Z jakich powodów warto zamieszkać w Poznaniu?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 10.08.2022, Data aktualizacji: 20.12.2022

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 37 głosów

Dlaczego warto mieszkać w Poznaniu?
Jakie są zalety życia w stolicy Wielkopolski? Dlaczego warto rozważyć zakup nieruchomości w tym mieście? Jak infrastruktura miejsca dopasowana jest do potrzeb mieszkańców? Czytaj.

Poznań to jedno z największych polskich miast - piąte pod względem ludności i ósme, biorąc pod uwagę powierzchnię. Znajduje się nad rzeką Wartą na Pojezierzu Wielkopolskim. Stanowi duży ośrodek akademicki, a w rankingach na wysoką jakość życia regularnie zajmuje pierwsze miejsca. Dobrą opinią cieszy się także tutejsza jakość opieki zdrowotnej i stan bezpieczeństwa. Co jeszcze Poznań oferuje swoim mieszkańcom? 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są zalety życia w stolicy Wielkopolski
 • co miasto ma do zaoferowania
 • dlaczego warto zamieszkać w Poznaniu

Zalety mieszkania w Poznaniu 

Poznań skutecznie przyciąga do siebie nowych mieszkańców - między innymi młodych ludzi, którzy decydują się na podjęcie nauki na jednej z tutejszych uczelni. Miasto ma jednak o wiele więcej do zaoferowania, niż wysoki poziom studiów. Wobec tego studenci nawet po zakończeniu edukacji chętnie tu zostają - zakładają rodziny, rozwijają swoje ścieżki kariery, kupują mieszkania i budują domy. Poznań to wybór nie tylko dla dwudziestokilkulatków, ale też nieco starszych osób, rodzin z dziećmi a nawet seniorów. Lista zalet jest długa, jednak istnieje kilka głównych powodów, dlaczego warto tu zamieszkać. 

zalety mieszkania w Poznaniu
 

Niski poziom bezrobocia

Poznaniacy nie mogą narzekać na brak zatrudnienia, co w niektórych polskich miastach stanowi duży problem. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia na koniec kwietnia 2022 roku była najniższa zarówno w Poznaniu jak i całym powiecie poznańskim. Obie wartości wskazywały 1,4%, co dało 4,8 tys. osób bez pracy w mieście i 2,9 tys. takich osób w powiecie.

Współczynnik poniżej 2% wśród polskich miast uzyskały jedynie: Wrocław i Sopot (1,7%), Warszawa (1,8%), Katowice oraz Tychy (po 1,9%). Najwyższe wyniki wystąpiły natomiast w Grudziądzu, Przemyślu i Radomiu - wszystkie miasta uzyskały wskaźnik powyżej 10%. 

To zjawisko społeczne, które przysparza wielu trudności. Długotrwałe prowadzi do trudności materialnych, utraty statusu społecznego oraz kwalifikacji zawodowych, problemów rodzinnych i psychicznych, a w skrajnych przypadkach skutkuje nawet bezdomnością czy problemem z używkami. Do głównych przyczyn zjawiska zaliczamy niski poziom wykształcenia społeczeństwa czy zaniedbanie gałęzi gospodarki w regionie. O te kwestie Poznań nie musi się obawiać, stąd też i najlepszy wynik w kraju. 

zalety mieszania w Poznaniu

Sprawna komunikacja 

Rozbudowana komunikacja miejska to jedna z najważniejszych kwestii w dużym mieście - szczególnie dla osób niezmotoryzowanych. Podstawą transportu jest rozbudowana sieć tramwajowa. Obecnie składa się z 18 linii dziennych i 2 linii nocnych, łącząc ze sobą skrajne punkty miasta, jak Junikowo - Franowo (linia nr 1), Błażeja - Dębiec PKM (linia 10) czy Budziszyńska - Os. Sobieskiego (linia 15). Linie nocne kursują na trasie Unii Lubelskiej -  Os. Sobieskiego oraz Franowo - Os. Sobieskiego. 

Dopełnieniem komunikacji są autobusy miejskie, stanowiące jeden z najstarszych systemów autobusowych w Polsce. Około 50 linii dziennych kursuje w obrębie Poznania, a ponad 60 łączy miasto z okolicznymi miejscowościami. Dzięki autobusom podmiejskim, do Poznania można dojechać m.in. z Kicina, Tuczna, Przebędowa, Kamionek oraz Gołusek. W nocy po mieście porusza się ponad 20 linii autobusowych, kursujących co kilkadziesiąt minut.

Poznań jest przyjazny także rowerzystom. Działa tutaj Poznański Rower Miejski z kilkudziesięcioma stacjami na terenie całego miasta. Ponadto zbudowano liczne trasy rowerowe i pieszo-rowerowe, istnieje też sieć tras bezkolizyjnie wyprowadzających rowerzystów z miasta. Zlokalizowany przy południowo-zachodnim krańcu Jeziora Maltańskiego Poznański Węzeł Rowerowy to miejsce, w którym krzyżują się najważniejsze szlaki, m.in.: Transwielkopolska Trasa Rowerowa, Ziemiański Szlak Rowerowy, Piastowski Trakt Rowerowy oraz EuroVelo 9.

komunikacja w Poznaniu

Bogata infrastruktura miejska 

W Poznaniu nietrudno o uroki wielkiego miasta. Mieszkańcy mogą liczyć na wszelkie udogodnienia tego typu aglomeracji. Poza infrastrukturą transportową (zbiorową i indywidualną), w mieście sprawnie działa zaopatrzenie w media, usuwanie śmieci czy ścieków, a także magazynowanie i infrastruktura społeczna.

Na terenie Poznania funkcjonuje kilkanaście szpitali oraz liczne żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe. Uczniowie mogą wybrać naukę w niemal 100 szkołach średnich (liceach, technikach czy szkołach artystycznych).

Poznaniacy wolne chwile chętnie spędzają w wielu instytucjach kulturalnych, znajdujących się na terenie miasta. Najpopularniejsze z nich to Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki,  Teatr Muzyczny, Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego, Muzeum Bambrów Poznańskich czy Muzeum Powstania Poznańskiego. Dodatkowy wybór stanowią liczne kina i galerie. Nie brakuje także obiektów sportowych, jak np.: Tor Regatowy Malta, Hipodrom Wola, wyścigowy Tor Poznań oraz Termy Maltańskie.

Jakich mieszkań szukają poznaniacy? Sprawdź

Dobrze zorganizowana sieć przedsiębiorstw 

Poznań należy do największych ośrodków gospodarczych w kraju. Stanowi ważne centrum przemysłu, handlu, logistyki i turystyki biznesowej. Swoją siedzibę w Poznaniu ma ponad 100 tys. przedsiębiorstw, z czego ponad 95% stanowiły mikroprzedsiębiorstwa. Najpopularniejsze działalności wśród firm w Poznaniu to handel i naprawy pojazdów samochodowych; działalność profesjonalna, naukowa i techniczna; budownictwo; informacja i komunikacja; opieka zdrowotna i pomoc społeczna; obsługa rynku nieruchomości oraz przetwórstwo przemysłowe.

Liczba podmiotów gospodarczych w Poznaniu rośnie z roku na rok. Na uwagę zasługuje także fakt, że Poznań zajął 1. miejsce w prestiżowym konkursie Prime Property Prize 2020 i otrzymał miano Miasta Przyjaznego Inwestorom. Co więcej, odbywają się tutaj Międzynarodowe Targi Poznańskie - największy w kraju i jeden z większych w Europie ośrodków targowych.

Dobre uczelnie i szkoły wyższe 

Poznań stanowi też ważny ośrodek akademicki na mapie Polski. Funkcjonuje tutaj 8 uczelni publicznych oraz blisko 20 placówek prywatnych. Miasto słynie z wysokiej jakości nauczania, a słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zajął 4 miejsce w skali całego kraju w rankingu Perspektyw, który bierze pod uwagę m.in.: innowacyjność, potencjał naukowy, prestiż, efektywność naukową, warunki kształcenia oraz umiędzynarodowienie uczelni.

Inne placówki publiczne w mieście to Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, Uniwersytet Artystyczny oraz Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego. 

uczelnie wyższe w Poznaniu

Podsumowanie 

Poznań ma wiele zalet, którymi przyciąga do siebie mieszkańców. Liczne plusy miasta dostrzegą zarówno studenci, jak i osoby na dalszych etapach życia - również ci, którzy chcą rozwijać się zawodowo czy zakładają rodziny. Miasto zachęca wysoką jakością edukacji wyższej i dostępnością licznych placówek edukacyjnych dla dzieci. Infrastruktura miasta jest rozbudowana, nie brakuje obiektów sportowych i kulturalnych, a także placówek zdrowotnych. Mieszkańcy zwracają uwagę na nikłe zjawisko braku pracy oraz szeroką sieć przedsiębiorstw. 

Czym podpoznańskie gminy przyciągają mieszkańców? Czytaj

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: