Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Raport cenowy - lipiec 2023: Dramatycznie kurczy się oferta nowych mieszkań a ceny dalej rosną

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 08.08.2023, Data aktualizacji: 10.01.2024

7 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 47 głosów

Raport cenowy lipiec 2023
Jak kształtowały się ceny mieszkań w lipcu 2023 roku? Czy ceny lokali deweloperskich będą spadać? Jakie zmiany obserwujemy na rynku nieruchomości? Zobacz analizę ekspertów portalu RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w lipcu 2023 roku w części miast odnotowano zmiany względem ubiegłego miesiąca. Sprawdź, w których miastach były one najbardziej widoczne.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie były ceny mieszkań z rynku pierwotnego oraz ceny mieszkań z rynku wtórnego;
 • jakie średnie ceny u deweloperów dominowały w lipcu 2023 roku;
 • w których miastach ceny mieszkań odnotowały największy wzrost, a w których - spadek.

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym: wzrosty i spadki w lipcu 2023 roku

Sprawdźmy, jak kształtują się stawki za m kw. w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Aglomeracji Katowickiej.

Średnie ceny mieszkań w Warszawie

Średnia cena mieszkań w Warszawie w lipcu 2023 roku wynosiła 14 844 zł za m kw. Tym samym stolica odnotowała zmianę średniej ceny ofertowej rzędu 0% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 14 903 zł za m kw.

cena mieszkań w warszawie

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca warszawscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 10 638 ofert nowych mieszkań, czyli o 372 szt. mniej niż w czerwcu.

Ponadto, rynek wtórny w Warszawie stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w lipcu 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 15 550 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Od grudnia 2022 do lipca 2023 w stolicy oferta lokali skurczyła się aż o 29%. Wygląda jednak na to, że sytuacja stołecznych inwestorów nie jest taka zła, bo mają grunty z pozwoleniami na budowę, na których mogą zaoferować mieszkania w segmencie popularnym, a więc z myślą o tych, którzy posiłkują się kredytem. Tym bardziej, że od lipca prawdziwą furorę na rynku robi dotowany przez państwo „Bezpieczny Kredyt 2%”. Ponadto poprawiła się dostępność zwykłych kredytów hipotecznych, więc sięga po nie coraz więcej osób. Warszawscy deweloperzy wciąż mogą też liczyć na zamożnych klientów, którzy kupują mieszkania z wyższej półki. W lipcu średnia cena sprzedawanych lokali sięgała 15,1 tys. zł / m kw. - mówi Marek Wielgo, ekspert portali GetHome.pl i rynekpierwotny.pl. 

Zobacz ofertę mieszkań w Warszawie

Warszawa

Średnie ceny mieszkań w Krakowie

Średnia cena mieszkań w Krakowie w lipcu 2023 roku wynosiła 14 127 zł za m kw. Tym samym stolica Małopolski odnotowała zmianę średniej ceny ofertowej o 3% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 13 760 zł za m kw.

cena mieszkań w krakowie

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca krakowscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 5 637 ofert nowych mieszkań, czyli o 647 szt. mniej niż w czerwcu.

Ponadto, rynek wtórny w Krakowie stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w lipcu 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 14 006 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w ofercie krakowskich firm deweloperskich było pod koniec lipca aż o 36% mniej mieszkań niż jeszcze siedem miesięcy temu! W efekcie ich średnia cena metra kwadratowego przebiła pułap 14 tys. zł i szybko zbliża się już do poziomu warszawskiego - wyjaśnia Marek Wielgo.

Zobacz ofertę mieszkań w Krakowie

Kraków

Średnie ceny mieszkań w Trójmieście

Średnia cena mieszkań w Trójmieście w lipcu 2023 roku wynosiła 13 367 zł za m kw. Tym samym w Gdańsku, Gdyni i Sopocie odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 4% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 12 895 zł za m kw.

cena mieszkania gdańsk

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca trójmiejscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 5 491 ofert nowych mieszkań, czyli o 201 szt. mniej niż w czerwcu.

Ponadto, rynek wtórny w Trójmieście  stanął pod znakiem wzrostów cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w lipcu 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 13 775 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Jak mówi Marek Wielgo - w Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu deweloperzy wprowadzali w lipcu na rynek głównie drogie mieszkania, choć znacznie od nich tańsze znajdowały nabywców. To spowodowało wzrost średniej ceny metra kwadratowego, np. w Trójmieście aż o 4%!

Zobacz ofertę mieszkań w Trójmieście

Trójmiasto

Średnie ceny mieszkań we Wrocławiu

Średnia cena mieszkań we Wrocławiu w lipcu 2023 roku wynosiła 12 424 zł za m kw. Tym samym w stolicy Dolnego Śląska odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 2% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 12 202 zł za m kw.

Poznaj aktualne średnie ceny we Wrocławiu

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca wrocławscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 6 361 ofert nowych mieszkań, czyli o 603 szt. mniej niż w czerwcu.

Ponadto, rynek wtórny we Wrocławiu stanął pod znakiem spadku cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w lipcu 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 11 862 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz ofertę mieszkań we Wrocławiu

Wrocław

Średnie ceny mieszkań w Łodzi

Średnia cena mieszkań w Łodzi w lipcu 2023 roku wynosiła 9 887 zł za m kw. Tym samym w stolicy Ziemi Łódzkiej odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o -1% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 9 954 zł za m kw.

ceny mieszkań łódź

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca łódzcy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 5 948 ofert nowych mieszkań, czyli o 58 szt. więcej niż w czerwcu.

Ponadto, rynek wtórny w Łodzi stanął pod znakiem wzrostu cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w lipcu 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 7 530 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz oferty mieszkań w Łodzi

Łódź

Średnie ceny mieszkań w Poznaniu 

Średnia cena mieszkań w Poznaniu w lipcu 2023 roku wynosiła 11 131 zł za m kw. Tym samym w stolicy Wielkopolski odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 11 003 zł za m kw.

aktualna cena mieszkania poznań

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży wzrosła. Na koniec miesiąca poznańscy deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 4815 ofert nowych mieszkań, czyli o 169 szt. więcej niż w czerwcu.

Ponadto, rynek wtórny w Poznaniu stanął pod znakiem stabilizacji cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w lipcu 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 10 123 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz oferty mieszkań w Poznaniu

Poznań

Średnie ceny mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Średnia cena mieszkań w Aglomeracji Katowickiej w lipcu 2023 roku wynosiła 9 310 zł za m kw. Tym samym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odnotowano zmianę średniej ceny ofertowej o 1% względem ubiegłego miesiąca, kiedy to kupujący musieli zapłacić za swoje M średnio 9 255 zł za m kw. 

Co ciekawe, w tym czasie liczba lokali, która trafiła do sprzedaży spadła. Na koniec miesiąca lokalni deweloperzy posiadali w swojej ofercie dokładnie 6 058 ofert nowych mieszkań, czyli o 278 szt. mniej niż w czerwcu.

Ponadto, rynek wtórny w Aglomeracji Katowickiej stanął pod znakiem stabilizacji cen mieszkań względem ubiegłego miesiąca. Właśnie tutaj w lipcu 2023 roku statystycznie kupujący musiał się liczyć z wydatkiem rzędu 6 354 zł za m kw., decydując się na M “z drugiej ręki”. 

Zobacz oferty mieszkań w Aglomeracji Katowickiej

Aglomeracja Katowicka

Podsumowanie

Lipiec 2023 stanął pod znakiem zarówno wzrostów, drobnego spadku, jak i cenowej stabilizacji nieruchomości z rynku pierwotnego w największych miastach w Polsce. Cena względem czerwca nie zmieniła się tylko w Warszawie. Wzrosty zanotowaliśmy w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Aglomeracji Katowickiej i Trójmieście. Spadek cen natomiast zanotowaliśmy w Łodzi. Jak natomiast będą wyglądały kolejne tygodnie? Biorąc pod uwagę aktualną sytuację, możemy się spodziewać dalszych wzrostów cen. Czy faktycznie tak będzie? O tym przekonamy się już za miesiąc, podczas publikacji kolejnych danych.

Śledź aktualne ceny w innych miastach:

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023