Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Zasady dokonywania zmian w prospekcie informacyjnym

Aneta Mościcka
Aneta Mościcka

Data publikacji: 21.01.2015, Data aktualizacji: 30.09.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 18 głosów

Zasady dokonywania zmian w prospekcie informacyjnym
Prospekt informacyjny, który deweloper musi dostarczyć klientowi, może ulec zmianie. Deweloper ma jednak obowiązek zachowania właściwej procedury dokonywania takich modyfikacji. Ma to na celu zabezpieczenie praw nabywców mieszkań.

Ustawa deweloperska nakłada na firmy deweloperskie obowiązek sporządzenia prospektu informacyjnego i bezpłatnego doręczenia go osobie zainteresowanej zakupem mieszkania. Prospekt zawiera wszystkie dane, związane z daną inwestycją realizowaną przez firmę budowlaną.

Zmiany w prospekcie

Jeżeli informacje zawarte w prospekcie lub w załącznikach ulegną zmianie, deweloper ma obowiązek doręczyć jego aneks lub sporządzić nowy prospekt. Bezpłatne doręczenie zmian prospektu informacyjnego lub jego załączników musi nastąpić w sposób umożliwiający potencjalnemu nabywcy zapoznanie się z jego treścią przed podpisaniem umowy oraz w formie w jakiej został  on po raz pierwszy doręczony.

Zmiana formy doręczenia jest możliwa tylko za wyraźną i wcześniejszą zgodą osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej.

Zmiany w treści prospektu muszą być wyraźnie zaznaczone w umowie

Jeżeli w czasie pomiędzy doręczeniem prospektu informacyjnego wraz z załącznikami a podpisaniem umowy deweloperskiej deweloper zmienił treść informacji zawartych w prospekcie lub jego załącznikach, w treści umowy deweloperskiej  notariusz  powinien wyraźnie podkreślić - w sposób jednoznaczny i widoczny - postanowienia wynikające z tych zmian.

Warto też pamiętać, że zmiany w treści umowy deweloperskiej, które wynikają z modyfikacji informacji zawartych w prospekcie informacyjnym lub jego załącznikach, jak nastąpiła w czasie pomiędzy ich doręczeniem a podpisaniem umowy deweloperskiej, wiążą klienta dewelopera tylko wtedy, gdy wyraził zgodę na ich włączenie do treści umowy.

Aneta Mościcka
Aneta Mościcka

Dziennikarka od 2000 roku, prawnik, z odbytą aplikacją sądową. Autorka wielu publikacji z zakresu prawa pracy, prawa cywilnego, gospodarczego i prawa związanego z nieruchomościami.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Wycena nieruchomości: ile kosztuje i jak wygląda wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę lub biegłego?

      Wycena nieruchomości: ile kosztuje i jak wygląda wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę lub biegłego?

      Wycena nieruchomości jest kluczowym krokiem w wielu procesach związanych z obrotem nieruchomościami, od sprzedaży i kupna po podział spadku czy zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Czy wiesz, jak przebiega wycena przez rzeczoznawcę majątkowego i jakie są jej koszty w różnych miastach Polski? Poznaj szczegóły dotyczące wyceny domów, mieszkań i działek, by dokonać świadomych decyzji na rynku nieruchomości.

      29 sierpnia 2024

      Edyta Wara-Wąsowska

    • Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania

      Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania

      Planując zakup lokalu od dewelopera, bardzo ważne jest wybranie właściwej formy, w jakiej zostanie podpisana umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania. Zaleca się, aby była przygotowana w postaci aktu notarialnego. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli inwestycja jest jeszcze w trakcie powstawania. Co powinna zawierać umowa przedwstępna kupna mieszkania i o czym trzeba pamiętać?

      28 sierpnia 2024

      Edyta Wara-Wąsowska

    • Oświadczenie o poddaniu się egzekucji: wzór do pobrania

      Oświadczenie o poddaniu się egzekucji: wzór do pobrania

      Umowa najmu okazjonalnego powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Podpisywana jest na czas określony, który wynosi maksymalnie 10 lat. Do  umowy powinny być dołączone odpowiednie załączniki. Niezbędne jest wskazanie przez najemcę konkretnego mieszkania, w którym będzie mógł zamieszkać po zaistnieniu obowiązku opuszczenia lokalu oraz oświadczenie osoby trzeciej. Najem okazjonalny wymaga również podpisania oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i wydania lokalu w terminie określonym przez wynajmującego.

      17 maja 2024

      Dagmara Osińska

    • Rękojmia: co to jest i ile trwa rękojmia dewelopera za wady fizyczne nieruchomości?

      Rękojmia: co to jest i ile trwa rękojmia dewelopera za wady fizyczne nieruchomości?

      Wyjaśniamy, co to rękojmia i ile trwa. Rękojmia za wady fizyczne nieruchomości jest - przynajmniej ze słyszenia - instytucją znaną nabywcom. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę z jej zakresu oraz obowiązków, jakie ciążą na uprawnionym. Tymczasem, to od właściwego postępowania nabywcy zależy w dużej mierze czy zgłoszenie sprzedawcy roszczenie wywoła pożądany skutek. Czy każdy może skorzystać z instrumentu prawnego, jakim jest rękojmia? Ile trwa odpowiedzialność za wady fizyczne nieruchomości? Podpowiadamy.

      17 maja 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023