Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Raport cenowy - sierpień 2023: Ceny mieszkań rosną! W największych miastach deweloperzy nie nadążają z budową mieszkań

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 07.09.2023, Data aktualizacji: 05.06.2024

7 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 52 głosów

Raport cenowy sierpień 2023
Jak kształtowały się ceny mieszkań w sierpniu 2023 roku? Czy ceny lokali deweloperskich będą spadać? Jakie zmiany obserwujemy na rynku nieruchomości? Zobacz analizę ekspertów portalu RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w sierpniu 2023 roku w większości miast odnotowano zmiany względem ubiegłego miesiąca. Sprawdź, w których miastach były one najbardziej widoczne.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie były ceny mieszkań z rynku pierwotnego oraz ceny mieszkań z rynku wtórnego;
 • jakie średnie ceny u deweloperów dominowały w sierpniu 2023 roku;
 • w których miastach ceny mieszkań odnotowały największy wzrost.

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym

Sprawdźmy, jak kształtują się stawki za m kw. w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Aglomeracji Katowickiej.

Średnie ceny mieszkań w Warszawie

Średnia cena mieszkań w Warszawie w sierpniu 2023 roku wynosiła 15 632 zł za m kw. Tym samym stolica odnotowała zmianę średniej ceny ofertowej rzędu 6% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 14 760 zł za m kw.

śledź ceny mieszkań warszawa

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca warszawscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 9 497 ofert nowych mieszkań, czyli o 1141 szt. mniej niż w czerwcu.

Ponadto, rynek wtórny w Warszawie stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w lipcu 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 15 857 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

– Mam nadzieję, że ten wyścig cenowy wreszcie się skończy. W przeciwnym razie czekałyby nas w tym roku rekordowe wzrosty średniej ceny metra kwadratowego. Ta obawa wynika z faktu, że w ciągu 12 miesięcy nowe mieszkania w Krakowie podrożały średnio na metrze o 25%, a w Trójmieście o 22% – komentuje Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl. Jego zdaniem, przede wszystkim w Krakowie, ale także w Trójmieście i Warszawie powinien już głośno zabrzmieć sygnał SOS.

Zobacz ofertę mieszkań w Warszawie

Warszawa

Średnie ceny mieszkań w Krakowie

Średnia cena mieszkań w Krakowie w sierpniu 2023 roku wynosiła 14 888 zł za m kw. Tym samym stolica Małopolski odnotowała zmianę średniej ceny ofertowej o 5% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 14 127 zł za m kw.

ceny mieszkań kraków aktualne

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca krakowscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 4 855 ofert nowych mieszkań, czyli o 782 szt. mniej niż w czerwcu.

Ponadto, rynek wtórny w Krakowie stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w sierpniu 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 14 237 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Jak mówi Marek Wielgo - W sierpniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań dostępnych w ofercie krakowskich firm deweloperskich zbliżyła się do 15 tys. zł za m kw. i była wyższa niż w Warszawie miesiąc wcześniej. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika z kolei, że oferowane przez deweloperów w Krakowie mieszkania podrożały w sierpniu średnio aż o 5% w przeliczeniu na metr kwadratowy. 

Zobacz ofertę mieszkań w Krakowie

Kraków

Średnie ceny mieszkań w Trójmieście

Średnia cena mieszkań w Trójmieście w sierpniu 2023 roku wynosiła 13 967 zł za m kw. Tym samym w Gdańsku, Gdyni i Sopocie odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 5% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 13 359 zł za m kw.

ceny mieszkania gdańsk wykres

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca trójmiejscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 4 978 ofert nowych mieszkań, czyli o 513 szt. mniej niż w czerwcu.

Ponadto, rynek wtórny w Trójmieście  stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w sierpniu 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 13 962 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Nie ma wątpliwości, że lawinowo rosnąca średnia cena metra kwadratowego jest głównie efektem kurczącej się podaży mieszkań. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w ofercie krakowskich firm deweloperskich było pod koniec sierpnia aż o 44% mniej mieszkań niż jeszcze osiem miesięcy temu! We Wrocławiu oferta lokali skurczyła się w tym okresie o 37%, w Warszawie – o 34%, a w Trójmieście – o 37% - komentuje Marek Wielgo. 

Zobacz ofertę mieszkań w Trójmieście

Trójmiasto

Średnie ceny mieszkań we Wrocławiu

Średnia cena mieszkań we Wrocławiu w sierpniu 2023 roku wynosiła 12 848 zł za m kw. Tym samym w stolicy Dolnego Śląska odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 3% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 12 424 zł za m kw.

cena mieszkania wrocław

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca wrocławscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 5 094 ofert nowych mieszkań, czyli o 1 267 szt. mniej niż w czerwcu.

Ponadto, rynek wtórny we Wrocławiu stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w lipcu 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 12 183 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań we Wrocławiu

Wrocław

Średnie ceny mieszkań w Łodzi

Średnia cena mieszkań w Łodzi w sierpniu 2023 roku wynosiła 9 937 zł za m kw. Tym samym w stolicy Ziemi Łódzkiej odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 9 887 zł za m kw.

cena mieszkania w łodzi

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca łódzcy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 5 764 ofert nowych mieszkań, czyli o 184 szt. mniej niż w czerwcu.

Ponadto, rynek wtórny w Łodzi stanął pod znakiem stabilizacji cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w lipcu 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 7 531 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz oferty mieszkań w Łodzi

Łódź

Średnie ceny mieszkań w Poznaniu 

Średnia cena mieszkań w Poznaniu w lipcu 2023 roku wynosiła 11 556 zł za m kw. Tym samym w stolicy Wielkopolski odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 4% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 11 131 zł za m kw.

ceny mieszkań w poznaniu

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca poznańscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 4 091 ofert nowych mieszkań, czyli o 724 szt. mniej niż w czerwcu.

Ponadto, rynek wtórny w Poznaniu stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w lipcu 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 10 373 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz oferty mieszkań w Poznaniu

Poznań

Średnie ceny mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Średnia cena mieszkań w Aglomeracji Katowickiej w lipcu 2023 roku wynosiła 9 379 zł za m kw. Tym samym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 9 310 zł za m kw. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca lokalni deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 5 512 ofert nowych mieszkań, czyli o 546 szt. mniej niż w czerwcu.

Ponadto, rynek wtórny w Aglomeracji Katowickiej stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w lipcu 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 6 388 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz oferty mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Katowice

Podsumowanie

Sierpień 2023 stanął pod znakiem wzrostów cen nieruchomości z rynku pierwotnego w największych miastach w Polsce. Skok cenowy zanotowaliśmy we wszystkich analizowanych metropoliach - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Aglomeracji Katowickiej i Trójmieście. Jak natomiast będą wyglądały kolejne tygodnie? Biorąc pod uwagę aktualną sytuację, możemy się spodziewać dalszych wzrostów cen. Czy faktycznie tak będzie? O tym przekonamy się już za miesiąc, podczas publikacji kolejnych danych.

Śledź aktualne ceny w innych miastach:

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023