Ekspaci – niedoceniana grupa nabywców na rynku nieruchomości

Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Data publikacji: 20.12.2018, Data aktualizacji: 24.11.2020

Średnia ocen 4/5 na podstawie 9 głosów

Ekspaci na rynku nieruchomości
Jakich mieszkań poszukują w naszym kraju ekspaci? Kim są, skąd pochodzą i dlaczego na miejsce swojego stałego pobytu wybierają nasz kraj?

Raport Expat Insider z 2016 roku pokazuje globalne preferencje ekspatów dotyczące najlepszych krajów do życia i pracy. Ocena odbyła się według kilkunastu kryteriów, a ostateczna klasyfikacja uplasowała Polskę na 24. miejscu (wśród 67 krajów świata). Jednak w wielu kategoriach Polska została oceniona wyżej. Obcokrajowcy najbardziej docenili nasz kraj m.in. za koszty życia (10 miejsce), dobre warunki dla rodzin (12 miejsce), warunki do pracy i kariery (13 miejsce), usługi finansowe dla osób fizycznych (15 miejsce) i jakość edukacji (18 miejsce). Warto dodać, że Polska wyprzedziła w tym rankingu m.in. USA i Japonię, ale także europejskie kraje: np. Szwajcarię, Belgię, Francję, UK, Finlandię, Norwegię i Szwecję. Ważny wniosek płynący z badania to odsetek tych, którzy deklarują, że są gotowi pozostać na stałe w kraju pobytu. Globalnie przeprowadzkę z rodzinnego kraju na stałe zadeklarowało 31% ekspatów. Odsetek ten jest jeszcze wyższy w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą i właścicieli firm (40-44%).

W badaniu Expat Explorer, wykonanym na zlecenie banku HSBC w 2018 roku, Polska znalazła się na 25. miejscu. Ankieta przeprowadzona wśród 22 tys. ekspatów z całego świata dotyczyła różnych aspektów życia i pracy. Silne strony Polski ujawniły się w tym badaniu w następujących obszarach: koszt utrzymania dzieci, jakość edukacji, bezpieczeństwo życia i pracy, jakość życia, nawiązywanie przyjaźni, równowaga między pracą a życiem prywatnym, zaufanie ekonomiczne, bezpieczeństwo zatrudnienia, dochód rozporządzalny, zaufanie ekonomiczne i przedsiębiorczość.

Ekspaci w Polsce – skąd pochodzą?

Kto tworzy grono ekspatów  mieszkających w Polsce? Są to głównie osoby delegowane do pracy w oddziałach zagranicznych firm oraz wysokiej klasy specjaliści szukający zatrudnienia w rodzimych przedsiębiorstwach. Często są to studenci polskich uczelni, którzy po uzyskaniu dyplomu z różnych względów nie wracają do rodzinnego kraju, a także pracownicy naukowi zaangażowani w międzynarodowe projekty badawcze. Do tego grona można również zaliczyć dyplomatów i wojskowych, którzy zdecydowali się na czasowy lub stały pobyt poza krajem ze względów zawodowych. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, główne kierunki imigracji do Polski na stałe, zmieniają się w ostatnich latach, ale nieznacznie. Według ostatnich danych (na koniec 2014 roku) na stałe w Polsce zamieszkali głównie Brytyjczycy, Niemcy, Amerykanie, Ukraińcy, Irlandczycy, Kanadyjczycy i Rosjanie. Najczęściej osiedlają się w dużych miastach. Na szczycie listy jest Warszawa, ale atrakcyjnym miastem dla ekspatów jest również Kraków, Wrocław, Poznań i Trójmiasto. Dlaczego właśnie tam? Odpowiedź jest prosta – duże miasta dają największe możliwości do rozwoju zawodowego, nie brakuje angielskojęzycznych szkół dla dzieci, miejsc rozrywki, dobrych restauracji, klubów sportowych i terenów rekreacyjnych z dobrą infrastrukturą. Poza tym, duże miasta są dobrze skomunikowane z innymi europejskimi regionami – dostęp do lotniska, węzłów drogowych i międzynarodowych połączeń kolejowych ułatwia podróżowanie w celach zawodowych i turystycznych.

 

Jakie są oczekiwania mieszkaniowe ekspatów?

Wystarczy spojrzeć na europejskie statystyki dotyczące warunków mieszkaniowych, aby przekonać się jakie mieszkania preferują obcokrajowcy. Średnia powierzchnia mieszkania liczona na podstawie danych z 28 europejskich krajów wynosi 96 m2. W 11krajach jest ona wyższa niż przeciętna europejska – na Cyprze, w Luksemburgu, Belgii, Norwegii, Danii, Szwecji, Holandii i Portugalii przekracza 100 m2. Polska plasuje się na samym końcu stawki z wynikiem 75,2 m2 (mniejsza średnia powierzchnia mieszkań jest tylko w Bułgarii, Estonii, Litwie, Łotwie i Rumunii). A to oznacza, że obcokrajowcy, którzy osiedlają się w Polsce, są raczej przyzwyczajeni do większych mieszkań niż Polacy. Celują w lokale zbliżone do 100 m2 powierzchni w dobrej lokalizacji i wysokim standardzie wykończenia.

Można zaryzykować stwierdzenie, że ekspaci to klienci segmentu premium na polskim rynku nieruchomości – zarówno w przypadku wynajmu, jak i zakupu mieszkań.

Gdzie szukać kupujących, czyli firmy relokacyjne

Poszukiwanie nabywców nieruchomości wśród obcokrajowców może ułatwiać współpraca z firmami świadczącymi usługi relokacyjne, czyli związane z przeprowadzką do obcego kraju i aklimatyzacją w nowej rzeczywistości. Segment usług relokacyjnych w Polsce wciąż się rozwija, ale na polskim rynku działają już globalne firmy doświadczone w zaspokajaniu potrzeb relokacyjnych ekspatów na całym świecie. Oferta firm relokacyjnych jest kompleksowa – od formalności związanych z pozwoleniem na pracę w Polsce, przez zorganizowanie opieki zdrowotnej, szkoły, przedszkola dla dzieci, wynajęcie lub zakup mieszkania, po polecenie dobrego fryzjera lub restauracji w okolicy. Zwykle podmioty zajmujące się relokacją obcokrajowców mają biura w dużych miastach, a ich pracownicy dobrze znają lokalny rynek i poszukują ofert dla swoich klientów, również na rynku nieruchomości mieszkaniowych.

 
Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Najlepiej zorientowana poznanianka na wielkopolskim rynku pierwotnym, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, pasjonatka stylowych wnętrz, właścicielka VIGO STUDIO. Od kilku lat regularnie współpracuje z portalem RynekPierwotny.com, dla którego przygotowuje porady i artykuły związane z aranżacją domów i mieszkań.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: