Fakty i mity o mieszkaniu w wysokim budynku
Średnia ocen 4/5 na podstawie 28 głosów
Wysokie budynki mieszkalne często budzą negatywne skojarzenia. Jeszcze do niedawna wieżowiec kojarzył się z wysokim blokiem z wielkiej płyty, pękającymi ścianami, głośną windą i śmierdzącymi zsypami. W dzisiejszym, nowoczesnym budownictwie takie rzeczy są nie do pomyślenia. Inwestorzy z idei budowy wysokościowców wyciągają to, co najlepsze. Dlaczego mieszkanie w wieżowcu to dobra opcja?
Deweloperzy wyposażają inwestycje w innowacyjne rozwiązania, coraz częściej dbając o energooszczędne i komfortowe życie przyszłych lokatorów.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są zalety, a jakie wady mieszkania w wysokim budynku
- jakie są najczęstsze mity na temat wieżowców
- czy w wieżowcu powini mieszkać tylko młodzi ludzie
Pamiętające czasy Gierka wieżowce z płyty betonowej, które miały pomieścić jak największą liczbę mieszkańców, to już przeszłość. Zmieniło się postrzeganie wielokondygnacyjnych budynków – zarówno przez architektów, budowniczych, jak i samych lokatorów. Obecnie wieżowce to synonim luksusu, wygody i nowoczesności.
W ostatnich latach w Polsce daje się zaobserwować „boom” na nowoczesne wysokościowce, sięgające nawet 200 metrów. Drapacze chmur z Warszawy, Wrocławia, Gdyni charakteryzują się doskonałą lokalizacją, innowacyjnymi rozwiązaniami, bezpieczną konstrukcją, wysoką estetyką, ponadprzeciętnym komfortem mieszkania, a także olbrzymimi kwotami za mkw.
Mieszkanie w wieżowcu zyskaje na popularności w ostatnim czasie. Niestety większości z nas nie stać na luksus mieszkania w takim wieżowcu i upajania się widokami zapierającymi dech w piersiach.
Mieszkanie w wysokim budynku - fakty
Dzięki nowym technologiom stosowanym w budownictwie, mieszkania w śródmiejskich wielopiętrowych budynkach mogą być równie atrakcyjną opcją co kameralne osiedla. Wieżowcom wciąż towarzyszy wiele stereotypów. Co jest faktem, a co mitem? Sprawdzamy.
Drapacz chmur - niepowtarzalny widok
TO FAKT. Mieszkanie w wielopiętrowym budynku położone na najwyższych kondygnacjach ma zwykle bardzo dużą zaletę – niepowtarzalny widok z okna. A jeśli lokal jest wyposażony w duże, panoramiczne okna, to efekt może być naprawdę zachwycający. Widok będzie niezwykły nawet jeśli po sąsiedzku znajduje zwarta, miejska zabudowa.
W mieszkaniach powyżej 5-6 piętra na większość budynków można spojrzeć z góry, a niewiele jest takich, które mogą zasłaniać panoramę miasta. Ludzie od dawna zachwycali się widokiem z lotu ptaka, a niemal każdy miejski krajobraz z tej perspektywy będzie zapierać dech w piersiach. Nie tylko w dzień, ale także w nocy, kiedy znaczna część budynków i ulic jest oświetlona.
Wysokość budynku a światło słoneczne
TO FAKT. W wieżowcach często stosowane są okna panoramiczne, co oznacza dobre oświetlenie pomieszczeń. Nowoczesne, wielopiętrowe budynki są także wyposażone w okna o odpowiednich parametrach termicznych, co znacznie poprawia energooszczędność budynku. Stosuje się także technologie ograniczające wpływ promieniowania UV na wnętrza.
Duże przeszklenia - zmniejszają bezpieczeństwo
TO MIT. Współcześnie produkowane okna wielkoformatowe zapewniają optymalny poziom bezpieczeństwa antywłamaniowego. Najlepsze modele posiadają specjalne okucia antywłamaniowe z zaczepami antywyważeniowymi, mocowanymi do stalowego zbrojenia w ramie okna.
Panoramiczne okna na wyższych kondygnacjach często nie są otwieralne, a w przeciwnym wypadku można zamontować specjalne klamki z kluczem, co jest wskazane szczególnie z uwagi na dzieci. Dobrym rozwiązaniem jest także szkło laminowane, które na wypadek uderzenia pęka, ale nie rozsypuje się na małe kawałki.
Udogodnienia - firma sprzątająca i ochrona
TO FAKT. W wielopiętrowych budynkach mieszkalnych standardem jest firma sprzątająca i ochrona. Właściciele mieszkań nie muszą się zajmować utrzymaniem porządku w częściach wspólnych oraz w otoczeniu budynku. W apartamentowcach często funkcjonuje także recepcja, a w niektórych dostępna jest także usługa osobistego asystenta.
Zwykle nie trzeba się także martwić o zakłócanie spokoju lub kłopotliwych domokrążców, bo tym problemem zajmuje się ochrona.
Lokalizacja ma znaczenie
TO FAKT. Nowa zabudowa wysoka powstaje w średnich i większych miastach na terenie całego kraju, w możliwie najlepszych lokalizacjach, w sercu życia miejskiego. Wieżowce powstają zwykle w centrach miast, czyli tam, gdzie każdy metr ziemi przeznaczonej pod budowę jest bardzo cenny.
Deweloperzy stawiają na wielopiętrowe realizacje, żeby dobrze wykorzystać powierzchnie działki, ale ma to plusy także dla mieszkańców związane z lokalizacją – bliskość biurowców, urzędów, uczelni i komunikacji miejskiej itp. To duże udogodnienie na co dzień, szczególnie dla osób aktywnych zawodowo. A restauracje, kina i teatry stanowią gratkę dla tych, którzy w weekendy poszukują miejskich atrakcji.
Mieszkanie w wysokim budynku - mity
Wokół kwestii mieszkania w wieżowcu, zwłaszcza w bloku z wielkiej płyty, wyrosło wiele mitów. Wieżowce budowane w okresie PRL-u nie przywołują przyjemnych skojarzeń i zdecydowanie bardziej odstraszają, niż przyciągają zainteresowanych zakupem własnego mieszkania. Głośna winda, zsypy, będące siedliskiem insektów i gryzoni, ciasne mieszkania, hałas, brak miejsc parkingowych, to skojarzenia, jakie u większości Polaków wywołuje słowo „wieżowiec”.
Trwałość konstrukcji wysokiej zabudowy z lat 60-tych, 70-tych, czy 80-tych była szacowana na 50 do 70 lat. Ludzie obawiają się, że w pewnym momencie takie budynki zostaną przeznaczone do rozbiórki. Powyższe przekonania osadziły się mocno w świadomości Polaków, powodując mieszane uczucia przed podjęciem decyzji zakupu mieszkania nawet w nowoczesnym i komfortowym punktowcu. Poniżej rozprawiamy się z tymi obawami!
Brud, hałas i niedziałające windy
TO MIT. Czasy obskurnych bloków, zsypów na śmieci i ciągłych awarii windy już dawno odeszły w niepamięć. Dziś części wspólne wielopiętrowych budynków są jak korytarze w dobrym hotelu lub prestiżowym biurowcu. Ściany, podłogi i klatki schodowe są wykonywane z trwałych i estetycznych materiałów, wnętrza oświetlają lampy LED często wbudowane w okładziny ścienne lub sufitowe, a światło uruchamia czujnik ruchu.
Brak prywatności
TO MIT. Obecność wielu sąsiadów za ścianą to również nie kłopot. Mieszkańcy wieżowców nie narzekają na brak prywatności i hałasy zza ściany. Obecnie ściany w wieżowcach wykonuje się z materiałów o odpowiedniej izolacyjności akustycznej, odgłosy eliminują rury niskoszumowe i lane stropy.
Brak miejsc parkingowych
TO MIT. Pod wieżowcami powstają wygodne hale garażowe w układzie jedno- lub wielokondygnacyjnym. Do hali garażowej prowadzą windy, zatem parkowanie i przemieszczanie się, nawet na najwyższe piętra budynku, nie stanowi problemu.
Wieżowiec to miejsce dla ludzi młodych
TO MIT. Nie jest prawdą, że wieżowce zamieszkują tylko ludzie młodzi, aktywni zawodowo, w tym rodziny z dziećmi. Coraz częściej mniejsze mieszkania w wysokich budynkach, nawet na ostatnich piętrach, wybierają seniorzy. Na wyższych piętrach wieżowca nie słychać już hałasu pochodzącego z ruchu samochodowego, mniej odczuwalny jest miejski smog, a dodatkową atrakcją są często tarasy widokowe na dachu.
Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: