Ekspaci – niedoceniana grupa nabywców na rynku nieruchomości

Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Data publikacji: 20.12.2018, Data aktualizacji: 24.11.2020

Średnia ocen 4/5 na podstawie 9 głosów

Ekspaci na rynku nieruchomości
Jakich mieszkań poszukują w naszym kraju ekspaci? Kim są, skąd pochodzą i dlaczego na miejsce swojego stałego pobytu wybierają nasz kraj?

Raport Expat Insider z 2016 roku pokazuje globalne preferencje ekspatów dotyczące najlepszych krajów do życia i pracy. Ocena odbyła się według kilkunastu kryteriów, a ostateczna klasyfikacja uplasowała Polskę na 24. miejscu (wśród 67 krajów świata). Jednak w wielu kategoriach Polska została oceniona wyżej. Obcokrajowcy najbardziej docenili nasz kraj m.in. za koszty życia (10 miejsce), dobre warunki dla rodzin (12 miejsce), warunki do pracy i kariery (13 miejsce), usługi finansowe dla osób fizycznych (15 miejsce) i jakość edukacji (18 miejsce). Warto dodać, że Polska wyprzedziła w tym rankingu m.in. USA i Japonię, ale także europejskie kraje: np. Szwajcarię, Belgię, Francję, UK, Finlandię, Norwegię i Szwecję. Ważny wniosek płynący z badania to odsetek tych, którzy deklarują, że są gotowi pozostać na stałe w kraju pobytu. Globalnie przeprowadzkę z rodzinnego kraju na stałe zadeklarowało 31% ekspatów. Odsetek ten jest jeszcze wyższy w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą i właścicieli firm (40-44%).

W badaniu Expat Explorer, wykonanym na zlecenie banku HSBC w 2018 roku, Polska znalazła się na 25. miejscu. Ankieta przeprowadzona wśród 22 tys. ekspatów z całego świata dotyczyła różnych aspektów życia i pracy. Silne strony Polski ujawniły się w tym badaniu w następujących obszarach: koszt utrzymania dzieci, jakość edukacji, bezpieczeństwo życia i pracy, jakość życia, nawiązywanie przyjaźni, równowaga między pracą a życiem prywatnym, zaufanie ekonomiczne, bezpieczeństwo zatrudnienia, dochód rozporządzalny, zaufanie ekonomiczne i przedsiębiorczość.

Ekspaci w Polsce – skąd pochodzą?

Kto tworzy grono ekspatów  mieszkających w Polsce? Są to głównie osoby delegowane do pracy w oddziałach zagranicznych firm oraz wysokiej klasy specjaliści szukający zatrudnienia w rodzimych przedsiębiorstwach. Często są to studenci polskich uczelni, którzy po uzyskaniu dyplomu z różnych względów nie wracają do rodzinnego kraju, a także pracownicy naukowi zaangażowani w międzynarodowe projekty badawcze. Do tego grona można również zaliczyć dyplomatów i wojskowych, którzy zdecydowali się na czasowy lub stały pobyt poza krajem ze względów zawodowych. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, główne kierunki imigracji do Polski na stałe, zmieniają się w ostatnich latach, ale nieznacznie. Według ostatnich danych (na koniec 2014 roku) na stałe w Polsce zamieszkali głównie Brytyjczycy, Niemcy, Amerykanie, Ukraińcy, Irlandczycy, Kanadyjczycy i Rosjanie. Najczęściej osiedlają się w dużych miastach. Na szczycie listy jest Warszawa, ale atrakcyjnym miastem dla ekspatów jest również Kraków, Wrocław, Poznań i Trójmiasto. Dlaczego właśnie tam? Odpowiedź jest prosta – duże miasta dają największe możliwości do rozwoju zawodowego, nie brakuje angielskojęzycznych szkół dla dzieci, miejsc rozrywki, dobrych restauracji, klubów sportowych i terenów rekreacyjnych z dobrą infrastrukturą. Poza tym, duże miasta są dobrze skomunikowane z innymi europejskimi regionami – dostęp do lotniska, węzłów drogowych i międzynarodowych połączeń kolejowych ułatwia podróżowanie w celach zawodowych i turystycznych.

Jakie są oczekiwania mieszkaniowe ekspatów?

Wystarczy spojrzeć na europejskie statystyki dotyczące warunków mieszkaniowych, aby przekonać się jakie mieszkania preferują obcokrajowcy. Średnia powierzchnia mieszkania liczona na podstawie danych z 28 europejskich krajów wynosi 96 m2. W 11krajach jest ona wyższa niż przeciętna europejska – na Cyprze, w Luksemburgu, Belgii, Norwegii, Danii, Szwecji, Holandii i Portugalii przekracza 100 m2. Polska plasuje się na samym końcu stawki z wynikiem 75,2 m2 (mniejsza średnia powierzchnia mieszkań jest tylko w Bułgarii, Estonii, Litwie, Łotwie i Rumunii). A to oznacza, że obcokrajowcy, którzy osiedlają się w Polsce, są raczej przyzwyczajeni do większych mieszkań niż Polacy. Celują w lokale zbliżone do 100 m2 powierzchni w dobrej lokalizacji i wysokim standardzie wykończenia.

Można zaryzykować stwierdzenie, że ekspaci to klienci segmentu premium na polskim rynku nieruchomości – zarówno w przypadku wynajmu, jak i zakupu mieszkań.

Gdzie szukać kupujących, czyli firmy relokacyjne

Poszukiwanie nabywców nieruchomości wśród obcokrajowców może ułatwiać współpraca z firmami świadczącymi usługi relokacyjne, czyli związane z przeprowadzką do obcego kraju i aklimatyzacją w nowej rzeczywistości. Segment usług relokacyjnych w Polsce wciąż się rozwija, ale na polskim rynku działają już globalne firmy doświadczone w zaspokajaniu potrzeb relokacyjnych ekspatów na całym świecie. Oferta firm relokacyjnych jest kompleksowa – od formalności związanych z pozwoleniem na pracę w Polsce, przez zorganizowanie opieki zdrowotnej, szkoły, przedszkola dla dzieci, wynajęcie lub zakup mieszkania, po polecenie dobrego fryzjera lub restauracji w okolicy. Zwykle podmioty zajmujące się relokacją obcokrajowców mają biura w dużych miastach, a ich pracownicy dobrze znają lokalny rynek i poszukują ofert dla swoich klientów, również na rynku nieruchomości mieszkaniowych.

Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Najlepiej zorientowana poznanianka na wielkopolskim rynku pierwotnym, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, pasjonatka stylowych wnętrz, właścicielka VIGO STUDIO.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: