązani do wyjawienia majątku, dłużników alimentacyjnych, u których powstała zaległość na okres dłuższy niż 6 miesięcy oraz dłużników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z wnioskiem o wpis może wystąpić także każdy wierzyciel, który posiada tytuł wykonawczy przeciwko osobie fizycznej (jeżeli dłużnik w ciągu 30 dni od wezwania do zapłaty nie uregulował należności), czyli np. wynajmujący mieszkanie.

Aby sprawdzić, czy osoba fizyczna widnieje w RDN wystarczy znać jej numer PESEL. Koszt to 15 zł (20,91 zł przy płatności przez SMS).

Po drugie – weryfikacja dochodów i wiarygodności najemcy

Często stosowaną praktyką przed podpisaniem umowy najmu jest weryfikacja, czy przyszły najemca ma wystarczające dochody, aby płacić czynsz regularnie. Podobnie jak w przypadku ustalania zdolności kredytowej, można zażądać zaświadczenia o dochodach od pracodawcy, kopii umowy o pracę lub dokumentów potwierdzających inne uzyskiwane przychody (np. rentę, stypendium). W przypadku wynajmu mieszkania studentom, stroną umowy najmu mogą być rodzice, bo w praktyce to oni będą ponosić koszty zakwaterowania.

Dobrym sposobem na sprawdzenie rzetelności najemcy jest prośba o rekomendacje od wcześniejszych wynajmujących. Można poprosić o udostępnienie numeru telefonu do właściciela mieszkania wynajmowanego wcześniej (za jego zgodą). Jeśli przyszły najemca będzie utrudniał weryfikację swojej wiarygodnościu innych osób, wskazana jest ostrożność.

Po trzecie – dodatkowe zabezpieczenia

Istnieje wiele rozwiązań prawnych, które można zastosować jako zabezpieczenie przed niewypłacalnością najemcy mieszkania – weksel, poddanie się egzekucji w drodze aktu notarialnego, kaucja oraz poręczenie. W tym ostatnim przypadku konieczny jest udział osoby trzeciej – czyli poręczyciela, który zobowiąże się do uregulowania zaległości czynszowych na wypadek, gdyby najemca zalegał z płatnościami. Umowa poręczenia może stanowić załącznik do umowy najmu. Umowę poręczenia należy sporządzić na piśmie i musi ona zawierać oświadczenie poręczyciela, że zna treść umowy najmu i obowiązki najemcy oraz że poręcza wynikające z niej przyszłe zobowiązania.

Dobrowolne poddanie się egzekucji wymaga formy aktu notarialnego. Jest to sposób na uzyskanie tytułu egzekucyjnego bez prowadzenia sporu sądowego, na wypadek gdy najemca nie wywiązuje się z obowiązków przewidzianych konkretną umową. Złożenie takiego oświadczenie najemcy może być warunkiem zawarcia umowy najmu i nic nie stoi na przeszkodzie, aby dotyczyło obu stron umowy, nie tylko najemcy.

 
Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: