Zalety zakupu mieszkania w dużym mieście
Data publikacji: 30.10.2017, Data aktualizacji: 26.11.2021
Średnia ocen 4/5 na podstawie 14 głosów
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie są zalety mieszkania w dużym mieście
- czy kupno mieszkania to dobra lokata kapitału
- jak stworzyć namiastkę ogrodu mieszkając w mieście
Miasto w obiektywie
Mieszkanie w dużym mieście nie dla każdego jest uciążliwe. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie życia poza nim. Hałas, pęd i brak czasu to nieodzowny element ich życia. Miasta nigdy nie opuszczą, bo cisza i spokój do nich nie przystaje.
Deweloperzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom różnych grup klientów, którzy mają zróżnicowane preferencje odnośnie mieszkań. Najczęściej są to inwestycje kompleksowe, które posiadają własne zaplecze handlowo-usługowe.
Lokata kapitału
Kupno mieszkania to dobra lokata kapitału. Zawsze będzie popyt na mieszkania w miastach o rozbudowanej ofercie edukacyjnej, a grupą potencjalnych najemców będą studenci, którzy pragną podjąć tu naukę. Bez względu na koniunkturę, zmianę naszych preferencji mieszkaniowych, lokum w dużym mieście jest pewnym sposobem na zysk ze sprzedaży lub generowanie dochodów z tytułu wynajmu.
Jeśli nie będziemy zainteresowani najmem, zawsze istnieje możliwość sprzedaży mieszkania. Infrastruktura wokół inwestycji tak dynamicznie się rozwija, że wartość naszej nieruchomości może wzrosnąć kilkukrotnie np. jak to ma miejsce w Warszawie w lokalizacjach, przy których powstają kolejne odcinki stacji metra.
Miasto vs cisza i spokój
Nie zawsze miasto musi utożsamiać się z hałasem i pędem. Jest wiele miejsc, nie tylko na obrzeżach, które stanowią swoistą enklawę do prowadzenia spokojnego trybu życia. Miasto daje zatem duże możliwości w zakresie wyboru jak najbardziej dogodnej przestrzeni, począwszy od miejsc hałaśliwych, po miejsca swoistego wypoczynku.
Dodatkową zaletą mieszkania w mieście jest anonimowość. Jedni wolą zachować swoją prywatność, inni integrować się z otoczeniem. Duże miasto daje takie możliwości. W mniejszych miejscowościach nie możemy liczyć na taki komfort.
Infrastruktura miejska
Dla osób niezmotoryzowanych, komunikacja miejska w zasięgu ręki to sprawa priorytetowa. W dużych miastach infrastruktura komunikacyjna rozwinięta jest dosyć dobrze, więc nawet wybierając mieszkanie w dzielnicach peryferyjnych zawsze możemy liczyć na transport miejski. Wyklucza to konieczność posiadania własnego środka transportu, gdyż do dyspozycji pozostają: autobusy, tramwaje, a w Warszawie nawet metro.
Równie zasobnie przedstawia się oferta handlowo-usługowa z wieloma centrami handlowymi, które oferują szereg udogodnień. W większym mieście łatwiej o dostęp do opieki zdrowotnej (więcej punktów medycznych), ośrodków edukacyjnych czy miejsc życia kulturowo-rozrywkowego. Miasto oferuje wiele atrakcji i możliwości swoim małym i większym mieszkańcom. Jest wiele miejsc do rodzinnego spędzania czasu. Dużo tu teatrów, kin, muzeów.
Przestrzeń do życia
Nie zawsze miasto to ciasne mieszkanie bez kawałka własnej przestrzeni. W ostatnich latach powstało wiele ciekawych inwestycji, które sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów. Alternatywą dla miłośników miast, kochających zieleń i własną przestrzeń są np. tarasy. Powstają one na różnych kondygnacjach, pozwalają wypocząć i dają poczucie prywatności. Dowolna jego aranżacja umożliwia wyciszenie się. Poza tym to również walory widokowe. Miasto nocą to widok nie do przecenienia.
Kwestia wydatków
Mieszkanie może okazać się tańsze w utrzymaniu niż dom poza miastem. Oczywiście wszystko uwarunkowane jest parametrami takimi, jak jego: wielkość, położenie, standard. W przypadku mieszkania w metropolii płacimy comiesięczny czynsz i nigdy nie spadają na nas wysokie koszty związane np. z kosztowną naprawą dachu czy naprawą ścian. Mieszkając w bloku wpłacamy comiesięczny czynsz i w ramach tej opłaty, dokonywane są wszelkie remonty.
Z wykształcenia filolog i ekonomista.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: