Trawertyn we wnętrzach
Data publikacji: 17.08.2018, Data aktualizacji: 19.08.2022
Średnia ocen 5/5 na podstawie 3 głosów
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czym jest trawertyn
- jakie są zalety tego materiału
- jak wykorzystać trawertyn we wnętrzach
Trawertyn – czyli co?
Nie do końca znany laikom, uwielbiany przez fanów trwałych i oryginalnych rozwiązań trawertyn jest kamieniem naturalnym wykorzystywanym w wykańczaniu wnętrz, jak i na powierzchniach zewnętrznych. Trawertyn poddany odpowiedniej konserwacji przetrwać może wiele lat z uwagi na to, iż jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia. Tym, co wyróżnia trawertyn pośród innych skał osadowych stosowanych w budownictwie, jest jego bardzo duża porowatość.
Charakteryzuje się oryginalną strukturą oraz liniowymi (bądź falistymi) wyżłobieniami, które nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru. Skała znana od wieków, całkiem niedawno doceniona została przez projektantów i architektów, przez to bardzo zyskała na popularności. Do najczęściej wykorzystywanych należą jasne odmiany tego kamienia (od bieli po stonowane beże) i jak już wspomnieliśmy powyżej, dobrze wbudowane i konserwowane stanowią materiał długowieczny i niezwykle odporny. Mimo iż aktualnie to jasne barwy są najczęściej stosowane, trawertyn występuje też w czerwieniach i brązach.
Przeczytaj także: kolory w aranżacji wnętrz.
Modne wykończenia
O trawertynie możemy pisać tylko w superlatywach. Nie dość, że jest praktycznie niezniszczalny, to jego ciekawa struktura sprawia, iż stał się bardzo ceniony przez wielu kreatorów wnętrz. Kamień ten może być wykorzystywany na ścianach, kominkach, podłogach i większości powierzchni suchych. Pamiętać trzeba, iż jest to materiał, który chłonie wilgoć, dość miękki, a poddany wysokiej temperaturze może wydzielać dość specyficzny (przez niektórych uznawany za nieprzyjemny) zapach.
Świetnie sprawdzi się jako okładzina ścienna, ale nie powinien być stosowany na posadzkach w pomieszczeniach, które często się eksploatuje. Jeśli bardzo zależy nam na tym, aby wykorzystać go w łazience czy kuchni, wato postawić na specjalnie przygotowane w zakładach kamieniarskich płyty, których pory zostały wypełnione, a ich powierzchnia pokryta żywicą. W ten sposób trwałość trawertynu znacząco wzrasta i jest o wiele bardziej odporna na zniszczenia. Jak już wspomnieliśmy kamień ten jest stosunkowo miękki.
Stopień twardości trawertynu w surowej postaci wynosi 3 (w skali Mohsa) i dość łatwo poddaje się ścieraniu i zarysowaniom. Układanie go na posadzkach wymagało będzie także żywicowania, jeśli chcecie, aby przez wiele lat zachował swoje naturalne piękno. Nie jest to zbyt skomplikowany proces i wielu producentów proponuje już gotowe, pokryte żywicą płyty. To o czym pamiętać należy to odpowiednia impregnacja, ponieważ jak na naturalny kamień przystało, trawertyn wymaga specjalnego traktowania.
Decydując się na jego wykorzystanie, zaopatrzcie się w dobre środki do konserwacji tego właśnie materiału i od impregnacji zaczynając, dbajcie o niego bardzo solidnie. Jeśli zdarzy Wam się wypadek i trawertyn zostanie poddany działaniom, które doprowadzą do jego uszkodzenia, czy poplamienia-nie panikujcie. Dzięki temu, iż poddaje się ścierają, można go po prostu przeszlifować, sprawiając, iż powierzchnia będzie wyglądała jak 'nowa'. Warto rozważyć użycie tego pięknego kamienia zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Jest on niezwykle oryginalny i nadaje pomieszczeniom charakterystycznego, oryginalnego wyrazu oraz z uwagi na trwałość, pozwala cieszyć się sobą nawet przez kilka pokoleń.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: