Jak i kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 16.04.2020, Data aktualizacji: 21.07.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 13 głosów

Przesadzanie kwiatów doniczkowych
Kwiaty doniczkowe - kiedy i w jaki sposób je przesadzać? Poznaj najważniejsze zasady dotyczące przesadzania kwiatów!

Kwiaty doniczkowe są piękną ozdobą mieszkania, jeśli tylko odpowiednio o nie zadbamy. Większość z nich nie wymaga od nas zbyt wiele uwagi i pracy. Sposób pielęgnacji danej rośliny zależy oczywiście od jej gatunku i z dokładnymi wytycznymi powinniśmy się zapoznać.

Podpowiemy Wam jak, dlaczego i kiedy warto zabrać się do przesadzania kwiatów doniczkowych, aby zdrowo się rozwijały, pięknie rosły i cieszyły nasze oczy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • dlaczego należy przesadzać kwiaty doniczkowe
 • kiedy powinno się to robić
 • jak przesadzić rośliny doniczkowe 

Dlaczego należy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Posiadając rośliny doniczkowe, musicie liczyć się z tym, że od czasu do czasu trzeba się nimi zająć. Wiele gatunków jest tak bardzo niewymagająca, że zdarza nam się o nich zapomnieć. Dotyczy to najczęściej tych z nas, którzy przyzwyczajają się do otaczających przedmiotów i nie zauważają zmian. Zdarza się też tak, że kiedy przypomnimy sobie o konieczności pielęgnacji naszych roślin, jesteśmy zaskoczeni, że tak bardzo urosły i się zmieniły. Do tego, aby mogły rosnąć prawidłowo potrzeba jednak trochę naszego czasu

Przesadzanie roślin doniczkowych jest niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. W podłożu, w którym rosną na co dzień, znajdują się substancje pokarmowe,które z czasem się zużywają i muszą zostać wymienione na nowe. Pamiętać też należy, iż podczas wzrostu roślina wypuszcza świeże, często coraz dłuższe korzenie, które muszą mieć odpowiednią ilość miejsca. O ile młode kwiaty i wszelkie rośliny doniczkowe (jak wspomnieliśmy, każdy gatunek ma swoje prawa i przed przystąpieniem do pracy warto się z jego potrzebami zapoznać) powinny być przesadzane co roku, starsze są mniej wymagające i wystarczy zająć się nimi co dwa, trzy lata.

jak przesadzać kwiaty

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Wiosna to okres, kiedy przyroda budzi się do życia i jest to z wielu powodów najlepszy czas na przesadzanie kwiatów doniczkowych. Najsilniejszy wzrost następuje w marcu i kwietniu, z uwagi na coraz częściej przebijające się promienie słoneczne, które niezbędne są do ich prawidłowego rozwoju. Jest to też czas, kiedy coraz rzadziej i mniej intensywnie ogrzewamy nasze mieszkania, dzięki czemu wilgotność powietrza (nie jest ono już tak suche, jak w miesiącach najbardziej grzewczych) sprzyja szybszemu wzrostowi roślin.

W tych warunkach korzenie rosną znacznie szybciej, co pomaga kwiatom przyjąć się lepiej w nowym podłożu. Wyjątek stanowią rośliny, które szybko zaczynają kwitnąć, w ich przypadku z przesadzaniem poczekać musimy zwykle do końca kwietnia, a także te gatunki, które bardzo źle znoszą dotyk.

Wiosną nie przesadza się też kaktusów, dla których najlepszym czasem będzie okres spoczynku zimowego. Pamiętać należy, że ingerencja w życie rośliny, jaką jest przesadzanie, spowoduje zaburzenie jej funkcji życiowych, należy więc zrobić to prawidłowo, aby uniknąć błędów, które mogą doprowadzić do jej obumierania.

przesadzanie kwiatów

Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Im lepiej się do przesadzania kwiatów zabierzemy, tym szybciej, sprawniej i bezpieczniej uda nam się całą operację przeprowadzić. Warto wiedzieć, że łatwiej będzie wyjąć roślinę z doniczki, jeśli wcześniej ziemię podlejemy wodą. Należy do zrobić bardzo obficie, aby jak najmocniej namoczyć korzenie.

Po delikatnym wyjęciu kwiatów należy usunąć starą ziemię, jak dalece to możliwe, zwracając szczególną uwagę, aby nie uszkodzić korzeni. Jeśli są one zbyt długie i gęste możemy je delikatnie skrócić ostrymi nożyczkami. W żadnym wypadku nie należy ich wyrywać. Nowe doniczki powinny być zwykle odrobinę większe niż dotychczasowe, zwłaszcza jeśli roślina się rozrasta. Zwróćcie uwagę, aby pojemnik był proporcjonalny do wielkości kwiatu, a donica pozwalała korzeniom na swobodny wzrost.

Przygotowując nowe podłoże dla rośliny, pamiętać trzeba o wyścieleniu jej drenażem. Drenaż to nic innego jak umożliwienie dostępu do tlenu, za pomocą cienkiej warstwy kamyków, pokruszonej ceramiki czy potłuczonych doniczek. Warstwa ta sprawia, że nadmiar wody odpływa z donicy oraz ułatwia roślinie oddychanie. Podłoże, czyli ziemia dostosowane powinno być do danego gatunku rośliny.

kiedy przesadzać kwiaty

Ziemia z ogrodu nie nadaje się dla kwiatów doniczkowych, ponieważ zawierać może wiele patogenów powodujących choroby roślin, znaleźć się tam mogą także szkodniki i chwasty. Nie jesteśmy też sami w stanie określić pH takiej ziemi, a więc nie wiemy, dla jakich kwiatów mogłaby się nadawać. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego podłoża w sklepie ogrodniczym.

Jeśli ułożyliście już drenaż, możecie przejść do następnego etapu i wsypać pierwszą warstwę ziemi. Najważniejsza zasada to nasypać taką ilość, aby swobodnie zmieścił się korzeń, a górny poziom nie przekraczał 1-1,5 cm już po usypaniu warstwy wierzchniej. Korzeń nie powinien być posadzony zbyt głęboko, ponieważ roślina może zacząć gnić. Po przesadzeniu należy obficie podlać ją wodą, nie wystawiać na stały i bezpośredni kontakt ze światłem słonecznym przez okres około dwóch tygodni oraz nie nawozić do miesiąca od zmiany podłoża.

Przesadzanie jest, jak wspomnieliśmy wyżej,dość dużym szokiem dla kwiata, warto więc sprawdzać co kilka dni czy zabieg, który wykonaliśmy, na pewno mu nie zaszkodził. 
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: