Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Aromat w domu, czyli sposoby na piękny zapach we wnętrzu

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 06.10.2017, Data aktualizacji: 10.12.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 22 głosów

Aromat w domu, czyli sposoby na piękny zapach we wnętrzu
O panującej atmosferze we wnętrzu decyduje nie tylko wystrój, umeblowanie, wykończenie czy atrakcyjne dodatki. Bardzo ważnym elementem każdego mieszkania jest również jego zapach.

Ma on niebagatelny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie - aby był pozytywny powinien komponować się z panującą w domu estetyką oraz przede wszystkim trafiać w gusta domowników. Jak więc wprowadzić i utrzymać w naszym otoczeniu przyjemną woń?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są sposoby na utrzymanie pięknego zapachu w domu
  • czym jest potpourri
  • jak przygotować woreczki zapachowe

Zapach wpływa również na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Może nas mobilizować do  działania lub zachęcać do odpoczynku i relaksu. Tę zapachową aurę tworzy praktycznie wszystko, co znajduje się w naszym wnętrzu. Są to farby na ścianach, lakier na podłodze, pozostałości po środkach do sprzątania, zwierzakach czy kulinarnych specjałach przygotowywanych w kuchni.

Każdy z nas lubi świeżo pachnące wnętrza, w których roznosi się naturalny i nieprzytłaczający aromat.Oczywiście możemy go uzyskać dzięki specjalnym chemicznym odświeżaczom powietrza dostępnym w sklepach, ale zamiast tego warto zastanowić się nad wykorzystaniem domowych sposobów.

Najprostszy i najważniejszy sposób

Najważniejszą zasadą utrzymania miłego, świeżego zapachu w naszym mieszkaniu jest oczywiście regularne wietrzenie. Najlepiej jest to robić wcześnie rano, kiedy ruch samochodowy nie jest tak intensywny, co sprawia, że wpuszczamy do mieszkania czystsze powietrze. Nie tylko wprowadzi to miły nastrój, ale pomoże się obudzić i orzeźwić, a dodatkowo doda energii do pracy na cały dzień.

Kolejnym podstawowym sposobem na utrzymanie świeżego zapachu jest regularne sprzątanie. Ale nie tylko detergenty pozostawiają po sobie przyjemną woń. Jest również kilka domowych sposobów na świeży zapach jak np. wsypanie niewielkiej ilości proszku do prania do worka odkurzacza lub skropienie go olejkiem zapachowym - dzięki temu dom wypełni się wybranym aromatem.

Produkty codziennego użytku

Wprowadzenie domowników w pozytywny nastrój i wypełnienie mieszkania miłym aromatem można uzyskać dzięki użyciu produktów, które znajdziemy w kuchni.

Dom pachnący pomarańczami i cytrynami kojarzy się ze świeżością. Taki efekt możemy zyskać za pomocą skórek od cytrusów, które można wyłożyć na ozdobnych talerzykach np. otaczając kolorowymi kamyczkami czy położyć bezpośrednio na parapet. Zapewniają zapach przez 2-3 dni. Położone przy gorących kaloryferach zwiększą swoją intensywność. Pomarańczę warto nakłuć także goździkami i postawić w salonie, sprawi to, że przez kilka dni będzie uwalniała zniewalający, orientalny zapach.

Kolejnym produktem jest np. kawa. Najlepiej sprawdza się ziarnista, bo daje największy aromat. Po wrzuceniu 15 ziaren, na teflonową patelnię i podgrzewaniu na niewielkim ogniu, po kilku minutach mieszkanie wypełni się niezwykłym aromatem. Można również kilka ziaren po prostu wsypać do filiżanek tak, aby zakryć dno i ustawić w kilku miejscach. Po wejściu do danego pomieszczenia, od razu uniesie się kawowy zapach. Można iść także o krok dalej i w filiżankach czy flakonikach z kawą umieścić świeczki, a dla urozmaicenia uzupełnić również o kawałek posiekanej laski wanilii.

Pomocny w nadawaniu przyjemnego zapachu jest również potpourri, czyli mieszanka ususzonych kwiatów, liści, ziół, a także owoców. Bukiet ten tworzy się z naturalnych składników. Wszystkie kwiaty i zioła wsypuje się do szklanej i przezroczystej misy lub wazonu. Intensywność woni można zwiększyć, jeżeli do kolorowej mieszanki dodamy parę kropel aromatycznego olejku zapachowego.

Do zwyklej miseczki można nasypać również sody oczyszczonej, dodać olejku eterycznego i pozostawić np. w kuchni. Nie tylko będzie uwalniać wybrany aromat, ale również wchłaniać nieprzyjemne zapachy.

Sposoby dla leniwych

Bardzo dobrze sprawdzają się również woreczki zapachowe, które wykonane są z popularnych materiałów, jak len czy bawełna, a więc tkanin oddychających. Zapach powoli wydostaje się z ich środka na zewnątrz. Woreczki można oczywiście uszyć samemu albo kupić gotowe. Do środka trzeba włożyć ususzone płatki kwiatów np. róży, lawendy, rumianku, czy ziół jak bazylii i mięty. Warto także dodać kilka kropli aromatycznego olejku i przewiązać woreczek ozdobną kokardą albo po prostu lnianym sznurkiem. Sprawdzą się w kuchni, pokoju dziennym, przedpokoju, a nawet łazience.

Piękny zapach w mieszkaniu pozostawiają również pachnące nawilżacze zawieszone na kaloryferach, włożone do szafy woreczki z suszonymi ziołami, czy popularne rozwiązania jak odświeżacze powietrza, saszetki, lampiony, świeczki zapachowe oraz kadzidełka. Sprawiają, że w naszych domach unosi się ulubiony aromat owoców, lasu, kwiatów, morza czy wanilii.

Niestety ich minusem jest to, że niektóre z nich posiadają w składzie formaldehyd. Dlatego trzeba uważać, aby nie przesadzać z ilością takich dodatków, ponieważ mogą powodować bóle i zawroty głowy, nudności, wysypkę lub swędzenie. Jest to powód, dla którego  najlepszym rozwiązaniem na utrzymanie pięknego zapachu w naszym otoczeniu są proste, domowe sposoby.

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023