Z jakich powodów warto zamieszkać w Poznaniu?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 10.08.2022, Data aktualizacji: 11.08.2022

5 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 34 głosów

Dlaczego warto mieszkać w Poznaniu?
Jakie są zalety życia w stolicy Wielkopolski? Dlaczego warto rozważyć zakup nieruchomości w tym mieście? Jak infrastruktura miejsca dopasowana jest do potrzeb mieszkańców? Czytaj.

Poznań to jedno z największych polskich miast - piąte pod względem ludności i ósme, biorąc pod uwagę powierzchnię. Znajduje się nad rzeką Wartą na Pojezierzu Wielkopolskim. Stanowi duży ośrodek akademicki, a w rankingach na wysoką jakość życia regularnie zajmuje pierwsze miejsca. Dobrą opinią cieszy się także tutejsza jakość opieki zdrowotnej i stan bezpieczeństwa. Co jeszcze Poznań oferuje swoim mieszkańcom? 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są zalety życia w stolicy Wielkopolski
 • co miasto ma do zaoferowania
 • dlaczego warto zamieszkać w Poznaniu

Zalety mieszkania w Poznaniu 

Poznań skutecznie przyciąga do siebie nowych mieszkańców - między innymi młodych ludzi, którzy decydują się na podjęcie nauki na jednej z tutejszych uczelni. Miasto ma jednak o wiele więcej do zaoferowania, niż wysoki poziom studiów. Wobec tego studenci nawet po zakończeniu edukacji chętnie tu zostają - zakładają rodziny, rozwijają swoje ścieżki kariery, kupują mieszkania i budują domy. Poznań to wybór nie tylko dla dwudziestokilkulatków, ale też nieco starszych osób, rodzin z dziećmi a nawet seniorów. Lista zalet jest długa, jednak istnieje kilka głównych powodów, dlaczego warto tu zamieszkać. 

zalety mieszkania w Poznaniu
 

Niski poziom bezrobocia

Poznaniacy nie mogą narzekać na brak zatrudnienia, co w niektórych polskich miastach stanowi duży problem. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia na koniec kwietnia 2022 roku była najniższa zarówno w Poznaniu jak i całym powiecie poznańskim. Obie wartości wskazywały 1,4%, co dało 4,8 tys. osób bez pracy w mieście i 2,9 tys. takich osób w powiecie.

Współczynnik poniżej 2% wśród polskich miast uzyskały jedynie: Wrocław i Sopot (1,7%), Warszawa (1,8%), Katowice oraz Tychy (po 1,9%). Najwyższe wyniki wystąpiły natomiast w Grudziądzu, Przemyślu i Radomiu - wszystkie miasta uzyskały wskaźnik powyżej 10%. 

To zjawisko społeczne, które przysparza wielu trudności. Długotrwałe prowadzi do trudności materialnych, utraty statusu społecznego oraz kwalifikacji zawodowych, problemów rodzinnych i psychicznych, a w skrajnych przypadkach skutkuje nawet bezdomnością czy problemem z używkami. Do głównych przyczyn zjawiska zaliczamy niski poziom wykształcenia społeczeństwa czy zaniedbanie gałęzi gospodarki w regionie. O te kwestie Poznań nie musi się obawiać, stąd też i najlepszy wynik w kraju. 

zalety mieszania w Poznaniu

Sprawna komunikacja 

Rozbudowana komunikacja miejska to jedna z najważniejszych kwestii w dużym mieście - szczególnie dla osób niezmotoryzowanych. Podstawą transportu jest rozbudowana sieć tramwajowa. Obecnie składa się z 18 linii dziennych i 2 linii nocnych, łącząc ze sobą skrajne punkty miasta, jak Junikowo - Franowo (linia nr 1), Błażeja - Dębiec PKM (linia 10) czy Budziszyńska - Os. Sobieskiego (linia 15). Linie nocne kursują na trasie Unii Lubelskiej -  Os. Sobieskiego oraz Franowo - Os. Sobieskiego. 

Dopełnieniem komunikacji są autobusy miejskie, stanowiące jeden z najstarszych systemów autobusowych w Polsce. Około 50 linii dziennych kursuje w obrębie Poznania, a ponad 60 łączy miasto z okolicznymi miejscowościami. Dzięki autobusom podmiejskim, do Poznania można dojechać m.in. z Kicina, Tuczna, Przebędowa, Kamionek oraz Gołusek. W nocy po mieście porusza się ponad 20 linii autobusowych, kursujących co kilkadziesiąt minut.

Poznań jest przyjazny także rowerzystom. Działa tutaj Poznański Rower Miejski z kilkudziesięcioma stacjami na terenie całego miasta. Ponadto zbudowano liczne trasy rowerowe i pieszo-rowerowe, istnieje też sieć tras bezkolizyjnie wyprowadzających rowerzystów z miasta. Zlokalizowany przy południowo-zachodnim krańcu Jeziora Maltańskiego Poznański Węzeł Rowerowy to miejsce, w którym krzyżują się najważniejsze szlaki, m.in.: Transwielkopolska Trasa Rowerowa, Ziemiański Szlak Rowerowy, Piastowski Trakt Rowerowy oraz EuroVelo 9.

komunikacja w Poznaniu

Bogata infrastruktura miejska 

W Poznaniu nietrudno o uroki wielkiego miasta. Mieszkańcy mogą liczyć na wszelkie udogodnienia tego typu aglomeracji. Poza infrastrukturą transportową (zbiorową i indywidualną), w mieście sprawnie działa zaopatrzenie w media, usuwanie śmieci czy ścieków, a także magazynowanie i infrastruktura społeczna.

Na terenie Poznania funkcjonuje kilkanaście szpitali oraz liczne żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe. Uczniowie mogą wybrać naukę w niemal 100 szkołach średnich (liceach, technikach czy szkołach artystycznych).

Poznaniacy wolne chwile chętnie spędzają w wielu instytucjach kulturalnych, znajdujących się na terenie miasta. Najpopularniejsze z nich to Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki,  Teatr Muzyczny, Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego, Muzeum Bambrów Poznańskich czy Muzeum Powstania Poznańskiego. Dodatkowy wybór stanowią liczne kina i galerie. Nie brakuje także obiektów sportowych, jak np.: Tor Regatowy Malta, Hipodrom Wola, wyścigowy Tor Poznań oraz Termy Maltańskie.

Jakich mieszkań szukają poznaniacy? Sprawdź

Dobrze zorganizowana sieć przedsiębiorstw 

Poznań należy do największych ośrodków gospodarczych w kraju. Stanowi ważne centrum przemysłu, handlu, logistyki i turystyki biznesowej. Swoją siedzibę w Poznaniu ma ponad 100 tys. przedsiębiorstw, z czego ponad 95% stanowiły mikroprzedsiębiorstwa. Najpopularniejsze działalności wśród firm w Poznaniu to handel i naprawy pojazdów samochodowych; działalność profesjonalna, naukowa i techniczna; budownictwo; informacja i komunikacja; opieka zdrowotna i pomoc społeczna; obsługa rynku nieruchomości oraz przetwórstwo przemysłowe.

Liczba podmiotów gospodarczych w Poznaniu rośnie z roku na rok. Na uwagę zasługuje także fakt, że Poznań zajął 1. miejsce w prestiżowym konkursie Prime Property Prize 2020 i otrzymał miano Miasta Przyjaznego Inwestorom. Co więcej, odbywają się tutaj Międzynarodowe Targi Poznańskie - największy w kraju i jeden z większych w Europie ośrodków targowych.

Dobre uczelnie i szkoły wyższe 

Poznań stanowi też ważny ośrodek akademicki na mapie Polski. Funkcjonuje tutaj 8 uczelni publicznych oraz blisko 20 placówek prywatnych. Miasto słynie z wysokiej jakości nauczania, a słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zajął 4 miejsce w skali całego kraju w rankingu Perspektyw, który bierze pod uwagę m.in.: innowacyjność, potencjał naukowy, prestiż, efektywność naukową, warunki kształcenia oraz umiędzynarodowienie uczelni.

Inne placówki publiczne w mieście to Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, Uniwersytet Artystyczny oraz Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego. 

uczelnie wyższe w Poznaniu

Podsumowanie 

Poznań ma wiele zalet, którymi przyciąga do siebie mieszkańców. Liczne plusy miasta dostrzegą zarówno studenci, jak i osoby na dalszych etapach życia - również ci, którzy chcą rozwijać się zawodowo czy zakładają rodziny. Miasto zachęca wysoką jakością edukacji wyższej i dostępnością licznych placówek edukacyjnych dla dzieci. Infrastruktura miasta jest rozbudowana, nie brakuje obiektów sportowych i kulturalnych, a także placówek zdrowotnych. Mieszkańcy zwracają uwagę na nikłe zjawisko braku pracy oraz szeroką sieć przedsiębiorstw. 

Czym podpoznańskie gminy przyciągają mieszkańców? Czytaj

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl to ludzie pełni pasji i zaangażowania.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  logo

  Oferty

  Wydawcą portalu rynekpierwotny.pl jest PropertyGroup Sp. z o.o.

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: