Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wyludnienie polskich miast - dlaczego następuje?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 24.02.2023, Data aktualizacji: 05.06.2024

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 72 głosów

Dlaczego polskie miasta się wyludniają?
Spadek liczby ludności w większych miastach jest coraz bardziej widoczny. Co jest przyczyną takich statystyk? Sprawdź analizę eksperta.

Ogólnoświatowym trendem jest migracja ludności do największych ośrodków miejskich. Może być to podyktowane lepszym standardem życia, większymi możliwościami, a także stałym rozwojem zawodowym. Wiele osób decyduje się na zamieszkanie w strefie podmiejskiej, która administracyjnie wchodzi jeszcze w skład miasta, ale posiada inny rodzaj zabudowy.

W Polsce można zauważyć generalny proces wyludniania się części większych miast. Wyjaśniamy, dlaczego takie zjawisko ma miejsce i prezentujemy ciekawą mapę pokazującą prognozę zmiany liczby ludności w gminach (do 2030 r.). 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest suburbanizacja
  • które gminy najbardziej się wyludniają
  • jakie miasta zyskują nowych mieszkańców 

Trend suburbanizacji

W pierwszej kolejności, na pewno warto przyjrzeć się konkretnym danym Głównego Urzędu Statystycznego, które informują, jak liczba ludności poszczególnych dużych miast zmieniała się w latach 2000 - 2011 oraz 2011 - 2021. Nietrudno zauważyć, że w poniższej tabeli przeważają spadki liczby ludności miast. Na szczęście, nie wszędzie są one tak widoczne, jak w przypadku Łodzi (-9% od 2000 r. do 2011 r. i kolejne -8% od 2011 r. do 2021 r.).

Pozytywnym wyjątkiem na pewno pozostaje stolica, gdzie dodatnia zmiana liczby ludności była widoczna przez ostatnie 20 lat. Dobrze wygląda również sytuacja Rzeszowa. Warto jednak pamiętać, że Stolica Podkarpacia mocno rosła pod względem terytorialnym przejmując kolejne gminy.

Oczywiście, nie można deprecjonować sukcesu Rzeszowa, który przez ostatnie dziesięciolecie był jednym z wiodących miast wojewódzkich pod względem tempa wzrostu PKB. Podczas analizowania poniższej tabeli warto pamiętać, że oprócz Rzeszowa pod względem terytorialnym znacząco rozszerzyła się także Zielona Góra.

Informacje z poniższego zestawienia potwierdzają również, że atrakcyjność osadnicza miasta nie musi zapobiegać spadkowi liczby ludności. Przykładem jest Poznań, który traci mieszkańców na rzecz okolicznych powiatów (m.in. pow. poznańskiego). Taka suburbanizacja wynika między innymi z dobrej infrastruktury w okolicach Poznania. Wyprowadzka wielu osób do strefy podmiejskiej, czyli suburbanizacja negatywnie wpływa też na liczbę ludności Trójmiasta oraz Wrocławia. 

Rzeszów

Miasta poprzemysłowe

W stosunku do Poznania, zupełnie inna specyfika zmian liczby ludności dotyczy takich miast, jak na przykład Łódź, Radom oraz Bydgoszcz. Te dawne ośrodki przemysłowe mocno podupadły w latach 90., co miało negatywny wpływ na ich osadniczą atrakcyjność (ściśle powiązaną również z sytuacją ekonomiczną). W przypadku Łodzi i Radomia, dodatkowym czynnikiem jest bliskość aglomeracji warszawskiej, która przyciąga młodsze osoby.

Podobne zjawisko dotyczy Kielc, dla których bardzo poważną konkurencję w kontekście migracji siły roboczej stanowi Kraków. Stolica Małopolski przyciąga także młodych mieszkańców z poprzemysłowego obszaru Górnego Śląska, co ma wpływ na wyniki dotyczące m.in. Katowic (zobacz poniższa tabela). 

Zmiany liczby ludności - tabela

Prognoza dla wschodniej części kraju

Dobrym uzupełnieniem dla przygotowanej analizy wydaje się prognoza Głównego Urzędu Statystycznego, którą eksperci portalu RynekPierwotny.pl zaprezentowali na poniższej mapie. Projekcja obejmująca lata 2021 - 2030 pokazuje, że zjawisko suburbanizacji nadal nie będzie omijać np. Gdańska, Poznania i Łodzi.

Bardziej problematyczna wydaje się jednak sytuacja niektórych gmin ze wschodniej Polski. Mowa o jednostkach administracyjnych położonych blisko wschodniej granicy, gdzie prognozowany spadek liczby ludności ma wynosić 15% - 20%. To bardzo duża ujemna zmiana w skali zaledwie dziesięciu lat. 

Zamiana liczby ludności - mapka

Gdzie znajdują się polskie miasta widma? Sprawdź

Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w listopadzie 2024 roku notuje spadek rdr oraz spadek względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i spadek w porównaniu do października 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      20 grudnia 2024

      Redakcja

    • Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2024 roku notują kolejne zmiany, które odbiją się na sytuacji zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Indeks cen materiałów budowlanych po raz kolejny opublikowała Grupa PSB Handel S.A.

      18 grudnia 2024

      Redakcja

    • Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie i za ile?

      Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie i za ile?

      Gdzie znajdziemy najtańsze mieszkania? Sprawdziliśmy, w których miastach wojewódzkich można kupić stosunkowo tanie lokale. Doradzimy także na co uważać, szukając okazyjnych ofert mieszkań i odpowiemy na pytanie, czy kupując kawalerkę rzeczywiście płacimy mniej i oszczędzamy. Jeżeli nie chcesz przepłacać czytaj dalej!

      18 grudnia 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Targi mieszkaniowe w Katowicach 2025: kiedy odbędą się targi mieszkań i domów na Śląsku?

      Targi mieszkaniowe w Katowicach 2025: kiedy odbędą się targi mieszkań i domów na Śląsku?

      Jeżeli, planujesz zakup mieszkania lub domu czy remont lub wykończenie swoich czterech kątów, nie możesz przegapić targów odbywających się w Katowicach. Koniecznie zróbcie sobie miejsce w kalendarzu na wybrane imprezy targowe!

      16 grudnia 2024

      Dominika Perkowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023