Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Ograniczenia w wynajmie mieszkań dla turystów? Nowe plany rządu

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 28.09.2018, Data aktualizacji: 06.07.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 14 głosów

Ograniczenia w wynajmie mieszkań dla turystów?
Rządowe propozycje zmian dla wynajmu krótkoterminowego w branży hotelarskiej. Czy ukrócą występujące w niej nadużycia?

Kto chce zmiany?

O ograniczenia związane z wynajmem krótkoterminowym apelują w szczególności samorządowcy. Chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem i podatkami. Sprawa jest równie istotna dla środowiska hotelarskiego, ponieważ prywatne apartamenty stanowią rosnącą, ale przede wszystkim na nieadekwatnych warunkach funkcjonującą konkurencję. Nowe przepisy będą wymagać rejestracji obiektów, które wynajmują lokale na czas krótszy niż 30 dni. Dodatkowo tego typu obiekty będą podlegać nowym obowiązkom kontrolnym.

Dotychczasowe regulacje

Jak twierdzą eksperci rynku obowiązujące dziś regulacje, które określają usługi turystyczne są po prostu niewystarczające. Obecnie najem okazjonalny jest opodatkowany. Przez urzędy skarbowe tego typu działalność traktuje się jako świadczenie usług przez przedsiębiorcę. Oznacza to, że wymagane jest założenie firmy. Zamiast rozliczania się jako najem mieszkaniowy, który rozliczany ryczałtem 8,5-procentowym, powinno to być traktowane jako prowadzenie działalności gospodarczej. Włączenie tzw. mieszkań na doby do opracowanego katalogu obiektów hotelarskich oraz wspomniana konieczność  rejestracji to dobry początek, aby zacząć walkę z powstałą “szarą strefą”.

Statystyki

Jednak statystyki mówią same za siebie. Dziś inwestujemy w nieruchomości bardzo chętnie, ponieważ przynoszą większe stopy zwrotu niż choćby lokata bankowa. Jeśli odpowiednio wybierzemy lokal, to możemy na tym bardzo dużo zarobić. Rozwijający się rynek najmu powoduje, że właściciele coraz chętniej wynajmują mieszkania nie tylko turystom w tradycyjnym znaczeniu, ale także biznesmenom przyjeżdżających w delegacje do większych miast. Aktualnie aż 30 procent lokali, które kupowane są deweloperów jest następnie wynajmowanych.

Nowelizacja

Nowelizacja na ten moment jest na etapie uzgodnień wewnątrz resortowych. Oznacza to, że oczekuje na wpis w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ministerstwo chce, aby wraz z wejściem w życie nowych przepisów wynajmujący nie mogli prowadzić  działalności polegającej na najmie krótkoterminowym bez spełnienia określonych norm, a przede wszystkim zarejestrowania działalności.

Najważniejszym minusem nowelizacji może być wzrost cen za usługi, który bezpośrednio uderzy w klientów szukających pokoi oraz mieszkań na krótki czas.

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Wycena nieruchomości: ile kosztuje i jak wygląda wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę lub biegłego?

      Wycena nieruchomości: ile kosztuje i jak wygląda wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę lub biegłego?

      Wycena nieruchomości jest kluczowym krokiem w wielu procesach związanych z obrotem nieruchomościami, od sprzedaży i kupna po podział spadku czy zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Czy wiesz, jak przebiega wycena przez rzeczoznawcę majątkowego i jakie są jej koszty w różnych miastach Polski? Poznaj szczegóły dotyczące wyceny domów, mieszkań i działek, by dokonać świadomych decyzji na rynku nieruchomości.

      29 sierpnia 2024

      Edyta Wara-Wąsowska

    • Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania

      Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania

      Planując zakup lokalu od dewelopera, bardzo ważne jest wybranie właściwej formy, w jakiej zostanie podpisana umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania. Zaleca się, aby była przygotowana w postaci aktu notarialnego. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli inwestycja jest jeszcze w trakcie powstawania. Co powinna zawierać umowa przedwstępna kupna mieszkania i o czym trzeba pamiętać?

      28 sierpnia 2024

      Edyta Wara-Wąsowska

    • Oświadczenie o poddaniu się egzekucji: wzór do pobrania

      Oświadczenie o poddaniu się egzekucji: wzór do pobrania

      Umowa najmu okazjonalnego powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Podpisywana jest na czas określony, który wynosi maksymalnie 10 lat. Do  umowy powinny być dołączone odpowiednie załączniki. Niezbędne jest wskazanie przez najemcę konkretnego mieszkania, w którym będzie mógł zamieszkać po zaistnieniu obowiązku opuszczenia lokalu oraz oświadczenie osoby trzeciej. Najem okazjonalny wymaga również podpisania oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i wydania lokalu w terminie określonym przez wynajmującego.

      17 maja 2024

      Dagmara Osińska

    • Rękojmia: co to jest i ile trwa rękojmia dewelopera za wady fizyczne nieruchomości?

      Rękojmia: co to jest i ile trwa rękojmia dewelopera za wady fizyczne nieruchomości?

      Wyjaśniamy, co to rękojmia i ile trwa. Rękojmia za wady fizyczne nieruchomości jest - przynajmniej ze słyszenia - instytucją znaną nabywcom. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę z jej zakresu oraz obowiązków, jakie ciążą na uprawnionym. Tymczasem, to od właściwego postępowania nabywcy zależy w dużej mierze czy zgłoszenie sprzedawcy roszczenie wywoła pożądany skutek. Czy każdy może skorzystać z instrumentu prawnego, jakim jest rękojmia? Ile trwa odpowiedzialność za wady fizyczne nieruchomości? Podpowiadamy.

      17 maja 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023