Przeszklenia w mieszkaniu
Średnia ocen 2/5 na podstawie 3 głosów
Przeszklenia w mieszkaniu to uniwersalne wykończenie wnętrz, które pasuje do wszystkich stylów i materiałów. Skutecznie oddzielają wybrane strefy oraz stanowią ciekawy element dekoracyjny. Jest to szczególnie funkcjonalne rozwiązanie do małych pomieszczeń, ponieważ optycznie zwiększa przestrzeń. Najczęściej spotkamy je w aranżacjach loftowych czy industrialnych.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czy przeszklenia optycznie powiększają przestrzeń
- jakie są zalety stosowania przeszkleń
- jakie są ich wady
W jakim wnętrzu?
Duże przeszklenia w mieszkaniach sprawdzają się idealnie w większych pomieszczeniach, jak salony, ponieważ skutecznie oddzielają strefy. Możemy je zastosować również w aranżacji jadalni, kuchni czy nawet w łazience. Dzięki nim uzyskujemy elegancki i nowoczesny charakter wnętrza. Oczywiście wszystko zależy od wybranego obramowania oraz samego szkła.
Przeszklenia stosowane na ścianach czy drzwiach, które umieszczone są w czarnych metalowych ramach, to idealne rozwiązanie do wnętrz w stylu nowojorskich loftów prosto z SoHo, czy tych w klimacie paryskich kamienic. Stosuje się je również w nowoczesnych apartamentowcach, budynkach z wielkiej płyty, gdzie kuchnie nie miały okien. Ogromne przeszklenia w postaci ścian z okien coraz częściej stosuje się również w budownictwie jednorodzinnym.
Zalety stosowania przeszkleń
Ogromną zaletą zastosowania przeszkleń w mieszkaniu jest przepuszczalność światła. Umieszczone we wnętrzu nie tylko skutecznie urozmaica aranżację przestrzeni, ale również doskonale ją doświetla. To idealny sposób na wpuszczenie naturalnych promieni słonecznych tam, gdzie jest ciemno lub postawienie ścianki działowej totalnie zasłoniłoby dostęp do światła.
Gdy mamy do czynienia z małym mieszkaniem zastosowanie szklanej ścianki pozwala na wydzielenie strefy do pracy, ale przy tym nie zabiera miejsca. Zastosowanie szkła wręcz optycznie powiększa pomieszczenie. Daje to poczucie większej swobody i komfortu.
Prawidłowo ustawione przeszklenia mogą również zatrzymać ciepło w mieszkaniu, ponieważ absorbujemy wtedy naturalną energię słoneczną, która została wpuszczona do pomieszczenia.
Jeśli mamy do czynienia z dużymi przeszkleniami w domach w postaci szyb to zdecydowanie zbliża nas to do natury. Kiedy widok mamy na ogródek lub taras możemy cieszyć się nim zarówno latem, jak i zimą.
Wbrew pozorom przeszklenia są dosyć proste w czyszczeniu. Wystarczy wykorzystywać do nich swój ulubiony sposób do mycia szyb. Czasami wystarczająca będzie szmatka zmoczona w wodzie z octem. Ważna jest regularność, ponieważ brudne przeszklenia nie prezentują się estetycznie.
Wady przeszkleń
Zaczynając od sprzątania, dla niektórych może to być uciążliwe. Szkło generalnie wymaga częstszej pielęgnacji niż inne rodzaje materiałów. Jeśli w domu mamy dzieci może to być rozwiązanie po prostu niepraktyczne, ponieważ na ścianach będą zostawać łapki naszych pociech.
Z drugiej strony musimy również zwrócić uwagę, gdzie przeszklenia będą zamontowane. Jeśli myślimy o domu z dużymi oknami warto zastanowić się co będziemy przez nie widzieć albo kto będzie nas widział. Może to znacznie ograniczyć naszą prywatność. Nie nadają się również na ściany pomiędzy np. salonem, a pokojem dzieicęcym.
Zimą natomiast przeszklenia nie zapewnią takiej izolacji cieplnej jak zwykle ściany. Aby mieć wyższą temperaturę należy stosować pakiety szyb zespolonych.
Czy warto?
To zależy od indywidualnych preferencji. Dzisiaj możemy zamówić wykonanie szklanych ścian zgodnie z naszymi indywidualnymi preferencjami co do koloru szkła czy jego poszczególnych parametrów. Nietypowe rozwiązania będą droższe, ale nadadzą stylowego charakteru aranżacji. Może to być modna i minimalistyczna odsłona lub mocny akcent.
---
Zdjęcie główne: fantasticfrank.de
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: