Prywatne akademiki w Poznaniu

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 27.08.2019, Data aktualizacji: 15.12.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 58 głosów

Prywatne akademiki w Poznaniu
W Polsce działa ok. 100 prywatnych akademików. W Poznaniu jest ich kilka, ale wszystko wskazuje na to, że ten segment rynku będzie się rozwijał.

Akademik jak hotel – co poznański rynek oferuje studentom? Tylko co dziesiąty student w Polsce może liczyć na zakwaterowanie w publicznym akademiku, stąd wielu z nich poszukuje lokali na wynajem udostępnianych na zasadach rynkowych. Część to mieszkania o wysokim standardzie. Badania pokazują, że segment prywatnych akademików może okazać się atrakcyjny dla inwestorów, a pierwsze prywatne domy studenckie w Poznaniu już działają.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • ile kosztuje mieszkanie w akademiku
 • jaki jest koszt akademika premium
 • jak wygląda lokum w prywatnym akademiku 

W Poznaniu funkcjonuje ok. 20 uczelnianych akademików, ale miejsc jest zdecydowanie mniej niż chętnych do zamieszkania. Szturm na publiczne akademiki uzasadnia cena – miesięczne opłaty wahają się w granicach od 280 do 600 złotych.

Cena pokoju dla studenta zależy od liczby współlokatorów, standardu i wyposażenia, ale akademik to najtańsza opcja zakwaterowania na czas studiów. Nie jest jednak przesądzone, że cena to jedyne kryterium, którym kierują się studenci, bo wielu woli wynajem mieszkania na zasadach komercyjnych z uwagi na większy wybór lokalizacji i lepszą komunikację z uczelnią.

Dom Studenta Zbyszko i Jagienka. Źródło: Wikipedia, autor: MOs810

Akademik w wersji premium

W Poznaniu działa już kilka prywatnych akademików, które zostały przygotowane z myślą o potrzebach młodych ludzi. Zwykle do dyspozycji studentów są małe mieszkania z łazienką, podzielone na miejsce do nauki i odpoczynku, z niewielkim aneksem kuchennym. Ale lokatorzy mogą także korzystać z części wspólnych. W prywatnym akademiku Student Depot Polonez w Poznaniu jest siłownia, kawiarnia, restauracja oraz darmowy internet (to już standard), a w pobliżu sklep spożywczy oraz stacja wypożyczania rowerów miejskich. Operatorzy starają się jak mogą, aby oferta była atrakcyjna dla młodych ludzi. Pokój jednoosobowy w prywatnym akademiku w Poznaniu to koszt od 1200 do 1600 zł miesięcznie (czynsz plus opłaty). Pokoje dwu- lub trzyosobowe są tańsze, ale trzeba liczyć się z wydatkiem powyżej 600 złotych miesięcznie.

Boom inwestycyjny dopiero nastąpi

Badania pokazują, że segment mieszkań dla studentów ma szansę na prawdziwy boom inwestycyjny. Z raportu firmy doradczej Colliers International i międzynarodowej firmy prawniczej CMS wynika, że Europa Środkowa i Wschodnia może stanąć w obliczu znacznego niedoboru mieszkań studenckich w ciągu najbliższych 10 lat. A to oznacza, że inwestowanie w prywatne domy studenckie w największych polskich miastach akademickich jest warte rozważenia.

Małe budżety studenckie, niska jakość przestrzeni oferowanych na wynajem oraz państwowych akademików, a także ograniczone budżety uczelni zahamowały rozwój tego segmentu nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej – czytamy w raporcie.

Jednak zmiana demograficzna oraz napływ studentów zagranicznych, powoduje zmianę oczekiwań w zakresie dostępności akademików i cen ich najmu w kierunku standardów międzynarodowych. Badacze podkreślają także, że aktywność i wydatki studentów nieszczególnie idą w parze z cyklem koniunkturalnym.

- W związku z tym popyt ze strony użytkownika końcowego nie jest skorelowany z popytem w sektorach silniej związanych ze wzrostem PKB, np. biurowym lub magazynowym. Tę właściwość powinni rozważyć inwestorzy już teraz, ponieważ szacunki dotyczące wzrostu PKB w strefie euro (i innych krajach na świecie) są korygowane w dół – komentuje Mark Robinson, ekspert Colliers International ds. badań rynku w regionie CEE.

Badanie pokazało, że inwestorzy dostrzegają już szansę w sektorze prywatnych akademików. Ponad 32% ankietowanych inwestorów już jest aktywnych w tym segmencie w Europie Środkowej i Wschodniej lub zamierza w nim działać. Polska została uznana za najbardziej popularny rynek zarówno pod względem dotychczasowej, jak i dopiero rozważanej działalności inwestycyjnej (50% respondentów). Główny powód – podaż miejsc w domach studenckich w wielu regionach jest znacznie niższa od prognozowanego popytu.

Prywatne akademiki w Polsce

7 akademików w budowie, kolejne w planach

Jak pokazują wyniki raportu Colliers International i CMS, potencjał wzrostu rynku akademików prywatnych jest ogromny. Pozostaje pytanie o możliwości finansowe potencjalnych najemców, ale zyski z inwestycji sięgają obecnie 6-7% w głównych i regionalnych ośrodkach akademickich w Europie, a podaż pozostaje na niskim poziomie przy wysokim popycie na pokoje w nowoczesnych akademikach.

Metropolitan Investment – firma doradcza rynku nieruchomości – podała, że obecnie w Polsce funkcjonuje około 100 prywatnych akademików, które oferują łącznie ponad 6,5 tys. miejsc dla studentów. Jednak udział prywatnych akademików w ogólnej podaży studenckich miejsc noclegowych jest wciąż niewielki – kształtuje się na poziomie poniżej 5%. Najwięcej z nich zlokalizowanych jest w województwie mazowieckim, wielkopolskim i łódzkim. Udział w rynku prywatnych akademików ma szansę wzrosnąć już niebawem: 7 nowych jest już w budowie, a kolejne 14 inwestycji (w tym jedna w Poznaniu) jest w planach.

 
 
Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: