Inżynier, architekt, geodeta. Zobacz wszystkich niezbędnych uczestników procesu budowlanego do wybudowania domu
Data publikacji: 16.05.2018, Data aktualizacji: 20.05.2021
Średnia ocen 4/5 na podstawie 13 głosów
Cały proces jest skomplikowany i zawsze wymaga przemyśleń oraz podjęcia szeregu decyzji. W trakcie planowania i budowy mamy styczność z osobami, które są niezbędne do realizacji zamierzenia budowlanego. Dziś opiszemy uczestników procesu budowlanego. Aby rozpocząć budowę domu potrzebujemy działki, dlatego osoby jej nie posiadające będą musiały w tym celu udać się do Notariusza. Jest to osoba, u której będziemy mogli zawrzeć umowę kupna takiej nieruchomości oraz zostać wpisani do ksiąg wieczystych jako właściciele.
Mając nieruchomość, zaczynamy planować naszą przyszłą inwestycję. W tym przypadku będziemy musieli skontaktować się z architektem w celu zlecenia wykonania projektu budowlanego naszego obiektu.
Pamiętajcie, iż architekt budowlany sprawdzi jakie warunki musi spełniać nasz dom, aby był zgodny z planem zagospodarowania obowiązującym na danym terenie lub też z wydanymi warunkami zabudowy w przypadku jego braku. Wbrew pozorom projekt budowlany nie powstaje tylko i wyłącznie z udziałem architekta. W procesie tworzenia dokumentacji budowlanej (projektu) udział biorą minimum cztery osoby: architekt, inżynier budownictwa, oraz instalatorzy, czyli inżynierowie elektrycy, oraz inżynierowie zajmujący instalacjami wodno - kanalizacyjnymi.
Pamiętajmy, iż w przypadku skomplikowanych inwestycji dodatkowo muszą występować osoby sprawdzające projekt. Czyli minimum po dwie osoby z każdej branży. Całą koordynacją projektową pomiędzy tymi osobami zajmuje się architekt.
Projekt powstaje na mapie do celów projektowych. Jeżeli nie mieliście jeszcze styczności to właśnie w tym momencie będziecie ją mieć z geodetą. Jest to osoba wykonująca mapy na różne potrzeby. Jedną z nich jest mapa do celów projektowych. Na wykonanej przez geodetę mapie, architekt prowadzący będzie mógł narysować zagospodarowanie naszej działki wraz z naniesieniem projektowanego obiektu, infrastruktury oraz instalacji. Zajmie się on również wytyczaniem działek i wznowieniem granic.
Do dokumentacji projektowej bardzo często potrzebne są badania geotechniczne gruntu. Wynika to z przepisów prawa budowlanego, a także z intencji projektanta (konstruktora, czyli inżyniera budownictwa). Badania takie wykonuje geolog z odpowiednimi uprawnieniami. Wykonywane są odwierty na działce. O ilości oraz usytuowaniu których również decyduje inżynier budownictwa. Na podstawie odwiertów tworzone jest odwzorowanie warstw ziemnych. Dowiemy się jakiego rodzaju grunt znajdować się będzie pod obiektem oraz na jakim poziomie zalega woda gruntowa. Właśnie od tego zależeć będzie szerokość fundamentów pod obiektem oraz ich rodzaj.
Do tej pory opisaliśmy specjalistów, którzy są niezbędni na etapie projektowania inwestycji. Poniżej wymienimy innych uczestników procesu budowlanego, których obecność może być obowiązkowa w zależności od wielkości oraz rodzaju inwestycji.
Strażak – bardzo często musi podpisać dokumentację projektową i zatwierdzić czy projekt spełnia wszystkie wymagania stawiane obiektom zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi Jest to tzw. uzgodnienie projektu.
Jeżeli nasz obiekt znajduje się w rejestrze zabytków lub jest pod ochroną konserwatora wówczas musimy się liczyć z tym, że zostanie nam narzucony sposób lub charakter, w jakim budynek można zmodernizować, bądź wybudować.
Niektóre obiekty budowlane wymagają również uzgodnień z sanepidem na prowadzenie w nich działalności gospodarczej.
Powyżej wymienione zostały tylko niektóre możliwości. Może się okazać, iż potrzeba będzie więcej takowych uzgodnień. Wszystko zależy od rodzaju obiektu budowlanego i jego przeznaczenia.
UWAGA: Powyższe uzgodnienia, jakich należy dokonać już na etapie koncepcji, powinien określić architekt prowadzący projekt. Oczywiście to z nim należy uzgodnić, kto takowe opinie uzyska, czy to inwestor, czy projektant. Najczęściej pozostawia się to do wykonania projektantowi.
Wyżej opisano procedurę związaną z projektowaniem i uzyskaniem pozwolenia na budowę. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie budowy. Niezbędne będzie skontaktowanie się zfirmą budowlaną, która podejmie się wykonania usługi. Budowę prowadzić musi kierownik budowy, który dba o cały jej przebieg oraz zgodność z projektem.
Kierownikiem budowy może być pracownik firmy, którą zatrudnimy do wybudowania domu, bądź osoba zewnętrzna posiadająca odpowiednie uprawnienia do prowadzenia budowy. Inwestorzy bardzo często poszukują, niezależnych kierowników, czyli tych nie związanych formalnie z firmą budowlaną.
Budowa większych budynków wymaga dodatkowo powołania Inspektora Nadzoru Inwestorskiego. W tym przypadku sprawą zajmuje się inwestor. Inspektor sprawdza zgodność i poprawność prac budowlanych. Można powiedzieć, iż nadzoruje prace firmy i kierownika budowy.
Powyżej opisano czynności, jakie są obowiązkowe podczas budowy obiektu budowlanego. Może się okazać, iż potrzebne będą dodatkowe osoby pełniące inne samodzielne funkcje techniczne. Wszystko zależy od rodzaju obiektu, jaki będziemy budować. Pamiętajcie, iż wszystko zaczyna się od projektu. Dodatkowo architekt pokieruje i podpowie, co należy załatwić, z jakimi osobami, aby cały proces był zgodny z prawem. Oczywiście cała procedura jest skomplikowany i wymaga podjęcia wielu trudnych decyzji.
Jakie są zasady wizyty na budowie? Zachęcamy do obejrzenia filmu:
Pracowałem w urzędzie i firmie deweloperskiej; byłem inżynierem; tworzyłem projekty.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: