Rynek najmu w Białymstoku

Mzuri
Mzuri

Data publikacji: 22.02.2021, Data aktualizacji: 12.03.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 4 głosów

Rynek najmu w Białymstoku
Czy opłaca się inwestować w mieszkania na wynajem w Białymstoku? Jakie są perspektywy inwestycyjne Białegostoku? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl

Białystok, stolica województwa podlaskiego, miasto, gdzie łączą się kultury, języki i religie, okazuje się być jedynym w swoim rodzaju miejscem do inwestycji. 

Zielone miasto, w którym około 32% powierzchni zajmują parki i tereny zielone, poza pięknymi pałacami, jest miejscem zamieszkania prawie 300 tys. mieszkańców. Znajdują oni zatrudnienie w  zakładach przemysłu włókienniczego, którego Białystok jest dużym ośrodkiem, oraz przemysłu elektromaszynowego, drzewnego i spożywczego, dla którego największym pracodawcą jest Polmos. Bliskość wschodniej granicy Polski sprzyja handlowi i kontaktom z Białorusią i Litwą. Działa tu Centrum Promocji Rynku Wschodniego, odbywają się również międzynarodowe Targi Tekstylno-Odzieżowe, Żywności i Przetwórstwa, Konsumpcyjne, Rolno-Spożywcze. Dynamiczny rozwój miasta w ostatniej dekadzie pozwolił na zmniejszenie stopy bezrobocia z ponad 12% w 2010 roku, co stanowiło wtedy jeden z najwyższych wyników w kraju, do 5,5% w 2019 roku. Białystok to miasto, w którym żyje się dobrze – według Eurobarometru przygotowanego przez Komisję Europejską, aż 96% mieszkańców tego miasta zadeklarowało wysoki stopień satysfakcji z życia w stolicy Podlasia. 

Na atrakcyjność miasta wpływa świetna jakość infrastruktury, bliskość dużych dróg komunikacyjnych z resztą kraju, jak i rejonami przygranicznymi, duża ilość terenów zielonych, co powoduje, że Białystok może pochwalić się wyjątkowo czystym, jak na polskie warunki, powietrzem. Miasto przyjmuje też coraz większe ilości studentów, zarówno z całej Polski, jak i zza granicy. Największymi uczelniami są Politechnika Białostocka i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który stał się w ostatnich latach jednym z ważniejszych ośrodków kształcenia medycznego w naszym kraju. 

 

 

W związku z tym na białostockim rynku nieruchomości z roku na rok zwiększa się liczba ofert, podnosi się standard wykonania inwestycji, a co za tym idzie, rosną też ceny. Ceny za metr kwadratowy zakupu mieszkania w Białymstoku oscylują w granicach 6500 – 7700 a nawet do 8000 złotych za metr kwadratowy. Średnia rentowność inwestycji wynosi do 6%. 

Oferta nowych mieszkań na sprzedaż w Białymstoku jest różnorodna, zarówno pod względem stylu, jak i cen. Na terenie całego miasta realizowane są inwestycje deweloperskie. Największą popularnością cieszą się nowe mieszkania w budynkach wielorodzinnych, zlokalizowanych wokół centrum. Mieszkania tego typu znaleźć możemy zarówno w dużych kompleksach mieszkaniowych, jak i w kameralnych apartamentowcach. Architektura nowobudowanych osiedli jest nowoczesna i  funkcjonalna, mieszkania oddawane są w coraz wyższym standardzie, czego oczekują zarówno kupujący mieszkanie na własny użytek, jak i chętni na mieszkania inwestycyjne, znający trendy najmu w Białymstoku. 

Oferta apartamentów inwestycyjnych na RynekPierwotny.pl

Na obrzeżach Białegostoku rozwija się nowe budownictwo jednorodzinne. Są to w większości domy w zabudowie szeregowej o klasyczne, charakteryzujące się nowoczesną architekturą. Nieruchomości oddawane są z niezbędną infrastrukturą, wszelkimi udogodnieniami, zagospodarowanym terenem i przygotowanymi drogami dojazdowymi.

Inwestor szukający mieszkania do zakupu pod wynajem w Białymstoku powinien wziąć pod uwagę fakt, że to miasto jest coraz lepiej skomunikowane. Wiele obwodnic sprawia, że dojazd z jednego końca miasta na drugi zajmuje zwykle do 20 -30 min. Nie ma więc reguły, które rejony przyniosą największą rentowność inwestycji. Administracyjnie Białystok podzielony jest na osiedla. Tradycyjnie najlepsze oferty znajdują się w centrum i przyległych dzielnicach, czyli osiedla: Centrum, Przydworcowe, Piaski, Bojary, Sienkiewicza, Skorupy, Piasta i Mickiewicza. Nowe Miasto to dobra lokalizacja dla najemców studentów. Na obrzeżach miasta dobrze funkcjonuje Osiedle Ignatki. Dobrze skomunikowane osiedla oferują dostęp do rozwiniętej infrastruktury handlowo-usługowej, oświatowej, rekreacyjnej i  kulturalnej.

Typowy najemca w Białymstoku to student, osoba młoda, która zaczyna pracę. Od pewnego czasu zaobserwować można napływ nowego segmentu najemców, czyli pracowników fizycznych ze Wschodu. Niezależnie od profilu dzisiejszy najemca jest coraz bardziej wymagający. Zauważalny jest trend na mieszkania dwupokojowe, nawet wśród studentów. Internet i telewizja w mieszkaniu stają się już standardem. Mikrokawalerki nie leżą w kręgu zainteresowań najemców w Białymstoku i  wynajmowanie ich zazwyczaj sprawia zdecydowanie więcej trudności. 

Czynsze najmu netto w Białymstoku za mieszkania 2 pokojowe w dobrej lokalizacji to średnio 1200 zł, kawalerki zaś 1000 zł. 

Mzuri
Mzuri

W ramach Grupy Mzuri kompleksowo wspieramy naszych klientów w inwestowaniu w nieruchomości na wynajem i ich zarządzaniu.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: