Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak zmienić dostawcę prądu?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 21.04.2020, Data aktualizacji: 30.08.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 14 głosów

Jak zmienić dostawcę prądu?
Zmiana sprzedawcy energii to dobry krok w kierunku wprowadzenia oszczędności w domowym budżecie. Podpowiadamy, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę.

Decyzja o zmianie sprzedawcy energii elektrycznej zwykle przychodzi z dniem, kiedy zauważymy, że nasze rachunki za prąd są stanowczo za wysokie lub zadzwoni do nas ktoś z kontrofertą. Na rynku funkcjonuje kilka podmiotów. Jednak wybór powinien być jak najbardziej przemyślany. Dokładnie zapoznajmy się z warunkami oferty i umowy. Na co zwrócić uwagę?

Podpowiadamy w kilku krokach jak zmienić dostawcę prądu. To dobry krok w kierunku wprowadzenia oszczędności w domowym budżecie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie opłaty ponosi osoba, która wypowiada umowę dostawcy prądu
  • czym kierować się wybierając nowego dostawcę
  • jak zachować ciągłość dotaw prądu

Prawo energetyczne

Przed podjęciem decyzji o zmianie dostawcy prądu warto wiedzieć, że zasady zakupu energii elektrycznej są uregulowane przez dedykowaną ustawę, jaką jest prawo energetyczne. W artykule 4 znajduje się zapis, który wskazuje, że odbiorcy energii elektrycznej mają prawo zakupu prądu od wybranego przez siebie sprzedawcy. Jest to możliwe, ponieważ Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego, czyli przedsiębiorstwa posiadające infrastrukturę przesyłową zostali zobowiązani do jej udostępniania sprzedawcom. Co ważne odbiorca, który wypowiada umowę dostawcy, nie może ponieść innych opłat niż te, które wynikają z podpisanej umowy.

Porównanie sprzedawców

Pierwszym krokiem powinno być porównanie lokalnych sprzedawców energii elektrycznej. Przydatne okażą się tutaj porównywarki czy kalkulatory internetowe, gdzie w jednym miejscu znajdziemy zestawienie cen. W dodatku pomogą wyliczyć realne oszczędności. Następnie wybieramy te oferty, które są najbardziej korzystne. Wiele z nich zawiera dodatkowe usługi np. fachowców, ubezpieczenia czy telewizję.

Jednak równie ważne, co koszty są także takie elementy oferty jak:

  • czas trwania umowy,
  • warunki wypowiedzenia umowy oraz jej przedłużenia,
  • okres płatności i sposób ich naliczania,
  • koszty związane z zerwaniem umowy
  • oraz dodatkowe promocje i wysokość opłaty handlowej.

Jeśli zdecydujemy się na zmianę, warto napisać bezpośrednio do wybranego dostawcy prądu w Polsce. Często sama procedura jest przeprowadzana przez samego sprzedawcę. Po podjęciu decyzji proces na podstawie pełnomocnictwa jest realizowany bez udziału klienta. Jeśli zdecydujemy się natomiast na samodzielne przeprowadzenie zmiany, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Wypowiedzenie umowy i ciągłość dostaw

Dostawca energii elektrycznej zmienia się w momencie przyjęcia pisemnego oświadczenia. Jeśli wypowiadamy umowę dotyczy ona równocześnie sprzedaży i dystrybucji energii. Zmieniając dostawcę należy zadbać o ciągłość dostaw prądu, aby nie zostać nagle bez dostępu do niego. Aby to zrobić zawarcie nowej umowy powinno nastąpić w dniu wygaśnięcia obowiązującej. Zwrócić trzeba również uwagę na warunki zerwania umowy, ponieważ brak odpowiedniej ostrożności może skutkować koniecznością zapłacenia kary umownej.

Zmiana po raz pierwszy

Kiedy decyzję o zmianie dostawcy prądu podejmujemy po raz pierwszy należy uwzględnić konieczność zawarcia umowy o świadczeniu usług dystrybucyjnych z operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD). Jej obowiązywanie rozpoczyna się wraz z datą ustania umowy kompleksowej. Kiedy nie jest to nasza pierwsza zmiana nie jest konieczne ponowne jej zawieranie.

Zgłoszenie do OSD

Zmieniając dotychczasowego dostawcę prądu należy przesłać zgłoszenie do Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD) za pośrednictwem specjalnego formularza. Znajduje się on na stronie operatora. Uwzględnia się tutaj informacje o stronach umowy, terminach zawarcia i planowanych dostawach energii.

Zmiana licznika

Kiedy licznik zamontowany w domu uległ zużyciu wymagane jest dostosowanie układów pomiarowo-rozliczeniowych. Jednak koszt ten ponosi właściciel układu linii dystrybucyjnych, czyli OSD.

Jak się rozliczyć ze starym dostawcą?

Rozliczenie jak zawsze odbywa się na podstawie dokonanego odczytu licznika. W chwili wejścia w życie nowej umowy OSD sprawdza stan i przekazuje do obydwu sprzedawców. W tej sytuacji wszyscy są prawidłowo poinformowani.

Jak oszczędzać prąd? Sprawdź

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023