Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Beton we wnętrzach

Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Data publikacji: 13.09.2013, Data aktualizacji: 05.01.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 22 głosów

Beton we wnętrzach
Jeszcze do niedawna beton kojarzył się jedynie z wielką płytą i masowym budownictwem mieszkaniowym. Jak wykorzystać beton w mieszkaniu? Sprawdźcie!

Plastyczne możliwości betonu sprawiają, że można go wykorzystać niemal do wszystkiego. Ze względu na swoją „masywność” materiał ten lepiej prezentuje się we wnętrzach o dużym metrażu. Dlatego jeśli jesteśmy posiadaczami niezbyt ustawnej kawalerki, to pomyślmy jedynie o betonowych akcentach, dodatkach lub fragmencie ściany niż o betonowym blacie w kuchni, czy też stole.

W przeciwnym razie dodatkowo zmniejszymy nasze niezbyt przestrzenne wnętrze, a i oczekiwane nawiązanie do postindustrialnej przestrzeni może nam się nie udać.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak wykorzystać beton w aranżacji wnętrz 
  • jakie są zalety betonu polerowanego 
  • jak uzyskać imitację betonu 

Wykorzystanie betonu w aranżacjach

Trzeba przyznać, że ten pozornie budowlany materiał, świetnie nadaje się zarówno do zrobienia ścianek działowych, schodów, mebli a także obudowy kominków. Warto dodać, że wykonane z betonu meble, są nie tylko wyjątkowo wytrzymałe, ale i stosunkowo tanie, o czym przekonał się chociażby szwajcarski projektant Stefan Zwicky, który z prętów zbrojeniowych i betonu, wykonał projekt nowoczesnego fotela do salonu.

Beton polerowany

Aktualnie do wyrobu mebli najczęściej stosuje się tzw. beton polerowany, który świetnie komponuje się z cegłą, szkłem, drewnem czy plastikiem. Z betonu polerowanego możemy wykonać niemal wszystko. Łączenia poszczególnych materiałów np. drewna z betonem sprawią, że ocieplimy nieco nasze z założenia industrialne wnętrze, zachowując przy tym awangardowy charakter. Surowość betonu zaskakująco dobrze komponuje się również z metalowymi elementami. Takie połączenie ciekawie będzie prezentować się zarówno w nowoczesnej łazience, jak i kuchni.

Ciekawym rozwiązaniem w wielu aranżacjach nowoczesnych wnętrz jest zastosowanie posadzki z polerowanego betonu. Trzeba przyznać, że taka podłoga jest nie tylko praktyczna, ale przy okazji elegancka, zwłaszcza jeśli występuje w sąsiedztwie białych, ascetycznych ścian. Decydując się jednak na takie postindustrialne rozwiązanie, pamiętajmy o odpowiedniej impregnacji naszego betonu specjalnymi środkami, dostępnymi na rynku.

Beton architektoniczny

Wspomniany beton świetnie wygląda również w formie ściennej dekoracji. Sprawdzi się zarówno w aranżacji przedpokoju, salonu, jak i sypialni. Hitem sezonu są płytki 3D, wykonane z tak zwanego betonu architektonicznego, który poprzez swoją chropowatą strukturę, dodatkowo podkreśli nowoczesny charakter naszego wnętrza.

W większych pomieszczeniach ciekawie prezentować się będą również proste betonowe płyty, które świetnie współgrają z nowoczesnymi meblami z połyskiem. Betonowe płyty mogą być zarówno szare, jak i antracytowe, które według uznania i potrzeby możemy, kotwić, przyklejać lub mocować w systemie fasadowym.

Imitacja betonu

Warto dodać, że betonowe dekoracje ścian mogą pojawić się również na niewielkich przestrzeniach. Na rynku dostępne są bowiem różnego rodzaju tapety imitujące betonowe struktury, jak również płytki ceramiczne, doskonale odwzorowujące fakturę betonu. Beton na ścianie można łatwo uzyskać również za pomocą betonowej farby strukturalnej.

Betonowe dodatki

Ponadto beton coraz częściej występuje również jako ciekawy dodatek w nowoczesnym wnętrzu, występując w postaci np. betonowej doniczki, stolika lub też podstawki pod szklanki. Od jakiegoś czasu na polskim rynku natrafić możemy również na specjalny beton przezroczysty tzw. Litracon, z którego wytwarza się nie tylko nie tylko ściany i panele, ale święcące kolorowym światłem najróżniejsze lampy.

Stosując beton w aranżacji naszego mieszkania, zwróćmy uwagę nie tylko na jego swoiste piękno, ale sposób i staranność jego wykonania. Dobrze wykonana powierzchnia betonowa, powinna nie tylko zachwycać nietypową fakturą, eksponując celowe pęknięcia, rysy, czy odbite szalunki, ale także świadczyć o utrzymywanej przez lata wysokiej jakości wykonania.

wykończenie mieszkania z architektem
Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Najlepiej zorientowana poznanianka na wielkopolskim rynku pierwotnym, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, pasjonatka stylowych wnętrz, właścicielka VIGO STUDIO.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023