Jak wyciszyć mieszkanie?
Data publikacji: 02.04.2017, Data aktualizacji: 08.08.2022
Średnia ocen 4/5 na podstawie 60 głosów
O sąsiedzkich historiach rodem zza ściany napisać można niekończącą się opowieść, która ilością sezonów prześcignęłaby zapewne znany wszystkim amerykański serial, przedstawiający perypetie życiowo-sercowe rodziny Forresterów. Często powodem szukania ratunku może być ruchliwa ulica czy stacja kolejowa znajdująca się w niewielkiej odległości.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak wyciszyć mieszkanie
- czym są tynki japońskie
- jak działają panele akustyczne
Na ratunek zmęczonej głowie oraz co zrobić, aby innych nie doprowadzić do szału
Mieszkańcy domów wolnostojących, z sąsiadami nad głową problemu nie mają. Najwięcej na temat sąsiedzkich upodobań powiedzieć mogą ci z was, którzy mieszkają w blokach i kamienicach. Na to, kto znajduje się za ścianą, bardzo rzadko będziecie mieli jakikolwiek wpływ, chyba że wraz z przyjaciółmi lub rodziną podnajmiecie całe piętro, lub klatkę schodową i każde z was będzie prowadziło milczący tryb życia.
Problem hałaśliwych sąsiadów nie dotyczy oczywiście wszystkich, ponieważ tam, gdzie ściany są wystarczająco grube, a okna bardzo szczelne, spać możecie spokojnie. Niemniej wielu z was szuka rozwiązania i chciałoby wyciszyć mieszkanie, męcząc się z sąsiadami melomanami, którzy lubią posłuchać muzyki, zwykle zbyt głośno albo o dziwnych porach, czy też wsłuchując się w rodzinne awantury za ścianą. Próby przyzwyczajenia się nic nie dają, a skargi do spółdzielni przynoszą rozwiązanie na krótko, albo wcale.
Często bywa też tak, że to wy jesteście problematycznym sąsiadem, z różnych powodów, choćby dlatego, że macie kilkoro małych dzieci, które biegają nad głową starszej pani, czy też musicie w domu ćwiczyć na saksofonie. Poniżej przedstawimy wam kilka rozwiązań, które mogą okazać się bardzo pomocne.
Najważniejsze jest jednak to, aby przed podjęciem decyzji zlokalizować źródło przeszkadzającego hałasu lub też określić, którą powierzchnię chcecie wyciszyć, aby nie przeszkadzać sąsiadom. Inne kroki okażą się skuteczne dla hałasów z zewnątrz np. jeśli mieszkacie przy głośnej, ruchliwej ulicy, inne, jeśli sąsiedzi tak głośno oglądają telewizję, że nie słyszycie własnych myśli, a często jeszcze inne, jeśli chcecie mieć wpływ na stargane nerwy pani z góry lub z dołu.
Ścienne panele akustyczne
Panele akustyczne porównać możemy do studenckich prób wyciszania mieszkania za pomocą znanych wszystkim wytłoczonych klatek, w których kupujemy jajka. Jeśli zawsze zastanawiało was, do czego można je wykorzystać, to teraz macie odpowiedź. Pokryta nimi ściana całkiem nieźle tłumi dźwięk z zewnątrz i bardzo dobrze zatrzymuje go wewnątrz.
Z wizualnej i estetycznej strony, są jednak po prostu brzydkie, chyba że bardzo lubicie eko – eksperymenty. I jesteście zagorzałymi fanami recyklingu. Panele akustyczne działają na bardzo podobnej zasadzie i spełniają o wiele więcej norm estetycznych. Na rynku znaleźć możemy wiele kolorów, wzorów i rozmiarów.
Dobrze zaplanowane, mogą stać się główną dekoracją wnętrza, bądź dopasowywać się do klimatu. Położenie paneli akustycznych jest stosunkowo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Ich użycie zdecydowanie wpłynie na spokój waszych sąsiadów, gdyż wysyłane przez was dźwięki zostaną w waszym mieszkaniu, zamiast rozchodzić się po okolicy. Sprawią także, że i do was docierać będzie mniej hałasów.
Podwieszany sufit i ciężkie dywany
Jeśli problemem są dla was sąsiedzi z góry, którzy nagminnie wystawiają waszą cierpliwość na próbę, pomyślcie o zamontowaniu wypełnionego wełną mineralną, podwieszanego sufitu (odpowiednik wcześniejszych kasetonów ze styropianu). Rozwiązanie to nie sprawdzi się jednak w niskich mieszkaniach, gdyż zamontowany sufit zabierze kilka centymetrów powierzchni. Sufit taki bardzo dobrze stłumi odgłosy z mieszkań powyżej oraz denerwujące odgłosy przewodów wentylacyjnych.
Jeśli problemem są sąsiedzi z dołu, spróbujcie postawić na wykładzinę i dywany. Jeśli na waszych podłogach królują panele to i wy możecie być dla sąsiadów utrapieniem. Położenie wykładzin i dywanów znacznie zmniejsza rozprzestrzenianie się dźwięków od was, ale też słyszalność u was. Podłogę można także wyciszyć panelami akustycznymi.
Ciężkie, pluszowe zasłony oraz babcine makatki
Jeśli problemem jest hałas dochodzący z zewnątrz, w pierwszej kolejności sprawdźcie szczelność okien. Zanim przystąpicie do wykładania ścian materiałami wyciszającymi, najpierw postawcie na pluszowe, ciężkie zasłony, które dobrze sprawdzają się zarówno w zatrzymywaniu dźwięku w mieszkaniu, jak i wyciszaniu hałasów z zewnątrz. Taką funkcję spełniały też kiedyś makatki, które wieszane przy łóżku chroniły przed zimnem i dochodzącymi dźwiękami. Zrobione na zamówienie sprawdzą się dobrze w dziecinnych pokojach oraz we wnętrzach, którym dodatkowo będziecie chcieli nadać ludowego charakteru.
Tapety korkowe i bawełniane
Wszyscy wiemy, jak wygląda tablica korkowa. Czy zdajecie sobie jednak sprawę z tego, że materiał z jakiego jest wykonana, świetnie nadaje się do wyciszenia mieszkania. Aby dobrze mogła spełniać swoją funkcję, tapeta korkowa musi zostać położona na całej powierzchni ściany (wbrew temu, że tablice zwykle dostępne są w kolorach brązowych, tapety te występują w różnorodnych barwach). Tynki japońskie, często nazywane tapetami bawełnianymi to też świetny sposób, aby własnoręcznie i szybko wyciszyć mieszkanie. Jeśli zależy wam nie tylko na wyciszeniu, ale także na zamarkowaniu nierówności, dociepleniu ścian, przy maksymalnie dekoracyjnym wyglądzie, tapety bawełniane będą strzałem w dziesiątkę.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: