Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wypowiedzenia umowy najmu: wzór PDF i Word

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Data publikacji: 20.08.2024, Data aktualizacji: 20.08.2024

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 18 głosów

Wypowiedzenia umowy najmu: wzór PDF i Word
Jesteś najemcą i zawarłeś umowę najmu na czas określony? Nie chcesz dalej wynajmować mieszkania lub lokalu użytkowego? Zastanawiasz się, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas wypowiedzenia umowy najmu? Wzory PDF i DOC możesz pobrać bezpłatnie na rynekpierwotny.pl.

Jeśli podpisałeś umowę najmu na czas nieokreślony, wypowiedzenie możesz złożyć w dowolnym momencie. Gdy obowiązuje Cię umowa najmu na czas określony, możesz ją rozwiązać dopiero wtedy, gdy taka sytuacja została uwzględniona w warunkach umowy. O czym powinieneś pamiętać? Jak przygotować się do wypowiedzenia umowy najmu? Wzór do uzupełnienia znajdziesz na naszej stronie. Sprawdź, jakie elementy zawiera dokument.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym różni się wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony i określony;
  • jakie dane powinny być zawarte w wypowiedzeniu umowy najmu;
  • jak wygląda przykładowy wzór umowy najmu. 

Wypowiedzenie umowy najmu – wzór z omówieniem 

W umowie najmu na czas nieokreślony nie wyznaczono terminu jej obowiązywania. W dokumencie nie widnieje data zakończenia najmu nieruchomości. Umowę na czas nieokreślony może wypowiedzieć każda ze stron w dowolnym momencie, podając termin opuszczenia wynajmowanego lokalu. Jeśli nie doprecyzowano w niej warunków wypowiedzenia, można ją zerwać na zasadach zawartych w art. 673 § 2 Kodeksu cywilnego. Wówczas zobowiązani jesteśmy do zachowania terminów podanych w ustawie.

Pobierz bezpłatnie wzór umowy najmu mieszkania Sprawdź również

Wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony rządzi się nieco odmiennymi prawami. Może być rozwiązana w sytuacjach i terminach, które znajdują się w treści dokumentu. Zapis o możliwości wcześniejszego rozwiązania stosunku najmu nie zawsze jednak widnieje w takiej umowie. Wówczas najemcy i wynajmującemu pozostaje porozumienie stron. W szczególnych przypadkach umowę można wypowiedzieć ze skutkiem natychmiastowym. Z pewnością warto poznać zarówno prawa najemcy, jak i wynajmującego.

Wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony – wzór z komentarzem prawnym

Taka umowa może być rozwiązana bez podania konkretnej przyczyny. Możliwość złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu najmu przysługuje zarówno najemcy, jak i wynajmującemu. Co powinien zawierać wzór wypowiedzenia umowy najmu mieszkania na czas nieokreślony? Przede wszystkim należy w nim oznaczyć nadawcę i adresata. W oświadczeniu o wypowiedzeniu najmu trzeba też wskazać, o jaką umowę chodzi. Kiedy warto wykorzystać przykładowy wzór? Wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony przyda się osobom, które chcą zachować terminy ustawowe (art. 673 § 2 K.C.) uzależnione od sposobu płatności.

Umowa najmu mieszkania: zawartość, wypowiedzenie i rozwiązanie Czytaj więcej

Jeśli czynsz był opłacany:

  • miesięcznie – umowę możemy wypowiedzieć na koniec miesiąca kalendarzowego;
  • rzadziej niż raz na miesiąc – najpóźniej na koniec kwartału;
  • w krótszych odstępach czasu – z trzydniowym wyprzedzeniem;
  • codziennie – na jeden dzień naprzód.

Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony – wzór z komentarzem prawnym 

Jak wspomniano wcześniej, możliwe jest wypowiedzenie umowy najmu w trybie natychmiastowym. Wzór do uzupełnienia powinien zawierać istotny powód rozwiązania stosunku najmu. Niezwykle ważne jest poinformowanie stronę przeciwną o przyczynie wcześniejszego wypowiedzenia oraz dostarczenie oświadczenia w taki sposób, by adresat mógł się z nim zapoznać. Pismo najlepiej wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru lub przekazać osobiście. Jak wygląda wypowiedzenie umowy najmu za porozumieniem stron? Wzór powinien być uzupełniony indywidualnie. Kluczowe znaczenie mają argumenty obu stron.

Wypowiedzenie umowy o najem – wzór dla najemcy 

Lokator ma prawo do rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym tylko w wyjątkowych okolicznościach. Może to zrobić m.in. w sytuacji, gdy w chwili przekazania lokal posiadał istotne wady. Jeśli mają one znaczący wpływ na użytkowanie, możliwe jest natychmiastowe wypowiedzenie umowy najmu przez najemcę. Wzór oświadczenia należy uzupełnić ze wskazaniem przyczyny, w tym wypisanie wad, o których nie wiedział lokator.

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – wzór dla wynajmującego 

Właściciel nieruchomości może również zerwać umowę ze skutkiem natychmiastowym. Pod tym względem ma jednak bardziej ograniczone prawo niż lokator. Wypowiedzenie w trybie natychmiastowym może nastąpić m.in. w przypadku, gdy najemca:

  • użytkuje lokal w sposób sprzeczny z umową i mimo upomnienia nie przestaje to robić;
  • w znacznym stopniu zaniedbuje mieszkanie, co prowadzi do strat lub uszkodzeń;
  • zalega z zapłatą czynszu za co najmniej dwa miesiące;
  • wynajmuje lub podnajmuje lokal osobom trzecim bez zgody właściciela.

Gdzie znaleźć wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego? Wzór oświadczenia można pobrać poniżej. Warto mieć na uwadze, że wynajmujący ma obowiązek poinformowania najemcę o zaległościach w płatnościach na piśmie. Musi wyznaczyć lokatorowi dodatkowy miesiąc na zapłatę zaległego czynszu.

Wypowiedzenie umowy najmu – co powinno zawierać?

Wypowiedzenie umowy najmu powinno być zawarte w formie pisemnej i zawierać takie elementy, jak:

  • miejsce i data zawarcia umowy,
  • dane stron umowy (imiona i nazwiska, daty urodzenia, adresy zamieszkania, numery dowodów osobistych, opcjonalnie numery PESEL. W razie prowadzenia działalności gospodarczej może być zawarty NIP strony),
  • podstawa wypowiedzenia określona artykułem z Kodeksu Cywilnego,
  • przedmiot najmu (adres nieruchomości w przypadku lokalu mieszkalnego i użytkowego),
  • określony termin, w którym umowa przestaje obowiązywać,
  • uzasadnienie wypowiedzenia,
  • podpis osoby wypowiadającej umowę.

UWAGA: Wzór wypowiedzenia umowy najmu ma charakter ogólny - może zawierać informacje, które powinieneś zweryfikować z treścią umowy najmu.

Uniwersalny dokument został opracowany przez ekspertów RynekPierwotny.pl. Darmowy wzór umowy wypowiedzenia najmu można pobrać poprzez kliknięcie w jeden z poniższych linków. Wybrany załącznik wystarczy uzupełnić, wprowadzając niezbędne dane w pola oznaczone żółtym tłem.

Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego - wzór

Nie można jednocześnie zapominać, że wzór wypowiedzenia umowy najmu jest nieco inny, jeśli chodzi o najem okazjonalny. Podobnie jak w przypadku zwykłej umowy najmu na czas określony, umowy najmu okazjonalnego nie można swobodnie wypowiedzieć w dowolnym momencie. Do przedterminowego zakończenia umowy najmu może dojść albo zgodnie z zapisami w umowie (co zostało wcześniej zaakceptowane przez obie strony), albo w sytuacjach wskazanych przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów.

Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego Czytaj więcej

Warto jednocześnie przypomnieć, że wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego nie tylko musi mieć zachowaną formę pisemną, ale też należy dokument dostarczyć drugiej stronie osobiście lub wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru. Przy osobistym dostarczeniu wypowiedzenia warto zadbać, by odbierający pokwitował odbiór pisma – dzięki temu wypowiadający umowę będzie mieć potwierdzenie, że wypowiedział umowę zgodnie z prawem.

Co musi zawierać wzór wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego? Konieczne jest, podobnie zresztą jak w przypadku zwykłej umowy najmu na czas określony, umieszczenie takich informacji jak:

  • dane wynajmującego i najemcy,
  • data i miejsce sporządzenia wypowiedzenia,
  • wskazanie tytułu pisma (w tym wypadku - Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego),
  • wskazanie umowy najmu, której dotyczy wypowiedzenie (można w treści wypowiedzenia podać numer umowy lub datę, ponadto należy zawrzeć opis wynajmowanej nieruchomości),
  • wskazanie przyczyn wypowiedzenia umowy (najlepiej dodatkowo zawrzeć informację o tym, czy wypowiedzenie zostało dokonane na podstawie zapisów umieszczonych bezpośrednio w umowie najmu, czy też na podstawie przepisów ustawy),
  • podpis składającego wypowiedzenie.

Umowa najmu okazjonalnego: co to jest i ile kosztuje umowa najmu okazjonalnego? Czytaj więcej

Jeśli wypowiedzenia dokonuje wynajmujący, konieczne jest też wskazanie terminu opróżnienia mieszkania przez najemcę. Termin ten nie może jednak stać w sprzeczności z zapisami umowy i/lub przepisami prawa.

Terminy wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego

To, ile czasu lokator będzie mieć na opróżnienie mieszkania po wypowiedzeniu umowy przez wynajmującego, zależy od kilku kwestii. Jeśli lokator bez zgody wynajmującego podnajął lub oddał w użytkowanie mieszkanie będące przedmiotem umowy, wynajmujący może wypowiedzieć stosunek prawny nie później niż miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego. Podobnie jest, jeśli najemca zalega z zapłatą czynszu czy innych opłat za lokal za co najmniej trzy pełne okresy płatności (pod warunkiem, że wynajmujący uprzedził lokatora na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy oraz wyznaczył mu dodatkowy, miesięczny okres na uregulowanie zaległości).

Z kolei, jeśli wynajmujący chce sam zamieszkać w nieruchomości będącej przedmiotem umowy, może wypowiedzieć najem nie później niż pół roku naprzód – o ile najemcy przysługuje tytuł do lokalu, w którym może zamieszkać w takich warunkach, jakby dostał lokal zamienny (w innym wypadku wynajmujący musi taki lokal zapewnić). Jeśli właściciel nieruchomości będącej przedmiotem najmu nie zagwarantuje najemcy lokalu zastępczego lub najemca nie posiada tytułu do zamieszkania w innym lokalu, umowę można wypowiedzieć nie później niż trzy lata naprzód.

Wypowiedzenie umowy najmu – wzór: podsumowanie

Jeśli chodzi o wypowiedzenie umowy najmu mieszkania, wzór będzie nieco różnić się w zależności od tego, czy strony zawarły umowę najmu okazjonalnego, czy też „zwykłą” umowę najmu. Zawsze jednak muszą zostać zachowane podstawowe elementy, w tym m.in. data i miejsce złożenia wypowiedzenia, dane stron czy przyczyna wypowiedzenia.

Edyta Wara-Wąsowska

Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.

Załącznik do pobrania
  • Wypowiedzenie umowy najmu - wzór DOCX
    Pobierz
  • Wypowiedzenie umowy najmu - wzór PDF
    Pobierz
  • Wypowiedzenie umowy najmu - wzór do uzupełnienia
    Pobierz

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Mieszkania od dewelopera w promocjach: okazje na rynku pierwotnym [jesień 2024]

      Mieszkania od dewelopera w promocjach: okazje na rynku pierwotnym [jesień 2024]

      Jesień, a zwłaszcza listopad czas licznych promocji mieszkaniowych. Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

      27 listopada 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023