Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

W którym z 222 miast mieszka się najlepiej?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 13.11.2015, Data aktualizacji: 04.12.2018

Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów

W którym z 222 miast mieszka się najlepiej?
Dzięki danym GUS z końca 2014 roku można sprawdzić, w którym z 222 polskich miast mieszka się najlepiej. Odpowiedzi dostarcza ranking portalu RynekPierwotny.pl.

Informacje na temat warunków mieszkaniowych, zwykle dotyczą tylko krajowych metropolii. Wbrew pozorom, pierwszej pozycji rankingowej nie zajęła jedna z metropolii.

Niewielkie Piaseczno wyprzedziło znacznie większe miasta …

Ranking warunków mieszkaniowych bazuje na danych GUS-u, które zostały opublikowane pod koniec października 2015 r. Główny Urząd Statystyczny po raz kolejny sprawdził m.in. liczbę lokali oraz metraż dostępny w miastach liczących sobie powyżej 20 000 mieszkańców. Analizowane informacje na temat 222 ośrodków miejskich, pochodzą z końca 2014 r.

Porównanie warunków mieszkaniowych, które wykonał portal RynekPierwotny.pl, opiera się na trzech kryteriach. Dla każdego z 222 miast zostały uwzględnione następujące wskaźniki/kategorie:

  • liczba mieszkań (tzn. lokali mieszkalnych i domów) przypadających na 1000 osób
  • średnia liczba osób w przeliczeniu na jedną izbę
  • średnia powierzchnia użytkowa przypadająca na jedną osobę 

Wyniki dotyczące danej lokalizacji porównano z medianą dla 222 miast i obliczono odchylenie procentowe w stosunku do tej przeciętnej wartości. Przykładowo, w Warszawie na 1000 osób przypada 519 mieszkań. Ten wynik jest o 36,22% większy od wartości, której nie osiągnęła połowa analizowanych miast (tzn. mediany). Identyczny sposób obliczeń dotyczył dwóch innych wskaźników (liczba osób na 1 izbę i metraż na 1 osobę). W dalszej kolejności, wyniki procentowe z trzech kategorii zostały przeliczone na punkty (1% = 10 punktów) i zsumowane. Wynik będący podstawą do klasyfikacji każdego miasta, jest prostą sumą trzech wartości punktowych (bez żadnych dodatkowych wag).

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Ostateczna suma punktów wynosi od -181,21 (Orzesze) do 467,27 (Piaseczno). Miasta zajmujące skrajne pozycje rankingowe, mają zupełnie inną specyfikę. Piaseczno to jedno z miejsc, do których chętnie przeprowadzają się bardziej zamożni warszawiacy. Dlatego liczba mieszkańców Piaseczna zwiększa się o ponad 900 osób rocznie (wynik z lat 2010 - 2014). Śląskie Orzesze jest byłą osadą górniczą, która dopiero w 1962 roku uzyskała prawa miejskie. Wspomniane miasto nadal funkcjonuje jako lokalny ośrodek przemysłowy. Industrialny charakter Orzesza może tłumaczyć, dlaczego na 1000 mieszkańców przypada tylko 250 lokali i domów (patrz poniższe zestawienie).  

Wszystkie metropolie uplasowały się na wysokich pozycjach

Na uwagę zasługują nie tylko dwie skrajne pozycje rankingu przygotowanego przez portal RynekPierwotny.pl. Warto odnotować, że Warszawa zajęła drugie miejsce wśród 222 analizowanych miast (patrz powyższa tabela). Stolica wyróżnia się największą liczbą mieszkań przypadających na 1000 osób (519) oraz relatywnie dużym metrażem do dyspozycji jednej osoby (30,5 mkw.). Wrocław osiągnął jeszcze lepszy wynik w tej drugiej kategorii (32,9 mkw.). Prócz Piaseczna, Warszawy i Wrocławia w czołowej dziesiątce rankingu znajdziemy również wyludniającą się Łódź, dwa podwarszawskie miasta (Józefów oraz Ząbki), a także miejscowości znane z walorów turystycznych (Sopot, Zakopane, Świnoujście i Kołobrzeg). W ich przypadku, spora część rozbudowanego zasobu mieszkaniowego, prawdopodobnie zaspokaja potrzeby wczasowiczów.

Trzeba zaznaczyć, że wszystkie krajowe metropolie (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Gdańsk), ulokowały się w pierwszej dwudziestce rankingu. Inne miasta liczące sobie ponad 300 000 mieszkańców nie wypadają tak dobrze. Dowodem jest pozycja Szczecina (36 miejsce), Lublina (57) oraz Bydgoszczy (83). Wśród miast z liczbą mieszkańców większą od 100 000, najniżej uplasował się Rybnik (miejsce 184). Analiza statystyczna wskazuje, że poza szczególnym przypadkiem największych metropolii, nie ma wyraźnego związku między wielkością miasta i warunkami mieszkaniowymi. Taką współzależność można lepiej dostrzec, gdy zamiast liczby mieszkańców weźmiemy pod uwagę np. poziom dochodów lokalnej ludności.  

Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Załącznik do pobrania
  • Pełna klasyfikacja 222 miast

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Najlepsze miasta do życia w Polsce - ranking miast

      Najlepsze miasta do życia w Polsce - ranking miast

      Gdzie w Polsce mieszka się najlepiej w 2025 roku? Miasta rywalizują dziś nie tylko o inwestorów, ale przede wszystkim o mieszkańców. To właśnie ci drudzy stawiają wymagania - oczekują rozsądnych cen najmu, czystego powietrza, rozwiniętej infrastruktury i bezpieczeństwa. W naszym rankingu miast na 2025 rok, opartym na twardych wskaźnikach, stawiamy na cztery filary: koszty życia i ceny nieruchomości, rynek pracy, ekologię i dostęp do zieleni oraz bezpieczeństwo i ogólną jakość życia.

      25 czerwca 2025

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Klucz do mieszkania program – warunki i założenia programu dopłat

      Klucz do mieszkania program – warunki i założenia programu dopłat

      Zgodnie z założeniami Ministerstwa Rozwoju i Technologii program Klucz do mieszkania ma wystartować już w drugiej połowie 2025 r. Inicjatywa skierowana wyłącznie do osób kupujących swoje pierwsze „M” na rynku wtórnym lub budujących dom metodą gospodarczą – ma objąć m.in. dopłaty do rat kredytów hipotecznych. W projekcie, poza wsparciem kredytowym, przewidziano łatwiejszy dostęp do mieszkań komunalnych, czynszowych w TBS oraz inwestycji SIM. Choć ostateczne przepisy są wciąż dopracowywane, znamy już kluczowe cele i warunki udziału. Sprawdź, jak skorzystać z rządowego wsparcia!

      04 lipca 2025

      Redakcja

    • Najem krótkoterminowy

      Najem krótkoterminowy

      Mieszkanie na wynajem to coraz częstszy sposób na pasywny dochód. Na popularności zyskuje dziś również wynajem krótkoterminowy – i to nie tylko w turystycznych miejscowościach w okresie wakacyjnym. Staje się on popularną alternatywą dla droższych i obleganych hoteli - w szczególności w dużych aglomeracjach. Czy to rzeczywiście opłacalny biznes? Jak wyglądają przepisy? Jaki podatek od wynajmu mieszkania musimy zapłacić? Czy da się zorganizować najem krótkoterminowy bez działalności? Sprawdzamy!

      27 czerwca 2025

      Dominika Perkowska

    • Zmiany w prawie budowlanym 2025

      Zmiany w prawie budowlanym 2025

      Prawo budowlane w 2025 roku przynosi istotne zmiany dla inwestorów, deweloperów i właścicieli nieruchomości. Dowiedz się, które przepisy ułatwią budowę domu, a które ją skomplikują. Sprawdź kluczowe zmiany w prawie budowlanym w 2025 roku.

      11 czerwca 2025

      Edyta Wara-Wąsowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023