Cechy idealnego mieszkania
Data publikacji: 16.03.2011, Data aktualizacji: 08.01.2024
Średnia ocen 4/5 na podstawie 27 głosów
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie są cechy idealnego mieszkania
- czy lokalizacja wymarzonego M jest najważniejsza
- co wziąć pod uwagę szukając mieszkania
Lokalizacja
Umiejscowienie naszego lokum to bezwzględnie pierwszy krok. Lokalizacja to kwestia, którą powinniśmy przemyśleć jeszcze zanim twardo określimy przedział cenowy, w ramach którego będziemy poszukiwać nieruchomości. Jest to aspekt ważny z dwóch powodów. Po pierwsze nie jest nam obojętne, w której części miasta będziemy mieszkać, po drugie – lokalizacja ma nierozerwalny związek z ceną nieruchomości. Trudno mówić o zasadach, ale tendencja jest taka, że im bliżej ścisłego centrum, tym drożej.
Jeżeli wiemy, że nie stać nas na absolutną swobodę finansową, a kapitał lub wysokość kredytu będą miała istotny wpływ na wybór naszego lokum, to obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym nadal zostawia nam spore pole do działania. Sytuacja skutecznego poszukiwania nieruchomości, która będzie kompromisem między ceną, a lokalizacją wymaga od nas stałego monitorowania ofert i aktywnych działań, lecz może być owocna. Możemy znaleźć mieszkanie o zadowalającym nas standardzie i metrażu, zlokalizowane na obrzeżach śródmieścia i jednocześnie za przystępną cenę. Sytuacja ta dotyczy zarówno rynku pierwotnego, jak wtórnego, który odznacza się równie dużą dynamiką.
Lokalizacja jest cechą bazową, będącą odzwierciedleniem naszych potrzeb – ma ścisły związek z innymi pomniejszymi cechami, które mają decydujący wpływ na nasze decyzje. Wymieńmy kilka takich, jak: posiadanie lub planowanie rodziny (co determinuje także wybór metrażu), odległość w stosunku do miejsca pracy (czas, koszty i coraz częsciej komfort transportu), okolica (bezpieczeństwo, poziom hałasu, stopień rozwoju infrastruktury, dostęp do zaplecza sanitarnego, handlowego, czy kultury).
Kupując właściwą dla nas lokalizację, zyskujemy czas i pieniądze, a jeśli myślimy o nieruchomości w celu czerpania korzyści z najmu w dalszej perspektywie, to wszystkie te cechy mogą być równie ważne dla potencjalnego najemcy.
Standard
Standard jest wypadkową rodzaju budownictwa i naszych możliwości finansowych. Jeżeli zależy nam na maksymalnie korzystnej nieruchomości w średniej cenie – a o takiej właśnie mowa -, to mamy w zasadzie dwie możliwości. Pierwszą z nich jest kupno nieruchomości w nowym budownictwie – są to zazwyczaj obiekty o podwyższonym standardzie i nowoczesne, lecz niejednokrtonie znacznie oddalone od śródmiejskiej strefy, bądź zlokalizowane na terenach w tym czy innym stopniu podmiejskich.
Możemy też zdecydować się na stare budownictwo, czyli rynek wtórny. W przypadku np. Warszawy wielu właścicieli nieruchomości ciekawie zlokalizowanych m.in. na Muranowie, bliskiej Ochocie, Woli, czy Powiślu traktuje swoje lokale jako dobrą inwestycję. Sami budując domy w strefie podmiejskiej, inwestują w gruntowny remont i całkowite odświeżenie swoich dawnych mieszkań, doprowadzając je nierzadko do niemal deweloperskiego stanu. Jest to dobra inwestycja z możliwością negocjowania ceny, gdyż konkurencja na rynku nie maleje, a rynek wtórny nadal się nie wysycił.
Metraż
Metraż nie ma większego znaczenia głównie wśród singli. Ci zazwyczaj wybierają "kawalerki" lub niewielkie, dwupokojowe mieszkania. Większość nabywców, których status cywilny zdążył się zmienić lub wiedzą, że w najbliższym czasie ulegnie zmianie, częściej decydują się na mieszkania większe, nawet z pewnym zapasem powierzchni, którą efektywnie wykorzystają, doczekawszy się potomstwa. Sprzedaż lokum obciążonego hipoteką lub jego zamiana na większe są obecnie możliwe, lecz zazwyczaj wiążą się z oczywistymi trudnościami natury formalnej.
Niektórzy z nabywców wolą w pełni urządzone mieszkania, gotowe do użytku. Większość z nas wybiera jednak wariant, który pozwala na przystosowanie mieszkania zgodnie z indywidualną wizją. W takim wypadku nieruchomość w starym budownictwie, czy pochodzenia wtórnego, lecz doprowadzona w celach inwestycyjnych do wysokiego standardu, wydaje się być dobrym wyborem dla wszystkich nabywców, którzy chcą pogodzić trzy determinanty: cenę, lokalizację i jakość (w tym powierzchnię). Kupując mieszkanie jako standaryzowany pustostan możemy pozwolić sobie na większą kubaturę, a za rozsądną cenę – także na kompromisową lokalizację.
Alternatywy
Pod tym hasłem możemy rozumieć różnorakie sposoby wykorzystania naszego lokum w celach komercyjnych w bliższej, bądź dalszej przyszłości. Znalezienie maksymalnie atrakcyjnej nieruchomości w średniej cenie stawia mieszkanie – nie dom – jako główny cel i skutek inicjatywy.
Przyszłe wykorzystanie tak zdobytej nieruchomości w celach zarobkowych jest coraz częściej brane pod uwagę, szczególnie przez młodych nabywców. Ci bowiem częstokroć jako lokum w wersji ostatecznej postrzegają dom – kupiony lub samodzielnie wybudowany. Dlatego wielu nabywców, zakładając wariant udostępnienia aktualnego lokum potencjalnym najemcom, podchodzi do kupna nieruchomości ze świadomością przyszłego wykorzystania go jako źródła przychodu. Ten aspekt również może nam pomóc w doborze nieruchomości oraz w przeanalizowaniu wszystkich powyższych aspektów, by potraktować naszą inwestycję w pełnym tego słowa znaczeniu.
Lokalizacja, metraż, czy standard – wszystkie te cechy razem tworzą jakość, która była, jest i zapewne będzie pożądana przez potencjalnego nabywcę. Nieruchomość zbalansowana w oparciu o powyższe cechy z całą pewnością pozwoli cieszyć się nią swojemu nabywcy, a także da warunki, by tego rodzaju inwestycję potraktować w przyszłości alternatywnie, jako zabezpieczenie pod kolejne inicjatywy na rynku nieruchomości.
Słowem podsumowania
Ostatecznym i jednym z najważniejszych atrybutów, który musimy wziąć pod uwagę to cena nieruchomości. Jeśli ma być przystępna i ma jednocześnie dotyczyć maksymalnie korzystnej inwestycji mieszkaniowej, powinna być wynikiem indywidualnej i racjonalnej analizy przynajmniej tych cech, które powyżej zostaly wymienione. "Idealna inwestycja" to sytuacja kompromisu, wynik świadomego i umiejętnego pogodzenia wszystkich – w tym powyższych – cech, które powinniśmy mieć na uwadze zgodnie z własnymi oczekiwaniami.
Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: