Jak przykleić taśmę LED do sufitu?

Artykuł gościnny

Data publikacji: 30.09.2021, Data aktualizacji: 22.03.2024

8 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 58 głosów

Jak przykleić taśmę LED do sufitu?
Jak przykleić ledy pod sufitem? Na co zwrócić uwagę i jakie narzędzia będą do tego potrzebne? Sprawdź porady ekspertów SMD-LED

Przyklejenie taśmy LED do sufitu może być fascynującym projektem, który doda niepowtarzalnego efektu oświetlenia w pomieszczeniu. W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku prawidłowo przykleić taśmę LED, zapewniając trwałe mocowanie. Ale to nie wszystko! Porozmawiamy również o skutecznym odklejaniu taśmy z powierzchni ścian i sufitu, aby uniknąć uszkodzeń. Omówimy też domowe sposoby na resztki taśmy i ślady kleju. Przygotuj się na praktyczne wskazówki i inspiracje, które pozwolą Ci stworzyć piękne oświetlenie sufitu przy użyciu taśmy LED, a także nauczyć się, jak bezpiecznie ją usunąć w razie potrzeby.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • w jaki sposób przykleić taśmę LED,

 • czym usunąć taśmę dwustronną ze ściany,

 • jakie są sprawdzone sposoby na usuwanie taśmy.

Taśma LED – hit czy kit?

Oświetlenie w postaci taśmy LED to prosta, elastyczna i wszechstronna forma, która zdobyła ogromną popularność w ostatnich latach. Bez względu na to, czy chodzi o podświetlanie sufitu, tworzenie nastrojowego oświetlenia w pokoju czy podkreślanie dekoracyjnych elementów, taśma LED zyskała opinię niezwykle przydatnego i efektownego rozwiązania. Jej zalety są liczne – energooszczędność, długowieczność, możliwość regulacji jasności i koloru, a także łatwość montażu. Jednak niektórzy mogą zastanawiać się, czy to tylko chwilowa moda, czy też faktycznie warto inwestować w taśmę LED. Co więcej, kolorowe światła mogą kojarzyć się nieco tandetnie. Czy rzeczywiście tak jest? A może da się uniknąć tego efektu i wykonać za pomocą LED-ów nastrojowe, eleganckie oświetlenie?

Wiele zależy od tego, jak rozplanujemy oświetlenie LED-owe, gdzie je umieścimy oraz czy zrobimy to poprawnie. Nie bez znaczenia jest również kolor. Co prawda na rynku są dostępne taśmy we wszystkich odcieniach tęczy, a nawet takie, które cyklicznie zmieniają swoje barwy, jednak zazwyczaj nie jest to rozwiązanie polecane do pomieszczeń mieszkalnych. Ostatecznie oświetlenie nie powinno być zbyt krzykliwe, a jego funkcją jest stworzenie klimatycznego wnętrza – nie przykucie całej uwagi domowników i rozpraszanie ich ciągłym miganiem. 

Jaki z tego wniosek? Taśma LED na ścianach czy za telewizorem może być świetnym rozwiązaniem, które spełni swoje zadanie – a więc da nam delikatne, rozproszone światło, które nada mieszkaniu klimat – nie wprowadzając do niego jednocześnie dozy kiczu. Może być także jednym z rozwiązań na to, jak dobrać oświetlenie do wnętrza.

Oświetlenie LED

Aranżacje wnętrz z lampkami LED-owymi

Choć świecąca taśma może się kojarzyć z oświetleniem sufitu, nie jest to jej jedyne zastosowanie. Aranżacje z wykorzystaniem LED-ów oferują nieograniczone możliwości i pozwalają stworzyć wyjątkowe oświetlenie i atmosferę w różnych przestrzeniach. Jest to także jeden ze sposobów na optyczne powiększenie mieszkania. Ta elastyczna forma światła może być zamontowana praktycznie w dowolnym miejscu, dając niepowtarzalne efekty wizualne. 

Możemy zamontować taśmy LED właśnie na sufitach, co stworzy subtelne oświetlenie, dodając elegancji i nowoczesności pomieszczeniom. Mogą one również być zainstalowane wzdłuż ścian, aby podkreślić architekturę wnętrza lub stworzyć nastrojowy efekt podświetlenia. Dodatkowo taśmy LED mogą być wykorzystywane jako oświetlenie pod półkami czy szafkami co podniesie funkcjonalność i estetykę. Niektórzy kreatywni dekoratorzy wykorzystują taśmy LED do tworzenia podświetlanych obrazów lub dekoracji ściennych, a część osób zastanawia się, jak zamontować taśmę LED za telewizorem, co efektownie „poszerzy” jego ekran. Taśmy można więc z powodzeniem zastosować w salonie, gdzie mogą pełnić funkcję podświetlenia mebli, półek czy telewizora. W sypialni taśmy LED mogą stworzyć subtelną, nastrojową iluminację, dzięki czemu zyskamy przyjemną atmosferę do relaksu i odpoczynku. Kuchnia to kolejne miejsce, gdzie taśmy LED znajdują swoje zastosowanie. Mogą być montowane pod szafkami kuchennymi, blatem czy wyspą, dostarczając dodatkowego oświetlenia roboczego i dodając stylowego wykończenia. W łazience z kolei taśmy LED mogą pełnić funkcję oświetlenia lustra, nadając elegancji i praktyczności przy wykonywaniu codziennych czynności.

Możliwości są praktycznie nieograniczone, a taśmy LED są idealnym narzędziem do eksperymentowania z oświetleniem i tworzenia unikalnych aranżacji w każdej przestrzeni. Pojawia się jednak pytanie: jaką taśmę LED wybrać i jak ją przykleić? Jaka taśma LED do sufitu podwieszanego, a jaka do mebli?

taśmy LED

Montaż taśmy LED – czym przykleić lampki do ściany?

To pytanie często zadawane przez osoby, które pragną stworzyć efektowną aranżację świetlną w swoim wnętrzu. Istnieje kilka różnych metod i materiałów, które można zastosować do przyklejenia lampek LED do ściany.

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest wykorzystanie taśmy samoprzylepnej. Ta specjalnie zaprojektowana taśma wyposażona jest w klej, który doskonale przylega do różnych powierzchni. Można ją łatwo przyciąć do odpowiedniej długości i przykleić do ściany, zapewniając solidne mocowanie lampek. 

Niezwykle korzystnym rozwiązaniem są lekkie profile aluminiowe do taśm LED. Jest to rozwiązanie eleganckie, funkcjonalne i bezpieczne. Jeśli tylko mamy możliwości, warto skorzystać z tego rozwiązania. Profile LED dostępne są w tak wielu wersjach, że bez problemu znajdziemy model profilu idealnie dopasowany do sytuacji.

Wiele osób ulega pokusie użycia kleju typu super glue, aby utrzymać światła taśmowe przyklejone do powierzchni w nieskończoność. Super glue nie nadaje się jednak do stosowania na materiałach takich jak plastik czy polistyren. Wynika to z faktu, że klej twardnieje w wyniku procesu chemicznego, który powoduje jego szybkie nagrzewanie i ochładzanie. Jednak niektóre materiały ulegają degradacji w wyniku tej reakcji w czasie, jeśli więc taśmy LED są wykonane z tworzywa sztucznego, super klej może spowodować nieodwracalne szkody. Co więcej, potem będziemy się długo zastanawiać, czym usunąć klej super glue z mebli czy ścian.

Czy gorący klej jest lepszy w tej sytuacji? Co zaskakujące, odpowiedź brzmi: tak. Ponieważ nie zawiera tych samych ostrych chemikaliów co super glue, jest znacznie bezpieczniejszy i nie zaszkodzi taśmom LED. Jedyną rzeczą, na którą należy uważać, jest temperatura kleju. Jeśli ta wzrośnie zbyt wysoko, paski LED mogą się stopić. Jest to jednak mało prawdopodobne.

Jak zamontować LED-y krok po kroku

Aby samoprzylepna taśma z tyłu paska LED bezpiecznie przylegała, zwykle wymaga płaskiej powierzchni. Błyszcząca lub oleista powierzchnia sprawi, że pasek najprawdopodobniej będzie się przesuwał lub w ogóle się nie przyklei. Z kolei wilgoć lub wysokie temperatury sprawią, że klej straci swoje właściwości. Co zatem zrobić?

Pierwszym krokiem jest określenie wielkości obszaru, w którym zostaną zainstalowane światła. Można to zrobić za pomocą linijki lub taśmy mierniczej. Jeśli to konieczne, należy przeciąć taśmę LED do odpowiedniej długości. Do tego potrzebny jest ostry nóż lub nożyczki. Cięcie powinno odbywać się tylko wzdłuż linii, które zostały narysowane na taśmie. Jeśli utniemy pasek w niewłaściwym miejscu, obwody zostaną uszkodzone, a niektóre diody LED przestaną działać. Szczególnie mocno uważajmy, przycinając kolorowe taśmy LED-owe RGB.

Lepki podkład taśm LED działa najlepiej na gładkich, czystych powierzchniach. Gdy na drodze pojawia się tłuszcz lub kurz, połączenie kleju z powierzchnią jest zagrożone i taśmy nie są w stanie wykonać mocnego wiązania. Aby temu zapobiec, należy zwilżyć szmatkę ciepłą wodą z mydłem lub alkoholem i energicznie wytrzeć powierzchnię. Następny krok to osuszenie obszaru z pomocą niestrzępiącej się szmatki lub ręcznika papierowego.

Teraz należy oderwać naklejkę z jednego końca paska, aby odsłonić podkład samoprzylepny. Najlepiej zrobić to na niewielkim fragmencie taśmy, aby uniknąć przywierania kurzu lub zanieczyszczeń do kleju. Następnie trzeba umieścić taśmę LED w odpowiednim miejscu i przycisnąć ją do powierzchni. Kolejne kroki to powtarzanie odrywania naklejki, pozycjonowania i naciskania, aż cała długość zostanie przyklejona do ściany. 

Czym i jak usunąć klej po taśmie dwustronnej?

Co w sytuacji gdy chcemy zdemontować taśmę LED lub ta się odkleiła i musimy przykleić ją ponownie (niestety w tej sytuacji pozostały klej po taśmie klejącej nie nadaje się do ponownego użytku)? Konieczne będzie dokładne usunięcie kleju po taśmie. Jak usunąć mocną taśmę dwustronną? To może być czasem wyzwaniem, ale istnieją skuteczne metody, które pomogą w tej kwestii.

Jednym ze skutecznych sposobów jest użycie ciepłej wody i mydła. Należy namoczyć miękką szmatkę w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu i delikatnie przetrzeć obszar, gdzie znajduje się pozostałość kleju. Ten sposób może jednak okazać się niewystarczający. Zatem czym usunąć klej po taśmie dwustronnej? Można użyć specjalnych środków do usuwania kleju dostępnych w sklepach, które skutecznie rozpuszczają klej. Ważne jest jednak, aby przed użyciem takiego produktu sprawdzić, czy nie spowoduje on uszkodzenia powierzchni, na której znajdowała się dwustronna taśma klejąca. Inna opcja to benzyna, rozpuszczalnik lub nafta. Wszystkie te środki powinny skutecznie rozpuścić i usunąć resztki kleju po taśmie i być satysfakcjonującą odpowiedzią na pytanie, jak usunąć taśmę dwustronną ze ściany.

Warto pamiętać, aby zawsze przetestować wybraną metodę na małej, niewidocznej powierzchni, aby upewnić się, że nie powoduje ona nieodwracalnych uszkodzeń. Zadanie będzie też wymagało nieco czasu i cierpliwości. Mimo wszystko przy użyciu odpowiednich narzędzi i środków można skutecznie, choć delikatnie, usunąć ślady po taśmie, przywracając czystość i estetykę. Podobne sposoby mogą się sprawdzić, gdy zastanawiamy się, jak usunąć taśmę dwustronną z mebli. Tu również trzeba jednak pamiętać o wykonaniu próby na niewielkim obszarze. 

Jak przykleić taśmę LED do sufitu: podsumowanie

Przyklejanie taśmy LED do sufitu może być łatwe i efektywne, jeśli zastosujemy odpowiednie metody. Taśma samoprzylepna W3, zwykle stosowana na taśmach LED, powinna być wystarczająca, mamy jednak – w razie czego – jeszcze inne możliwości montażu LED-ów. Przed przyklejeniem taśmy, warto upewnić się, że sufit jest czysty i suchy. Natomiast zastanawiając się, jak odkleić taśmę dwustronną ze ściany, warto pamiętać, czym usunąć resztki po taśmie. Można zastosować specjalistyczne środki chemiczne do usuwania kleju lub domowe metody usuwania taśmy. Do bezpiecznego usuwania taśmy dwustronnej nada się m.in. benzyna czy rozpuszczalnik. 

Taśmy LED zmieniły sposób, w jaki oświetlamy nasze domy i łatwo zrozumieć dlaczego. Są niezwykle elastyczne, dzięki czemu mogą spełnić wszystkie wymagania oświetleniowe. Jeśli chodzi o wybór oświetlenia do salonu i sypialni, taśmy LED są doskonałym rozwiązaniem. Można nimi podkreślić architekturę pomieszczeń, stworzyć romantyczną atmosferę lub funkcjonalne podświetlenie. Przy wyborze taśmy LED warto zwrócić uwagę na kolor, temperaturę światła i regulację jasności, aby dopasować oświetlenie do swoich preferencji i potrzeb.

Podsumowując, przyklejanie taśmy LED wymaga staranności, a odklejanie powinno odbywać się z delikatnością, aby uniknąć uszkodzeń powierzchni mebli i ścian. Taśmy LED są doskonałym wyborem oświetlenia na przykład do salonu i sypialni, dając wiele możliwości aranżacyjnych i tworząc wyjątkową atmosferę w pomieszczeniach.

Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: