Jak przykleić taśmę LED do sufitu?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 30.09.2021, Data aktualizacji: 11.05.2022

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 24 głosów

Jak przykleić taśmę LED do sufitu?
Jak przykleić ledy pod sufitem? Na co zwrócić uwagę i jakie narzędzia będą do tego potrzebne? Sprawdź porady ekspertów SMD-LED

Jak zamontować taśmy led na suficie?

Zastanawiasz się jak przykleić taśmy led na suficie i na co musisz zwrócić uwagę? Aby samoprzylepna taśma z tyłu paska LED bezpiecznie przylegała, zwykle wymaga płaskiej powierzchni. Interakcja między powierzchnią a podkładem taśmy 3M jest ograniczona przez szorstkie powierzchnie lub zbyt wiele rowków. Ponieważ jest mniejszy kontakt, jest mniej wiązania, co powoduje, że elastyczne paski spadają lub opadają w niektórych obszarach.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym przykleić ledy do ściany
 • jak przykleić ledy na suficie
 • na co zwrócić uwagę przyklejając oświetlenie LED

Błyszcząca lub oleista powierzchnia sprawi, że pasek najprawdopodobniej będzie się przesuwał lub w ogóle się nie przyklei. Ekstremalnie gorące warunki powodują awarię substancji klejącej. Na początku może działać, ale taśma umyje się, gdy temperatura powierzchni wzrośnie po jednym naprawdę gorącym dniu. Paski są również narażone na wilgoć i wilgoć w powietrzu, co powoduje, że tracą zdolność klejenia.

Jeśli chodzi o ich lepkie podłoże, taśmy LED często są niewystarczające — nie są wystarczająco mocne, nie przylegają dobrze, z czasem ulegają degradacji, odklejają się i tak dalej. Nauczymy Cię więc, jak zwiększyć prawdopodobieństwo, że twoje paski LED tworzą silną więź z powierzchnią, na której są umieszczone.

Pierwszym krokiem jest określenie wielkości obszaru, w którym zostaną zainstalowane światła. Można to zrobić za pomocą linijki lub taśmy mierniczej. Jeśli to konieczne, przytnij taśmę LED do odpowiedniej długości. Do tego potrzebny jest ostry nóż lub nożyczki. Tnij tylko wzdłuż linii, które zostały narysowane na taśmie. Jeśli oderwiesz pasek w niewłaściwym miejscu, obwody zostaną uszkodzone, a niektóre diody LED przestaną działać. Szczególnie mocno uważaj, przycinając kolorowe taśmy ledowe RGB.

Lepki podkład taśm LED działa najlepiej na gładkich, czystych powierzchniach. Gdy na drodze pojawia się tłuszcz lub kurz, połączenie kleju z powierzchnią jest zagrożone i taśmy nie są w stanie wykonać mocnego wiązania. Aby temu zapobiec, zwilż szmatkę ciepłą wodą lub alkoholem i energicznie wytrzyj powierzchnię. Osusz obszar niestrzępiącą się szmatką lub ręcznikiem papierowym, gdy będziesz zadowolony z efektów czyszczenia powierzchni.

Oderwij teraz naklejkę z jednego końca paska, aby odsłonić podkład samoprzylepny. Obierz tylko niewielką ilość, aby uniknąć przywierania kurzu lub zanieczyszczeń do kleju. Umieść taśmę LED w odpowiednim miejscu i przyciśnij ją do powierzchni. Kontynuuj obieranie, pozycjonowanie i naciskanie, aż cała długość zostanie przyklejona do ściany. Pozwól sobie na dużo czasu na wykonanie tego zadania.

Oświetlenie LED

Jak przykleić ledy pod sufitem? Na co zwrócić uwagę?

To, kiedy i jak przykleić ledy pod sufitem ma wpływ na trwałość połączenia paska z sufitem. Chociaż taśma 3M jest najwyższym standardem w klejach, nie jest ona niezniszczalna. Taśmy LED są znane z opadania, spadania i oderwania się od ścian. Jakie są inne opcje i na co zwracać uwagę?

Kleje nie przylegają dobrze do szorstkich, grudkowatych lub brudnych powierzchni, jak już wcześniej wspomniałem. Dlatego używaj taśm LED tylko na gładkich, płaskich powierzchniach, które zostały starannie oczyszczone. Z drugiej strony kleje nie działają dobrze w wilgotnych i gorących środowiskach. Nadmierne ciepło zmieni konsystencję kleju, czyniąc go mniej trwałym.

Kiedy taśmy LED są umieszczane po bokach lub skierowane w dół, są bardziej narażone na upadek z powodu grawitacji. Jeśli nie możesz zainstalować listew skierowanych do góry, możesz dodać stabilność do konfiguracji za pomocą klipsów montażowych lub kanału montażowego.

Nie panikuj, jeśli twoje środki ostrożności zawiodą, a paski LED zaczną się odklejać. Na szczęście istnieje kilka opcji ich uratowania. To od Ciebie zależy, czy chcesz usunąć cały pasek, czy po prostu część, która straciła swoją lepkość. W obu przypadkach pierwszym krokiem jest pozbycie się starego kleju. Niestety klej nie nadaje się do ponownego użytku; gdy już utworzy silne wiązanie z jedną powierzchnią, utworzenie innego silnego wiązania z inną powierzchnią będzie trudne.

Aby pozbyć się starego kleju, namocz starą szmatkę w acetonie lub środka czyszczącego i energicznie zetrzyj go. Możesz wybrać nowy klej. Może to być więcej taśmy 3M, bardzo mocna taśma dwustronna, paski Command 3M, kropki kleju lub klipsy samoprzylepne to możliwości. Opcje są nieograniczone.

taśmy LED

Czym przykleić ledy do ściany?

Możesz zastanawiać się czym przykleić taśmy led do sufitu lub ściany. Co zrobić, jeśli obawiasz się, że klej uszkodzi sufit, ściany lub meble? Czy istnieje inna opcja?

Plastyczna masa mocująca to jedna z opcji. Jest to wszechstronna, mobilna alternatywa kleju i zszywek. Uformuj pasek szpachli w pożądany kształt dłońmi, a następnie wciśnij go w tył diod LED. Następnie pasek można przykleić do pożądanej powierzchni.

Możesz również użyć opasek kablowych, aby przymocować paski LED do obiektu. Aby zapobiec przerwaniu mocy świetlnej diody LED, użyj przezroczystych trytytek. Zrozumiałe jest, że nie jest to dobre rozwiązanie we wszystkich przypadkach - opaski kablowe nie będą owijać się wokół szafek kuchennych. Nadal można je jednak przymocować do balustrady klatki schodowej.

Możesz użyć specjalnie zaprojektowanych lekkich wsporników montażowych. Jedyną wadą jest to, że musi zostać wywiercony otwór. Jeśli chcesz przymocować paski świetlne na stałe, wsporniki będą idealne.

Niezwykle korzystnym rozwiązaniem są lekkie profile aluminiowe do taśmy led. Jest to rozwiązanie eleganckie, funkcjonalne i bezpieczne. Jeśli tylko masz możliwości, to skorzystaj z tego rozwiązania. Profile LED dostępne są w tak wielu wersjach, że zawsze znajdziesz model profilu idealnie dopasowany do swojej sytuacji.

Możesz ulec pokusie użycia kleju Superglue, aby utrzymać światła taśmowe przyklejone do powierzchni w nieskończoność. Superglue nie nadaje się jednak do stosowania na materiałach takich jak plastik, polistyren i jedwab. Wynika to z faktu, że klej twardnieje w wyniku procesu chemicznego, który powoduje jego szybkie nagrzewanie i ochładzanie. Jednak niektóre materiały ulegają degradacji w wyniku tej reakcji w czasie. Innymi słowy, jeśli twoje taśmy LED są wykonane z tworzywa sztucznego, super klej może spowodować nieodwracalne szkody.

Czy gorący klej jest lepszy w tej sytuacji? Co zaskakujące, odpowiedź brzmi: tak. Ponieważ gorący klej nie zawiera tych samych ostrych chemikaliów co superglue, jest znacznie bezpieczniejszy i nie zaszkodzi taśmom LED. Jedyną rzeczą, na którą należy uważać, jest temperatura gorącego kleju. Jeśli temperatura wzrośnie zbyt wysoko, paski LED mogą się stopić. Jest to jednak mało prawdopodobne.

Taśmy LED zmieniły sposób, w jaki oświetlamy nasze domy i łatwo zrozumieć dlaczego. Są niezwykle elastyczne, dzięki czemu mogą spełnić wszystkie Twoje wymagania oświetleniowe. Taśma samoprzylepna W3 zwykle stosowana na taśmach LED powinna być wystarczająca, masz jednak jeszcze inne możliwości jej montażu.

 

Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: