Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Gdzie w 2019 r. powstało najwięcej mieszkań?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 13.02.2020, Data aktualizacji: 06.02.2023

Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów

Gdzie w 2019 r. powstało najwięcej mieszkań?
Od niedawna wiemy, ile mieszkań powstało w poszczególnych powiatach i miastach przez cały miniony rok. Niektóre wyniki dotyczące najbardziej popularnych lokalizacji są dość zaskakujące.

Niedawno Główny Urząd Statystyczny podał wstępne informacje na temat ogólnopolskiej liczby mieszkań rozpoczętych i ukończonych w 2019 roku. Tym razem wyjątkowo wcześnie pojawiły się bardziej szczegółowe dane GUS-u dotyczące poszczególnych miast na prawach powiatu oraz powiatów. Korzystając z okazji, eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w których miastach i powiatach powstało najwięcej mieszkań (domów oraz lokali). Warto przyjrzeć się takiej regionalnej klasyfikacji z 2019 roku, bo jej niektóre wyniki są zaskakujące. 

W czołowej dwudziestce znalazło się dziewięć powiatów

Osoby nieco zaznajomione z krajowym rynkiem mieszkaniowym, mogą dość łatwo przewidzieć, że w 2019 r. najwięcej mieszkań zostało ukończonych na terenie Warszawy, Krakowa oraz Wrocławia. Poniższy wykres potwierdza te przypuszczenia. Informuje on, że pod względem liczby mieszkań ukończonych przez wszystkich inwestorów, w minionym roku przodowały następujące metropolie:

  • Warszawa - 21 486 mieszkań (lokali i domów)
  • Kraków - 13 184 mieszkania
  • Wrocław - 11 250 mieszkań
  • Gdańsk - 7 267 mieszkań
  • Poznań - 5 070 mieszkań

Jeżeli chodzi o kolejne miejsca z czołowej dwudziestki, to można zauważyć kilka niespodzianek. Wystarczy wspomnieć, że powiat poznański (miejsce 6) pod względem liczby ukończonych domów i lokali wyprzedził takie duże miasta jak chociażby Łódź (pozycja 7), Szczecin (miejsce 9), Białystok (pozycja 12), Lublin (miejsce 13) oraz Gdynia (pozycja 17). Dość zaskakująca może wydawać się także wysoka pozycja Rzeszowa (8 miejsce) i obecność w czołowej dwudziestce aż dziewięciu powiatów położonych blisko metropolii (m.in. powiatu wrocławskiego oraz powiatu wołomińskiego).

Na uwagę zasługują też powiaty i miasta, które pod względem łącznej liczby ukończonych lokali oraz domów odnotowały najgorsze wyniki. Warto wymienić następujące lokalizacje z dziesięciu ostatnich miejsc: 

Dla wszystkich powiatów wymienionych powyżej oraz jednego miasta można znaleźć wspólny mianownik. Mianowicie są to lokalizacje mało atrakcyjne dla młodszych pracowników. 

Deweloperzy z Olsztyna i Rzeszowa „podkręcili tempo”

Główny Urząd Statystyczny oprócz wyników dotyczących wszystkich inwestorów, podaje również informacje na temat liczby mieszkań (lokali i domów), które ukończyli wyłącznie deweloperzy. Poniższa tabela prezentuje dwadzieścia lokalizacji, w których przez cały 2019 r. firmy deweloperskie oddały do użytku najwięcej mieszkań. Uwagę zwraca między innymi dziewięcioprocentowy spadek liczby ukończonych mieszkań deweloperskich na terenie Warszawy. Wynika on z mniejszej aktywności inwestycyjnej stołecznych deweloperów w pierwszej połowie 2017 r.

Imponować mogą natomiast roczne wzrosty liczby ukończonych mieszkań deweloperskich z Krakowa (+36% względem 2018 r.) oraz Łodzi (+54%). Te dwie metropolie ustępują jednak Rzeszowowi i Olsztynowi. W Stolicy Podkarpacia deweloperzy ukończyli 2963 mieszkania, co oznacza roczny wzrost wynoszący aż 72%. Jeszcze wyższy wynik odnotowano dla Olsztyna (+123%). Wspomniane miasto nawet po tej zmianie lokuje się jednak znacznie niżej od Rzeszowa z wynikiem na poziomie 1251 mieszkań.  

W nawiązaniu do informacji z 2019 r. warto również nadmienić, że w 53 powiatach deweloperzy nie ukończyli żadnego mieszkania. Bardzo sugestywny jest także fakt, że 65% wszystkich mieszkań ukończonych przez deweloperów w 2019 roku, znajduje się na terenie 20 powiatów i miast z poniższej tabeli.

Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023