wielkopolskie, poznański

Informacja na temat powiatu poznańskiego

Aktualnie w powiecie poznańskim dostępnych jest 608 ofert w 36 inwestycjach

wielkopolskie, poznański

Powiat poznański znajduje się w centralnej części województwa wielkopolskiego i składa z 17 gmin okalających miasto Poznań. Na obszarze o powierzchni ok. 1900 km2 zamieszkuje ponad 344 tys. osób, toteż poznański jest najludniejszym powiatem w Polsce. Pod względem krajobrazowym powiat należy do Pojezierza Wielkopolskiego, a walorami pejzażu są: rzeka Warta wraz z dopływami, liczne jeziora, 11 rezerwatów przyrody oraz kompleksy leśne, min. Wielkopolski Park Narodowy, Rogaliński Park Krajobrazowy, Puszcza Zielonka i Park Krajobrazowy Promno. Przez powiat przebiegają ważne arterie jak: wschodnia i zachodnia obwodnica Poznania, autostrada A2 czy droga krajowa nr 92, dlatego zlokalizowanych jest tu wiele firm, hal magazynowych oraz zakładów produkcyjnych, a także 4 centra i 10 galerii handlowych. Dogodna lokalizacja w pobliżu Poznania oraz łatwy dojazd do miasta dzięki 29 połączeniom autobusowym sprawiają, że intensywnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe – zwłaszcza jednorodzinne.

Informacja o lokalizacji

Powiat poznański to 17 gmin województwa wielkopolskiego, które otaczają miasto Poznań, współtworząc wraz z nim aglomerację poznańską. Ten największy w województwie powiat zajmuje powierzchnię prawie 1900 km2, a 22% tego obszaru stanowią kompleksy leśne, np. Wielkopolski Park Narodowy, 3 parki krajobrazowe i 11 rezerwatów przyrody. Atrakcją powiatu są jeziora Pojezierza Wielkopolskiego, przy których zlokalizowane są ośrodki wypoczynkowe. Zabudowę mieszkaniową dla ok. 345 tys. ludności stanowią domy jedno- i wielorodzinne, a w miastach – niskie bloki. W powiecie funkcjonuje wiele zakładów przemysłowych oraz firm min. handlowych i spedycyjno-logistycznych.

Rozległy pod względem obszaru i gęsto zaludniony powiat poznański posiada bogatą ofertę placówek wychowawczo-oświatowych, wśród których znajduje się min. 81 przedszkoli, 89 szkół podstawowych, 53 gimnazja, 38 liceów, 10 szkół technicznych oraz 7 – zawodowych. Funkcjonują ponadto szkoły policealne, np. Studium Medyczne Lider w Buku, Szkoła Policealna w Skórzewie, Wielkopolska Akademia Nauki i Rozwoju czy Wielkopolski Instytut Kształcenia Przedmedycznego PAAB. Edukację muzyczną prowadzi Prywatna Szkoła Muzyczna w Swarzędzu, zaś kursy języków obcych organizują min. Prywatna Szkoła Języków Obcych Efekt, Prywatne Studium Nauczania Języków Obcych Green Hills oraz placówka Finch System. Niewielka odległość i dogodny dojazd do Poznania umożliwiają również studiowanie na tamtejszych uczelniach państwowych czy prywatnych.

W otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego usytuowany jest Szpital im. Prof. S. T. Dąbrowskiego w Puszczykowie, w którym znajduje się blok operacyjny, 17 oddziałów oraz 8 pracowni medycznych. Przy szpitalu funkcjonuje niepubliczny zakład opieki zdrowotnej Medicor Sp. z o. o. Specjalistyczne Poradnie Lekarsko-Stomatologiczne, gdzie w 13 poradniach świadczone są nieodpłatne usługi medyczne w ramach NFZ, zaś w 9 poradniach można skorzystać z płatnych porad lekarskich. Usługi w ramach podstawowej opieki zdrowotnej świadczone są ponadto przez publiczne i prywatne ośrodki zdrowia zlokalizowane w poszczególnych miejscowościach powiatu.

Atrakcją powiatu są jeziora, np. Bnińskie, Dymaczewskie, Kołatkowskie, Kamińskie, nad którymi zlokalizowane są ośrodki wypoczynkowe. Parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody i malownicze doliny rzek to miejsca wycieczek pieszych bądź rowerowych, toteż przez powiat przebiegają 4 szlaki turystyczne oraz tzw. Pierścień Rowerowy Dookoła Poznania. W Przeźmierowie zlokalizowany jest Tor Wyścigowy Poznań, kompleks kortów tenisowych znajduje się w Sierosławiu, a w Kobylnicy – ośrodek szkolenia spadochronowego oraz park linowy. W powiecie funkcjonują 3 kryte pływalnie i liczne ośrodki jeździeckie, zaś w poszczególnych miejscowościach znajdują się siłownie, hale i boiska sportowe.

Największa ilość obiektów handlowo-usługowych skoncentrowana jest w miastach powiatu poznańskiego: w Komornikach znajduje się Centrum Handlowe Auchan, w Swarzędzu – Centrum Handlowe ETC, zaś w Luboniu – centra handlowe: Pajo i Factory. Na terenie powiatu funkcjonuje ponadto ok. 10 galerii handlowych, np. Top Shoping w Komornikach czy Mosiński Pasaż Handlowy w Mosinie, ok. 48 marketów spożywczo-przemysłowych m.in. Biedronka, Lidl, Aldi, Carrefour czy Tesco, a także 9 marketów budowlanych i liczne sklepy spożywcze. W większych miejscowościach powiatu zlokalizowane są targowiska, zaś w Przeźmierowie działa giełda samochodowa.

W powiecie poznańskim warto odwiedzić kompleksy pałacowe: Pałac w Rogalinie z ekspozycją muzealną, galerią malarstwa, wozownią i zabytkowym parkiem oraz Zamek w Kórniku z ekspozycją muzealną, Biblioteką PAN, zabytkowymi oficynami, powozownią i największym w Polsce arboretum. Na uwagę zasługują skanseny: Skansen Miniatur w Pobiedziskach, Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, a także Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie wraz z oddziałami: Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Uzarzewie oraz Skansenem i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu. W powiecie funkcjonują 2 kina: Kino Hollywood w Swarzędzu i Kino Wielkopolanin w Buku, 67 bibliotek oraz liczne ośrodki kultury.

Oferta mieszkaniowa

Poszukujący nowych nieruchomości w powiecie poznańskim mogą wybierać z pośród 36 inwestycji mieszkaniowych w których łącznie deweloperzy mają w sprzedaży 355 mieszkań i 253 domy jednorodzinne. Ceny nowych lokali dostępnych w powiecie poznańskim wahają się od 3 486 do 7 754 zł za metr kwadratowy. W ostatnim czasie w 1 nieruchomości zostały obniżone ceny oraz aktualnie obowiązuje 6 ofert promocyjnych.

Zobacz inwestycje w powiecie poznańskim

Inwestycje polecane

Wiadomości na temat powiatu poznańskiego

Wystartował II etap osiedla Zielone Rabowice II

,

Wystartował II etap osiedla Zielone Rabowice II

Konsekwentnie rozbudowywane jest osiedle Zielone Rabowice II pod Swarzędzem. Jeszcze w tym roku będzie gotowy I etap inwestycji, a rozpoczęła się też realizacja drugiego. Inwestorem jest Greenbud Development.

Mniejsze metraże mieszkań dostępne w Dopiewcu

,

Mniejsze metraże mieszkań dostępne w Dopiewcu

Linea Deweloper konsekwentnie rozwija osiedle Leśna Polana w Dopiewcu w powiecie poznańskim. W najbliższym czasie rozpoczną się prace nad nowym budynkiem „Logo”, w którym znajdą się głównie kawalerki i mieszkania 2-pokojowe.

Rodzinne Komorniki powstają w pobliżu Parku Narodowego

,

Rodzinne Komorniki powstają w pobliżu Parku Narodowego

W przypadku osiedli budowanych na przedmieściach, atrakcyjna lokalizacja umożliwi nie tylko szybki dojazd do centrum, ale także zapewni sąsiedztwo licznych terenów zielonych. Wyróżniają się osiedla niedaleko lasów, czy nawet Parków Narodowych.

Domy na osiedlu Zielone Rabowice II z elewacjami

,

Domy na osiedlu Zielone Rabowice II z elewacjami

Prace budowlane na inwestycji Zielone Rabowice II postępują według założonego harmonogramu. W pierwszych domach skończono przygotowanie elewacji.

Rodzinny Zakątek ze zmianami

,

Rodzinny Zakątek ze zmianami

Rozrasta się osiedle Rodzinny Zakątek w podpoznańskim Błażejewku. Już niedługo, w III kwartale 2018 roku nowym mieszkańcom zostaną przekazane kolejne domy w zabudowie szeregowej. W porozumieniu z gminą utwardzona zostanie także droga dojazdowa.