Toruń czy Bydgoszcz? W którym mieście kupić mieszkanie na wynajem?

Mzuri
Mzuri

Data publikacji: 09.06.2021, Data aktualizacji: 09.06.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów

Rynek najmu w Toruniu i Bydgoszczy
Czy opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem w Toruniu bądź Bydgoszczy? Jakie są perspektywy inwestycyjne w tych miastach? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl

Toruń to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Pachnące słynnymi piernikami i słynące z klimatycznych uliczek. Znane jest także z szerokiej oferty uczelni, licznych imprez kulturalnych i coraz bardziej sprzyjającego klimatu dla inwestorów. Toruń to także atrakcyjna lokalizacja pod względem cen mieszkań. Biznesmeni, mieszkańcy i goście doceniają niskie koszty życia, dobrą komunikację i atrakcyjność dla przedsiębiorców. Toruń to także dobra lokalizacja – bliskość Trójmiasta czy Warszawy i dobre skomunikowanie dzięki autostradzie A1.

Większość osób zainteresowanych inwestycjami w województwie kujawsko-pomorskim rozważa zakupy właśnie w Toruniu bądź Bydgoszczy.  

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: 

 • czy warto kupić mieszkanie na wynajem w Toruniu
 • lepiej inwestować w duże mieszkania czy w kawalerki
 • czy Bydgoszcz jest dobrym miastem do mieszkaniowych inwestycji

Toruń to nie tylko pierniki i Kopernik

To miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a nauka z kulturą. Toruń to jedno z najstarszych polskich miast (prawa miejskie od 1232 roku). W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów Toruń był jednym z najbogatszych i największych miast Królestwa Polskiego. Miastem królewskim i hanzeatyckim, które uzyskało w 1365 roku prawo składu, co w znacznym stopniu wpłynęło na rozwój handlowy miasta. W 1997 roku zabytkowy Zespół Staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Nie tylko niewątpliwy urok i atmosfera miasta przyciąga wiele osób do studiowania i pracowania, ale także osiedlania się w Toruniu. Jest to miejsce dobre do życia. Opłaty są tu niższe niż w innych miastach, nie przytłacza hałasem i pośpiechem. Pozwala odetchnąć, ale sprzyja także rozwijaniu pasji, przyciąga wydarzeniami kulturalnymi.

Toruń to miasto studenckie. Przy liczbie mieszkańców - ok.201 tys. aż 22 tys. studentów podejmuje nauki na pięciu uczelniach. Szkoły wyższe w Toruniu to przede wszystkim największa uczelnia w województwie Uniwersytet Mikołaja Kopernika, największa uczelnia biznesowa w województwie, czyli Wyższa Szkoła Bankowa oraz ciągle rozrastająca się niepubliczna uczenia Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej.

Toruń - Kopernik

Wschodzący rynek biurowy

Toruń jest także dużym ośrodkiem handlowym i gospodarczym oraz badawczym i kulturalnym. Miasto jest liderem w województwie pod względem ilości największych przedsiębiorstw, a także najwyższego w regionie wynagrodzenia za pracę. Stopa bezrobocia jest niższa od średniej krajowej i wynosi obecnie 4,8%. Zapotrzebowanie na pracowników w mieście jest coraz większe. A pracodawcy doceniają, że prawie 30% mieszkańców w wieku 25-29 lat legitymuje się wyższym wykształceniem.

Miasto oferuje doskonale przygotowane tereny inwestycyjne, położone przy drogach krajowych z odpowiednią infrastrukturą. Powstające inwestycje oraz szybko rozwijające się osiedla, to przykład na to, że Toruń to nie tylko dobre miejsce na urlop, ale także na biznes i codzienne życie. Miasto dysponuje bogatą ofertą powierzchni biurowych. Przeważają pojedyncze biura i mniejsze kompleksy, ale dostępne są także duże powierzchnie o wysokim standardzie z przeznaczeniem na centra usług.

Toruń wymieniany jest jako jedna z lepiej rozwijających się lokalizacji pod względem przestrzeni biurowej w kraju. Całkowita podaż powierzchni biurowej w Toruniu w pierwszym kwartale 2019 r. wyniosła 57 400 mkw. W budowie było kolejnych 3000 mkw. powierzchni.

Miasto jest dużym ośrodkiem handlowo-gospodarczym i ma solidne zaplecze, jeżeli chodzi o miejsca pracy. Do największych przedsiębiorstw w Toruniu należą m.in. GK Neuca (farmaceutyka i kosmetyka), Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (farmaceutyka i kosmetyka), Krajowa Spółka Cukrowa (przemysł spożywczy), ThyssenKrupp Energostal (przemysł metalowy), GK Apator (przemysł elektrotechniczny), Cereal Partners Poland Toruń Pacific (przemysł spożywczy), Nova Trading (przemysł metalowy), Geofizyka Toruń (górnictwo naftowe), Janus (przemysł spożywczy), RUG Riello Urządzenia Grzewcze (budownictwo), Rywal-RHC (przemysł elektrotechniczny). Na terenie miasta działają także przedsiębiorstwa z wieloletnią tradycją np. Zakłady Urządzeń Okrętowych „Towimor” (od 1905r), Polmos Toruń (Toruńskie Wódki Gatunkowe) od 1884r, czy powszechnie znana z kojarzonych z miastem pierniczków Fabryka Cukiernicza „Kopernik”  (od 1751 r).

Toruń

Położenie Torunia sprzyja projektom logistycznym

Wg danych rynkowych Toruń to na razie mało doceniana destynacja pod branżę magazynową. Jednak jest to miasto liczące ponad 200 tys. mieszkańców, z czego ponad 130 tys. jest w wieku produkcyjnym. Położone u zbiegu autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S10, powoli staje się jednym z ważniejszych miejsc na logistycznej mapie Polski. Toruń dysponuje ponad 75 hektarami terenów, które zostały przeznaczone na budownictwo produkcyjne lub magazynowe.

Toruń przoduje również w pozyskiwaniu środków unijnych, co pozwala aktualnie na realizacje dużych inwestycji infrastrukturalnych. Jako jedyne miasto w województwie uzyskało klasę A, tzn. najwyższą atrakcyjność inwestycyjną dla wszystkich analizowanych sekcji gospodarki narodowej. Miasto jest również drugim pod względem ważności ośrodkiem dojazdowym do pracy w regionie.

A może jednak Bydgoszcz?

Bydgoszcz, jako gród strzegący przeprawy przez rzekę, została najprawdopodobniej założona na początki XI wieku. Zaś prawa miejsce uzyskała w 1346 roku. W ciągu ostatnich dwóch dekad przeszła fantastyczną transformację, stając się prężnym ośrodkiem biznesowym i domem dla firm zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Jest miastem studencko-przemysłowym, z rozbudowująca się strefą inwestycyjną.

To ważne centrum nowoczesnych technologii, przemysłu i usług biznesowych. Dogodne położenie komunikacyjne, szeroki dostęp do terenów inwestycyjnych, młode i dobrze wykształcone społeczeństwo są największymi atutami miasta. Bydgoszcz skupia się na branży informatycznej oraz usług dla biznesu Business Process Outsourcing/Share Service Center. Drugą strefą ekonomiczną jest Bydgoski Park Przemysłowo-Technologicznym.

Świetnie wykształcone kadry młodych pracowników, coraz lepsza oferta rynku biurowego i magazynowo-przemysłowego oraz rosnąca jakość życia sprawiają, że Bydgoszcz pnie się do góry w rankingach polskich ośrodków biznesowych. Pod względem zatrudnienia w centrach usług BPO, SSC, IT, R&D miasto zajmuje już ósme miejsce w kraju.

Pod Toruniem powstała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, którą można uznać za wspólny obszar inwestycyjny także dla Bydgoszczy. Bydgoszcz to dobre miejsce do rozwoju każdego biznesu. W ostatnich latach szczególnie dobrze widać to na przykładzie młodych i innowacyjnych firm.

Bydgoszcz

Jak inwestować to w kawalerki

Warto podkreślić, iż oba miasta posiadają rozbudowaną infrastrukturę drogową i kolejową, a Bydgoszcz dodatkowo dysponuje portem lotniczym, co w znacznym stopniu podnosi atrakcyjność inwestycyjną regionu. Jak więc łatwo wywnioskować oba miasta stanowią atrakcyjne lokalizacje do inwestycyjnego zakupu nieruchomości. Dla inwestorów zainteresowanych wynajmem mieszkań istotne będzie ustalenie grupy docelowej, jednak w obu miastach możemy liczyć na wynajem mieszkań czy pokoi dla studentów oraz dla osób pracujących.

Analizując Toruń pod względem atrakcyjności zakupu nieruchomości na wynajem, należy podkreślić, że miasto zajmuje stosunkowo niewielki obszar (115,7km2). Nie posiada dzielnic, zostało jednak administracyjnie podzielone na 24 części. Najdroższe nieruchomości znajdziemy w zespole staromiejskim Torunia, z uwagi na wartość historyczną zabudowy. Takie mieszkania to gratka dla inwestorów szukających tzw. „second home”.  Inwestycyjnie doskonale sprawdzą się nieruchomości położone w pobliżu uczelni. Tutaj mamy na myśli zarówno małe kawalerki, jak i większe mieszkania wynajmowane „na pokoje”.

Drugą lokalizacją wartą zainteresowania są okolice zakładów pracy, Strefy Ekonomicznej. Najemcy zdecydowanie chętniej wybierają mieszkania położone na prawym brzegu Wisły. Lewobrzeżna cześć miasta posiada słabszą infrastrukturę, ale biorąc pod uwagę ciągły rozwój miasta, także tak atrakcyjność mieszkań oraz ich ceny powinny rosnąć z czasem.

Z danych wynika, że w 2020 roku blisko 40% mieszkań stanowiły w Toruniu mieszkania studenckie „na pokoje”. Pandemia wpłynęła na wzrost zainteresowania mikro kawalerkami, jako nieco droższej alternatywy dla pokoju w mieszkaniu współdzielonym. Chociaż także tu widoczny jest postpandemiczny nurt, gdzie najemcy coraz częściej szukają małych mieszkań 2 pokojowych, lub kawalerek z wydzieloną powierzchnią nocną. Tego typu mieszkania zyskały na popularności dzięki wprowadzeniu pracy w systemie home office. Jednak z uwagi na specyfikę rynku pracy Torunia, trend ten nie jest mocno wyczuwalny.

Ceny mieszkań w Toruniu od początku 2021 roku wzrosły średnio o 1,51% i obecnie wynosi 6644zł/m2 (6700/m2 dla kawalerek, 6080/m2 dla mieszkań 4pokojowych).  Przy czym różnica średnich cen w najdroższych częściach miasta vs najtańszych wynosi ok 800zł/m2.

Średnia cena kawalerki w Toruniu to ok. 220 tys zł, mieszkania dwupokojowego ok. 310 tys zł.  Tak więc ceny nieruchomości w Toruniu przewyższają te za identyczne nieruchomości w Bydgoszczy

Inwestorom zainteresowanym rynkiem nieruchomości w województwie kujawsko-pomorskim, śmiało możemy powiedzieć, że inwestowanie zarówno w Bydgoszczy, jak i Toruniu jest bezpieczne. Oba miasta są ośrodkami akademickimi, mocno także inwestują w rozwój. Ceny nieruchomości w obu przypadkach rosną dynamicznie.

Mzuri
Mzuri

W ramach Grupy Mzuri kompleksowo wspieramy naszych klientów w inwestowaniu w nieruchomości na wynajem i ich zarządzaniu.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: