Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Aranżacja ściany medialnej

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 01.06.2021, Data aktualizacji: 12.05.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 12 głosów

Ściana medialna - jak ją urządzić?
Ściana medialna to coraz popularniejsze rozwiązanie. Jak urządzić ścianę medialną? Przeczytasz na RynekPierwotny.pl

Salon to miejsce w domu, które wprost tętni życiem. To w nim odbywają się rozmaite spotkania towarzyskie, to tam spędza się wieczory w rodzinnym gronie. Dobra aranżacja salonu powinna zawierać przestrzeń przeznaczoną na ścianę medialną.

Jak zaaranżować to miejsce, by było nie tylko piękne, ale i praktyczne?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak wykończyć nowoczesną ścianę medialną
 • jaki wybrać styl wnętrzarski 
 • czym charakteryzuje się styl industrialny

Przygotowanie nowoczesnej ściany medialnej

Styl nowoczesny to dość ogólne pojęcie, pod którym kryją się przede wszystkim prostota, ergonomiczne kształty i wysoka funkcjonalność. To styl wnętrz, który charakteryzuje wyjątkowa praktyczność - tu wszystko ma swoje miejsce, a każdy element został dobrze przemyślany. 

Kolorystyka jest stonowana, w nowoczesnych wnętrzach zazwyczaj nie spotyka się żywych kolorów. Z pozoru wydaje się, że mieszkania w tym stylu są surowe, a przygotowanie samej ściany medialnej to łatwe zadanie - nic bardziej mylnego.

Jak wykończyć nowoczesną ścianę medialną?

Styl nowoczesny charakteryzuje prostota, zatem sama ściana nie powinna być zapełniona plakatami lub zbędnymi dekoracjami. Można jednak nadać jej wyjątkowego klimatu dzięki subtelnej tapecie. Jedne z ciekawszych wzorów to te marmurkowe w neutralnych kolorach. Są delikatne, więc nie odciągają uwagi, a jednocześnie stanowią elegancką dekorację nowoczesnego wnętrza. 

Pod telewizorem można umieścić prostą zabudowaną szafkę, najlepiej bez klamek. To bardzo modne rozwiązanie w nowoczesnych wnętrzach. Należy jednak unikać obciążania szafki zbędnymi dodatkami i dekoracjami - w salonie urządzonym w tym stylu warto postawić na prostotę.

ściana medialna

Ściana medialna w stylu industrialnym

Styl industrialny ma pewne cechy wspólne ze stylem nowoczesnym, jednak nie należy go z nim mylić. Industrializm to styl minimalistyczny, pełen ekskluzywności, jak i wolności. Świetnie sprawdza się w dużych pomieszczeniach, jednak nie są one niezbędne do wykreowania wyjątkowego wnętrza. Podczas projektowania należy postawić na możliwie największe wrażenie przestrzenności, które można stworzyć dzięki kilku sprytnym sztuczkom. 

W stylu industrialnym raczej unika się ścian i tworzenia zamkniętych pomieszczeń. Kolorystyka jest utrzymana w chłodnych tonach, a jej zadaniem jest optyczne powiększenie wnętrza. Ściana medialna w tym stylu ma proste zadanie - zapewnić rozrywkę, jednocześnie nie ograniczając przestrzeni.

Ściana medialna a wolna przestrzeń

Styl industrialny powstał w związku z ogromną liczbą opuszczonych fabryk w USA. Ściana medialna w tego typu wnętrzu powinna sprawiać wrażenie elementu przestrzennej, betonowej konstrukcji. Z tego względu można ją wyłożyć płytami imitującymi beton (zarówno kolorem, jak i fakturą) lub wykorzystać metalowe części wykończeniowe, zwłaszcza te sprawiające wrażenie pokrytych rdzą

W tym stylu nawiązuje się do lat ubiegłych, można więc zastosować dawne wynalazki jako dekoracje, np. maszyny do pisania lub gramofon. Ciekawym pomysłem będzie także oparcie o ścianę medialną drabiny, która może pełnić rolę półki na piloty i inne akcesoria telewizyjne.

Styl skandynawski a ściana medialna

Styl skandynawski bazuje na naturalności - zarówno w kwestii kolorystyki, form, jak i materiałów. Za bazowy uznaje się tutaj kolor biały. Wnętrza w tym stylu są jasne, przestrzenne i wyjątkowo subtelne. Kolory ożywają dopiero w kwestii dodatków, gdzie pojawia się intensywna czerwień, żółć lub granat. Akcesoria stanowią tu jednak jedynie akcenty i nie powinno być ich zbyt wiele. 

W tym przypadku ściana medialna może stać się idealnym pretekstem do odpoczynku. Jasne i naturalne kolory sprzyjają relaksacji, a funkcjonalny układ sprawia, że łatwo się w takim salonie odnaleźć. Ścianę najlepiej pozostawić w kolorze białym, zaś szafkę telewizyjną w kolorze np. jasnego drewna. Można tutaj również zawiesić kilka subtelnych obrazów kojarzących się z naturą.

wykończenie mieszkania z architektem
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023