Wiadomości mieszkaniowe

Joanna Herstowska

Joanna Herstowska

Wyposażenie wnętrz - Porady - Styl

20 listopada 2018

Oddaj swój głos!

Rozbudowa domu – co trzeba wiedzieć?

Czasami w naszym życiu pojawiają się sytuacje, które zmuszają nas do tego by rozbudować nasz dom. Dzisiaj przedstawimy Wam od czego warto zacząć.

Rozbudowa domu – co trzeba wiedzieć?

Rozbudowujemy dom – jak poprawnie łączyć konstrukcje

Przychodzi czasem moment, kiedy posiadana przestrzeń mieszkalna przestaje być wystarczająca. Zakupy nowego, większego domu nie zawsze jest możliwy z wielu różnych przyczyn. Dobrym rozwiązaniem staje się wówczas rozbudowa już istniejącego domu, poprzez dostawienie nowych części budynku. Podpowiemy Wam, o czym należy pamiętać podczas planowania tego przedsięwzięcia oraz jak poprawnie łączyć ze sobą konstrukcje.

O czym pamiętać podczas planowania?

Zanim podejmiecie decyzję o rozbudowanie domu, choćby była konieczna i niezbędna musicie mieć pewność, że macie wystarczającą ilość miejsca na działce, aby wszelkie prawne aspekty zostały zachowane. Jest to podstawowy krok, o którym nie można zapomnieć, ponieważ określone odległości od granic z sąsiadami muszą być przestrzegane. Warto także pamiętać, że podczas dobudowy nowej części domu można od razu przeprowadzić konieczne remonty w już istniejącej. Zanim zabierzecie się za pracę, wystąpcie o ekspertyzę stanu faktycznego starej części, która pozwoli określić konieczny zakres prac.

Koszt zrobienia wszystkiego razem będzie zdecydowanie niższy, a niżeli gdyby podzielić prace modernizacyjne na dwa razy. Co ważne wszystko odbędzie się za jednym razem, więc i bałagan będzie jednorazowy. Mówimy stanowcze nie samowolkom budowlanym, więc konieczna będzie wycieczka do odpowiadającego Waszej miejscowości organu i wystąpienie o wszelkie pozwolenia między innymi na prowadzenie prac budowlanych.

Stopień trudności zależał będzie oczywiście od tego, jak dom będzie miał być rozbudowany. Jak oceniają fachowcy, łatwiej jest dobudować nową część w poziomie, niż wyciągać dom w górę. Co ważne, decydując się na dobudówkę, musicie wiedzieć, że czeka Was wylewanie fundamentów i wszelkie prace z tym związane.

Łączenie fundamentów

W zależności od rodzaju nawierzchni na Waszej działce i wielu indywidualnych czynników musicie też dobrze rozważyć to, w jaki sposób zostaną wylane ławy fundamentowe. Specjaliści zwracają uwagę na stopień zagłębienia nowego budynku w gruncie w stosunku do już istniejącego. Jeśli nowa część ma być zagłębiona bardziej, możecie spodziewać się kłopotów związanych na przykład z uszkodzeniem już istniejącej bryły budynku.

W miarę możliwości zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie w gruncie nowej części domu powyżej starej. Tutaj podczas prowadzenia prac nie ma tak dużego ryzyka uszkodzenia starej części, więc jest po prostu bezpieczniej. W przypadku kiedy ławy fundamentowe mają być na tym samym poziomie, pamiętać należy, aby nowe ławy zostały zawieszone nad starymi w miejscu, gdzie mogłyby się stykać. Bardzo ważne bowiem, aby nowe ławy nie dotykały już istniejących.

Dotyczy to nie tylko ław, ale całej dobudowanej części i jest związane z koniecznością osadzania się domu w gruncie. Projektując nową część, pamiętajcie, że obie części muszą być od siebie oddylatowane. Warto też zasięgnąć rad fachowców, aby nie popełnić błędów konstrukcyjnych zarówno z niewiedzy, jak i z oszczędności.

Bezpieczeństwo w łączenie konstrukcji

Bardzo istotną sprawą jest bezpieczeństwo. Wszelkie prace, bez względu na stopień ich zaawansowania, powinny odbywać się pod okiem specjalisty z odpowiednimi uprawnieniami. Darujcie sobie samowolki budowlane, ponieważ koszt rozbiórki w razie kontroli oraz kary jakimi możecie zostać obciążeni, mogą bardzo negatywnie odbić się na całej inwestycji.

Nie ma się co oszukiwać, rozbudowa domu to rewolucja dla całej rodziny i im sprawniej zostanie przeprowadzona, tym szybciej zniknie bałagan. Nie liczcie na to, że wszystko uda się skończyć w tydzień, bo to niemożliwe. Przygotowanie psychiczne na nadchodzący czas remontów to też bardzo ważny element dobrze przeprowadzonych prac i trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Czas, jaki rozbudowa domu zajmie zależny będzie od stopnia trudności zaplanowanych robót. Warto się do całej inwestycji dobrze przygotować – im lepiej wszystko zaplanujecie, tym łatwiej będzie Wam przeżyć ten nie łatwy czas.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy