Wiadomości mieszkaniowe

Mzuri

Mzuri

Inwestowanie w nieruchomości - Nieruchomości - Regionalne

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 9 głosów

Senior na rynku nieruchomości

Czy zysk z najmu może być drugą emeryturą? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl.

Senior na rynku nieruchomości

Społeczeństwo się starzeje, a prognozy dla systemu emerytalnego zwiastują, że w perspektywie kilku dekad obecnie pracujący będą mogli liczyć na świadczenie na poziomie zaledwie nieco ponad jednej trzeciej pensji netto. Dla przyszłego seniora, alternatywne źródło dochodów przestaje być możliwością, a staje się koniecznością.

Od dawna wiadomo, że zmiany demograficzne znacząco wpływają na stabilność systemów emerytalnych. Dane OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) pokazują, że przewidywana sytuacja w Polsce wygląda alarmująco. Na niepokojące dane składają się trzy procesy: wydłużenie życia na emeryturze, wzrost średniego wieku mieszkańców kraju oraz wzrost liczby emerytów, przypadających na jednego pracującego. Według scenariusza bazowego, to znaczy przy zachowaniu obecnych przepisów emerytalnych i dotychczasowych trendów demograficznych wg raportu GUS za 36 lat, w Polsce będzie żyło 10 milionów emerytów, co oznacza że 10 pracujących osób musiałoby zarobić na emeryturę 52 seniorów.  Z grudniowego raportu OECD dotyczącego systemów emerytalnych na świecie wynika, że obecni 20-latkowie w Polsce na starość mogą otrzymać na rękę jedynie 38,6 proc. ich finalnej pensji netto. Już obecnie świadczenia emerytalne znacznie odbiegają od pensji osób pracujących, a ich waloryzacja nie nadąża za wzrastającymi kosztami życia. 

Wg raportu ZUS z marca 2019 r., najczęściej występującą (czyli pobieraną przez największą liczbę świadczeniobiorców, tj. przez 305,9 tys. osób), była emerytura w wysokości 1 727,62 zł. Dominującą wysokością emerytury w populacji mężczyzn było 2 271,16 zł pobierane przez 103,6 tys. mężczyzn. W populacji kobiet dominowała wysokość emerytury równa 1 626,07 zł pobierana przez 239,3 tys. kobiet. Jedynie 25 proc. badanych pobiera emeryturę powyżej 2 737,84 zł. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2018 obserwuje się wysoki wzrost o 31,3 proc. liczby osób pobierających emerytury w wysokości do 500 zł. (źródło: Struktura wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS po waloryzacji w marcu 2019 roku, strona internetowa ZUS).

Wyraźnie więc widać, że poszukiwanie alternatywnego źródła dochodów przestaje być możliwością, a staje się koniecznością. Seniorzy dysponujący własną nieruchomością stają przed możliwością pozyskania stałego źródła dochodów. Co jakiś czas pojawia się oferta odwróconej hipoteki, ale sposób ten skutkuje zbyciem nieruchomości. Znacznie lepszym sposobem, który wygeneruje przychód a jednocześnie, pozwala na zachowanie prawa własności nieruchomości jest wynajem mieszkania. Zakup lokalu na wynajem jest obecnie bardzo dobrą alternatywą dla innych metod inwestowania. Stopy zwrotu osiągane przy wynajmie zakupionego mieszkania znacznie przekraczają te oferowane przez lokaty bankowe. Z opublikowanych przez NBP danych wynika, że roczny zysk osiągany na wynajmie mieszkania w dużych miastach jest obecnie aż o 5 punktów procentowych wyższy od rentowności depozytów bankowych. 

Czynsze najmu systematycznie rosną. Z raportu Expandera i rentier.io wynika, że największe wzrosty (średnio +10 proc. r/r) dotyczą małych mieszkań. Rekordzistami pod względem tempa wzrostu w tym segmencie są Toruń (aż +25 proc.), Łódź (+16 proc. i Szczecin (+15 proc.).

Wynajem mieszkania na emeryturze - dodatkowy dochód

Wyraźnie widać więc, że duża część analizowanych czynszów pokrywa się, lub jest wyższa od średniej emerytury wypłacanej w 2019 roku.  Oczywiście analizowane czynsze dotyczą dużych miast, z rozwiniętym rynkiem najmów. Należy jednak wziąć pod uwagę, że z uwagi na rozwój miast coraz popularniejsze stają się także wynajmy mieszkań w małych, okolicznych miejscowościach.  Nic nie stoi także na przeszkodzie by korzystając z profesjonalnego biura nieruchomości czy firmy zajmującej się zarządzaniem najmem dokonać zakupu mieszkania poza swoim miejscem zamieszkania.

Dla części seniorów formalności związane z wynajmem mieszkania, przygotowaniem lokalu do najmu, znalezieniem najemcy czy samym zarządzaniem nieruchomością mogą być skomplikowane. Na pewno pojawią się też obawy o zabezpieczenie praw właściciela czy poprawne przygotowanie umowy najmu. Dlatego dla seniorów doskonałym rozwiązaniem powinno okazać się podpisanie umowy z firmą, która profesjonalnie zarządza najmem. Wówczas ryzyka związane z wynajmem mieszkania zostają zminimalizowane, a wynajem mieszkania zapewnia stały pasywny dochód.

Czy zatem wynajem mieszkania może być atrakcyjną alternatywą dla świadczeń z ZUS dla seniora?  Zdecydowanie tak, jednak pod pewnymi warunkami. Gwarancją bezpieczeństwa dla seniora będzie powierzenie mieszkania profesjonalnej firmie zarządzającej najmem. Pozwoli to na realne oszacowanie możliwego do uzyskania czynszu najmu i zagwarantowanie bezpiecznej umowy najmu ze zweryfikowanym najemcom.  Bo właśnie regularny dodatkowy przychód będzie dla seniora podstawą podjęcia decyzji o przeznaczeniu mieszkania do najmu.

Co jednak ma zrobić osoba, która dysponuje jednym dużym lokalem, a nie oszczędnościami?  Dobrym rozwiązaniem może być sprzedaż dotychczas zajmowanego lokalu i zakup mniejszych mieszkań. Jedno z nich powinno zostać przeznaczone na wynajem.  

Patrząc na przewidywania GUS inwestowanie w nieruchomości na wynajem wydaje się doskonałym pomysłem nie tylko dla aktualnych seniorów, ale dla wszystkich którzy z niepokojem patrzą na przewidywana wysokość swoich przyszłych emerytur.

apartamenty inwestycyjne rynek pierwotny

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy