Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak urządzić dom w stylu rustykalnym?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 18.08.2020, Data aktualizacji: 05.11.2024

7 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 105 głosów

Styl rustykalny w domu
Jak urządzić dom w stylu rustykalnym i mieszkanie w stylu rustykalnym? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Styl rustykalny, kojarzony z beztroskim dzieciństwem spędzonym na wsi, od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Przytulny i sielankowy - zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Naturalne materiały, prostota, swojski klimat - to wyróżniki rustykalnych wnętrz, które sprawiają, że każdego dnia możemy poczuć się jak na najlepszych wakacjach, spędzonych u rodziny na wsi.

Czym charakteryzuje się styl rustykalny i jak urządzić konkretne pomieszczenia w tej aranżacji, przeczytasz w tym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są cechy charakterystyczne stylu rustykalnego
  • jakie meble pasują do takiego stylu
  • jak urządzić konkretne wnętrza w stylu rustykalnym

Styl rustykalny - cechy charakterystyczne

Styl rustykalny nawiązuje do polskiej tradycji przełomu XIX i XX wieku. Spokojne, sielskie, niespieszne życie na wsi, zgodne z rytmem natury stało się bezpośrednią inspiracją dla nowoczesnych rustykalnych aranżacji. Odrestaurowane dworki i wiejskie chałupy z chaotycznym nagromadzeniem zbędnych bibelotów to tylko stereotyp. Czym charakteryzuje się współczesne wnętrze rustykalne?

Istotą stylu rustykalnego jest inspiracja środowiskiem naturalnym i dążenie do prostoty. Zamiast nowoczesnych mebli i masy elektronicznego sprzętu, stawiamy na neutralne kolory, zbliżone do palety barw Ziemi - biel, beże, brązy oraz dodatki w stylu ludowym. Im więcej roślinności, tym lepiej. Kwiaty doniczkowe i cięte, motywy florystyczne na tekstyliach - zieleń jest pożądana pod każdą postacią.

Styl rustykalny - aranżacja

Drewno - niezbędnik rustykalnych wnętrz

Podstawą urządzenia mieszkania w stylu rustykalnym jest umieszczenie w nim mebli w kolorach naturalnego drewna. Stoły, krzesła i szafki powinny być - lub sprawiać wrażenie - nieco podniszczonych, z widocznymi sękami. Dobrze jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami tego typu akcesoriów po pradziadkach czy dziadkach. Jeśli nie, na rynku nie brakuje modeli mebli celowo postarzanych i stylizowanych na wysłużone. W ramach stylu rustykalnego modne są zwłaszcza drewniane skrzynie, które pełnią rolę równocześnie funkcjonalnego pojemnika i siedziska.

Drewno w aranżacji rustykalnej

Folklorystyczne tło

W stylu rustykalnym bardzo ważne jest folklorystyczne zdobnictwo - wszelkiego rodzaju dodatki nawiązujące do ludowości. W sypialni sprawdzi się masywne drewniane łóżko z ozdobną ramą, narzuta z frędzlami oraz haftowane poszewki na poduszkach. W pokoju dziennym niech królują wiązane koronkowe firanki, zdjęcia w żelaznych ramkach oraz wiejskie pejzaże na ścianach. Miłośnicy stylu rustykalnego zdecydowanie mogą poszaleć z tego typu detalami, choć oczywiście - nie można też przedobrzyć. Zasada umiaru obowiązuje przy każdej aranżacji wnętrz. Także w stylu rustykalnym ważne jest, aby zamiast zgrabnie wystylizowanego pomieszczenia nie uzyskać wrażenia chaosu.

Kominek - aranżacyjny must have

Co najbardziej kojarzy się z przytulnym domkiem na wsi? Oczywiście kominek. Dlatego jeśli posiadamy odpowiednio przestronne wnętrze, warto pomyśleć również o tym elemencie. Kominek w stylu rustykalnym powinien być jak najbardziej tradycyjny – zbudowany z cegły, drewna, kamienia lub materiałów je imitujących. Wskazane są wszelkie pęknięcia i rysy, dzięki którym kominek robi wrażenie wysłużonego. Wprawdzie opcja ta raczej odpada na niewielkim metrażu, jednak zawsze można pokusić się o imitację kominka, która ostatnimi czasy cieszy się bardzo dużym powodzeniem.

Styl rustykalny - jakie meble?

Meble rustykalne są trwałe, solidnie wykonane, funkcjonalne, wygodne i - co najważniejsze - wykonane z drewna dębowego czy sosnowego. Łóżka, półki, szafy, komody, konsole, stoliki najczęściej pozostawione są w stanie surowym lub pomalowane na biało. Dzięki temu tworzą atmosferę przytulnego i sielankowego wystroju, w którym aż chce się przebywać. Meble rustykalne charakteryzują się prostą formą. Ich wyróżnikiem jest stylizacja na wyposażenie dawnych wiejskich chat. Taki efekt potęgują celowe przetarcia i spękania drewna, które idealnie komponują się z pozostałymi elementami wystroju.

W sypialni świetnie sprawdzi się stylowe łóżko z baldachimem, w salonie - wygodna sofa, wykonana z miękkiego i naturalnego obicia. W pokoju dziennym nie powinno zabraknąć też komody czy wiekowego kredensu.

Meble w aranżacji rustykalnej

Dodatki - niezbędnik rustykalnego wystroju

Dekoracje rustykalne pełnią bardzo ważną funkcję - stanowią uzupełnienie aranżacji mieszkania czy domu w stylu wiejskim. Wiklinowe kosze, stare żelazka, blaszane bańki na mleko, emaliowane dzbany, zegary z kukułką, makatki, serwetki, ręcznie tkane dywany - nawiązują do staropolskiego wystroju. Na ścianach nie może zabraknąć obrazów, przedstawiających łąki, pola czy inne, sielskie krajobrazy. Ważny jest jednak umiar. Styl rustykalny niekiedy może sprawiać wrażenie chaotycznego i zagraconego. Nie warto przesadzać z ilością dodatków i dekoracji. Już kilka przedmiotów pozwoli uzyskać przytulne i komfortowe rustykalne wnętrze.

Florystyka - klucz do udanej aranżacji

Styl rustykalny uwielbia kwiaty. Pod każdą postacią. Jakie gatunki roślin doniczkowych sprawdzą się najlepiej? Paprocie, cyklameny, begonie, hortensje będą idealnie współgrać ze szlachetnym rysunkiem drewnianych słojów. Rattanowe lub gliniane doniczki dopełnią aranżacje. Nie zapominajmy o ciętych kwiatach. Pięknie będą się prezentować w klasycznych, ceramicznych wazonach.

Styl rustykalny uwielbia kwiaty. Pod każdą postacią. Jakie gatunki roślin doniczkowych sprawdzą się najlepiej? Paprocie, cyklameny, begonie, hortensje będą idealnie współgrać ze szlachetnym rysunkiem drewnianych słojów. Rattanowe lub gliniane doniczki dopełnią aranżacje. Nie zapominajmy o ciętych kwiatach. Pięknie będą się prezentować w klasycznych, ceramicznych wazonach.

Styl rustykalny - wnętrza

Marzysz o powrocie do staropolskiej tradycji urządzania wnętrz? Możesz wykorzystać najważniejsze zasady aranżacji wiejskich dworków i chat, urządzając komfortową, przytulną i nowoczesną przestrzeń. Jak urządzić konkretne pomieszczenia w stylu rustykalnym? Podpowiadamy.

Sypialnia - styl rustykalny

Jak urządzić sypialnię w stylu rustykalnym? Przede wszystkim warto postawić na wygodne i solidnie wykonane łóżko. W rustykalnej sypialni przyda się skrzynia na pościel, stolik nocny oraz pojemna szafa na ubrania. Najlepiej sprawdzą się meble praktyczne i funkcjonalne, które posłużą przez kilka kolejnych lat. Podobna zasada obowiązuje w przypadku podłóg - drewniane panele to inwestycja na lata. 

Aby niepotrzebnie nie zagracać przestrzeni, warto ograniczyć ilość dodatków. Pościel w neutralnych kolorach, bawełniane zasłony, ozdobne gałki meblowe, stylowa lampka, lniana serweta - nadadzą pomieszczeniu oryginalny urok i charakter. Nie zapominajmy o roślinach. Polne kwiaty zebrane podczas spaceru perfekcyjnie dopełnią całą stylizację.

Sypialnia w aranżacji rustykalnej

Salon - styl rustykalny

Jak urządzić salon w stylu rustykalnym? Drewniana podłoga z widocznymi słojami, wygodna kanapa wykonana z miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału, ciepły i neutralny kolor ścian, ręcznie robione dodatki w stylu DIY - aranżacja rustykalnego salonu - wbrew pozorom - nie jest trudna i czasochłonna. Pokój dzienny jest miejscem, w którym spotykają się wszyscy domownicy. To właśnie dlatego, aranżacja salonu powinna zostać dopasowana do stylu życia całej rodziny. Miłośników literatury zadowoli pojemny regał na książki, wykonany z drewna i pomalowany na biały kolor, fanów planszówek - pojemny stolik, na którym będzie można grać w ulubione gry.

Jakich elementów unikać w aranżacji rustykalnego salonu? Błyszczące powierzchnie, plastik, zimne i chłodne oświetlenie, szkło, metal - nie sprawdzą się w nowoczesnych, sielankowych wnętrzach.

Salon w aranżacji rustykalnej

Kuchnia - styl rustykalny

Jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym? Postaw na drewniane szafki kuchenne, najlepiej z efektem postarzania. Drewniana podłoga z widocznymi słojami, białe ściany i solidny blat kuchenny - to elementy, których nie może zabraknąć. Na otwartych i wiszących półkach kuchennych można wyeksponować kolekcję emaliowanych dzbanków, kamionkowych garnków czy pamiątkowej ceramiki. Przestrzeń między blatem kuchennym a podwieszanymi szafkami w kuchni rustykalnej najczęściej wypełniają akcesoria niezbędne do przyrządzania posiłków, przywieszone na żeliwnym stelażu.

Kuchnia w aranżacji rustykalnej

Łazienka - styl rustykalny

Jak urządzić łazienkę w stylu rustykalnym? Na podłodze, podobnie jak w innych pomieszczeniach, świetnie sprawdzi się drewniana podłoga. Na rynku nie brakuje paneli cechujących się zwiększoną odpornością na zachlapanie. Nie musimy więc obawiać się o ich trwałość. Wolnostojąca wanna z ozdobnymi nóżkami, drewniana drabina spełniająca funkcję szafy na ręczniki, wiklinowy kosz na pranie, lustro w stylowej ramie - tak niewiele potrzeba, aby urządzić rustykalną łazienkę.

Łazienka w aranżacji rustykalnej

Styl rustykalny - raj pod miejską strzechą?

Podsumowując, styl rustykalny to przede wszystkim drewniane meble, ludowe dodatki i pastelowe barwy. Ważna jest atmosfera pomieszczeń, która powinna być przytulna – wnętrze mają sprawiać wrażenie ciepłych i swojskich. Nawet na niewielkim metrażu można poczuć klimat beztroskich chwil, spędzonych na sielankowej wsi. Ogromną zaletą stylu rustykalnego jest fakt, że bardzo łatwo samemu urządzić wnętrze w takim klimacie.

Nie wszystko musi idealnie do siebie pasować – można śmiało wykorzystać rodzinne pamiątki i meble odziedziczone po przodkach. Warto jednak zachować umiar i nie przesadzić z dodatkami. Styl rustykalny to ciekawe wyzwanie dla wyobraźni, które może przynieść jeszcze ciekawszy efekt. Dlatego urządzając nowoczesne wnętrza w stylu rustykalnym z pewnością warto dać się ponieść fantazji, aby nawet pod blokową „strzechą” móc poczuć klimat wiejskiej swobody.

aranżacja mieszkania z architektem
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023