Dzielnica Krzyki – jedno z popularniejszych miejsc na mapie Wrocławia

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 02.01.2023, Data aktualizacji: 02.01.2023

15 minut czytania
Wrocławska dzielnica Krzyki
Krzyki to jedna z dzielnic Wrocławia, która cieszy się niezmiennie ogromną popularnością wśród osób poszukujących wymarzonego M. Dlaczego warto tu zamieszkać? Czytaj.

Krzyki to jedna z najgęściej zaludnionych dzielnic Wrocławia, która rozwija się w dynamicznym tempie. Na tym obszarze można znaleźć mnóstwo atrakcji, terenów zielonych i miejsc sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi. Rozwinięta siatka dróg, dogodna komunikacja miejska, świetnie rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa oraz bogate zaplecze rozrywkowe – wszystko to sprawia, że deweloperzy chętnie budują tu nowoczesne osiedla mieszkaniowe.

Z tego artykułu dowiedz się m.in.:

 • dlaczego mieszkania w dzielnicy Krzyki szybko znajdują swoich nabywców
 • jakie osiedla cieszą się największą popularnością
 • jakie są zalety i wady tej lokalizacji

Dzielnica Krzyki – informacje ogólne

Krzyki to jedna z dawnych dzielnic Wrocławia, która na przestrzeni ostatnich lat przeszła ogromną metamorfozę. Po reformie administracyjnej wchodzi w skład 48 jednostek pomocniczych zwanych osiedlami. Podział na dzielnice wciąż funkcjonuje jednak w statystykach niektórych organów administracji publicznej. Z tego względu opis zawiera poprzednie nazewnictwo. Krzyki to dzielnica, która została podzielona na następujące osiedla administracyjne.

 • Bieńkowice – usytuowane są na wschodnim skraju Wrocławia. Na terenie osiedla dominuje niska zabudowa wielorodzinna.
 • Borek – dawna wieś została przyłączona do Wrocławia w 1897 roku. Pod koniec XIX w. powstały tu willowe osiedla, w czasach PRL-u wybudowano wysokie bloki mieszkalne. Borek jest jednym z najbardziej prestiżowych rejonów Wrocławia.
 • Brochów – osiedle znajduje się w południowo-zachodniej części miasta. Na tym obszarze przeważa zabudowa wielorodzinna, która pochodzi z lat 60. i 70.
 • Gaj – osiedle położone jest w południowej części Wrocławia. Charakteryzuje się zróżnicowaną zabudową. Można tu znaleźć zarówno bloki z „wielkiej płyty”, jak i domy jednorodzinne.
 • Huby – usytuowane są w południowo-wschodniej części stolicy Dolnego Śląska. W zabudowie przeważają kamienice sprzed II wojny światowej oraz zbudowane w latach 70.
 • Jagodno – graniczy między innymi z Brochowem. W tej części miasta dominuje zabudowa wielorodzinna.
 • Klecina – osiedle znajduje się na południowy zachód od centrum Wrocławia. Na tym obszarze nie brakuje domów szeregowych i willi. Powstaje też wiele nowoczesnych bloków oraz biurowców.
 • Krzyki-Partynice – osiedle powstało na obszarze dwóch dawnych wsi. Zabudowa jest tutaj mocno zróżnicowana i składa się z domów jednorodzinnych oraz budynków wielorodzinnych.
 • Księże – uznawane jest za modernistyczne osiedle, które dynamicznie się rozbudowuje. Na jego obszarze znajduje się wiele nowoczesnych inwestycji deweloperskich.
 • Ołtaszyn – sąsiaduje z wsią Wysoka, Wojszycami oraz Partynicami. Na osiedlu przeważa zabudowa willowa i wielorodzinna.
 • Powstańców Śląskich – przez ten obszar biegnie główna arteria wylotowa z Wrocławia. Dominuje tu zabudowa wielkopłytowa powstała w latach 60. i 70.
 • Przedmieście Oławskie – obejmuje obszar nazywany Trójkątem Bermudzkim, który do niedawna uznawany był za niebezpieczny rejon Wrocławia. W tej części miasta znajdują się liczne wielopiętrowe kamienice, obiekty postindustrialne oraz liczne zabytki.
 • Tarnogaj – osiedle usytuowane jest pomiędzy ul. Bardzką a torami kolejowymi położonymi za ulicą Śliwkową. Przeważa tu zabudowa z „wielkiej płyty” oraz budynki nawiązujące stylistką do przedwojennej architektury.
 • Wojszyce – na terenie osiedla znajduje się stacja kolejowa, która została ponownie uruchomiona w 2022 roku. Dominująca jest niska zabudowa mieszkalna.
Ulica Buforowaul. Buforowa

Położenie dzielnicy Krzyki na mapie Wrocławia

Krzyki to dzielnica, która znajduje się w południowej części miasta. Sąsiaduje ze Starym Miastem i Śródmieściem oraz terenami wiejskimi. Wrocławskie Krzyki zajmują powierzchnię ponad 54 km kw.

Planowany rozwój dzielnicy Krzyki

Ten obszar Wrocławia jest doskonale rozwinięty pod wieloma względami. Dzielnica Krzyki słynie z dynamicznego rozwoju oraz zróżnicowanej zabudowy. Wiele dostępnych działek wykorzystuje się pod budownictwo mieszkaniowe. Na terenie dzielnicy przybywa nowych inwestycji deweloperskich na sprzedaż. Coraz więcej nowoczesnych budynków powstaje na Przedmieściu Oławskim, które dawniej było owiane złą sławą. W bliskim sąsiedztwie Oławy ruszyła budowa prestiżowej inwestycji „The Upper House”, w której znajdą się luksusowe apartamenty. Prawdopodobnie zostanie oddana do użytkowania w III kwartale 2024 r.

Realizacja niektórych projektów odbywa się w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Jednym z planowanych jest „Zielona Rewolucja” na Przedmieściu Oławskim, która ma na celu stworzenie dwóch parków kieszonkowych w okolicy Komuny Paryskiej, Krasińskiego, Pułaskiego oraz Worcella. Zagospodarowany zostanie również skwer przy ul. Dąbrowskiego.

Powierzchnia każdego z parków wyniesie ok. 500 m kw. i będzie składać się z nowej zieleni. Na tym obszarze znajdzie się wiele platanów, rabat traw i bylin ozdobnych, ścieżek spacerowych z ławkami, miejsc do piknikowania.\

Wieża ciśnień - KrzykiWieża Ciśneń, Borek

Atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Na terenie dzielnicy Krzyki znajduje się wiele przedwojennych kamienic oraz budynków o nietypowej architekturze. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zabytkowe Przedmieście Oławskie, które położone jest blisko centrum miasta i osiedla Gaj. Do najlepiej zachowanych ulic w tym rejonie należy Miernicza, wykorzystywana wielokrotnie do kręcenia filmów, m.in. „Mostu Szpiegów” Stevena Spielberga.

Wrocławie Krzyki uznawana są za miejsce idealne do zamieszkania oraz zwiedzania. Mieszkańcy i turyści doceniają ten rejon Wrocławia za liczne atrakcje, ciekawe festiwale oraz wydarzenia dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu.

 • Punkt Widokowy Sky Tower – usytuowany jest w budynku biurowo-mieszkalnym. Z 49 piętra rozpościera się widok na zachodni i północny Wrocław. Z najwyższego punku widokowego w Polsce można obejrzeć, m.in.: Halę Stulecia, Ostrów Tumski czy Stare Miasto.
 • Stary Cmentarz Żydowski-Muzeum Sztuki Cmentarnej – na powierzchni prawie 5 ha mieści się ok. 12 tys. nagrobków. Na tym obszarze organizowane są lekcje muzealne oraz spacery z przewodnikiem. Na murze cmentarza znajduje się tablica upamiętniająca 450 Żydów, a na jego terenie zabytkowe macewy i płyty nagrobne.
 • Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie łączy walory edukacyjne z zabawą. W tym miejscu znajduje się wiele modeli łodzi, statków oraz innych konstrukcji. Centrum wiedzy zostało podzielone na 7 stref tematycznych i obudowane multimedialnymi tablicami, dzięki którym można odkrywać podwodny świat.
 • Aquapark Wrocław – położony jest przy ul. Borowskiej. Oferuje moc atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Na jego terenie znajduje się basen rekreacyjny, dziecięcy oraz zewnętrzny, jak również saunarium, siłownia, szkoła pływania.
 • Park Generała Władysława Andersa – usytuowany jest na powierzchni ok. 6 ha, w obrębie ul. Kamiennej, Borowskiej, Wieczystej i Ślężnej. W bliskim otoczeniu znajduje się wiele obiektów rekreacyjnych oraz ogródków działkowych. Na terenie parku położone są liczne alejki spacerowe oraz dwa place zabaw.
 • Trójkąt Bermudzki – to potoczna nazwa części Przedmieścia Oławskiego, którego granice wytaczają ulice Pułaskiego, Traugutta i Kościuszki. Na tym obszarze znajduje się wiele ciekawych zakamarków. Usytuowane są historyczne secesyjne kamienice, które przetrwały II wojnę światową.
Plac Powstańców Śląskich Plac Powstańców Śląskich

Bezpieczeństwo w dzielnicy Krzyki

W rankingach organizowanych przez agencje badawcze obszar ten przegrywa jedynie z Fabryczną oraz Psim Polem. Dzielnica Krzyki zaliczana jest do względnie bezpiecznych rejonów Wrocławia. Mieszkańcy poruszają się po jej terenie bez odczuwania większego niepokoju. Do incydentów typu rozboje dochodzi tu sporadycznie, groźne przestępstwa nie są praktycznie odnotowywane. Nawet Przedmieście Oławskie, gdzie znajduje się tzw. Trójkąt Bermudzki, powoli zmienia swoje oblicze i przestaje uchodzić za niebezpieczny rejon Wrocławia.

Oferta dla dzieci

Dzielnica Krzyki posiada bogate zaplecze rekreacyjne dla najmłodszych mieszkańców. Nie bez powodu w tym miejscu chętnie osiedlają się rodziny z małymi dziećmi. Ogromną popularnością wśród maluchów cieszy się Park Trampolin JumpWorld Wrocław, który położony jest przy ul. Otmuchowskiej. Na jego terenie znajduje się mnóstwo atrakcji, m.in. basen z gąbkami, strefa basketu i akrobatyczna. Chętnie odwiedzanym miejscem jest również Hydropolis – muzeum naukowe poświęcone wodzie.

Na obszarze dzielnicy znajdują się liczne place zabaw. Na wyróżnienie zasługują ogólnodostępne przestrzenie wyposażone w różnorodne konstrukcje, które zlokalizowane są w otoczeniu zieleni. Dużym powodzeniem cieszy się zwłaszcza plac zabaw na Niskich Łąkach, w Parku Wschodnim i przy Żabiej Ścieżce. W planowanym parku kieszonkowym na Przedmieściu Oławskim powstanie małpi gaj – nowa strefa relaksu dla dzieci.

Komunikacja w dzielnicy Krzyki   

Organizatorem transportu publicznego w stolicy Dolnego Śląska jest MPK Wrocław. Dzielnica Krzyki posiada dogodne połączenia komunikacyjne z pozostałymi częściami miasta. Rozwinięta sieć tramwajowo-autobusowa sprawia, że można stąd szybko dotrzeć do ścisłego centrum. Na terenie dzielnicy funkcjonuje wiele pętli tramwajowych oraz stacji kolejowych. Krzyki są doskonale skomunikowane zarówno z wrocławskimi dzielnicami, jak i z większością polskich miast.

Zabudowa mieszkalna, Krzykizabudowa mieszklana, Krzyki

Ile zajmuje dojazd do centrum?

Podróż z osiedla Krzyki zajmuje średnio 15-20 minut. Na dojazd z Przedmieścia Oławskiego trzeba przeznaczyć od 10 do 15 min. Zdecydowanie więcej może zająć podróż w godzinach szczytu. Wówczas najlepszym środkiem transportu jest tramwaj lub autobus miejski.

Tramwaje

Przez wrocławskie Krzyki przebiega wiele linii tramwajowych. Na terenie dzielnicy funkcjonuje m.in. pętla Krzyki, Księże Małe oraz Park Południowy. Do najważniejszych linii tramwajowych można zaliczyć:

 • 2 – (Krzyki – Dworzec Główny – Hala Stulecia – Biskupin);
 • 3 – (Księże Małe – Krakowska – Rynek – Leśnica);
 • 6 – (Krzyki – Świdnicka – Uniwersytecka – Kromera);
 • 7 – (Klecina – Krzyki – Dworzec Nadodrze – Poświętne);
 • 17 – (Klecina – Krzyki – Ogród Botaniczny – Sępolno).

Autobusy

Komunikacja autobusowa jest doskonałym uzupełnieniem linii tramwajowych. Niektóre autobusy miejskie kursują przez całą dobę i zapewniają dogodne połączenie z pozostałymi częściami Wrocławia. Do najważniejszych linii autobusowych w dzielnicy Krzyki należy:

 • 107 – (Krzyki – Os. Przyjaźni – Plac Solidarności);
 • 112 – (Krzyki – Park Południowy – Dworzec Główny);
 • 113 – (Krzyki – Partynice (Tor Wyścigów Konnych) – Dworzec Główny);
 • 126 – (Wojszycka – Park Południowy – Kozanów);
 • 247 – (Giełdowa (Centrum Hurtu) – Klecina – Starościńska);
 • 612 – (Krzyki – Partynice – Bielany Wrocławskie – Dworzec Autobusowy);
 • 913 – (Krzyki – Wyścigowa – Żórawina-Niepodległości (Mostek).

Metro

Na terenie Wrocławia nie ma żadnej stacji metra. Funkcjonuje doskonale rozwinięta sieć tramwajowo-autobusowa, która jest poszerzana o kolejne odcinki.

Dworce/ zajezdnie

Na granicy dzielnicy Krzyki i osiedla Przedmieście Świdnickie (Stare Miasto) znajduje się stacja kolejowa Wrocław Główny. Według klasyfikacji PKP posiada kategorię premium i udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością. W pobliżu głównej stacji kolejowej usytuowany jest Dworzec PKS, z którego odjeżdżają autobusy do wielu polskich miast. Na terenie dzielnicy funkcjonuje także stacja kolejowa Wrocław Brochów oraz Wrocław Partynice. Działa również zajezdnia tramwajowa Borek oraz Gaj.

Ścieżki rowerowe

Na terenie dzielnicy Krzyki usytuowane są liczne wypożyczalnie Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Oprócz tego znajduje się wiele malowniczych ścieżek rowerowych. Jedna z najbardziej atrakcyjnych tras prowadzi przez Park Południowy, Skowroni oraz Biskupiński. Dużą popularnością wśród miłośników dwóch kółek cieszy się ścieżka przebiegająca przez Wały Odrzańskie, ul. Armii Krajowej, FAT i Żmigrodzką. W 2021 roku została wybudowana kolejna trasa rowerowa o długości 3,5 km, która biegnie od pętli Krzyki, al. Karkonoską do Bielan Wrocławskich.

Korki – gdzie najczęściej występują?

W pobliżu dzielnicy Krzyki znajduje się Wschodnia Obwodnica Wrocławia oraz autostrada A4, co znacznie usprawnia ruch w okolicy. Oprócz tego usytuowana jest droga krajowa nr 94 i 5. Przez obszar dzielnicy Krzyki przebiegają dwie główne arterie – Powstańców Śląskich oraz Ślężna, które łączą ten rejon z centrum miasta. Wymienione ulice są najbardziej zatłoczone w godzinach szczytu. Korki tworzą się często również w okolicy dworca PKP Wrocław Główny.

Planowane inwestycje drogowe

Obecnie trwa budowa Alei Wielkiej Wyspy, która stanowi połączenie dzielnicy Krzyki z Biskupinem i Sępolnem. W grudniu 2022 r. rozpoczął się kolejny etap prac związany z przebudową skrzyżowania z ul. Olszewską. Z tego względu do końca roku obowiązuje zmiana w organizacji komunikacji miejskiej. Autobusy linii 253 będą kursować do pętli Leśnica, a 255 objazdem od przystanku Chełmońskiego do ul. Dembowskiego i Tramwajowej. Pełne zakończenie tej inwestycji drogowej jest planowane na wrzesień 2024 r.

Ulica Buforowaul. Buforowa

Edukacja w dzielnicy Krzyki

Oferta edukacyjna przypadnie do gustu zwłaszcza rodzicom dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Na terenie dzielnicy Krzyki rozmieszczone są liczne placówki dostosowane do potrzeb najmłodszych mieszkańców. Działa również kilka liceów publicznych oraz szkół technicznych. Dzielnica przyciąga również studentów. Na tym obszarze funkcjonuje wiele prestiżowych uczelni wyższych.

Żłobki i przedszkola

Na terenie dzielnicy Krzyki znajduje się kilkadziesiąt placówek edukacyjnych dla dzieci do 6. Roku życia. Usytuowane są 4 żłobki publiczne oraz 20 niepublicznych. Funkcjonuje tutaj kilka prywatnych klubów malucha. Oprócz tego działa ponad 30 przedszkoli publicznych. Spośród najpopularniejszych placówek edukacyjnych w dzielnicy Krzyki warto wymienić:

 • Żłobek nr 7 przy ul. Drukarskiej;
 • Żłobek nr 11 przy ul. Hubskiej;
 • Żłobek nr 13 przy ul. Wieczystej;
 • Żłobek nr 16 przy ul. Sygnałowej;
 • Przedszkole Integracyjne nr 12 im. Diany Księżnej Walii;
 • Przedszkole nr 29 z Oddziałami Integracyjnymi;
 • Przedszkole nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi Tęczowy Domek;
 • Przedszkole nr 57 Mały Książę;
 • Przedszkole nr 136 Mały Sportowiec;
 • Publiczne Przedszkole Integracyjne Promyk Słońca;
 • Publiczne Przedszkole Pitagoras przy ul. Pięknej;
 • Publiczne Przedszkole Logicus przy ul. Raciborskiej.

Szkoły podstawowe

Z oferty edukacyjnej są zadowoleni również rodzice dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Na obszarze dzielnicy Krzyki funkcjonuje ponad 20 publicznych szkół podstawowych i wiele prywatnych. Do popularnych placówek zalicza się między innymi:

 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sucharskiego;
 • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Wincentego Pola;
 • Szkoła Podstawowa nr 23 im. Gen. Stefana „Grota” Roweckiego;
 • Szkoła Podstawowa nr 61 im. Janusza Korczaka;
 • Sportowa Szkoła Podstawowa nr 72 im. Władka Zarembowicza;
 • Szkoła Podstawowa nr 73 im. Generała Władysława Andersa;
 • Szkoła Podstawowa nr 76 z Oddziałami Sportowymi im. I Armii Wojska Polskiego;
 • Szermiercza Sportowa Szkoła Podstawowa nr 85 im. Prof. Mariana Suskiego;
 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 104.
Edukacja - Krzyki

Licea i technika

Oferta szkół średnich w dzielnicy Krzyki jest również zadowalająca. Można tu znaleźć 4 licea publiczne oraz 7 techników. Na liście dostępnych placówek edukacyjnych z atrakcyjnym programem nauczania dla młodzieży widnieje:

 • IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego;
 • V LO im. gen. Jakuba Jasińskiego;
 • VIII Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego;
 • XIII LO im. Aleksandra Fredry;
 • Technikum w Zespole Szkół nr 2;
 • Technikum nr 7 im. Polskich Zwyciezców Enigmy;
 • Technikum nr 8 w ZSE im. Mikołaja Kopernika;
 • Technikum nr 9 w ZS Gastronomicznych;
 • Technikum nr 12 w Zespole Szkół nr 23;
 • Technikum nr 13 w ZSE-A im. Marii Dąbrowskiej;
 • Technikum nr 14 im. Marii Curie-Skłodowskiej.

Uczelnie wyższe

Krzyki to dzielnica, która cieszy się dużą popularnością wśród studentów. W tej części miasta swoje siedziby mają znane uczelnie wyższe. Z listy placówek państwowych i prywatnych warto wymienić:

 • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu;
 • Wydział Lekarsko-Stomatologiczny Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich;
 • „Edukacja" Wyższa Szkoła Zarządzania;
 • Wrocławska Akademia Biznesu;
 • Coventry University Wrocław.

Rekreacja w dzielnicy Krzyki 

Obszar ten zaliczany jest do grona najbardziej zielonych we Wrocławiu. Na terenie dzielnicy Krzyki znajduje się wiele atrakcyjnych parków i skwerów. Do dyspozycji mieszkańców pozostaje także rozwinięta infrastruktura sportowo-rekreacyjna. W tej części miasta znajduje się kilkanaście klubów fitness i siłowni. Oprócz tego funkcjonuje tor wyścigów konnych, aquapark, kręgielnia oraz park trampolin. Dzielnica przypadnie do gustu zarówno osobom aktywnym, jak i miłośnikom odpoczynku na łonie natury.

Park Wschodni

Tereny zielone

Dużą popularnością wśród mieszkańców cieszy się Park Południowy, który zajmuje powierzchnię ok. 25 hektarów. Na jego terenie znajduje się duży staw, zabytkowa altana Bendera, pomnik Fryderyka Chopina oraz taras widokowy. Mieszkańcy chętnie tu korzystają z tras spacerowych, polan do wypoczynku oraz miejsc dostosowanych do gry w bule i badmintona.

Do rozległych terenów zielonych zalicza się także Park Skowroni, który usytuowany jest pomiędzy os. Gaj a Borek. Malownicza przestrzeń została zagospodarowana w taki sposób, by umożliwić mieszkańcom aktywny wypoczynek.

Miejsca przeznaczone do rekreacji

Na obszarze dzielnicy Krzyki rozmieszczone są liczne placówki sportowo-rekreacyjne. Dużym zainteresowaniem cieszą się kluby fitness, takie jak: „Krzyki 181”, „Fitness Academy” czy „CityFit”. Mieszkańcy chętnie spędzają czas wolny w kręgielni „Sky Bowling” i na terenie Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych Partynice, będącego centrum sportu, rekreacji oraz rozrywki.

Placówka organizuje lekcje jazdy konnej, eventy, szkolenia oraz konferencje. Na terenie dzielnicy usytuowane są także boiska wielofunkcyjne, siłownie plenerowe, trasy spacerowe i biegowe. Doskonałe warunki do aktywnej rekreacji zapewnia m.in. Park Skowroni o powierzchni około 26 ha.

Hydropolispomost, w tle Hydropolis

Gastronomia i kultura

Oferta gastronomiczna w dzielnicy Krzyki jest bardzo bogata. Z tego względu znalezienie dobrej restauracji nie stanowi żadnego problemu. Na obszarze dzielnicy znajduje się wiele biurowców, w związku z czym nie brakuje tu lokali gastronomicznych oferujących menu lunchowe oraz dania na wynos. Można tu spróbować potraw z praktycznie każdej kuchni. Kulturalne życie dzielnicy skupia się wokół MDK Wrocław-Krzyki, organizatora ciekawych zajęć, festiwali i konkursów.

Gdzie zjeść w dzielnicy Krzyki?

Pyszne dania kuchni włoskiej oferuje klimatyczna restauracja „Siesta Trattoria”, która położona jest przy ul. Ślicznej. Klasyczne potrawy na miejscu i na wynos serwuje „Aksameet Bistro”. Menu lokalu zmienia się cztery razy w roku. Na dania kuchni indyjskiej zaprasza restauracja Monster Cook Krzyki usytuowana w obrębie osiedla Borek. Na pizzę, burgery czy świeże makarony można wpaść do lokalu „Stodoła”, który znajduje się przy ul. Krzyckiej. Domowe i tanie jedzenie oferuje „Plackarnia” przy al. Armii Krajowej.

Rozrywka w dzielnicy Krzyki

Młodzi mieszkańcy mogą skorzystać z oferty Młodzieżowego Domu Kultury, który zapewnia szeroki wybór zajęć artystycznych. W tej placówce kulturalnej organizowane są także liczne wydarzenia okolicznościowe, warsztaty oraz festiwale łączące pokolenia. Na obszarze dzielnicy znajduje się popularny multiplex „Cinema City”, jak również funkcjonuje „OH Kino”. Oprócz tego usytuowany jest Teatr Ad Spectatores, Teatr Małego Widza – filia we Wrocławiu, Wrocławski Teatr Pantomimy oraz Teatralne Centrum Animacji i Wyobraźni dla Dzieci.

Gdzie wybrać się na zakupy?

Krzyki wyróżnia dobrze rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa. Mieszkańcy mogą wybrać się na zakupy do Centrum Handlowego Krzyki, Galaktyki Park Wrocław i Centrum Handlowego Gaj. Największą placówką handlowo-usługową w dzielnicy są Arkady Wrocławskie, które zajmują powierzchnię ponad 30 tys. metrów kw. Oprócz tego funkcjonuje tu Hala Kupców Perła oraz wiele popularnych supermarketów i osiedlowych sklepików. Mieszkańcy chętnie też korzystają z usług lokalnych salonów fryzjersko-kosmetycznych.

Zdrowie w Krzykach – oferta dzielnicy

W tej części Wrocławia znajdują się liczne placówki medyczne. Na terenie dzielnicy Krzyki działają zarówno przychodnie publiczne, jak i prywatne. Mieszkańcy mogą skorzystać z oferty placówek POZ oraz przyszpitalnych poradni specjalistycznych. Dodatkowo mają też dostęp do wielu szpitali i aptek. Niektóre z nich działają w systemie całodobowym.

Park Wschodni Park Wschodni 

Jakość powietrza i wody

W dzielnicy Krzyki rzadko dochodzi do przekroczenia dopuszczalnych norm PM2.5 czy PM10. Na tym obszarze jakość powietrza jest dobra lub umiarkowana, tym samym akceptowalna dla większości mieszkańców. Na uciążliwe dolegliwości ze strony układu oddechowego skarżą się jedynie osoby szczególnie wrażliwe. Woda kranowa w całym Wrocławiu jest dobrej jakości. Kranówka w dzielnicy Krzyki nadaje się do picia nawet bez przegotowania. Poddawana jest stałej kontroli i bogata w cenne składniki.

Oferta placówek medycznych

Na obszarze tej dzielnicy funkcjonuje spora ilość poradni szpitalnych. Mieszkańcy nie zgłaszają większych problemów z dostaniem się do lekarza pierwszego kontaktu czy specjalisty i są zadowoleni z poziomu opieki zdrowotnej. Do najpopularniejszych placówek medycznych w dzielnicy Krzyki zalicza się:

 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM im. Jana Mikulicza-Radeckiego;
 • Akademicki Szpital Kliniczny Nefrologia;
 • SOR Borowska;
 • Szpital Medfemina;
 • Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ;
 • Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza;
 • Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii;
 • Przychodnia Krynica;
 • Przychodnia Gaj;
 • Przychodnia EuroMediCare.
Park Wschodni Park Wschodni

Warto wiedzieć o dzielnicy Krzyki

Niewątpliwym atutem tej lokalizacji są liczne tereny zielone i rekreacyjne, punkty handlowo-usługowe, placówki edukacyjne oraz centra rozrywkowo-biurowe. Dzielnica Krzyki posiada dostęp do rozwiniętej siatki połączeń komunikacyjnych i doskonale rozbudowanej infrastruktury miejskiej. Na popularności zyskuje zwłaszcza osiedle Przedmieście Oławskie oraz Jagodno. Do nielicznych wad lokalizacji można zaliczyć wysokie ceny mieszkań oraz korki tworzące się w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: