Jak zbierać antyki?
Średnia ocen 4/5 na podstawie 20 głosów
Każdy dom to oddzielna historia. Jednak te, w których znajdziemy antyki mają w sobie coś magicznego. Kolekcjonerskie przedmioty dodają subtelności i estetyki odpowiednio przystosowanemu wnętrzu. Antyk to nie tylko obraz czy rzeźba, ale także coraz popularniejsze meble. Ich kolekcjonowanie może być nie tylko pasją, ale także inwestycją na całe życie. Jak się okazuje zarezerwowaną nie tylko dla milionerów.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czy antyki pasują do każdego wnętrza
- ile kosztują
- jak aranżować wnętrza z udziałem antyków
Do jakich wnętrz?
Pierwsza myśl, która przeważnie przychodzi nam do głowy kiedy słyszymy słowo antyki, to eleganckie i klasyczne wnętrze z nutą luksusu. Wbrew pozorom antyki nie są przeznaczone tylko do ogromnych domów o starym i kultowym designie. Bardzo dobrze komponują się w niekoniecznie dużych i nowoczesnych przestrzeniach. Doskonale przyozdobią niewielkie mieszkanie pod warunkiem, że nie będą zbyt duże i wystawne.
Ile kosztują antyki?
Cena antyków jest bardzo zróżnicowana i zależy od wielu czynników, jak np. pochodzenie, materiał wykonania, stan czy po prostu wygląd. Jednak bardzo interesujący jest fakt, że ich cena nie jest zbyt wygórowana w stosunku do tych samych elementów wykonanych współcześnie. Dla przykładu szafę czy fotel można nabyć nawet za kilkaset złotych. Oczywiście, znajdziemy i takie za kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak rynek antyków nie jest mały, więc poszukiwanie tańszego przedmiotu może się okazać owocne. Podobnie sytuacja wygląda z rzeźbami, bogaci mogą zainwestować w nie nawet 30-40 tys. złotych, ale atrakcyjne przedmioty możemy kupić nawet za 1 tys. złotych.
Antyki znajdziemy w specjalnych sklepach lub po prostu na lubianych przez wielu kolekcjonerów targach staroci, na których można zdobyć prawdziwe perełki, czasami za grosze. Kiedy natomiast szukamy konkretnego przedmiotu, bardzo dobrym miejscem jest po prostu internet - serwisy aukcyjne, internetowe witryny antykwariatów, a także strony firm wyspecjalizowanych np. w modnych przedmiotach z lat 50.
Jak zacząć zbierać antyki?
Zbieranie antyków, podobnie jak kolekcjonowanie innych przedmiotów zwykle zaczyna się skromnie. Na początku pojawia się podarowana filiżanka, odziedziczona po babci serwantka, czy przypadkowo dokonany przez nas zakup w okazyjnej cenie na giełdzie przedmiotów. W niektórych domach kolekcje tego typu zbierane są od pokoleń. Ale jak się okazuje wystarczy już jeden przedmiot, aby „złapać bakcyla”. Potem pojawiają się kolejne, a wraz z nimi rośnie doświadczenie i nasza wiedza. Zaczynamy od kupienia starej lampki, potem szukamy biurka z tego samego okresu, następnie figurkę, fotel itd…
Co ważne, aby kupować stare meble, lub po prostu zacząć to robić, nie trzeba się na tym znać. Tutaj trzeba je przede wszystkim „czuć”. To niezwykłe przedmioty z duszą, które kryją w sobie niejedną historię.
Jednak jeśli zaczynamy zbierać antyki na poważnie ważna jest zarówno znajomość sygnatur, jak i umiejętność ocenienia stanu mebla czy naczynia. Dzięki temu jesteśmy w stanie oszacować wartość rynkową przedmiotów. Traktując to jako formę inwestowania powinniśmy posiadać umiejętności i wieloletnie doświadczenie.
Jak aranżować?
Z antykami trzeba bardzo uważać przy aranżacji. Raczej nie radzimy, aby był nimi wypełniony cały dom, ponieważ możemy stworzyć iście muzealny klimat. Często wystarczy jeden wyraźny akcent, jak np. dobrej jakości mebel, piękny przedmiot z epoki lub rzeźba gabinetowa i nadajemy wnętrzu luksusu. Nowoczesna aranżacja może wiele zyskać dzięki wprowadzeniu antycznego przedmiotu. Jednak wtedy, taki antyk powinien być głównym punktem pomieszczenia, ale pod jednym warunkiem – musi być dobrej klasy.
Jeśli chodzi natomiast o stare meble całkowicie zmieniają one wnętrze. Nie tylko wprowadzają ciepło, przytulność, ale również pewną dozę tajemniczości i sentymentu. W takich mieszkaniach przeszłość łączy się z teraźniejszością.
Co ważne, umiejętnie dobrane antyki nie przytłaczają ani nie zagracają wnętrza. Jednak, aby to osiągnąć powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Mianowicie, jeśli w pomieszczeniu ma się znajdować większa liczba starych mebli dobrze jest wybrać te po renowacji, ponieważ w oryginalnym stanie mogą zagracać przestrzeń oraz sprawiać wrażenie zniszczonych i zaniedbanych.
Warto również pamiętać, że nowoczesne wykończenie mieszkania podkreśla zabytkowy charakter mebla - świetnie kontrastuje. Antyki łamią laboratoryjny chłód nowoczesności, nadając kameralności i ciepła. Jeden stary fotel w nowoczesnej aranżacji sypialni całkowicie zmienia klimat pomieszczenia.
Kolekcjonowanie antyków
Zbieranie antyków to dla wielu osób hobby oraz sposób zarabiania na życie. Jeśli mamy ogromne i wystawne mieszkanie tworzenie dużej kolekcji nie stanowi raczej problemu, ponieważ zawsze znajdziemy miejsce na kolejny skarb. Jednak w mniejszych przestrzeniach nie radzimy przesadzać. Możemy osiągnąć odwrotny do zamierzonego efekt.
W przypadku antyków kluczem jest jasne określenie profilu zbioru. Nie jest to zadanie proste, szczególnie na samym początku kolekcjonerskiej przygody. W tym celu można poprosić o poradę osobę, która zna się na antycznym rynku lub poczytać wiele artykułów na ten temat, które znajdziemy w prasie wnętrzarskiej czy na portalach internetowych.
Na samym początku korzystając z pomocy doświadczonej osoby zyskujemy pewność, że nasz antyk pochodzi z bezpiecznego źródła, jest oryginalny i przede wszystkim wart swojej ceny.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: