Jak wyciszyć mieszkanie?

Średnia ocen 4/5 na podstawie 61 głosów
:format(jpg)/articles/gallery/image/8011/nowoczesne-wnetrze-panele-akustyczne-na-scianie_e8b49e.jpg)
Masz dość głośnego sąsiedztwa? Często najprostszym, a zarazem najlepszym sposobem na hałas jest wygłuszenie ściany, wyciszenie drzwi czy wyciszenie pokoju od głośnego sąsiada. Niezależnie, czy mieszkasz w bloku, potrzebujesz ciszy w pokoju gracza czy chcesz wyciszyć studio muzyczne, nasze sprawdzone patenty na wygłuszenie ścian przywrócą Ci ciszę i spokój. Dowiedz się, jak wyciszyć mieszkanie.
Wygłuszenie ściany – jak skutecznie wyciszyć mieszkanie?
Mieszkańcy domów wolnostojących rzadko kiedy uskarżają się na głośne sąsiedztwo. Wiele na temat sąsiedzkich upodobań mogą powiedzieć natomiast lokatorzy bloków i kamienic. Problem hałaśliwych sąsiadów nie dotyczy wszystkich, niemniej sposoby na wyciszenie mieszkania to wiecznie żywy temat dla wielu właścicieli mieszkań i najemców.
Jak wygłuszyć pokój tak, by odciąć się od zewnętrznych dźwięków?Wygłuszenie ściany to pierwszy krok. Wśród najczęściej stosowanych sposobów wyciszenia ściany napotkamy podklejenie matą dźwiękochłonną, montaż paneli akustycznych czy zastosowanie tynków japońskich, łączących funkcję izolacji z estetyką wnętrza.
Do wyciszenia warto zastosować:
- matę akustyczną z wełny mineralnej lub bitumu dla redukcji dźwięków do 50%,
- uszczelki dźwiękochłonne przy drzwiach dla poprawy izolacji akustycznej i termicznej,
- podwójne płyty gipsowo-kartonowe z wełną mineralną między warstwami,
- tynki japońskie jako dekoracyjna izolacja powierzchni.
Panele akustyczne - jak działają?
Jedną z metod na wyciszenie ściany od głośnego sąsiada jest zastosowanie paneli akustycznych, które redukują hałas tła oraz minimalizują rozpraszanie dźwięków. Panele akustyczne to gotowe moduły wykonane z porowatych materiałów (np. pianki melaminowej, wełny mineralnej czy włókien drzewnych), które zamiast odbijać hałas, pochłaniają fale dźwiękowe. Dzięki temu redukują pogłos i obniżają poziom hałasu dobiegającego zza ściany. Mechanizm paneli akustycznych polega na tym, że gdy dźwięk trafia na panel, wnika w jego porowatą strukturę, gdzie energia fal jest przekształcana w ciepło i ulega rozproszeniu.
Gdzie montować panele akustyczne?
Najlepiej na tzw. punktach odbicia: naprzeciw głośnej ściany, przy suficie albo w narożnikach, gdzie kumuluje się pogłos. Panele akustyczne można również łączyć z wełną mineralną ukrytą za suchą zabudową, by uzyskać maksymalny efekt.
Panele akustyczne - jakie wybrać?
Z uwagi na ich estetykę i funkcjonalność panele akustyczne mogą być nie tylko użytkowym, ale i dekoracyjnym elementem wystroju wnętrza. Dostępne w różnych kształtach i kolorach – od prostych kwadratów po designerskie mozaiki 3D, są łatwe w montażu (mocowane na klej montażowy lub taśmę dwustronną) i utrzymaniu.
Jeśli chodzi o typ, warto wybierać panele z klasą pochłaniania A (αw ≥ 0,90) i atestem trudnopalności (np. M1 zgodnie z normą EN 13501-1). Zwiększa to pewność skuteczności i bezpieczeństwa pożarowego. Stawiając na wysokiej jakości panele akustyczne z odpowiednimi certyfikatami, zyskamy nie tylko ciszę, ale i bezpieczne, estetyczne wykończenie ścian.
Szukaj nieruchomości
Warszawa
mazowieckie, Warszawa
12999 ofert
Wrocław
dolnośląskie, Wrocław
6893 oferty
Kraków
małopolskie, Kraków
5736 ofert
Poznań
wielkopolskie, Poznań
5004 oferty
Łódź
łódzkie, Łódź
3437 ofert

Jak wyciszyć pokój domowym sposobem?
Hałas dobiegający od sąsiadów może obniżać komfort życia. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest zastosowanie materacy akustycznych lub paneli dźwiękochłonnych, które są stosunkowo łatwe w instalacji. Można zainwestować także w tapety wygłuszające.
Jak wyciszyć pokój w bloku?
Poziom hałasu może zredukować sufit podwieszany wypełniony materiałem izolacyjnym, np. wełną mineralną. Do tańszych sposobów na wygłuszenie pomieszczenia należy wykorzystanie tynku japońskiego, który po wyschnięciu tworzy porowatą, miłą w dotyku strukturę.
Do najprostszych sposobów na wygłuszenie ścian jest użycie samoprzylepnych mat akustycznych wykonanych z bitumu lub aglomeratu korkowego, które można montować na ścianach, podłodze i suficie. Tapety z winylu, korka lub włókien poliestrowych także wspomogą izolację. Przy montażu płyt gipsowo-kartonowych warto zastosować wełnę szklaną lub skalną między warstwami.
Jak wyciszyć pokój muzyczny?
Za najbardziej skuteczne rozwiązanie uznaje się montaż paneli ściennych z filcu i korku oraz mat akustycznych z pianki polietylenowej. Przyda się również gęsto prasowana wełna mineralna. Alternatywnie można wykonać podłogę pływającą pod fragmentami podłoża, gdzie ustawione są instrumenty.
Jak wyciszyć pokój gracza?
W skutecznej redukcji hałasu pomagają maty wygłuszające na podłodze, podwieszane sufity z pianką akustyczną i wełną mineralną, uszczelki gumowe na drzwiach oraz rolety akustyczne.

Wygłuszenie ściany – o czym pamiętać?
Przed zakupem materiałów dźwiękochłonnych upewnij się co do ich grubości, gęstości, struktury oraz wskaźnika pochłaniania dźwięku. Montując izolacje dźwiękowe, zadbaj natomiast o to, by uszczelnić szczeliny przy listwach przypodłogowych i drzwiach – pamiętaj, że nawet niewielkie nieszczelności przepuszczają dźwięki.

Wygłuszenie ścian: podsumowanie
Wybierając materiały do wyciszenia mieszkania, zwróć szczególną uwagę na parametry izolacyjności akustycznej. W przypadku wyciszenia jednej ściany trzeba się liczyć z kosztem 2000–3000 zł. Ostateczna cena zależy od rodzaju materiału i zakresu prac. Realizacja każdego projektu wymaga analizy i zastosowania odpowiednich technologii. Wybierając rozwiązanie, warto uwzględnić skuteczność, preferencje i budżet. Najlepszą izolację oferują panele akustyczne, ale są kosztowne. Sufit podwieszany zapewnia wysoką skuteczność przy umiarkowanym koszcie.
Zamiast walczyć z hałasem – zamieszkaj w cichym miejscu! Sprawdź gotowe projekty nowych domów na rynekpierwotny.pl

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: