Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Odszkodowanie za wady mieszkania

Iwona Bortniczuk
Iwona Bortniczuk

Data publikacji: 03.10.2014, Data aktualizacji: 17.12.2021

2 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

Odszkodowanie za wady mieszkania
Przeciekający dach, niedomykające się okna, pajęczynka pęknięć na suficie, odstające od ościeżnicy drzwi? Zanim sięgniemy po narzędzia i zajmiemy się samodzielną naprawą zastanówmy się, jakie jest źródło usterek. Bardzo możliwe, że wina leży po stronie dewelopera. W tej sytuacji rozważmy dochodzenia odszkodowania.

Przed rozpoczęciem działań prawnych zwróćmy się do dewelopera o naprawnienie szkody, wyznaczając dany termin, do którego powinny być przeprowadzone prace. Jeśli deweloper nie kwapi się do usunięcia usterki, a zagraża ona np. konstrukcji budynku lub prowadzi do zaistnienia kolejnych szkód, dobrym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania ekspertyzy. Następnie możemy zlecić naprawę na własny koszt i na podstawie rachunków oraz ekspertyzy domagać się odszkodowania.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • kiedy możemy otrzymać odszkodowanie za wady mieszkania 
  • kiedy następuje przedawnienie roszczenia
  • kto może wystąpić o odszkodowanie 

Czy nie jest za późno?

Jeszcze do niedawna wątpliwości budziła kwestia przedawnienia dochodzenia odszkodowania oraz interpretacji terminu wady. Czy istnieje termin, do którego możemy wysunąć roszczenie związane z niewłaściwym wykonaniem umowy? Czy istotna jest data jej wykonania, czy może moment zaistnienia szkody bądź ten, w którym użytkownik ją zauważy?

W uchwale z 22 listopada 2013 r. Sąd Najwyższy orzekł, że nabywca ma możliwość wystąpienia o odszkodowanie od momentu wystąpienia szkody, nawet po wielu miesiącach lub latach od zamieszkania, pod warunkiem, że poniósł z tego tytułu szkodę. Jeśli zauważyliśmy wadę, jej zaistnienie nie naraża nas jednak na straty związane z koniecznością napraw czy pogorszeniem się mikroklimatu we wnętrzu itd., czyli – jednym słowem – w przypadku, gdy nie jej nie odczuwamy, wtedy nie mamy prawa wystąpić z tego rodzaju wnioskiem.

Wada mieszkania

O czym należy pamiętać?

Co istotne,  o odszkodowanie od dewelopera możemy wystąpić nawet, gdy usterka powstała nie z winy inwestora, a wykonawcy. Nie powinniśmy zwracać się do firmy budowlanej, ponieważ to nie z nią zawieraliśmy umowę – za jej należyte wykonanie, czyli np. usterki typu przeciekający dach lub nieszczelne okna, odpowiada więc deweloper.

Czasami wady dotyczą części wspólnej nieruchomości, np. garażu lub klatki schodowej. Jakie prawa ma w tym aspekcie wspólnota mieszkaniowa? Okazuje się, że niewielkie. Wystąpić o odszkodowanie mogą jedynie właściciele poszczególnych mieszkań, oni bowiem stanowili strony umów sprzedaży lokali. Istnieje jednak możliwość scedowania roszczeń na wspólnotę, która powinna następnie upoważnić zarząd do dochodzenia praw na drodze sądowej.

Pamiętajmy ponadto, że to my jako pierwsi nabywcy mieszkania podpisujemy umowę z firmą deweloperską. Nie obowiązuje więc ona w przypadku kupna lokalu na rynku wtórnym, chyba, że dane uprawnienia zostaną scedowane na kolejnego kupującego.

Od miesięcy borykamy się z przeciekającym dachem, a deweloper wciąż zwleka z naprawą? Nie zapominajmy, że mamy prawo do odszkodowania, nawet wiele miesięcy po wybudowaniu nieruchomości. 

Iwona Bortniczuk
Iwona Bortniczuk

Dziennikarz - freelancer, piszący z domowego zacisza lub lokalnego coworkingowego centrum. Przypadkiem zainteresowałam się tematyką budowlaną, ekologiczną, aby następnie całkiem w nią wsiąknąć; wielkie uczucie organicznie przeszło na dziedzinę nieruchomości. Kiedy nie piszę, gotuję, kiedy nie gotuję, wykonuję fotografie tego, co ugotowałam. Abo czytam. Ten typ tak ma.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023