Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wzór umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży mieszkania w PDF i DOC

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Data publikacji: 20.08.2024, Data aktualizacji: 20.08.2024

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 132 głosów

Wzór umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży mieszkania w PDF i DOC
Wzór umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży mieszkania w PDF i DOC do pobrania za darmo! Już teraz sprawdź, jak wygląda umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania!

Przedwstępna umowa sprzedaży mieszkania może być zawarta w zwykłej formie pisemnej lub w formie aktu notarialnego. Warto jednak mieć świadomość, że powinna zawierać określone elementy. Dodatkowo jej zawarcie wiąże się dla stron z określonymi konsekwencjami.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym różni się umowa przedwstępna sprzedaży M zawarta w formie pisemnej i w formie aktu notarialnego,
  • jakie dane powinny być zawarte w umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania,
  • jak wygląda przykładowy wzór umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania.

Bezpieczna umowa przedwstępna – wzór. Dlaczego warto podpisać umowę przedwstępną kupna-sprzedaży mieszkania?

Zakup mieszkania (podobnie zresztą jak jego sprzedaż) to transakcja o ogromnym znaczeniu; ewentualne niedopatrzenia z obu stron mogą skutkować poważnymi konsekwencjami. Dobrym pomysłem może być zatem podpisanie umowy przedwstępnej kupna-zakupu nieruchomości. Celem umowy jest zobowiązanie stron do zawarcia umowy przyrzeczonej – choć trzeba mieć świadomość, że w niektórych sytuacjach może ostatecznie do tego nie dojść.

Formalności przy zakupie mieszkania Sprawdź również

Przyjęło się, że bezpieczna umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania jest sporządzona w formie notarialnej; w takim przypadku możliwość wycofania się z zawarcia umowy przedwstępnej jest mocno ograniczona. Warto jednak pamiętać, że akt notarialny nie jest konieczny; wymagane jest jedynie zachowanie formy pisemnej.

Akt notarialny mieszkania Sprawdź również

Samo zawarcie umowy przedwstępnej również nie jest obowiązkowe; strony mogą równie dobrze zawrzeć od razu umowę kupna-sprzedaży nieruchomości. Nie zawsze jest to jednak możliwe – umowa przedwstępna jest dobrym rozwiązaniem np. dla osób, które zakup nieruchomości chcą sfinansować kredytem hipotecznym. 

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania - co powinna zawierać? 

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania powinna zawierać ustalenia i postanowienia docelowej umowy. Nie może zatem zabraknąć dokładnego określenia przedmiotu i terminu sprzedaży oraz ceny.

Umowa przedwstępna zakupu mieszkania powinna zawierać takie elementy jak:

  • miejsce i data zawarcia umowy,
  • dane stron umowy,
  • przedmiot sprzedaży i określone prawo własności (dokładny adres nieruchomości),
  • cena nieruchomości,
  • ustalony termin sprzedaży mieszkania,
  • podpisy stron.

O ile miejsce i data zawarcia umowy raczej nie wzbudzają wątpliwości, o tyle warto doprecyzować pewne kwestie dotyczące pozostałych elementów umowy. 

Wzór umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania: dane stron umowy

Na przykład, jeśli chodzi o dane stron, to konieczne jest podanie imion i nazwisk, dat urodzenia, adresów zamieszkania, numerów i serii dowodów osobistych; najczęściej umieszcza się jeszcze informację o numerze PESEL. Należy też pamiętać, że jeśli jedna ze stron (najczęściej sprzedający) przystępuje do umowy jako przedsiębiorca, konieczne jest podanie numery NIP.

Umowa przedwstępna kupna mieszkania – wzór: przedmiot sprzedaży

Niezwykle istotnym elementem umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży nieruchomości jest opis przedmiotu sprzedaży. W umowie powinien zostać wskazany dokładny adres mieszkania, jego powierzchnia, a także numer księgi wieczystej. Oprócz tego w umowie przedwstępnej powinno znaleźć się oświadczenie sprzedającego, że posiada tytuł prawny do nieruchomości pozwalający mu na zawarcie transakcji sprzedaży.

Umowa przedwstępna sprzedaży działki budowlanej, ROD i rolnej Sprawdź również

Z perspektywy kupującego ważne jest również, by umowa zawierała oświadczenie sprzedającego, że nieruchomość nie jest obciążona, a osoby trzecie nie mają do niej żadnych praw. Kupujący powinien jednak, dla własnego bezpieczeństwa, zweryfikować te informacje, sprawdzając treść księgi wieczystej nieruchomości. Jest to możliwe online, za pośrednictwem strony www.ekw.ms.gov.pl. 

Umowa przedwstępna bez notariusza – wzór: cena nieruchomości i termin

W umowie przedwstępnej nie może również zabraknąć takich informacji jak cena nieruchomości, po której mieszkanie ma zostać sprzedane na podstawie umowy przyrzeczonej oraz maksymalny termin podpisania aktu notarialnego. Kwota podana w umowie jest wiążąca, co oznacza, że sprzedający nie może podać wyższej ceny tuż przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży nieruchomości.

Umowa przedwstępna sprzedaży domu Sprawdź również

Termin z kolei nie jest zasadniczo obowiązkowym elementem umowy przedwstępnej, jednak należy pamiętać, że gdy nie zostanie wskazany, strona uprawniona do żądania zawarcia umowy kupna-sprzedaży nieruchomości może go w każdej chwili wyznaczyć. W interesie obu stron jest zatem uzgodnienie terminu, który odpowiada zarówno sprzedającemu, jak i kupującemu.  

Umowa zadatku wzór PDF – zadatek czy zaliczka przy umowie przedwstępnej?

Ważnym elementem umowy przedwstępnej jest zapis o zadatku lub zaliczce. Warto mieć świadomość, że zadatek jest zdecydowanie silniejszym zabezpieczeniem; jeśli to sprzedający będzie chciał odstąpić od zawarcia umowy przyrzeczonej, będzie musiał zwrócić zadatek w podwójnej wysokości. Jeśli natomiast to kupujący się wycofa, zadatek pozostaje u sprzedającego. Zaliczka jest z kolei mniej ryzykownym rozwiązaniem, ale też – zapewniającym mniejszą ochronę. W większości przypadków zaliczka podlega bowiem zwrotowi. 

Umowa przedwstępna – kredyt hipoteczny wzór. Co powinien zawierać dokument?

Wzór umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania zazwyczaj zawiera podstawowe postanowienia. Jeśli kupujący ma zamiar sfinansować zakup nieruchomości środkami z kredytu hipotecznego, warto dodać zapis o możliwości odstąpienia od zawarcia umowy przyrzeczonej bez konsekwencji w przypadku otrzymania trzech decyzji odmownych z banków. Oprócz tego kupujący powinien również postarać się wynegocjować nieco dłuższy termin na sfinalizowanie transakcji; miesiąc to akceptowalne minimum. 

Rozwiązanie umowy przedwstępnej wzór

Odstąpienie od umowy przedwstępnej jest zdecydowanie łatwiejsze w przypadku umowy, która nie została zawarta u notariusza – w takim wypadku wystarczy właściwie pisemne oświadczenie. Strona odstępująca od umowy musi jednak liczyć się z konsekwencjami finansowymi (choć wiele zależy od tego, czy strony zdecydowały się na zaliczkę, czy zadatek). 

Odstąpienie od umowy sprzedaży nieruchomości Czytaj więcej

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania - wzór w PDF i DOC: podsumowanie

Każda umowa przedwstępna powinna zawierać określone elementy. Warto też pamiętać, że dodatkowe postanowienia zawarte przez strony w dokumencie muszą być zgodne z polskim prawem. Osoby, które mają wątpliwości co do treści umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży mieszkania powinny przeanalizować ją wspólnie ze specjalistą. 

Wzór umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl opracowali uniwersalny dokument, dzięki któremu będziesz mógł podpisać umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania. Wystarczy wprowadzić niezbędne dane w pola oznaczone żółtym tłem. 

Edyta Wara-Wąsowska

Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.

Załącznik do pobrania
  • Przedwstępna umowa sprzedaży mieszkania - DOCX
    Pobierz
  • Przedwstępna umowa sprzedaży mieszkania
    Pobierz
  • Przedwstępna umowa sprzedaży mieszkania - PDF
    Pobierz

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    • Targi mieszkaniowe w Krakowie 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkaniowe w Krakowie?

      Targi mieszkaniowe w Krakowie 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkaniowe w Krakowie?

      Rynek nieruchomości może niektórych przerastać, dlatego warto skorzystać z okazji, jaką są targi mieszkań i domów. Zwiedzający mogą doradzić się w istotnych kwestiach ekspertów finansowych i inspektorów budowlanych czy analityków rynku mieszkaniowego. Targi nieruchomości w Krakowie to doskonałe miejsce, w którym można spełnić marzenia o własnym domu.

      18 listopada 2024

      Dominika Perkowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023