Roleta dzień noc
Średnia ocen 4/5 na podstawie 35 głosów
W okiennych aranżacjach królują dobrze znane wszystkim rolety dzień noc. To prawdziwy hit sprzedażowy, ponieważ wyróżnia je zarówno funkcjonalność, jak i nowoczesny design. Dzięki nim w prosty sposób kontrolujemy ile światła chcemy wpuścić do wnętrza. W dodatku łączą zalety tradycyjnych rolet i żaluzji.
Z tego dowiesz się m.in.:
- jakie są zalety rolet dzień noc
- jak mierzyć takie rolety
- ile kosztują rolety dzień noc
Rolety sposób wykonania
Rolety dzień i noc są wykonane z dwóch rodzajów tkaniny – transparentnej i zaciemniającej. Jedna z nich przepuszcza światło, a druga nie. Tworzą one poziome pasy, przez co pociągając za ich sznurek możemy regulować ile światła wpadnie do naszego wnętrza. Jeśli pasy będą na siebie nachodzić wtedy wpuszczamy promienie słoneczne. W nocy, albo w upalny słoneczny dzień, pasy rolety należy ustawić naprzemiennie i mamy okno w pełni zaciemnione.
Dowolność ustawienia rolety dzień noc umożliwia uzyskanie mniejszego lub większego doświetlenia pomieszczenia. Zależy to od tego jakie mamy aktualnie zapotrzebowanie. Dodatkowo prezentują się bardzo efektownie i nowocześnie w każdym ułożeniu.
Zaletą rolet dzień noc jest z pewnością możliwość całkowitego ich podniesienia, a nawet zatrzymania w dowolnej pozycji. Co najważniejsze, nieważne jak je ustawimy i tak możemy dostosowywać dopływ promieni słonecznych poprzez regulację pasów. Minusem jest natomiast to, że rolety te nigdy w 100 procentach nie zaciemnią nam wnętrza.
Jak mierzyć rolety dzień noc?
Najbardziej pewnym rozwiązaniem w przypadku mierzenia rolet dzień noc jest zamówienie specjalistycznej firmy, która zrobi to za nas na miejscu. Jednak jeśli chcemy trochę zaoszczędzić i zrobić to samemu powinniśmy pamiętać, aby zmierzyć szerokość samej szyby (od wewnętrznej strony listewek) oraz szyby z listwami przyszybowymi (miarkę powinno się zaczepić zawsze na zewnętrznej stronie okna), a także wysokość szyby.
Co ważne, należy pamiętać aby uwzględnić także sylikonową uszczelkę, która zwykle ma ok 5 mm. Dodatkowo jeśli nie mamy okna z listwami przyszybowymi, do szerokości i wysokości należy dodać po ok 35 mm.
W większości przypadków po przesłaniu tych wymiarów specjalistyczna firma sama dobierze nam rekomendowane materiały oraz mechanizmy. Warto pamiętać, że jest to również zależne od wielkości okna. Jak wiadomo większe powierzchnie będą potrzebowały trwalszych mechanizmów.
Aby pomiary były jak najbardziej dokładnie wykonane powinniśmy użyć do tego odpowiedniego narzędzia. Będzie to metalowa, zwijana miarka, ponieważ materiałowe tasiemki i podobne urządzenia mogą się po prostu nie sprawdzić i sfałszować wymiary. Oczywiście niezbędny do zapisania pomiarów będzie notes i długopis.
Jak zamontować rolety dzień noc?
Montaż rolet dzień noc nie jest skomplikowany. Z łatwością możemy spróbować zrobić to samodzielnie. Bezinwazyjny sposób nie wymaga nawet używania specjalnych narzędzi. Zwykle roleta od producenta jest od razu przygotowana do montażu i zawiera instrukcję.
W przypadku montażu rolet dzień noc wolnowiszących na początek należy zdjąć osłony boczne z obudowy rolety. Następnie oderwać taśmę przytrzymującą roletę. Nie rozwijamy rolki, ponieważ będzie to łatwiejsze do zamontowania. Montujemy haczyki na górną część rolety i zaczepiamy je na górne skrzydło. Przekładamy wąski koniec żyłki do sterowania przez oczko w zatyczce listwy pod materiałem, a potem przez otwór w zatyczce obciążnika. Na dole okna umieszczamy klips do naciągu żyłki. Przeciągamy przez otwór i zatykamy. Zamykamy naciąg i podnosimy klapę. I gotowe, możemy testować mechanizm.
Inaczej będzie wyglądał montaż rolet w kasecie. Konieczne będzie odpowiednie przygotowanie powierzchni okna. Kaseta oraz prowadnice będą przyklejane do ram i listw przyszybowych.
Równie prosty jak montaż jest demontaż rolet. Wadą jest natomiast to, że mechanizmy te nie sprawdzą się na dużych oknach, ponieważ mogą nie wytrzymać obciążenia i szybko ulec zniszczeniu.
Rolety dzień noc cena
Koszt rolet dzień noc uzależniony jest od ich rodzaju, producenta, wielkości oraz formy montażu. Do wyboru mamy rozwiązania bardzo tanie – już od kilkudziesięciu złotych, po rozwiązania sporo droższe w cenie sięgającej nawet kilkaset złotych za jedno skrzydło okienne.
Jakie okna wybrać do mieszkania? Przeczytaj
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: