Jak zaaranżować czarno-białe wnętrze?
Średnia ocen 5/5 na podstawie 16 głosów
Czerń i biel to jedno z ulubionych zestawień barwnych wielu malarzy, projektantów czy dekoratorów wnętrz. Umiejętnie zaaranżowane połączenie tych kolorów znakomicie prezentuje się nie tylko w nowoczesnych przestrzeniach biurowych, ale i klasycznych, stylowych wnętrzach mieszkalnych. Nic więc dziwnego, że czarno-biały styl uznawany jest za ponadczasowy i zawsze modny. Co warto o nim wiedzieć?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak wykonać biało-czarny wystrój wnętrz
- o czym pamiętać, wykańczając wnętrza biało-czarne
- jakie dodatki wpasują się w wystrój o tej kolorystyce
Biel i czerń w roli głównej
Połączenie czerni i bieli możemy zastosować zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i tych z gatunku nowoczesnych. To także jedno z ulubionych zestawień, występujących w stylu skandynawskim. Powszechnie wiadomo, że biel to kolor uniwersalny, który sprawdzi się w każdym stylu i w każdym zestawieniu kolorystycznym.
Co więcej - biały znakomicie rozświetli każde wnętrze i sprawi, że nabierze ono charakteru i przestronności. Czerń z kolei, przez wielu uważana za depresyjną, stanowi jeden z bardziej eleganckich kolorów. Umiejętnie dobrana wbrew pozorom potrafi być także ciepła i radosna. Pamiętajmy jednak, że w duecie czerń i biel, dominującą barwą ze względu na swoje właściwości odbijania światła powinien pozostać jednak kolor biały.
Stworzenie wnętrza, które będzie opierać się na czerni i bieli, nie jest zadaniem najłatwiejszym. Wymaga wyczucia i dobrego smaku, trzeba bowiem znaleźć złoty środek tak, by czarno-białe mieszkanie nie stało się zbyt monotonne lub przeciwnie - za bardzo chaotyczne. Aby uzyskać oczekiwany efekt, warto pamiętać o kilku kwestiach.
O czym pamiętać przy wnętrzach czarno-białych?
Najważniejsze w biało-czarnym wnętrzu są proporcje. Nadmiar czerni może przytłaczać i optycznie pomniejszać pomieszczenie. To szczególnie ważne w małych metrażach, gdzie przestrzeń jest na wagę złota - tam to kolor biały powinien być tym dominującym, co pozwoli rozjaśnić wnętrze i sprawić, że będzie przestronniejsze.
Warto też się zastanowić, w jaki sposób zestawić ze sobą ponadczasowe biel i czerń. Białe ściany są klasykiem, który sprawdzi się w każdym wnętrzu - niezależnie od jego stylu, metrażu czy wstawionych mebli. Z kolei czarna podłoga nie sprawdzi się w każdy pomieszczeniu, szczególnie ze względu na to, że jest to rozwiązanie wymagające - głównie pod względem zachowania czystości.
Co więcej, czerń to najciemniejsza z barw i pochłania ona padające na nią światło. Właśnie dlatego wymaga odpowiedniego oświetlenia i odpowiedniego traktowania. W przypadku czarnej podłogi światło należy umieścić niżej i skierować je tak, by odbijało się ono od jasnych akcentów. By nadać naszej ciemnej podłodze bardziej przytulny domowy klimat, połóżmy na niej szlachetny biały dywan lub wzorzystą czarno-białą wykładzinę, dzięki czemu nasze M przestanie sprawiać wrażenie zimnego wnętrza.
Coraz częściej także w licznych aranżacjach natrafić możemy również na kuchnie w kolorze czarnym. Jest to świetne rozwiązanie, które pasuje zarówno do eleganckich jak i do nowoczesnych, minimalistycznych kuchni - pod warunkiem, że są one przestronne lub stanowią rozwiązanie w postaci tzw. kuchni otwartej. Warto mieć na uwadze, że urządzenie z czarnymi, kuchennymi blatami czy frontami bywa dość wymagające. Dlatego decydując się na czarną kuchnię, należy zaplanować każdy element - od podstawowego wyposażenia, aż po wszelkie przedmioty dekoracyjne. Pamiętajmy, że w czarnej kuchni nie ma miejsca na niepewność.
Jak urządzić mieszkanie w stylu nowoczesnym? Sprawdź
Jakie dodatki wybrać?
Czarno-białe wnętrze daje nam niesamowity potencjał dodatków, jakie możemy włączyć do pomieszczeń. Białe ściany i jasne podłogi staną się świetnym tłem dla pięknych, czarnych mebli i tekstyliów. Ciekawym akcentem czarno-białego mieszkania mogą okazać się nietuzinkowe dodatki typu narzuta, koc czy doniczki, utrzymane w kontrastowym kolorze czarnym lub białym. Aby nadać wnętrzu charakteru, warto postawić na różne faktury i wzory. Z powodzeniem możemy wprowadzić także inny kolor - zarówno delikatny, pastelowy, jak i bardziej wyrazisty.
Żółty czy czerwony to kolory, które świetnie kontrastują z panującą w pomieszczeniu czernią i ożywią wnętrze. Trzeba mieć jednak świadomość, że kolorowe dodatki będą w naszym czarno-białym wnętrzu dużo bardziej widoczne. Co też ważne, wprowadzenie więcej niż dwóch dodatkowych kolorów jest ryzykowne i może wprowadzić chaos aranżacyjny. Bezpieczną opcją jest także szarość, która stworzy z czernią i bielą subtelny zestaw - świetnie sprawdzi się np. w stylu skandynawskim. Do ocieplenia pomieszczeń można użyć także drewna czy cegły.
Aranżacja czarno-biała - przegląd inspiracji
Nie musimy decydować się na czarno-białą aranżację we wszystkich pomieszczeniach, choć będzie to dobrym pomysłem, jeśli chcemy wprowadzić do mieszkania styl nowoczesny. Salon czarno-biały jest pierwszym przedstawicielem właśnie tego klimatu. Ściany biało-czarne, minimalistyczne formy i elementy dekoracyjne wykorzystujące motywy graficzne, np. dywan w czarno-białe pasy - to przepis na udane wnętrze - nowoczesny salon czarno-biały. Dodatki nadadzą jeszcze więcej stylu. Świetnym pomysłem jest też salon biało-czarny z drewnem, które ociepli wnętrze.
Czerń ciekawie prezentuje się także w łazience i to właśnie tam jest chętnie wykorzystywana. Choć nadal czarna ceramika postrzegana jest jako posunięcie z gatunku tych odważnych. Być może dlatego, że powszechnie przyjęło się, że wanna, sedes i umywalka powinny być jednak białe. Czasem jednak warto zainwestować w czarną ceramikę i zaryzykować, uzyskując niebanalne, ciekawe czarno-białe zestawienie, choć łazienka z prostą, gładką białą i czarna glazura sama w sobie będzie już elegancka. Nie warto tu przesadzać z duża ilością dodatków i rozwiązań.
Jeśli nie faktura i nie grafiki to warto spróbować jeszcze bardziej minimalistycznych rozwiązań. Poszukajmy kolekcji z ładnymi mozaikami lub sami je dobierzmy. Jak je ułożyć? Czarne ściany będą bardziej klimatyczne i nadadzą wnętrzu głębi, białe - przestrzeni. Możemy podejść do pracy z kolorami na kilka sposobów. Jeśli nasza łazienka jest wąska i długa to możemy zaplanować ściany czarno-białe - długie w kolorze czarnym i krótkie w białym, żeby uzyskać ciekawy optycznie efekt. Możemy też podkreślić kolorem strefy w łazience - kąpielową i WC.
Podsumowanie
W domach nadal nie brakuje czarno-białych wnętrz. Aranżacje te sprawdzą się niezależnie od tego, jaki styl chcemy wprowadzić do swoich wnętrz. Za pomocą dwóch kolorów i ewentualnych dodatków o żywszych barwach możemy uzyskać ciekawy, efektowny rezultat, w zależności od zastosowanych materiałów - elegancji, minimalizmu czy w stylu glamour.
Przy wykańczaniu M w kolorystyce czarno-białej, warto pamiętać o tym, jakie cechy mają oba kolory i jak się zachowają w pomieszczeniu. Planując aranżację trzeba na pewno wziąć pod uwagę, by nie przesadzić z czernią, która (szczególnie w małych pokojach) może przytłoczyć i zmniejszyć optycznie powierzchnię.
Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: