Prywatne akademiki w Poznaniu

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 27.08.2019, Data aktualizacji: 15.12.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 53 głosów

Prywatne akademiki w Poznaniu
W Polsce działa ok. 100 prywatnych akademików. W Poznaniu jest ich kilka, ale wszystko wskazuje na to, że ten segment rynku będzie się rozwijał.

Akademik jak hotel – co poznański rynek oferuje studentom? Tylko co dziesiąty student w Polsce może liczyć na zakwaterowanie w publicznym akademiku, stąd wielu z nich poszukuje lokali na wynajem udostępnianych na zasadach rynkowych. Część to mieszkania o wysokim standardzie. Badania pokazują, że segment prywatnych akademików może okazać się atrakcyjny dla inwestorów, a pierwsze prywatne domy studenckie w Poznaniu już działają.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • ile kosztuje mieszkanie w akademiku
 • jaki jest koszt akademika premium
 • jak wygląda lokum w prywatnym akademiku 

W Poznaniu funkcjonuje ok. 20 uczelnianych akademików, ale miejsc jest zdecydowanie mniej niż chętnych do zamieszkania. Szturm na publiczne akademiki uzasadnia cena – miesięczne opłaty wahają się w granicach od 280 do 600 złotych.

Cena pokoju dla studenta zależy od liczby współlokatorów, standardu i wyposażenia, ale akademik to najtańsza opcja zakwaterowania na czas studiów. Nie jest jednak przesądzone, że cena to jedyne kryterium, którym kierują się studenci, bo wielu woli wynajem mieszkania na zasadach komercyjnych z uwagi na większy wybór lokalizacji i lepszą komunikację z uczelnią.

Dom Studenta Zbyszko i Jagienka. Źródło: Wikipedia, autor: MOs810

Akademik w wersji premium

W Poznaniu działa już kilka prywatnych akademików, które zostały przygotowane z myślą o potrzebach młodych ludzi. Zwykle do dyspozycji studentów są małe mieszkania z łazienką, podzielone na miejsce do nauki i odpoczynku, z niewielkim aneksem kuchennym. Ale lokatorzy mogą także korzystać z części wspólnych. W prywatnym akademiku Student Depot Polonez w Poznaniu jest siłownia, kawiarnia, restauracja oraz darmowy internet (to już standard), a w pobliżu sklep spożywczy oraz stacja wypożyczania rowerów miejskich. Operatorzy starają się jak mogą, aby oferta była atrakcyjna dla młodych ludzi. Pokój jednoosobowy w prywatnym akademiku w Poznaniu to koszt od 1200 do 1600 zł miesięcznie (czynsz plus opłaty). Pokoje dwu- lub trzyosobowe są tańsze, ale trzeba liczyć się z wydatkiem powyżej 600 złotych miesięcznie.

Boom inwestycyjny dopiero nastąpi

Badania pokazują, że segment mieszkań dla studentów ma szansę na prawdziwy boom inwestycyjny. Z raportu firmy doradczej Colliers International i międzynarodowej firmy prawniczej CMS wynika, że Europa Środkowa i Wschodnia może stanąć w obliczu znacznego niedoboru mieszkań studenckich w ciągu najbliższych 10 lat. A to oznacza, że inwestowanie w prywatne domy studenckie w największych polskich miastach akademickich jest warte rozważenia.

Małe budżety studenckie, niska jakość przestrzeni oferowanych na wynajem oraz państwowych akademików, a także ograniczone budżety uczelni zahamowały rozwój tego segmentu nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej – czytamy w raporcie.

Jednak zmiana demograficzna oraz napływ studentów zagranicznych, powoduje zmianę oczekiwań w zakresie dostępności akademików i cen ich najmu w kierunku standardów międzynarodowych. Badacze podkreślają także, że aktywność i wydatki studentów nieszczególnie idą w parze z cyklem koniunkturalnym.

- W związku z tym popyt ze strony użytkownika końcowego nie jest skorelowany z popytem w sektorach silniej związanych ze wzrostem PKB, np. biurowym lub magazynowym. Tę właściwość powinni rozważyć inwestorzy już teraz, ponieważ szacunki dotyczące wzrostu PKB w strefie euro (i innych krajach na świecie) są korygowane w dół – komentuje Mark Robinson, ekspert Colliers International ds. badań rynku w regionie CEE.

Badanie pokazało, że inwestorzy dostrzegają już szansę w sektorze prywatnych akademików. Ponad 32% ankietowanych inwestorów już jest aktywnych w tym segmencie w Europie Środkowej i Wschodniej lub zamierza w nim działać. Polska została uznana za najbardziej popularny rynek zarówno pod względem dotychczasowej, jak i dopiero rozważanej działalności inwestycyjnej (50% respondentów). Główny powód – podaż miejsc w domach studenckich w wielu regionach jest znacznie niższa od prognozowanego popytu.

Prywatne akademiki w Polsce

7 akademików w budowie, kolejne w planach

Jak pokazują wyniki raportu Colliers International i CMS, potencjał wzrostu rynku akademików prywatnych jest ogromny. Pozostaje pytanie o możliwości finansowe potencjalnych najemców, ale zyski z inwestycji sięgają obecnie 6-7% w głównych i regionalnych ośrodkach akademickich w Europie, a podaż pozostaje na niskim poziomie przy wysokim popycie na pokoje w nowoczesnych akademikach.

Metropolitan Investment – firma doradcza rynku nieruchomości – podała, że obecnie w Polsce funkcjonuje około 100 prywatnych akademików, które oferują łącznie ponad 6,5 tys. miejsc dla studentów. Jednak udział prywatnych akademików w ogólnej podaży studenckich miejsc noclegowych jest wciąż niewielki – kształtuje się na poziomie poniżej 5%. Najwięcej z nich zlokalizowanych jest w województwie mazowieckim, wielkopolskim i łódzkim. Udział w rynku prywatnych akademików ma szansę wzrosnąć już niebawem: 7 nowych jest już w budowie, a kolejne 14 inwestycji (w tym jedna w Poznaniu) jest w planach.

 
 
Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: