Jak rozbudować dom: rozbudowa krok po kroku

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 20.11.2018, Data aktualizacji: 28.09.2023

Średnia ocen 4/5 na podstawie 17 głosów

Jak rozbudować dom: rozbudowa krok po kroku
W życiu przychodzi niekiedy taki moment, gdy posiadana przestrzeń mieszkalna staje się niewystarczająca. Jak powinna wyglądać dobudówka do domu? Ile kosztuje? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

W życiu przychodzi niekiedy taki moment, gdy posiadana przestrzeń mieszkalna staje się niewystarczająca. Wówczas warto pomyśleć o rozbudowie istniejącego już domu. Zwiększenie powierzchni użytkowej może być realizowane na wiele sposobów. Jak powinna wyglądać dobudówka do domu? Ile kosztuje? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

Dobudowa domu do istniejącego budynku

Nie każdy z nas może sobie pozwolić na zakup nieruchomości o większym metrażu. Z tego względu wiele osób decyduje się na alternatywne rozwiązanie, jakim jest dobudowa domu. Podczas planowania tego przedsięwzięcia należy wziąć pod uwagę m.in. wielkość działki czy odległość od najbliższego zabudowania. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad sposobem powiększenia istniejącego już budynku.

Na czym polega dobudowa do starego domu? Nowe części budynku mieszkalnego możemy zbudować w dwojaki sposób:

 • w poziomie – to rozbudowa wszerz, co wiąże się z zajęciem części gruntu, celem przedsięwzięcia jest powiększenie powierzchni zabudowy obiektu mieszkalnego;
 • w pionie – polega na nadbudowaniu piętra lub adaptacji poddasza na potrzeby mieszkaniowe, co przekłada się na zwiększenie przestrzeni użytkowej.

Dobudówka do starych domów powinna bazować na przygotowanym wcześniej projekcie architektonicznym. Służy do powiększenia przestrzeni mieszkalnej. Jeśli zdecydujemy się na rozbudowę, to mamy możliwość uzyskania dodatkowych pomieszczeń w poziomie. W przypadku, gdy zainwestujemy w nadbudowę piętra, zyskamy dodatkowy metraż w pionie. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy ostatecznie, możemy zapewnić sobie większy komfort na co dzień.

O czym pamiętać podczas planowania?

Zanim podejmiecie decyzję o rozbudowanie domu, choćby była konieczna i niezbędna musicie mieć pewność, że macie wystarczającą ilość miejsca na działce, aby wszelkie prawne aspekty zostały zachowane. Jest to podstawowy krok, o którym nie można zapomnieć, ponieważ określone odległości od granic z sąsiadami muszą być przestrzegane. Warto także pamiętać, że podczas dobudowy nowej części domu można od razu przeprowadzić konieczne remonty w już istniejącej. Zanim zabierzecie się za pracę, wystąpcie o ekspertyzę stanu faktycznego starej części, która pozwoli określić konieczny zakres prac.

Koszt zrobienia wszystkiego razem będzie zdecydowanie niższy, a niżeli gdyby podzielić prace modernizacyjne na dwa razy. Co ważne wszystko odbędzie się za jednym razem, więc i bałagan będzie jednorazowy. Mówimy stanowcze nie samowolkom budowlanym, więc konieczna będzie wycieczka do odpowiadającego Waszej miejscowości organu i wystąpienie o wszelkie pozwolenia między innymi na prowadzenie prac budowlanych.

Stopień trudności zależał będzie oczywiście od tego, jak dom będzie miał być rozbudowany. Jak oceniają fachowcy, łatwiej jest dobudować nową część w poziomie, niż wyciągać dom w górę. Co ważne, decydując się na dobudówkę, musicie wiedzieć, że czeka Was wylewanie fundamentów i wszelkie prace z tym związane.

Łączenie fundamentów

W zależności od rodzaju nawierzchni na Waszej działce i wielu indywidualnych czynników musicie też dobrze rozważyć to, w jaki sposób zostaną wylane ławy fundamentowe. Specjaliści zwracają uwagę na stopień zagłębienia nowego budynku w gruncie w stosunku do już istniejącego. Jeśli nowa część ma być zagłębiona bardziej, możecie spodziewać się kłopotów związanych na przykład z uszkodzeniem już istniejącej bryły budynku.

W miarę możliwości zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie w gruncie nowej części domu powyżej starej. Tutaj podczas prowadzenia prac nie ma tak dużego ryzyka uszkodzenia starej części, więc jest po prostu bezpieczniej. W przypadku kiedy ławy fundamentowe mają być na tym samym poziomie, pamiętać należy, aby nowe ławy zostały zawieszone nad starymi w miejscu, gdzie mogłyby się stykać. Bardzo ważne bowiem, aby nowe ławy nie dotykały już istniejących.

Dotyczy to nie tylko ław, ale całej dobudowanej części i jest związane z koniecznością osadzania się domu w gruncie. Projektując nową część, pamiętajcie, że obie części muszą być od siebie oddylatowane. Warto też zasięgnąć rad fachowców, aby nie popełnić błędów konstrukcyjnych zarówno z niewiedzy, jak i z oszczędności.

Bezpieczeństwo w łączenie konstrukcji

Bardzo istotną sprawą jest bezpieczeństwo. Wszelkie prace, bez względu na stopień ich zaawansowania, powinny odbywać się pod okiem specjalisty z odpowiednimi uprawnieniami. Darujcie sobie samowolki budowlane ponieważ koszt rozbiórki w razie kontroli oraz kary jakimi możecie zostać obciążeni, mogą bardzo negatywnie odbić się na całej inwestycji.

Nie ma się co oszukiwać, rozbudowa domu to rewolucja dla całej rodziny i im sprawniej zostanie przeprowadzona, tym szybciej zniknie bałagan. Nie liczcie na to, że wszystko uda się skończyć w tydzień, bo to niemożliwe. Przygotowanie psychiczne na nadchodzący czas remontów to też bardzo ważny element dobrze przeprowadzonych prac i trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Czas, jaki rozbudowa domu zajmie zależny będzie od stopnia trudności zaplanowanych robót. Warto się do całej inwestycji dobrze przygotować – im lepiej wszystko zaplanujecie, tym łatwiej będzie Wam przeżyć ten nie łatwy czas.

Rozbudowa domu – czy wymagane jest pozwolenie?

Podczas planowania takiego przedsięwzięcia trzeba pamiętać o dopełnieniu wielu formalności. Czy możliwa jest dobudówka do domu bez pozwolenia? Zanim rozpoczniemy pierwsze prace, powinniśmy złożyć komplet dokumentów. W znacznej mierze dotyczą kwestii, tj. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i ekspertyzy technicznej stanu budynku z uwzględnieniem podłoża gruntowego. Dobudowa pomieszczenia do istniejącego domu może być wykonana po wyznaczeniu kierownika budowy oraz zarejestrowaniu w starostwie dziennika budowy. Dodatkowo należy też złożyć zawiadomienie o rozpoczęciu robót w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego.

 

Dobudówka bez pozwolenia dotyczy wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, tymczasowych obiektów budowlanych, garaży, wiat czy przydomowych ganków oraz oranżerii. Możliwość rozbudowy reguluje ustawa o Prawie budowlanym z dn. 20 lutego 2015 r. Dobudowa domu bez pozwolenia jest możliwa w przypadku, gdy metraż jednego pomieszczenia wyniesie maksymalnie 35 metrów kwadratowych. Po wykonaniu prac związanych z rozbudową należy zawiadomić nadzór budowlany. Jeśli nie wyrazi on sprzeciwu, możemy bez obaw rozpocząć użytkowanie dodatkowej części budynku.

Rozbudowa domu: krok po kroku

Od czego zacząć? Jak zrobić dobudówkę do domu? Przede wszystkim nie można zapomnieć o dopełnieniu formalności urzędowych. Obligatoryjnie należy zgłosić inwestycję w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. W niektórych przypadkach wymagane będzie uzyskanie pozwolenia na rozbudowę parterowego lub piętrowego budynku mieszkalnego. Może okazać się konieczne w przypadku, gdy planowana dobudówka domu to ok. 70 metrów kwadratowych.

 

 • Niezbędne jest wykonanie projektu rozbudowy budynku mieszkalnego. Dobudówki do domów  powinny być dostosowane do planistycznych wymogów gminy. Projekt musi się zgadzać z warunkami zabudowy.
 • Zanim zdecydujemy się na dobudowanie domu do istniejącego budynku, powinniśmy zlecić ekspertyzę techniczną, która posłuży do określenia stanu elementów budynków oraz podłoża gruntowego. Do tego dochodzi ustanowienie kierownika budowy, zarejestrowanie dziennika budowy i złożenie zawiadomienia o terminie rozpoczęcia robót. Wszystko to ma to szczególne znaczenie w przypadku dobudówki do domu murowanego z cegły.
 • Prace ziemne i budowlane warto powierzyć sprawdzonej ekipie, która posiada bogate doświadczenie.

 

Jak rozbudować dom: podsumowanie

Rozbudowa budynku mieszkalnego polega najczęściej na dostawieniu pomieszczenia na poziomie parteru. Niejednokrotnie wiąże się także z adaptacją poddasza lub nadbudową piętra. Ciekawym pomysłem jest również dobudowa domowej strefy relaksu. Jak dobudować taras do starego domu? Planując takie przedsięwzięcie warto skonsultować się z architektem wnętrz oraz miejscowym urzędem gminy. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy dana budowa jest prawnie dozwolona.

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: