Przegląd prasy - lipiec 2020
Data publikacji: 06.07.2020, Data aktualizacji: 13.01.2025
27.07 - 02.08
Ile trwa budowa mieszkań i domów?
Główny Urząd Statystyczny regularnie sprawdza, ile trwała budowa domów i lokali oddawanych do użytkowania w danych latach. Na podstawie takiej analizy, później obliczany jest średni czas budowy mieszkań. Czy w minionym roku inwestorzy budowali szybciej niż zwykle? Więcej na ten temat na portalu Rzeczpospolita, interia.pl, ceo.com.pl, obud.pl, administrator24.info, eGospodarka.pl
Podwykonawcy ofiarami pandemii
Czerwiec przełamał wieloletnie wzrosty cen nowych mieszkań. Jednocześnie tempo wprowadzania nowych inwestycji słabnie, co odczują firmy podwykonawcze i producenci materiałów budowlanych. Czytaj więcej na portalu Puls Biznesu.
Zamiana mieszkań dobrą opcją dla seniora?
Wielu seniorów zasiedla mieszkania, które obecnie są dla nich zbyt duże. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zamiana lokalu na mniejszy. Jak się okazuje jest to wiele lepsza opcja niż renta dożywotnia. Ile możemy zyskać dzięki takiej zamianie? Zobacz na portalu Bankier.
Ograniczenia w użytkowaniu prywatnego lasu
Epidemia koronawirusa zwiększyła zainteresowanie różnego rodzaju działkami położonymi poza miastem. Przynajmniej część takich działek ze względu na zalesienie jest klasyfikowana jako grunty leśne. Trzeba jednak pamiętać, że posiadacze większych działek leśnych nie mogą zupełnie swobodnie nimi zarządzać. Na przeszkodzie stają bowiem przepisy związane między innymi z uproszczonym planem urządzenia lasu. Jakie ograniczenia narzuca nam państwo? Odpowiedzi znajdziesz w artykule opublikowanym przez Infor.pl
Pozwolenie na budowę ogrodzenia
Budowa ogrodzenia może być dość kosztowną inwestycją. Kiedy budowa ogrodzenia będzie związana z pewnymi formalnościami? Jakie usytuowanie ogrodzenia nie będzie skutkowało problemami z sąsiadem? I czy jest on zobowiązany do partycypowania w kosztach budowy ogrodzenia? Na te inne pytania szukaj odpowiedzi na portalu Infor.pl
Ulga mieszkaniowa - ile wynosi i jak ją uzyskać?
Osoby sprzedające nieruchomość muszą liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od tej transakcji. Nie zawsze jednak jest to konieczne – część osób może skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Kto może z niej skorzystać? Sprawdź na PomysłNaDom.pl
20.07 - 26.07
Negocjacje na rynku nieruchomości
Wiele osób szukających mieszkanie liczyło, że koronawirus wpłynie nie tylko na obniżenie cen nieruchomości, ale również na większe niż zwykle możliwości negocjacji podczas zakupu. Niestety jak się okazuje sprzedający zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym niechętnie obniżają ceny. Czy obecna sytuacja na pewno sprzyja negocjacjom? Dowiecie się z naszego raportu przygotowanego wspólne z Metrohouse i Gold Finance. Szczegóły w Rzeczpospolitej oraz na Interia.pl, Gazeta.pl, Infor.pl, Forsal.pl, obud.pl, Administrator24.info, Skarbiec.biz, eGospodarka.pl, ReNews.pl i QBusiness.pl.
Optymizm na rynku nieruchomości?
Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego w czerwcu oraz pierwszym półroczu 2020 roku. Czy w dalszym ciągu widoczna jest kontynuacja zapoczątkowanego w maju wzrostu po osłabieniu spowodowanym lockdown? O tym na money.pl, obud.pl, Skarbiec.biz, ForumBiznesu.pl i ReNews.pl.
Koronawirus nie wpłynął na ceny mieszkań
Oczekiwane przez wielu nabywców mieszkań obniżki cen na razie nie nadeszły. Mimo to Polacy nadal inwestują w nieruchomości, a największe po lockdown zmiany dotyczą kredytów hipotecznych. Banki żądają wyższego wkładu własnego, nawet na poziomie 30 procent. Jak przedstawia się aktualna sytuacja na rynku pierwotnym, wtórnym oraz kredytów hipotecznych? O tym na Infor.pl, obud.pl, eGospodarka.pl, ReNews.pl i QBusiness.pl.
Pandemia a popyt na nieruchomości
Najnowsze wyniki sprzedażowe notowanych na giełdzie deweloperów mieszkaniowych nie napawają optymizmem. Deweloperzy sprzedali średnio o 15 proc. mniej mieszkań, jednak nie wszyscy odnotowali załamanie. Jakie osiągnęli wyniki za pierwsze półrocze 2020 roku? Dowiecie się z artykułu opublikowanego na TVP info, Infor.pl oraz obud.pl.
Koronawirus a dopłaty do mieszkania
Niedawno pojawił się pomysł na dopłaty do czynszu najemcom dotkniętym przez skutki kryzysu gospodarczego. Pomoc zostanie wprowadzona przez dokument o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój rynku mieszkaniowego. Kiedy beneficjenci mogą liczyć na wypłatę dodatków do czynszów? Do kogo one trafią? Odpowiedzi znajdziecie na money.pl.
Trudniej o kredyt hipoteczny
Osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny powinny wziąć pod uwagę nowe zaostrzone wymogi banków. Skutkiem koronawirusa jest nie tylko podwyższony wkład własny, ale również wykluczenie niektórych branż, uznawanych za niepewne oraz wydłużony czas analizy wniosków kredytowych. Więcej o wzięciu kredytu na mieszkanie w czasach koronawirusa przeczytacie na TerazDom.pl.
13.07 - 19.07
Sprzedaż mieszkań w czasie koronawirusa
Wiele firm deweloperskich w czasie pandemii dobrze poradziła sobie z nową sytuacją i mimo prognoz, że ceny nieruchomości spadną, nadal utrzymują się one na wysokim poziomie. Najwięksi, notowani na GPW deweloperzy między kwietniem a czerwcem sprzedali o 25 proc. mniej mieszkań niż w analogicznym okresie 2019 roku. O tym na money.pl, wyborcza.pl, Forsal.pl, eGospodarka.pl, Administrator24.info i ReNews.pl.
Problemy ze spłatą hipotek?
Kryzys gospodarczy zawsze idzie w parze z pogorszeniem wskaźnika spłacalności kredytów mieszkaniowych. Mimo zapewnionej pomocy przez rząd i Związek Banków Polskich warto sprawdzić, czy pandemia wpłynęła na pogorszenie spłacalności hipotek. O tym na eGospodarka.pl, Administrator24.info, ForumBiznesu.pl i wGospodarce.pl.
Spadek liczby rozpoczynanych budów domów
Długi czas spędzony na pracy zdalnej w otoczeniu najbliższych często na małej powierzchni spowodował wzrost zainteresowania Polaków domami jednorodzinnymi. Niestety wielu skończyło na marzeniach, gdyż wciąż obawiamy się drugiej fali koronawirusa i jej gospodarczych konsekwencji. Jak zmieniała się liczba prywatnych domów, które rozpoczęto od marca do maja 2020 r.? Odpowiedź znajdzie w Pulsie Biznesu oraz na Bankier.pl i Forsal.pl.
Deweloperzy postawili na innowacje
W czasie lockdown deweloperzy zmuszeni byli do przeorganizowania dotychczasowej komunikacji z klientami. Postawili na rozwiązania technologiczne jak np. wideo rozmowy, livechat, dni otwarte online czy wirtualne makiety. Okazuje się, że wprowadzone innowacje były strzałem w dziesiątkę, a wiele z nich zostanie z deweloperami na dłużej. O tym w Pulsie Biznesu oraz na portalu wGospodarce.pl.
Czy spadną raty kredytów mieszkaniowych?
W tym roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie zmieniała wysokość stóp procentowych. Ostatnia obniżka do rekordowo niskiego poziomu 0,10 proc. miała na celu pobudzenie gospodarki po lockdown. Kiedy kredytobiorcy odczują zmiany oprocentowania kredytów? Odpowiedź znajdziecie na PolskieRadio.pl oraz PolskieRadio24.pl.
Zadłużenie lokali komunalnych
Krajowa sytuacja mieszkań komunalnych nie należy do najlepszych — ich ilość nieustannie się kurczy, a długi mieszkańców rosną. Jak władze miast i gmin radzą sobie z dłużnikami komunalnymi? Czy wszystkie sposoby są na pewno dopuszczalne z prawnego punktu widzenia? Dowiecie się z artykułu opublikowanego na money.pl.
Co z gruntami pod budowę inwestycji?
W sierpniu miną dwa lata od wejścia w życie lex deweloper, czyli ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych. Niestety nie rozwiązuje ona problemu braku gruntów pod budowę projektów deweloperskich. Polski Związek Firm Deweloperskich przekazał swoje propozycje Ministerstwu Rozwoju, co zaproponował? O tym w Rzeczpospolitej.
Grupa minimum trzech osób fizycznych, które wspólnie budują dla siebie domy, bądź mieszkania to w skrócie definicja kooperatywy mieszkaniowej. Po rocznej przerwie rząd wrócił do tego tematu, dlatego warto sprawdzić, jak według rządowych planów ma ten podmiot funkcjonować na krajowym rynku nieruchomości. O tym na dziennik.pl.
Budownictwo mieszkaniowe w maju
Jak wskazują dane GUS, w maju zauważalne było wyraźne odbicie na rynku nowych nieruchomości mieszkaniowych po kwietniowych spadkach spowodowanych epidemią koronawirusa. Ile mieszkań oddali do użytku deweloperzy w okresie od stycznia do maja 2020 roku? Ile wydano pozwoleń na realizację inwestycji? Odpowiedzi znajdziecie na TerazDom.pl.
06.07 - 12.07
Warszawa - gdzie deweloperzy budują najwięcej?
Stolica jest największym i najważniejszym rynkiem mieszkaniowym w Polsce. W ubiegłym roku w Warszawie ukończono 20 682 mieszkania deweloperskich. Warto sprawdzić, w których dzielnicach, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, stołeczni deweloperzy byli najbardziej aktywni w 2019 roku. Odpowiedzi znajdziecie na eGospodarka.pl, wGospodarce.pl i Administrator24.info.
Wykup mieszkania zakładowego
Wykup mieszkań zakładowych to opłacalne rozwiązanie dla osób, które wynajmują lokal należących do firmy lub przedsiębiorstwa. Jednak liczba takich nieruchomości spada z roku na rok. Warto sprawdzić, czy nadal możliwy jest preferencyjny wykup mieszkań zakładowych. Jak od 2002 roku zmieniała się liczba wykupowanych lokali? O tym na WP.pl.
Jak ponownie wykorzystać wodę?
Jeszcze kilka miesięcy temu susza była jednym z głównych tematów krajowych mediów, po deszczowym czerwcu ten temat ucichł, mimo to warto zdawać sobie sprawę z tego, że deficyt wody jest jednym z najpoważniejszych problemów na całym świecie. Jakie są sposoby na ponowne wykorzystanie wody? Dowiecie się z artykułu opublikowanego na deccoria.pl.
Bielenie drzew
Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny polegający na malowaniu drzew i krzewów owocowych wapnem palonym, z którego przygotowujemy tzw. mleko wapienne. Zabieg wykonuje się w celu ochrony kory przed skokami temperatury. Kiedy należy bielić drzewka owocowe? Jak się do tego zabrać? O tym na deccoria.pl.
Wakacyjne promocje u deweloperów
Urlopy zarówno klientów, jak i pracowników firm deweloperskich sprawiają, że sezon wakacyjny jest nieco spokojniejszym okresem na rynku nieruchomości. Jednak właśnie dlatego warto przyjrzeć się ofercie deweloperskiej, ponieważ wiele firm kusi w tym okresie promocjami. Gdzie uda nam się zaoszczędzić w te wakacje? O tym na eGospodarka.pl.
Mieszkanie w stylu kolonialnym - patenty na modne wnętrza
Styl kolonialny jest dość charakterystycznym pomysłem na aranżację wnętrz. Odwzorowuje sposób, w jaki mieszkali osadnicy brytyjscy w swoich koloniach. To połączenie europejskiego klasycyzmu z orientalnymi elementami, które cechuje się elegancją, wykorzystaniem naturalnych materiałów i dodatków w ciemnych odcieniach. Czy więc możliwa jest aranżacja modnego wnętrza w kolonialnym stylu? Przeczytaj na archiweb.pl
29.06 - 05.07
Popularność ogródków działkowych
Już od kilku lat rośnie zainteresowanie rodzinnymi ogródkami działkowymi, jednak prawdziwy boom na zakup własnego skrawka ziemi nastąpił właśnie teraz, gdy po lockdown jesteśmy spragnieni wakacji i kontaktu z naturą. Jak można nabyć ROD i dlaczego jest to coraz trudniejsze? Odpowiedź znajdziecie w Pulsie Biznesu oraz na WP.pl, money.pl, obud.pl, eGospodarka.pl i ForumBiznesu.pl.
Polski rynek lokali luksusowych
W 2019 roku oraz I kwartale br. sprzedaż apartamentów utrzymywała się na stabilnym poziomie, a w największych miastach Polski sprzedano w całym ubiegłym roku ponad tysiąc takich lokali. Najwięcej mieszkań luksusowych buduje się w Warszawie, gdzie minimalna cena apartamentu wynosi ponad 26 tys. zł/mkw. Czy rynek mieszkań luksusowych zwolni z powodu pandemii? O tym w Rzeczpospolitej.
Gdzie spadają ceny mieszkań?
Po długim okresie wzrostów średniej stawki mkw. mieszkań deweloperskich, w czerwcu br. nareszcie ceny w największych Polskich miastach się ustabilizowały, a w Warszawie i Krakowie zaczęły spadać. Co ciekawe, drugim najdroższym miastem został Gdańsk, gdzie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy średnia cena mkw. wzrosła o 8 proc. Jak obecnie przedstawia się sytuacja na pierwotnym rynku mieszkaniowym? Odpowiedź znajdziecie na money.pl.
Wzrost marż kredytów hipotecznych
Mimo zaostrzenia polityki kredytowej, niskie stopy procentowe oraz niższe niż jeszcze pół roku temu oprocentowanie kredytów skłaniają do wzięcia kredytu na zakup własnego lokum. Jednak zdaniem ekspertów, kolejna podwyżka marż może być bolesna dla kredytobiorców. Jaki jest wpływ wyższej marży na poziom kosztów kredytu hipotecznego? O tym na money.pl.
Oszczędzanie wody za granicą
Susza była tematem krajowych mediów już maju br., jednak po deszczowym czerwcu, wiele osób zaczęło traktować ten temat z dystansem. Jednym ze sposobów na rozwiązanie problemów z niedoborem wody, zwłaszcza pitnej jest program dotacji “Moja Woda”. Przy okazji tego programu warto sprawdzić, jak inne kraje radzą sobie z oszczędzaniem wody. Więcej na money.pl.
Czy jest możliwa obniżka opłat we wspólnocie?
Epidemia koronawirusa sprawiła, że wiele osób znalazło się w ciężkiej sytuacji finansowej. Problemy z wypłacalnością właścicieli mieszkań i najemców mogą doprowadzić do tego, że podmioty zarządzające budynkami wielorodzinnymi w najbliższym czasie odczują wzrost liczby zadłużonych. Czy istnieje możliwość obniżenia comiesięcznych opłat we wspólnocie lub spółdzielni mieszkaniowej? Dowiecie się z artykułu opublikowanego na money.pl.
W obecnej sytuacji wielu inwestorów myśli nad przełożeniem zakupu nowej nieruchomości i sprzedaży praw do niego na drodze cesji. Czy cesja deweloperska może być szansą na zakup tańszego mieszkania? Jakie przepisy regulują zasady cesji oraz ile wyniesie nas wynagrodzenie notariusza przy zmianie aktu notarialnego? Odpowiedzi znajdziecie na WP.pl.
Program “Oczko wodne plus”
Rozpoczęcie programu "Moja woda" sprawiło, że temat oczek wodnych stał się niezwykle modny, a krajowe media przypomniały o przepisach, według których starosta ma prawo do pierwokupu działek z małymi zbiornikami wodnymi. Czy to prawda? Jakie są regulacje nt. takich działek w prawie wodnym? O tym na infor.pl.
Niskie stopy procentowe wpłyną na najem?
Nieruchomości od dawna kuszą inwestorów, chociażby ze względu na rekordowo niskie oprocentowanie lokat bankowych. Niski koszt pieniądza może spowodować, że osoby mające nadwyżki gotówki, będą w dalszym ciągu inwestować w nieruchomości na wynajem. Jak przedstawia się przykładowy wpływ czasu bez lokatora na roczną zyskowność najmu? Dowiecie się, czytając naszą symulację na Forsal.pl.
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Wiele osób jest zdania, że to właśnie kuchnia, a nie salon jest sercem domu, gdzie podczas wspólnych posiłków celebruje się więzi rodzinne. Aranżacja tego pomieszczenia jest więc jedną z najważniejszych decyzji podczas projektowania domu. Zastanawiając się nad tym, czy wybrać kuchnię otwartą czy zamkniętą, weźmy pod uwagę styl życia oraz zwyczaje naszej rodziny. Oba te rozwiązania mają bowiem swoje wady i zalety. Jaką kuchnię wybrać – otwartą, czy zamkniętą? Sprawdź na Warsawbuild.pl
Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: