Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak wykonać ozdoby świąteczne DIY?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 19.12.2022, Data aktualizacji: 21.12.2022

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 48 głosów

Ozdoby świąteczne DIY
Jak samodzielnie ozdobić dom na Święta Bożego Narodzenia? Jak krok po kroku przygotować dekoracje świąteczne? Przeczytaj porady ekspertów i zainspiruj się.

Aby stworzyć w domu wyjątkowy klimat świąt, warto go odpowiednio udekorować. To właśnie ozdoby świąteczne potrafią wprowadzić do wnętrza tą niepowtarzalną, magiczną atmosferę. Oczywiście możemy udać się do sklepu i wybrać kilka ładnych dekoracji. Możemy także zrobić je samodzielnie! To świetna zabawa dla całej rodziny, a efekt jest nawet lepszy niż przy kupnych stroikach.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy warto własnoręcznie zrobić ozdoby świąteczne
  • z jakich materiałów je wykonać
  • jak przygotować dekoracje bożonarodzeniowe

Dlaczego warto samodzielnie przygotować ozdoby?

Samodzielne stworzenie dekoracji ma dwa ważne aspekty. Po pierwsze święta to nie tylko miłe chwile, ale także wydatki. Tradycją są już maratony w centrach handlowych, nie zawsze udane i często niezbyt przyjemne. Hałas, gwar, wszechobecny pęd ludzi potrafi skutecznie zmęczyć. Nie wszyscy to lubią, wielu na samą myśl o korkach, tłumach i hałasie w sklepach dostaje przysłowiowej gęsiej skórki. Po co więc się męczyć? Dekoracje świąteczne DIY to proste i ciekawe rozwiązania, które pokazują jak samemu, przy minimalnych kosztach stworzyć piękne, świąteczne dekoracje.

Drugą kwestią jest to, że ozdoby DIY dają mnóstwo satysfakcji ich twórcom, a także budzą podziw wśród naszych gości. Prace nad nimi są również doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu z rodziną przy przygotowaniach. Takie zabawy szczególnie uwielbiają najmłodsi pomocnicy. Tworzenie stroików może więc nie być kolejnym przedświątecznym obowiązkiem, ale właśnie formą spędzenia chwil z bliskimi i wspólną rozrywką.

dlaczego warto samodzielnie przygotować ozdoby

Jakie materiały mogą się przydać?

To, jakich materiałów użyjemy do naszych ozdób, zależy właściwie tylko od naszej wyobraźni. Świetnie sprawdzą się naturalne elementy, jak szyszki, gałązki i kora, plasterki pomarańczy, laski cynamonu, orzechy. Przydadzą się również wstążki i sznurki, papier i tektura oraz akcenty typowo świąteczne, jak: bombki, gwiazdki czy renifery, na przykład z drewna. Ozdobą mogą być też domowe pierniczki oraz - oczywiście - świeczki. Na etapie tworzenia dekoracji nie obędzie się bez taśmy klejącej (zwykłej oraz dwustronnej), kleju na gorąco i drucika (np. florystycznego).

Jak przygotować dom na Boże Narodzenie? Przeczytaj

Jak krok po kroku zrobić ozdoby świąteczne?

Przygotowaliśmy kilka inspiracji na wykonanie wigilijnych dekoracji. Ich zrobienie przyniesie radość i satysfakcję, a efekt na pewno ucieszy nie tylko domowników, ale również gości. Wystarczy znaleźć nieco wolnego czasu i wykrzesać choć odrobinę zdolności manualnych, aby w łatwy i tani sposób wprowadzić do mieszkania świąteczny klimat. Jakie mamy propozycje?

jak wykonać ozdoby świąteczne

Świąteczny wieniec

Świąteczny wieniec staje się powoli klasyką, niczym sama choinka. Możemy go zawiesić - np. na drzwiach lub nad kominkiem albo ułożyć go na stole. W obu formach będzie się pięknie prezentował! Najczęściej wykonywanym pomysłem jest wianek z gałązek iglastych. Możemy wygiąć je w koło i połączyć ze sobą drucikiem lub najpierw przygotować podstawę (np. z miękkich gałązek czy słomy), a potem przyczepiać do niej już mniejsze iglaki. Podstawę możemy też kupić w sklepie i dopiero od tego momentu tworzyć ozdobę samodzielnie.

Musimy zwrócić szczególną uwagę na formowanie wieńca, aby nie był zniekształcony. Jeśli wydaje nam się zbyt skromny - dołóżmy kolejne gałązki i nadajmy mu objętości. Taki zielony, pachnący wieniec możemy dowolnie przystroić. Za pomocą drucika lub kleju na gorąco możemy przymocować małe bombki, plastry suszonej pomarańczy, szyszki, owoce ostrokrzewu, elementy drewniane czy kokardę. 

Inną opcją są wieńce z bombek lub szyszek. W tym przypadku najłatwiej skorzystać z kupnej podstawy, np. ze styropianu. W razie jakichkolwiek prześwitów, podstawę dobrze jest opleść szeroką wstążką lub materiałem, np. jutowym. W kolejnym kroku przyda się pistolet z klejem, za którego pomocą będziemy przyklejać nasze bombki lub szyszki. Trzeba pamiętać, aby elementy przyklejać nie tylko do podstawy wieńca, ale również do siebie nawzajem - dzięki temu konstrukcja będzie stabilniejsza.

Ważne, ułożyć szyszki lub bombki możliwie gęsto, jedna przy drugiej. Aby to się udało, musimy mieć elementy różnej wielkości, aby te mniejsze zakryły nam ewentualne szpary. Tak przygotowany wieniec można dodatkowo ozdobić. W przypadku szyszek świetne będą małe gałązki czy owoce ostrokrzewu. W obu przypadkach sprawdzi się delikatny sznur lampek LED-owych. 

Jak przygotować świąteczny stół? Sprawdź

świąteczny wieniec

Ozdobna świeca

Na wigilijnej kolacji nie może zabraknąć świec. To one tworzą wyjątkowy klimat, wprowadzając do wnętrz nieco światła i ciepła - tak potrzebnych podczas zimy. Oczywiście możemy postawić na stole klasyczne świecie lub kupić coś bożonarodzeniowego, ale i to możemy wykonać samodzielnie! I tym razem czeka na nas wiele możliwości. Pierwszą z nich jest zakup grubej świecy, np. okrągłej, do której przywiążemy ozdoby - laski cynamonu, plasterki pomarańczy czy igliwie. Wszystko za pomocą naturalnego sznurka, np. jutowego.

Inną możliwością jest stopienie wosku i stworzenie własnej świeczki. Do nadania jej kształtu przyda się elastyczna forma. W domowych warunkach można wykorzystać np. umyty kubeczek po jogurcie. Zanim zalejemy formę woskiem, możemy włożyć do niej dowolne elementy, jak np. ziarna kawy czy wysuszoną pomarańczę. Dobrym pomysłem jest także świeca w szkle. Do szklanego naczynia (najlepiej wysokiego a wąskiego) możemy włożyć dowolne dekoracje - jak np. wspomniane szyszki czy igliwie. Na nich ustawmy małą świeczkę.

świąteczna świeca

Lampion

Kolejna dekoracja, która zasługuje na uwagę to lampion. Do jego wykonania nada się na przykład słoik lub butelka. Aby zrobić lampiony z butelek np. po winie, potrzebne będą lampki LED na malutkie baterie (tak małe, aby zmieściły się przez szyjkę butelki) i ozdoby, którymi udekorujemy ją z zewnątrz. Butelki z ciemnego szkła podświetlone od wewnątrz dadzą przyjemne, przygaszone światło, możemy też użyć lampek w białym kolorze.

Dekorowanie butelki to już czysta zabawa. Do środka można włożyć małą gałązkę świerku, przyozdobić ją sznurkiem, na który nawleczemy małe bombki, wszystko zależało będzie od naszej inwencji twórczej. Podobnie wygląda to w przypadku słoika, choć możliwości są nieco większe. Przez większy otwór możemy do środka włożyć nie tylko lampki, ale też inne ozdoby. tak wykonane lampiony będą się przepięknie prezentowały postawione na drewnianych stołach, kominku lub przy choince.

świąteczny lampion

Dekoracyjne gałązki

Bardzo efektownym, ale również prostym sposobem na udekorowanie wnętrza są gałązki z ozdobami. Można je powiesić na ścianie, w oknie lub po prostu postawić. Ozdóbmy je tym, co mamy pod ręką. Tutaj najlepiej sprawdzą się naturalne dekoracje w stonowanych kolorach, co w efekcie tworzy ciekawy, skandynawski akcent. Można pokusić się o malowanie farbą lub różnymi sprayami imitującymi śnieg. Takie gałązki pasują do każdego stylu i pięknie się prezentują.

Z patyków z kolei możemy w prosty i szybki sposób stworzyć efektowną i ekologiczną dekorację, jaką jest choinka. Wykonanie zajmuje kilka minut, a zapach czuć w domu przez kilka dni. Będziemy do tego potrzebować jedynie trzech patyków, które nie muszą być idealnie równe i tej samej grubości. Zwiążmy je na końcach sznurkiem tworząc z nich trójkąt, lub sklejmy je razem klejem na gorąco. Do trójkąta doklejmy kolejne zielone gałązki iglaków tak, aby wypełnić nimi środek. Na koniec przyklejmy na czubku choinki gwiazdkę. Może być wykonana z papieru, masy porcelanowej lub filcu.

dekoracyjne gałązki

Ozdoby choinkowe

Drzewko świąteczne to najważniejszy punkt wystroju podczas Bożego Narodzenia. Nie może na nim zabraknąć oświetlenia, ale i różnych ozdób choinkowych. Na pachnących gałęziach może zawisnąć niemal wszystko. Najłatwiej jest przyczepić sznureczek do szyszek, orzechów, suszonych pomarańczy i jabłek. Taka naturalna i nieco minimalistyczna wersja na pewno się sprawdzi!

Możemy jednak pokusić się o coś więcej. Z pomocą przychodzi np. origami, czyli sztuka składania papieru. Tą metodą możemy stworzyć papierowe bombki na choinkę w kształcie gwiazdek, aniołków czy choinek. Innymi materiałami, z których możemy wykonać ozdoby, są filc, sznurki czy drewniane patyczki. Bardzo prostym rozwiązaniem jest też stworzenie girlandy np. z papieru.

Jak zorganizować pierwsze święta w nowym domu? Przeczytaj

Podsumowanie

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z wieloma rzeczami: czasem spędzonym z rodziną, oczekiwaniem, ubieraniem choinki. To również okazja, by zaangażować domowników i wspólnie stworzyć coś własnymi rękami. Ozdoby DIY pozwolą nie tylko na oszczędności czasu, pieniędzy i nerwów w zatłoczonej galerii handlowej. To również wartość, którą możemy wynieść z ich przygotowywania. Nawet jeśli za pierwszym razem nie wyjdą idealne - to nic! Liczą się chęci i wspólna zabawa z bliskimi.

wykończenie mieszkania z architektem
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023