Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak urządzić mieszkanie w stylu art deco?

Pro Development

Data publikacji: 20.03.2012, Data aktualizacji: 04.01.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 18 głosów

Jak urządzić mieszkanie w  stylu art deco?
Styl art deco jest idealnym rozwiązaniem, jeśli marzy nam się oryginalnie i wytwornie urządzone mieszkanie. Poniżej wskazówki dotyczące aranżacji wnętrz w tym stylu.

Chociaż rozkwit tego stylu aranżacji wnętrz przypada na lata 20-te, to współcześnie art deco przeżywa prawdziwy renesans. Fantazyjne, eleganckie i wyrafinowane przestrzenie stają się coraz popularniejsze.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • skąd wywodzi się styl art deco
  • jak urządzić mieszkanie w takim stylu
  • jakie dodatki będą pasowały do wnętrza 

Art deco - charakterystyka

Nazwa ta wywodzi się z języka francuskiego i oznacza „sztukę dekoracyjną”. Styl art deco narodził się po pierwszej wojnie światowej i doskonale oddaje wyrafinowany klimat dynamicznych lat 20- tych. Inspirowany jest klasycznymi formami, etnicznym zdobnictwem (afrykańskim, egipskim, azteckim, greckim), ale jego główną cechą są uproszczone, geometryczne kształty.

Meble art deco

Meble wykonywane ręcznie, mają charakter luksusowy. Materiały wykorzystywane w aranżacji to szlachetne gatunki drewna (mahoń, jawor, klon, orzech włoski, jasny dąb, palisander oraz hebanowy fornir) oraz kość słoniowa. Meble wykończone są lakierem bądź powleczone skórą węża, rekina, krokodyla lub ich imitacjami.

Styl art deco na dobre wprowadził do aranżacji wnętrz masywne biurka, toaletki, oraz szafki kuchenne z blatami, zamiast kredensów. W salonie w nie może zabraknąć dekoracyjnego stolika kawowego, stylowego fotela, a także kanapy o opływowych kształtach.

styl art deco

Dodatki art deco

Tkaniny i dodatki powinny być błyszczące i luksusowe (aksamit, welur, satyna, jedwab). Do najpopularniejszych dekoracji w stylu art deco należą fantazyjne lustra, kryształowe wazony i patery, a także smukłe ozdobne figurki. Minimalistyczne wnętrza w tym stylu powinny wykorzystywać stonowaną kolorystykę, bazującą na połączeniach zieleni i czerni, czerwieni i czerni bądź bieli i czerni.

Eleganckiego charakteru nadadzą im chromowane lub złote akcenty oraz powierzchnie intarsjowane czeczotą.

architekci - firmy

Aranżacja mieszkania art deco

Współcześnie wnętrza w tym stylu łączą ze sobą klimat dekoracyjnych lat 20-tych i funkcjonalną nowoczesność. Decydując się na urządzanie mieszkania w tym stylu, nie musimy bazować na projektach wzorowanych na lata 20-te. Poruszając się w określonych ramach, przy odrobienie fantazji, sami możemy stworzyć wyjątkowe wnętrza art deco.

Meble w geometrycznych, opływowych kształtach, zastosowanie wyrazistych zestawień kolorów, motywy kwiatowe oraz elementy dekoracyjne to wyznacznik eleganckiej przestrzeni  w tym stylu. Wiele firm produkuje kanapy, stoliki, komody, toaletki oraz kredensy nawiązujące do stylu art deco. Jeśli dysponujemy większymi funduszami, bez problemu znajdziemy oryginalne, odrestaurowane meble z lat 20-tych. Kunsztownie wykonane elementy dekoracyjne takie jak lustra i oświetlenie nadadzą pomieszczeniu wyrafinowanego charakteru.

art deco

Sami możemy dobrać wyszukane dodatki - oryginalne z epoki lub nawiązujące do art deco. Ważny jednak jest to, aby nie zdominowały one całego wystroju wnętrza i nie zburzyły jego harmonii. Nowoczesne materiały połączone z gładkimi kształtami i wręcz biżuteryjnym szykiem pozwolą nam wykreować wyjątkową i elegancką przestrzeń. Z tego względu styl art deco wykorzystywany jest głownie w  salonach i pokojach dziennych.

aranżacja mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023