Odszkodowanie za wady mieszkania
Data publikacji: 03.10.2014, Data aktualizacji: 17.12.2021
Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów
Przed rozpoczęciem działań prawnych zwróćmy się do dewelopera o naprawnienie szkody, wyznaczając dany termin, do którego powinny być przeprowadzone prace. Jeśli deweloper nie kwapi się do usunięcia usterki, a zagraża ona np. konstrukcji budynku lub prowadzi do zaistnienia kolejnych szkód, dobrym rozwiązaniem jest zlecenie wykonania ekspertyzy. Następnie możemy zlecić naprawę na własny koszt i na podstawie rachunków oraz ekspertyzy domagać się odszkodowania.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- kiedy możemy otrzymać odszkodowanie za wady mieszkania
- kiedy następuje przedawnienie roszczenia
- kto może wystąpić o odszkodowanie
Czy nie jest za późno?
Jeszcze do niedawna wątpliwości budziła kwestia przedawnienia dochodzenia odszkodowania oraz interpretacji terminu wady. Czy istnieje termin, do którego możemy wysunąć roszczenie związane z niewłaściwym wykonaniem umowy? Czy istotna jest data jej wykonania, czy może moment zaistnienia szkody bądź ten, w którym użytkownik ją zauważy?
W uchwale z 22 listopada 2013 r. Sąd Najwyższy orzekł, że nabywca ma możliwość wystąpienia o odszkodowanie od momentu wystąpienia szkody, nawet po wielu miesiącach lub latach od zamieszkania, pod warunkiem, że poniósł z tego tytułu szkodę. Jeśli zauważyliśmy wadę, jej zaistnienie nie naraża nas jednak na straty związane z koniecznością napraw czy pogorszeniem się mikroklimatu we wnętrzu itd., czyli – jednym słowem – w przypadku, gdy nie jej nie odczuwamy, wtedy nie mamy prawa wystąpić z tego rodzaju wnioskiem.
O czym należy pamiętać?
Co istotne, o odszkodowanie od dewelopera możemy wystąpić nawet, gdy usterka powstała nie z winy inwestora, a wykonawcy. Nie powinniśmy zwracać się do firmy budowlanej, ponieważ to nie z nią zawieraliśmy umowę – za jej należyte wykonanie, czyli np. usterki typu przeciekający dach lub nieszczelne okna, odpowiada więc deweloper.
Czasami wady dotyczą części wspólnej nieruchomości, np. garażu lub klatki schodowej. Jakie prawa ma w tym aspekcie wspólnota mieszkaniowa? Okazuje się, że niewielkie. Wystąpić o odszkodowanie mogą jedynie właściciele poszczególnych mieszkań, oni bowiem stanowili strony umów sprzedaży lokali. Istnieje jednak możliwość scedowania roszczeń na wspólnotę, która powinna następnie upoważnić zarząd do dochodzenia praw na drodze sądowej.
Pamiętajmy ponadto, że to my jako pierwsi nabywcy mieszkania podpisujemy umowę z firmą deweloperską. Nie obowiązuje więc ona w przypadku kupna lokalu na rynku wtórnym, chyba, że dane uprawnienia zostaną scedowane na kolejnego kupującego.
Od miesięcy borykamy się z przeciekającym dachem, a deweloper wciąż zwleka z naprawą? Nie zapominajmy, że mamy prawo do odszkodowania, nawet wiele miesięcy po wybudowaniu nieruchomości.
Dziennikarz - freelancer, piszący z domowego zacisza lub lokalnego coworkingowego centrum. Przypadkiem zainteresowałam się tematyką budowlaną, ekologiczną, aby następnie całkiem w nią wsiąknąć; wielkie uczucie organicznie przeszło na dziedzinę nieruchomości. Kiedy nie piszę, gotuję, kiedy nie gotuję, wykonuję fotografie tego, co ugotowałam. Abo czytam. Ten typ tak ma.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: