Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak stworzyć dom bliski naturze?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 10.08.2018, Data aktualizacji: 07.09.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 9 głosów

Jak stworzyć dom bliski naturze?
Dom otoczony naturą to marzenie wielu z nas. Zapewnia spokój ducha i piękne widoki. Jest doskonałym miejscem do życia, szczególnie dla osób, które uwielbiają przyrodę.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak wykorzystać naturalne materiały we wnętrzach
  • czy warto zastosować przeszklenia
  • jakie są zalety paneli fotowoltaicznych 

Koncepcja

Przy tworzeniu domu bliskiego naturze najważniejsza jest odpowiednia koncepcja projektowa, która koncentruje się głównie na roli światła i elementów zielonych. Domownikom ma zapewnić intymność i ochronę przed hałasem. Używane materiały zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz powinny być uznawane za eko czy naturalne, najlepiej jak przemycimy drewno, kamień czy popularne ostatnio mchy.

Naturalne materiały budowlane

Materiały budowlane wykorzystane do budowy zielonego domu powinny być naturalne i jak najmniej przetworzone. Dodatkowo, ilość odpadów na budowie należy zminimalizować wykorzystując surowce wtórne, czyli stosować recykling. Obecnie najpopularniejszym materiałem budowlanym jest drewno budowlane, ale dużym uznaniem cieszą się też silikaty i beton komórkowy. Możemy spotkać również materiały naturalne, których „produkcja” nie trwa dłużej niż 10 lat, czyli bambus, wełna, bawełna, korek, słoma.

Naturalne materiały we wnętrzu

Drewno, bambus, czy też naturalne tkaniny dekoracyjne to tylko niektóre z darów natury, z których warto korzystać w aranżacji wnętrz. Nadają  wyjątkowej, niezwykle przytulnej atmosfery. Dodatkowo korzystnie wpływają na samopoczucie domowników, ale są również niezwykle uniwersalne, świetnie wpisując się we właściwie każdy styl i kolorystykę.

Do najbardziej popularnych, naturalnych elementów wyposażenia należą drewniane podłogi i meble. W takich aranżacjach sprawdzą się również takie elementy jak np. drewniane lampy, czy efektowne rolety bambusowe.

Naturalny materiał stanowi niepowtarzalny element wykończenia, ponieważ nie ma dwóch takich samych desek czy płyt z kamienia. We wnętrzach wykorzystuje się także materiały mineralne, jak marmur, granit, trawertyn, kwarcyt, piaskowiec, czy kamienie polne i otoczaki. Rzadziej spotykane są minerały szlachetne, głównie ze względu na wysoką cenę. Mogą one być ozdobą żyrandoli, armatury, tapet, uchwytów mebli. Popularne tkaniny naturalne (surowy len, bawełna) wykorzystywane na zasłony, pokrycia mebli, powleczenie poduszek, spotkamy w okładzinach ścian, plecionkach i ozdobnych linkach.

Przeszklenia

Duża liczba nowoczesnych przeszkleń, nie tylko doda bryle budynku lekkości. Jest to także praktyczne rozwiązanie, które pozwala jednocześnie być bliżej zielonego ogrodu, ponieważ zaciera nieco granicę pomiędzy częścią zewnętrzną, a wewnętrzną. Dodatkowo powoduje, że do wnętrza wpada mnóstwo światła oraz pomaga utrzymywać komfortową temperaturę.

Dużo zieleni

Nawet kilka niepozornych zielonych gałązek tworzy we wnętrzu mikroklimat i jest jego piękną ozdobą. Warto postawić na rośliny, które lubimy. Jeśli nie mamy czasu to na te, które są przede wszystkim łatwe w pielęgnacji. Ciekawym i dosyć kosztownym rozwiązaniem są wewnętrzne patia. Wprowadzają naturę prosto do naszych wnętrz nadając im niepowtarzalnego klimatu. W tego typu aranżacjach sprawdzi się również kolor zielony wykorzystany na ścianach, płytkach czy elementach dekoracji.

Ogród

Nieodłącznym elementem domu bliskiego naturze powinien być odpowiednio zaprojektowany ogród. Ma tworzyć przestrzeń, która inspiruje i odstresowuje, zapewnia dobre samopoczucie oraz komfort. Ale efekt ten udaje się osiągnąć jedynie dzięki precyzyjnemu doborowi roślin i charakteru aranżacji. W tego typu ogrodach stawia się na proste kształty i formy wysuwając na pierwszy plan naturalne walory danego terenu. Niezwykle ważne jest dopracowane tego w najdrobniejszym szczególe, tak aby odpowiadało na indywidualne potrzeby otoczenia domu, ponieważ staje się wtedy miejscem, które pobudza naturalną kreatywność i pomaga pozbyć się stresu.

Energia słoneczna

Energia słoneczna może wesprzeć nasz dom naturalnymi zasobami, dzięki panelom fotowoltaicznym. Sytuacja dotycząca opłacalności instalacji fotowoltaicznej jest inna niż jeszcze kilka lat temu. Obecnie rachunek ekonomiczny jest korzystniejszy, ponieważ przede wszystkim maleją ceny paneli oraz rośnie ich sprawność. Jeśli zainwestujemy w dobrze zaprojektowaną instalację PV spokojnie pokryje ona potrzeby energetyczne przeciętnej polskiej rodziny. Z powodzeniem zasilimy wszystkie domowe urządzenia RTV oraz AGD, a także dostarczymy prąd do oświetlenia w domu.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023