System Condo sposobem na inwestowanie w nieruchomości
Data publikacji: 05.03.2013, Data aktualizacji: 23.04.2024
Średnia ocen 4/5 na podstawie 9 głosów
System condo ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych. W latach 80 XX wieku na Florydzie można było tanio kupić hotele, które ludzie traktowali jako swoje posiadłości wypoczynkowe, a potem zaczęli wynajmować. Jednak rozkwit zjawiska nastąpił dopiero pod koniec lat 90, kiedy powstało bardzo dużo nieruchomości w systemie condo. Trend dobrze przyjął się w Kanadzie, Ameryce Południowej oraz w Europie Zachodniej. Ostatnio hotele i apartamenty condo są coraz popularniejsze także w Polsce.
Sposób na zysk
Inwestycja polega na tym, że nabywamy prawa własności do luksusowego apartamentu lub pokoju hotelowego, a wynajem powierzamy firmie, która zarządza obiektem i wypłaca nam wynagrodzenie. Zazwyczaj na początku jest to czynsz o stałej wysokości, a po kilku latach wysokość czynszu liczona jest od przychodów z najmu. Czyli na początku zysk jest gwarantowany, a potem zależy od obłożenia w hotelu. Jednak wariantów zarządzania finansami condo hoteli jest dużo i zależą one od indywidualnych ustaleń z deweloperem. Zakupu nieruchomości w systemie condo często dokonują nie tylko osoby fizyczne, ale też firmy chcące pomnażać kapitał.
Sukces w rękach operatora
Najważniejszym czynnikiem przy inwestowaniu w systemie condo wydaje się jakość usług firmy, której zadaniem jej zarządzać obiektem i nadzorować proces wynajmu. Nasz zysk zależy przecież od obłożenia wynajmowanego lokalu, a za pozyskanie klientów odpowiada właśnie operator, czyli firma zarządzająca. To operator ma zapewnić jak najwyższe zyski z naszej inwestycji, dlatego taka firma powinna być jak najbardziej skuteczna i profesjonalna. Gdy spełnia te warunki, system condo może być bardzo wygodnym i lukratywnym sposobem inwestowania. Nie musimy sami poświęcać czasu i energii na nadzorowanie najmu, opiekę nad budynkiem i poszukiwanie klientów, a czerpiemy regularne korzyści finansowe z najmu.
Condo wakacje
Dodatkową motywacją do zainwestowania w condo hotel jest możliwość spędzenia w nim urlopu. Takie obiekty najczęściej lokalizowane są w ciekawych regionach turystycznych i wypoczynkowych, z których zalet może też skorzystać właściciel. Każdy właściciel ma prawo określoną ilość czasu w roku spędzić w swoim apartamencie, korzystając z usług hotelowych i wszelkich udogodnień. Oczywiście nie otrzymuje się wtedy czynszu, ale też nie płaci za pobyt w hotelu (lub płaci niewiele, np. za sprzątanie). W ten sposób przez większość roku można zarabiać na wynajmie, a przy tym mieć zagwarantowane niedrogie wakacje we własnym apartamencie.
A co zyskuje deweloper?
Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek inwestycji, dobrą zasadą jest sprawdzenie, w jaki sposób zarabia druga strona. W przypadku systemu condo, deweloperzy dzięki sprzedaży apartamentów hotelowych mogą szybciej otworzyć hotel i czerpać z niego zyski. Nie muszą brać też ogromnego kredytu z banku, a zamiast rat kredytu, płacą czynsz właścicielom apartamentów. Oznacza to dla nich mniejsze ryzyko inwestycji. Aby być pewnym, na jakich warunkach nabywamy nieruchomość, konieczne jest dokładne przeanalizowanie umowy. Część zasad jest ogólnych, ale takie postanowienia jak udział w zyskach, dodatkowe koszty, gwarantowane stopy zwrotu, ilość dni w roku możliwa do wykorzystania przez właściciela na pobyt w lokalu itp. są ustalane indywidualnie i mogą się znacznie różnić pośród firm deweloperskich.
Hotele nad morzem i w górach
Jak w przypadku każdej inwestycji w nieruchomości, bardzo ważnym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest oczywiście lokalizacja. W przypadku obleganych miejscowości nadmorskich i górskich, możemy spodziewać się dużego obłożenia w sezonach turystycznych. Gorzej będzie poza sezonem, a na spadek zysków może mieć wpływ pogoda. Gdzie w Polsce spotkamy condohotele? Przede wszystkim właśnie w regionach wypoczynkowych:
- nad morzem,
- w górach,
- nad jeziorami.
Apartamenty condo funkcjonują już we Władysławowie, w Międzyzdrojach, Kołobrzegu, Szklarskiej Porębie, Wiśle, Kościelisku, Zakopanem, Karpaczu, Ostródzie oraz Mikołajkach. W Polsce w systemie condo powstają głównie obiekty luksusowe, często cztero- i pięciogwiazdkowe hotele.
Condo wkracza do miast
Niedawno pojawiła się też możliwość kupna apartamentu w Warszawie w ramach systemu condo. Wprawdzie konkurencja na rynku oferujących usługi noclegowe jest w stolicy duża, ale odpadną tu czynniki, które ograniczają zyski w miejscowościach turystycznych (sezonowość wynajmu, warunki pogodowe). Ponadto właściciel lokalu może po jakimś czasie zrezygnować z wynajmu i zdecydować się na wykorzystanie mieszkania przez siebie lub członków rodziny.
Rynek nieruchomości w systemie condo wydaje się mieć wielki potencjał. W Polsce system stopniowo się rozwija i przynosi zyski kolejnym inwestorom. Śledząc pojawiające się kolejne oferty deweloperów, można spodziewać się, że wybór lokali będzie coraz większy, a wzrost konkurencji nie dopuści do znacznego podniesienia kosztów. Równocześnie polska turystyka rozwija się dynamicznie, więc jeśli wybierzemy obiekt w dobrej lokalizacji, prawdopodobieństwo zysku jest duże.
Ponadto spadające stopy procentowe i kiepskie prognozy ekonomiczne na bieżący rok zachęcają do poszukiwania alternatywnych sposobów ochrony kapitału i inwestowania – condo hotele są tu z pewnością propozycją wartą rozważenia.
Szukasz okazji do zainwestowania w condohotele? Sprawdz oferty condohoteli.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: