Osiedle Portowo w Poznaniu: rusza budowa 1800 mieszkań od Vastint Poland i Mostostal Warszawa
Średnia ocen 4/5 na podstawie 13 głosów
Osiedle Portowo, mające powstać w okolicy ulicy Hetmańskiej i Ronda Starołęka, zapowiada się na prawdziwy hit Poznania. Nowa inwestycja Vastint Poland, licząca łącznie blisko 1800 mieszkań ma zmienić oblicze dzielnicy i starego portu, który dotąd był jedynie domem dla zardzewiałych barek. Jakie są plany, co do budowy osiedla nad rzeką Wartą na Starołęce?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak będzie wyglądało osiedle Portowo,
- jakie mieszkania będą dostępne,
- dla kogo będzie osiedle Portowo.
Niniejszy artykuł stanowi wyjaśnienie specyfiki inwestycji Osiedle Portowo w Poznaniu realizowanej przez Vastint Poland i Mostostal Warszawa w celach analitycznych oraz dydaktycznych z myślą o Czytelnikach serwisu RynekPierwotny.pl
Poznańska Starołęka otwiera się na port
Kiedyś prężnie działająca stocznia rzeczna nad Wartą, dzisiaj złomowisko barek — na taki obraz niedostępnej części dzielnicy Starołęki przyszło patrzeć z daleka mieszkańcom Poznania. Teraz, dzięki pomysłowi dewelopera Vastint Polska, przy współpracy z Mostostal Warszawa i pracownią APA Wojciechowski Architekci, ta część miasta ma ulec całkowitemu przeobrażeniu — powstanie tutaj ogromny kompleks mieszkań gotowych do zamieszkania, przeznaczonych do wynajmu długoterminowego w formule PRS. Realizacja osiedla nad Wartą ma potrwać do 2026 roku.
Osiedle Portowo Poznań: budowa w formule PRS
Przy ul. Hetmańskiej, już w 2024 roku rusza budowa osiedla Portowo — na razie będzie to tylko jeden z jej etapów, mający potrwać 30 miesięcy. W pierwszym etapie powstanie 11 budynków mieszkalnych z 378 mieszkaniami o zróżnicowanych metrażach. Architekci zaprojektują łącznie 1800 mieszkań zamkniętych w 47. budynkach wielorodzinnych, z sześcioma kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną. Części nadziemne wyposażone będą w duże przeszklenia, których celem będzie ograniczenie przegrzewania mieszkań latem i zapobieganie wyziębieniu zimą. Dodatkowym aktem oszczędności będzie instalacja lamp ledowych, wyposażonych w inteligentny system sterowania.
Źródło: Wiz. mat. prasowe Vastint https://www.bryla.pl/w-poznaniu-rusza-budowa-osiedla-portowo-to-projekt-apa-wojciechowski-architekci
Wizualizacja inwestycji Osiedle Portowo realizowanej przez Vastint Polska została przytoczona w celu zobrazowania najbardziej charakterystycznych elementów przedsięwzięcia, które mogą przełożyć się na komfort życia mieszkańców, a zarazem — wyróżniają projekt na tle konkurencji.
Metraże będą mocno zróżnicowane — deweloper proponuje małe kawalerki od 30 m2, a także 5-pokojowe apartamenty o powierzchni do 100 m2. Wszystkie mieszkania zostaną wykończone pod klucz w czterech stylach aranżacyjnych: botanicznym, skandynawskim, wielkopolskim i współczesnym. Całe Portowo ostatecznie zajmie 19 hektarów w rejonie ronda Starołęka.
Partery budynków zostaną zaaranżowane na lokale usługowych, których w sumie będzie 9. Śmiałe zapowiedzi dotyczą również systemów opieki nad dziećmi: wybudowania szkoły i przedszkola.
Mieszkania będą wynajmowane w formule PRS, czyli długoterminowego najmu instytucjonalnego.
Co to jest PRS?
Private Rented Sector (PRS) proponuje wynajem mieszkań, który w Polsce dopiero raczkuje, choć wraz z kolejnymi inwestycjami tego typu nabiera rozpędu — eksperci szacują, że w ciągu trzech lat rynek ten wzrośnie prawie 2,5-krotnie, osiągając 40 tys. mieszkań na wynajem. Jest alternatywą dla wynajmu od prywatnych inwestorów — właścicielami PRS-ów są najczęściej zagraniczne korporacje (choć niektórzy polscy deweloperzy zaczynają podążać ich śladem).
Dla najemców PRS jest atrakcyjny ze względu elastyczność, którą daje; umowy najmu mogą być dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, zarówno pod względem długości wynajmu, jak i warunków mieszkaniowych. Opłaty pobierane są najczęściej w formule abonamentowej. Mieszkania w sektorze PRS mogą być dostępne w różnych lokalizacjach i standardach, co daje najemcom możliwość wyboru najlepszego dla siebie rozwiązania.
Osiedle Portowo w Poznaniu będzie prawdopodobnie największym projektem tego typu — do tej pory palmę pierwszeństwa dzierżył projekt powstający na katowickich Szopienicach (523 mieszkania).
Osiedle Portowo a otoczenie
Według zapowiedzi nowe osiedle Portowo ma przyjąć formę kameralnego miasteczka z wszelkimi udogodnieniami i usługami. Tereny zielone będą zajmowały ponad 30% powierzchni. Deweloper ma w planach zasadzenie 500 drzew, 25 tys. krzewów i około 50 tys. kwitnących bylin oraz zazielenienie dachów, dzięki czemu osiedle zyska dodatkową powierzchnię biologicznie czynną. Dodatkowym atutem wspierającym ekologię będzie własny zbiornik retencyjny, który zostanie zintegrowany z systemem nawadniania.
Źródło: Wiz. mat. prasowe Vastint https://www.bryla.pl/w-poznaniu-rusza-budowa-osiedla-portowo-to-projekt-apa-wojciechowski-architekci
Wizualizacja inwestycji Portowo realizowanej przez Vastint Polska została przytoczona w celu zobrazowania najbardziej charakterystycznych elementów przedsięwzięcia, które mogą przełożyć się na komfort życia mieszkańców, a zarazem — wyróżniają projekt na tle konkurencji.
Teren osiedla zaproponuje mieszkańcom 6800 m2 powierzchni spacerowych oraz rekreacyjnych. Na osiedlu ma powstać plac zabaw dla najmłodszych, otoczony zielonym dziedzińcem. Zaplanowano również wydłużenie ścieżek rowerowych i połączenie osiedla Portowo z centrum Poznania. Ponadto mieszkańcy osiedla będą mogli skorzystać z bardzo atrakcyjnych form rekreacji i wypoczynku — do ich dyspozycji zostanie oddana osiedlowa przystań dla motorówek, łodzi i kajaków.
Dla kogo jest Osiedle Portowo
Dzięki swojej wielofunkcyjności, nowoczesności i szeroko pojętej ekologii, osiedle Portowo w Poznaniu staje się prawdziwym magnesem dla różnorodnych grup społecznych.
Młodzi profesjonaliści oraz single docenią funkcjonalne kawalerki, które idealnie wpiszą się w ich dynamiczny styl życia. Lokalizacja blisko centrum Poznania zapewni doskonałe połączenie z kluczowymi punktami miasta, a zastosowanie najnowszych technologii w mieszkaniach zwiększy komfort życia i efektywność codziennych czynności.
Rodziny z dziećmi znajdą tam przestronne apartamenty wielopokojowe, które nie tylko zapewnią komfort i prywatność, ale również bezpośredni dostęp do tak potrzebnych udogodnień, jak place zabaw, szkoła czy przedszkole. To wszystko złoży się na idealne środowisko do rodzinnego życia.
Źródło: Wiz. mat. prasowe Vastint https://www.bryla.pl/w-poznaniu-rusza-budowa-osiedla-portowo-to-projekt-apa-wojciechowski-architekci
Wizualizacja inwestycji Portowo realizowanej przez Vastint Polska została przytoczona w celu zobrazowania najbardziej charakterystycznych elementów przedsięwzięcia, które mogą przełożyć się na komfort życia mieszkańców, a zarazem — wyróżniają projekt na tle konkurencji.
Osoby starsze oraz te poszukujące spokoju znajdą na osiedlu Portowo łatwo dostępne mieszkania, położone w najcichszych zakątkach kompleksu. Dodatkowo spokojne alejki i zielone dziedzińce, które zaproszą do relaksujących spacerów, znacząco podniosą komfort życia w tej części osiedla.
Portowo oferuje także elastyczność wynajmu, co jest atrakcyjne zarówno dla osób szukających stabilizacji, jak i dla tych, którzy potrzebują elastycznych rozwiązań mieszkaniowych. Długoterminowy najem z możliwością dostosowania warunków umowy to odpowiedź na rosnące potrzeby współczesnych najemców.
Inwestycja Portowo w liczbach
- 15 - hektarów powierzchni,
- 11 - budynków w pierwszym etapie budowy,
- 378 - mieszkań dostępnych w ramach pierwszego etapu,
- 1800 - mieszkań łącznie,
- 30 - procent terenów zielonych,
- 500 - drzew,
- 25 000 - krzewów,
- 50 000 - kwitnących bylin,
- 6 800 - m2 powierzchni spacerowych oraz rekreacyjnych.
Osiedle Portowo w Poznaniu: podsumowanie
Jako copywriter i PR-owiec, od ponad 7 lat pomaga firmom z branży nieruchomościowej w tworzeniu wizerunku i podnoszeniu sprzedaży za pomocą treści. Dobra znajomość rynku nieruchomości oraz umiejętność analizowania i łączenia faktów sprawia, że tworzy merytoryczne teksty, pomagające zrozumieć mechanizmy rynkowe. Prywatnie entuzjastka śpiewu i gry na ukulele.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: